1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 21
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Rak glosni
missy

Odpowiedzi: 68
Wyświetleń: 18094

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2021-03-20, 15:31   Temat: Rak glosni
Agnieszka88,
Bardzo, bardzo mi przykro, że sytuacja potoczyła się tak dramatycznie. Rozumiem, że męczą Cię różne myśli, niewiedza jest bardzo trudna do wytrzymania.
Ale taka jest niestety czasem specyfika choroby nowotworowej - nie wszystko przebiega czy układa się liniowo, stopniowo. Przytrafiają się również niezwykle gwałtowne wydarzenia, niektóre spowodowane chorobą, inne - obciążającym leczeniem.
Krwotok jest sytuacją nagłą, dlatego tata nie musiał nic wcześniej szczególnego odczuwać.

Krtań, jej okolica jest silnie ukrwiona więc ryzyko naciekania na jakieś duże naczynie żylne bądź jedną z tętnic krtaniowych jest spore. Nie wiem co dokładnie się stało, ale wierz mi, nie ma to teraz większego znaczenia.
Nie mogłaś zapobiec krwotokowi ani go powstrzymać.
  Temat: Rak glosni
missy

Odpowiedzi: 68
Wyświetleń: 18094

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2021-03-18, 22:36   Temat: Rak glosni
::rose::
  Temat: Rak glosni
missy

Odpowiedzi: 68
Wyświetleń: 18094

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2021-02-07, 09:04   Temat: Rak glosni
Agnieszka88,
Operacja cytoredukcyjna ( w różnych rodzajach now.złośliwych) może być zarówno elementem leczenia radykalnego jak i paliatywnego. Wszystko zależy od etapu choroby i oceny lekarzy co jest w danej chwili możliwe. Czasem operuje się, żeby zmniejszyć dolegliwości a czasem żeby właśnie zmaksymalizować szanse na wyleczenie.

Jeżeli u Was padło hasło chemioterapii indukcyjnej plus radioterapia to jest to z pewnością próba radykalna. A dodatkowo operacja najpierw miałaby zmniejszyć ten naciek nowotworowy tak aby potem jednoczesna radiochemioterapia miały nieco „łatwiej”.

Zgadza sie, leczenie onkologiczne jest obciążające - ale jeśli jest szansa na wyleczenie to sądzę, że tata chyba jednak chciałby próbować. Czy się raczej mylę?
Na pewno jest wystraszony i bardzo przybity wznową. Czy z jakimś lekarzem konsultowaliście te bóle w klatce i drętwienia? To mogą być, w tej konkretnej sytuacji, objawy zrozumiałego, silnego stresu, ale zawsze trzeba to jednak sprawdzić u lekarza.

Myślę, że jeśli masz szansę na dodatkową konsultację ( Gliwice, tak?) to zdecydowanie skorzystaj. Zawsze warto mieć szerszą perspektywę, może dowiesz się czegoś istotnego co pozwoli Wam podjąć najlepszą dla taty decyzję.
Trzymaj się.
  Temat: Rak glosni
missy

Odpowiedzi: 68
Wyświetleń: 18094

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2021-02-06, 22:42   Temat: Rak glosni
Operacja cytoredukcyjna ( zmniejszająca optymalnie masę guza) ma zwiększać szanse późniejszego leczenia skojarzonego. Jako taka jest raczej przeprowadzana jako pierwszy etap leczenia bo po crth skutki uboczne mogą na nią nie pozwolić.
Oczywiście jest to bardzo obciążające leczenie.
  Temat: Rak glosni
missy

Odpowiedzi: 68
Wyświetleń: 18094

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2021-02-02, 09:37   Temat: Rak glosni
Trudno to skomentować...
Jeżeli w kwestii radioterapii lekarze kierowali się klasyfikacją pooperacyjną T2N0 to wg zaleceń PTOK faktycznie nie ma do niej wskazań. Natomiast klasyfikacja opierająca się na przedoperacyjnej TK ( T1N1) lub na ocenie chirurga ( T3N1) zdecydowanie wymagałaby zastosowania leczenia uzupełniajacego.
Nie jestem w stanie ocenić gdzie pojawiła się niezgodność. Zresztą teraz to nie o moją ocenę chodzi.

Przyznam, że dla mnie przede wszystkim zaskakujący był brak kontrolnych badań obrazowych po operacji, zwłaszcza w sytuacji zaobserwowania podejrzanego węzła i wykonania BAC. Tak duża wznowa miejscowa nie pojawiła się z dnia na dzień.
  Temat: Rak glosni
missy

Odpowiedzi: 68
Wyświetleń: 18094

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2021-01-31, 22:28   Temat: Rak glosni
Agnieszka88,
To wygląda bardzo poważnie.

Czy w październiku/listopadzie na kontroli tata był badany endoskopowo, tzn. fiberoskopem? Czy wyłącznie „ogólne” oględziny?
I, jak dobrze rozumiem, obecny rezonans to pierwsze badanie obrazowe od czasu operacji?

Opisana zmiana guzowata jest faktycznie b.duża. Część krtaniowa gardła jest ograniczona od przodu przez krtań ( której tata już nie ma) i przez przełyk z tyłu - tak to wygląda anatomicznie ( ogólnie). Czy tata ma jakiekolwiek trudności z przełykaniem?
Nie wypowiem się jednoznacznie na temat leczenia bo o tym zadecyduje lekarz w oparciu o pełne wyniki i stan pacjenta. Powtórna operacja byłaby zapewne i niezwykle trudna jak i oznaczałaby spore okaleczenie, nie wiem czy jest naciek na przełyk.
Niewykluczone, że możliwe będzie naświetlanie - samodzielne bądź w połączeniu z chemioterapią.
Jeżeli operacja albo RTH radykalna zostałyby uznane za potencjalnie możliwe, np. po wstępnej chemioterapii, to najpierw trzeba zrobić PET - zasięg aktywnej choroby musi być dokładnie określony.
Kiedy konsylium?
  Temat: Rak glosni
missy

Odpowiedzi: 68
Wyświetleń: 18094

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2021-01-31, 13:13   Temat: Rak glosni
Wznowa jest bardzo duża - co to znaczy? To wniosek opisujacego radiologa? Ty piszesz o podejrzanych węzłach czyli nie ma stwierdzenia, że są patologicznie zmienione?
Trudno sie odnieść do tak enigmatycznego opisu.
  Temat: Rak glosni
missy

Odpowiedzi: 68
Wyświetleń: 18094

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2021-01-14, 20:30   Temat: Rak glosni
Wznowy się leczy - wszystko zależy od umiejscowienia, rozległości, poprzedniego leczenia i stanu ogólnego pacjenta.
Ale na razie nie ma co wybiegać aż tak do przodu. Infekcje wokół tracheo i ropnie to niestety jedne z możliwych późnych powikłań po takiej operacji jaką przeszedł tata.
  Temat: Rak glosni
missy

Odpowiedzi: 68
Wyświetleń: 18094

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2021-01-14, 17:16   Temat: Rak glosni
Zgadzam się, że to wszystko wygląda niepokojąco.
Jak tata się czuje, czy ten obrzęk/guz daje już jakieś wyraźne dolegliwości? Utrudnia funkcjonowanie tracheostomii?
Czy oprócz rezonansu jest też zaplanowana wizyta u lekarza czy taka się może już odbyła? Rozumiem, że październiku na wiz.kontrolnej tracheostomia była oglądana?
  Temat: Rak glosni
missy

Odpowiedzi: 68
Wyświetleń: 18094

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2020-12-11, 17:46   Temat: Rak glosni
Agnieszka88,
Ja tylko mogę podejrzewać, że nie jest to jakiś lokalny stan zapalny skoro ból nie znika ani nie maleje po leku ( krople).
Być może to jakieś późne powikłanie pooperacyjne, uszkodzenie któregoś z nerwów ze splotu szyjnego? Cała ta okolica ( szyja, głowa) jest bardzo bogato i gęsto unerwiona a miejsce uszkodzenia może być w zupełnie innej lokalizacji niż miejsce występowania bólu.

Nie wiem, bardzo mi przykro. Mam tylko nadzieję, że dla laryngologa będzie to coś oczywistego.
  Temat: Rak glosni
missy

Odpowiedzi: 68
Wyświetleń: 18094

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2020-10-30, 10:32   Temat: Rak glosni
Usg nie zaszkodzi.
  Temat: Rak glosni
missy

Odpowiedzi: 68
Wyświetleń: 18094

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2020-10-13, 20:38   Temat: Rak glosni
Co lepiej - BAC czy PET - o tym decyduje lekarz.

BAC może być bardzo dobrym narzędziem diagnostycznym w sytuacji pierwotnego rozpoznawania nowotworu złośliwego w obrębie powiększonego węzła chłonnego. Natomiast w przypadku ewentualnego nawrotu istotne jest sprawdzenie większego zakresu anatomicznego niż pojedynczy węzeł.
  Temat: Rak glosni
missy

Odpowiedzi: 68
Wyświetleń: 18094

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2020-10-13, 19:47   Temat: Rak glosni
Czy to usg zlecił onkolog w ramach badań kontrolnych? Widział wynik i też proponuje BAC?
  Temat: Rak glosni
missy

Odpowiedzi: 68
Wyświetleń: 18094

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2020-10-13, 18:14   Temat: Rak glosni
Agnieszka88,
Co dokładnie było w tym usg? Jak radiolog opisał ten węzeł?

BAC może coś wyjaśnić, ale nie musi. Jeżeli podejrzenie wznowy jest spore to wartościowym badaniem sprawdzającym rozległość tej wznowy będzie PET - całościowy obraz pozwoliłby planowac dalsze postępowanie. Wzowy węzłowe można leczyć chirurgicznie plus leczenie uzupełniające.
  Temat: Rak glosni
missy

Odpowiedzi: 68
Wyświetleń: 18094

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2020-07-18, 18:59   Temat: Rak glosni
Agnieszka88,
Ocena chirurga to ocena makroskopowa czyli nie jest tak dokładna jak ta późniejsza mikroskopowa. Naciekanie spoidła przedniego oraz kieszonki krtaniowej nie zawyża klasyfikacji T - ważniejsze było sprawdzenie np.chrząstki tarczowatej. Dla chirurga guz mógł być „większy” i stąd decyzja o większym zakresie operacji, żeby mieć pewność uzyskania czystych marginesów.
Dodatkowo tomografia przedoperacyjna wskazywała na obecność bardzo podejrzanego o przerzutowy charakter węzła chłonnego. W tej sytuacji chirurg wykonał zabieg operacyjny wskazany dla takiego stopnia zaawansowania choroby.

Mi brakuje w histpacie tylko dokładnego wyszczególnienia wszystkich węzłów pobranych w trakcie operacji.
 
Strona 1 z 2
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group