1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 10
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Nowotwór kręgosłupa?
marzena66

Odpowiedzi: 56
Wyświetleń: 15445

PostDział: Nowotwory układu krwiotwórczego   Wysłany: 2018-11-05, 18:54   Temat: Nowotwór kręgosłupa?
radarmadar123,
Tak jak Ci wcześniej pisałam, nie gdybaj, nie zagnębiaj się pytaniami, póki nie ma końcowego wyniku to takie latanie co może być od czego i tak do niczego nie prowadzi tylko wynik histopatologiczny da prawidłową odpowiedź i tak też się stało. Raczej na to nie stawiałam ale medycyna nie matematyka, wszystko jest możliwe. O metodach leczenia podała Ci informacje JustynaS1975, przeczytaj link, który podesłała, to na pewno pomoże podjąć odpowiednie decyzje.
radarmadar123 napisał/a:
Rodzina podjęła decyzję,żeby nie męczyć Babci chemią...załatwili hospicjum domowe. Czy słusznie?

Czy słusznie, nie nam oceniać. Pierwsze to trzeba skonsultować z lekarzem co proponuje, drugie ocenić trzeba stan babci czy do jakiegokolwiek leczenia się nadaje czy lepiej dać Jej godnie przezyć czas, który Jej pozostał, kolejna sprawa co chce babcia. Jeżeli zbierzecie te wszystkie infomacje będziecie wiedzieli co robić. Na pewno hospicjum jest potrzebne żeby leczyć babcię objawowo, to jak najbardziej dobra opcja ale czy inne wchodzą w grę to już Wasza decyzja, tak jak napisałam wyżej.

pozdrawiam.
  Temat: Nowotwór kręgosłupa?
marzena66

Odpowiedzi: 56
Wyświetleń: 15445

PostDział: Nowotwory układu krwiotwórczego   Wysłany: 2018-10-26, 06:57   Temat: Nowotwór kręgosłupa?
radarmadar123 napisał/a:
Wiecie może o co chodzi? Jakie dodatkowe badania?

Zazwyczaj wynik do 3 tygodni powinien być ale czasami trzeba robić dodatkowe barwienia i wszystko się przedłuża. Ja czekałam na wynik hist.pat ponad 6 długich tygodni. To, że trzeba robić dodatkowe badania to nie znaczy nic złego. Każde badanie trzeba precyzyjne określić. Poza tym jeden wynik wychodzi po jednym dniu, inny trzeba parę dni czekać co się "wykluje" z danego badanego fragmentu. Wiem, że się stresujesz ale niektórych rzeczy nie można przyśpieszyć.
radarmadar123 napisał/a:
ale brak tego wyniku nas jeszcze bardziej niepokoi, bo chcielibyśmy żeby Babci podano chociaż jakąś chemie paliatywną.

Podając chemię paliatywną też musi być określony rodzaj raka, w ciemno nikt nie poda.
Nic nie wniesie nasze gdybanie jaki to może być rak. W tej chwili musicie czekac na wynik, który rozwije wszelkie wątpliwości i będzie można podjąć jakieś leczenie.

pozdrawiam
  Temat: Nowotwór kręgosłupa?
marzena66

Odpowiedzi: 56
Wyświetleń: 15445

PostDział: Nowotwory układu krwiotwórczego   Wysłany: 2018-10-05, 19:44   Temat: Nowotwór kręgosłupa?
Madzia70 napisał/a:
Babcia typowo opisuje ból neuropatyczny.

A tutaj radarmadar123, przeczytaj sobie więcej o tym
http://www.onkonet.pl/dp_pbol_neuropatyczny.php

pozdrawiam
  Temat: Nowotwór kręgosłupa?
marzena66

Odpowiedzi: 56
Wyświetleń: 15445

PostDział: Nowotwory układu krwiotwórczego   Wysłany: 2018-09-28, 20:32   Temat: Nowotwór kręgosłupa?
Madzia70 napisał/a:
ale czasem wychodzą tylko "komórki nowotworowe" i nadal jesteśmy w punkcie wyjścia...

Oj tak Madziu, o tej wersji zapomniałam bo takie wyniki tylko przedłużają diagnostykę i nikt nie chce takiego wyniku dostać tylko już konkrety ale bywa Pani doktor i tak, potwierdzam |buziaki|
  Temat: Nowotwór kręgosłupa?
marzena66

Odpowiedzi: 56
Wyświetleń: 15445

PostDział: Nowotwory układu krwiotwórczego   Wysłany: 2018-09-26, 05:25   Temat: Nowotwór kręgosłupa?
radarmadar123,
Tak, obojetnie z jakiego miejsca się pobierze wycinek to będzie sprecyzowane jaki rak, zazwyczaj patolog sugeruje gdzie nalezy szukać żródła pierwotnego, czyli, że w pierwszej kolejności wynik sugeruje np. raka żołądka czy tarczycy, czy czegoś tam innego.

pozdrawiam
  Temat: Nowotwór kręgosłupa?
marzena66

Odpowiedzi: 56
Wyświetleń: 15445

PostDział: Nowotwory układu krwiotwórczego   Wysłany: 2018-09-25, 19:45   Temat: Nowotwór kręgosłupa?
radarmadar123 napisał/a:
Te opisy mają być takie skąpe?

Każdy radiolog opisuje po swojemu.
radarmadar123 napisał/a:
Wcześniej pisaliśmy, że TK klatki dużo wyjaśni. A tu chyba nic nowego?

Tak bo badanie mogło np. pokazać więcej zman, tutaj mamy to co już wiemy. W płucach mamy przerzuty i wciąż mamy patologiczną masę.
radarmadar123 napisał/a:
Biopsje będą robić.

W tej chwili gdybanie co jest od czego, co to za masa, czego to rak na prawdę mija się z celem. Trzeba wykonać biopsję, to co jest zaplanowane i będzie konkretny wynik jaki to rak, czego, będzie na wyniku hist.pat jeśli biopsja będzie udana to dowiesz się już wszystkiego. Teraz to tylko smujemy domysły ale może Madzia70, jakieś konkrety wyciągnie.

pozdrawiam
  Temat: Nowotwór kręgosłupa?
marzena66

Odpowiedzi: 56
Wyświetleń: 15445

PostDział: Nowotwory układu krwiotwórczego   Wysłany: 2018-09-20, 05:08   Temat: Nowotwór kręgosłupa?
radarmadar123 napisał/a:
Lekarz rodzinny z którym rozmawiała ciocia mówi,że pewnie rak płuca (chociaż jego ocena jest dla mnie mało profesjonalna) ale czy może być rak płuca bez kaszlu???

Przy takim zaawansowaniu raczej powinna babcia odczuwać jakieś dolegliwości ze strony płuc a odczuwa tylko ból w klatce. Medycyna to nie matematyka i na prawdę przypadki są różne. Poczekajmy na wynik TK płuc on powinien dać dużo odpowiedzi, nie chcę gdybać czy to rak płuc czy rak czegoś innego, Na razie tylko wiemy o masie patologicznej i przerzucie w płucu i węzłach chłonnch.
radarmadar123 napisał/a:
leczenie paliatywne polega na podtrzymywaniu życia czy podobnie jak w hospicjum na uśmierzaniu bólu?

Leczenie paliatywne nie ma za zadanie wyleczyć tylko łagodzić dolegliwości wynikające z choroby podstawowej, zawsze są mniejsze skutki uboczne chemioterapii niż samego raka i chemia czy radioterapia nawet paliatywna łagodzi skutki choroby, trzyma ją na jakicz czas w ryzyach a czasami i przedłuża życie pacjentowi.
radarmadar123 napisał/a:
Babcia nie może chodzić w ogóle na nogi, tak ją bolą. Czy to ma związek z tym guzem czy kompletnie inna sprawa, związana ze zwyrodnieniem?


Mogą być uciski guza na jakieś nerwy i stąd taka niemoc w nogach, może być wynik samej choroby/postęp.
radarmadar123 napisał/a:
Drętwieją Jej ręce, boli kręgosłup a najbardziej mówi, że nogi:

Wygląda to na ucisk guza.
radarmadar123 napisał/a:
Co mnie najbardziej boli w tym,że diagnoza rozciągnęła się na 3 tyg już ponad (wiem,że to nie długo w naszej rzeczywistości),

Zapewniam, że to jest bardzo krótki czas diagnostyki. Mając kartę DOLO (nie wiem czy ją dostaliście- karta szybkiej diagnostyki onkologicznej ) procedury diagnostyki też trwają już nie pamiętam 6 czy 9 tygodni, nie chce mi się szukać ile a wyleciało mi z głowy.
radarmadar123 napisał/a:
to to,że pewnie gdyby cokolwiek postawili, jakieś wstępne rozpoznanie to daliby Babci coś przeciwbólowego.

Nie musi być rozpoznania żeby babacia dostała leki przeciwbólowe, to nie ma nic wspólnego. Diagnoza jest do leczenia, bo raka trzeba leczyć konkretną chemia i/lub radioterapią a sprawy bólowe powinny być załatwione bez żadnego ale.Pacjent cierpi i powinien dostać odpowiednie leki. Mógł to zrobić lekarz,z którym jesteście w tej chwili w kontakcie, który zleca babci badania, lekarz rodzinny też może wypisac leki przeciwbólowe.
radarmadar123 napisał/a:
Czy to zawsze musi tak wyglądać?

Jak boli, pacjent normalnie dostaje leki żeby nie cierpiał, widocznie lekarz przeoczył sprawę, trzeba zawsze się upominać.
radarmadar123 napisał/a:
Czy w pon na rozmowie z lekarzem może zapaść decyzja, że idzie Babcia do szpitala? P

Lekarz będzie miał komplet badań i teraz trzeba z któregoś z tych miejsc pobrać materiał do badań, żeby określić jaki typ raka ma babcia. Na pewno skierują babcię do szpitala celem pobrania materiału. Kiedy babcię w szpitalu położą, nie wiem, wszystko zalezy od wolnego miejsca. Pobiorą materiał do badań i czekanie na wynik hist.pat ok. 2-3 tygodne.Dostaniecie wynik i wtedy już babcią powinien się zająć onkolog, on dopasuje leczenie jeżeli babcia do leczenia będzie się nadawała. Możliwa jest również radioterapia, wtedy może babcia odzyska władze w nogach, zmniejszą się dolegliwości bólowe ale to wciąż gdybanie bo to zalezy jaki rak to będzie.

Jak sama widzisz na razie to są tylko opowieści z moej strony co może być, jak może być, musi być diagnoza końcowa i wtedy uzyskasz od nas odpowiedzi konkretne, teraz tylko odpowiadam Ci teoretycznie co będzie, co może być. W tej chwili potrzeba końcowej diagnozy żeby ruszyć dalej.
Są Poradnie Leczenia Bólu i można również tam z Babcią iść i wdrożyć leczenie przeciwbólowe.

pozdrawiam
  Temat: Nowotwór kręgosłupa?
marzena66

Odpowiedzi: 56
Wyświetleń: 15445

PostDział: Nowotwory układu krwiotwórczego   Wysłany: 2018-09-19, 21:00   Temat: Nowotwór kręgosłupa?
radarmadar123 napisał/a:
to ok to rak może być tylko w płucach lub kręgosłupie bo nic innego tam nie ma. T

Ale ta patologiczna masa jest przykręgosłupowo, nacieka na aortę, tam po prostu gdzieś "pomiędzy" siedzi sobie guz, który zajął już kości przykręgosłupowe i okala aortę a co jest w płucach tak do końca jeszcze nie wiemy bo jest tylko wzmanka o meta do seg. 10 a jak całe płuca wyglądają na razie jest zagadką.
radarmadar123 napisał/a:
Zastanawia nas dobra morfologia Babci.

Morfologia nie musi być zła mając raka, to się zadarza, że wyniki z krwi wychodzą dobrze. Morfologia nie jest wyznacznikiem choroby nowotworewej.
radarmadar123 napisał/a:
Domyślamy się,że leczenie paliatywne pewnie wejdzie tu w grę.

Tak przy dużym zaawansowaniu leczenie paliatywne ale o ile wyniki i stan babci na to pozwoli. Jeżeli pacjent jest słaby to i takiego leczenia nie będzie a tylko objawowe.
radarmadar123 napisał/a:
Te płuca też nas zaskoczyły, ponieważ opis RTG był prawidłowy :

Niestey RTG jest badaniem mało dokładnym i czesto się zdarza, że wynik jest fałszywie ujemny.

pozdrawiam
  Temat: Nowotwór kręgosłupa?
marzena66

Odpowiedzi: 56
Wyświetleń: 15445

PostDział: Nowotwory układu krwiotwórczego   Wysłany: 2018-09-19, 20:28   Temat: Nowotwór kręgosłupa?
radarmadar123 napisał/a:
Dziękuje Pani Marzeno za odp.

Marzena jestem :)
Przepraszam, oczywiście czytałam opis, jest wynik rezonansu i przecież z tego wzięłam opis zmian w węzłach chłonnych i zmian w płucach opisanych jako meta bo własnie w tym wyniku jest to opisane. Z rozpędu napisałam RM, chodzi o wynik TK płuc, na który czekacie obecnie.
radarmadar123 napisał/a:
Tam w narządach wewnętrznych jest chyba ok...

Jest ok, jeśli chodzi o narządy ale nie jest ok. jeśli chodzi o węzły chłonne w nadbrzuszu i przy naczyniach nerkowych mamy powiększone węzły chłonne. Mamy patologiczną masę przykręgosłupową i otaczającą aortę i naciekająca. W tym miejscu jest coś mocno niepokojącego. Może być to właśnie ten guz, który jest guzem pierwotnym, jakim pokaże dopiero histopat i dał już przerzuty na płuca bo o jednym przerzucie jest już mowa, seg, 10 PP, (meta)

Wiem , że się stresujecie ale za parę dni będzie więcej wiadomo, do kompletu potrzebne jest TK płuc i wynik histopat, teraz to będziemy tylko gdybali, co jest od czego a tu do dalszego leczenia potrzebne są konkrety. Jesli będą przerzuty o operacji już nie będzie mowy a leczenie będzie tylko paliatywne.

pozdrawiam
  Temat: Nowotwór kręgosłupa?
marzena66

Odpowiedzi: 56
Wyświetleń: 15445

PostDział: Nowotwory układu krwiotwórczego   Wysłany: 2018-09-19, 20:03   Temat: Nowotwór kręgosłupa?
radarmadar123 napisał/a:
Przy okazji dzisiejszego badania wydano nam wynik rezonansu bez słowa wyjaśnienia.

Bo na razie niewiele można powiedzieć, jedynie, że wynik wskazuje, że najprawdopodobniej macie do czynienia z rakiem.
radarmadar123 napisał/a:
.Czy da się określić ognisko pierwotne?

Tak jak wyżej, trzeba zrobić komplet badań, pobrać materiał do badań histopatologicznych i dopiero będzie wiadomo jaki to rak.
radarmadar123 napisał/a:
Czy da się określić ognisko pierwotne?
radarmadar123 napisał/a:
Czy tomografia klatki piersiowej rozwieje wątpliwości czy już to widać tylko lekarz nam powiedział,że całość omówi z pon?

Tak TK, klatki piersiowej dużo powie, bo może to będzie rak płuc z przerzutami do kości, choć tutaj określono zmianę w płucach jako przerzut ale może jest tam więcej zmian na płucach i są w nich już przerzuty jak i przerzuty do kości. Są powiększone węzły chłonne w jamie brzusznej już w rozpadzie,może tam się coś dzieje, czego usg nie pokazało. Jak już będzie komplet badań czyli RM jamy brzusznej i TK płuc na pewno coś więcej będzie wiadomo ale i tak będzie trzeba pobrać materiał do badań i wtedy dopiero będzie wszystko jasne jak dostaniecie wynik hist.pat.

Poczekamy z przeniesieniem wątku do odpowiedniego działu bo podejrzewam, że nie chodzi o raka kości ale to dopiero po wyjasnieniu i otrzymaniu końcowego wyniku.
radarmadar123 napisał/a:
Czy jest szansa, że Babcia będzie jeszcze z nami...?

Babcia jest z Wami i należy korzystać kazdego dnia z tego, ile będzie nikt tego nie powie ale może być niestety już zaawansowny dość znacznie proces nowotworowy skoro mowa jest w tych niewielu wynikach o przerzutach.

Witaj na forum i czekamy na dalsze informacje, postaramy się wtedy więcej pomoc, pozdrawiam
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group