1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 21
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Rak niedrobnokomórkowy płuc,przerzuty,co dalej?
marzena66

Odpowiedzi: 63
Wyświetleń: 17248

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2017-11-17, 16:25   Temat: Rak niedrobnokomórkowy płuc,przerzuty,co dalej?
_kasia*
Kiedyś przyjdzie ukojenie :tull:
  Temat: Rak niedrobnokomórkowy płuc,przerzuty,co dalej?
marzena66

Odpowiedzi: 63
Wyświetleń: 17248

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2017-11-14, 20:49   Temat: Rak niedrobnokomórkowy płuc,przerzuty,co dalej?
_kasia*,

Przyjmij wyrazy współczucia, bardzo mi przykro ::rose::

Kasiu poszło to bardzo szybko ale taty stan był bardzo poważny, choroba mocno zaawansowana i lepiej jak to trwało tak krótko niż taty cierpienie i zarazem Wasze trwałoby długie miesiące.

Niech tato spoczywa w Pokoju ::rose::
  Temat: Rak niedrobnokomórkowy płuc,przerzuty,co dalej?
marzena66

Odpowiedzi: 63
Wyświetleń: 17248

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2017-11-13, 15:13   Temat: Rak niedrobnokomórkowy płuc,przerzuty,co dalej?
_kasia* napisał/a:
Problem jest nie tylko z jedzeniem, ale nawet z połknięciem tabletek, a tych nie powinnyśmy przecież zaniedbać.

Może już jest konieczność żeby tacie podawać leki podskórnie bo inaczej może się tabletką udusić. Jak pacjent nie przełyka zmienia się formę podawania leków.
Oczywiście radioterapia ma polepszyć stan chorego przynajmniej polepsza na okres 3-4 miesięcy maksymalnie ale to nie matematyka więc różnie się może zdarzyć. Może jeszcze radioterapia nie zadziałała i tato parę dni będzie słabszy a później odzyska na trochę siły. Na prawdę trudno nam wyrokować jak się to potoczy. Według Twojego opisu a tylko na tym możemy bazować wygląda to bardzo źle ale powinien tatę ocenić lekarz i zobaczymy czy to skok choroby czy skutek osłabienia radioterapią.

pozdrawiam
  Temat: Rak niedrobnokomórkowy płuc,przerzuty,co dalej?
marzena66

Odpowiedzi: 63
Wyświetleń: 17248

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2017-11-13, 14:04   Temat: Rak niedrobnokomórkowy płuc,przerzuty,co dalej?
_kasia*,
Raczej to co opisujesz świadczy o postępie choroby i niestety ale może już nie być lepiej. Jak najszybciej hospicjum bo lekarz rodzinny jest w stanie pomóc doraźnie, niektórzy boją się pacjentów onkologicznych a hospicjum i personel medyczny z tej instytucji zna wszystko co związane z rakiem i opieką nad chorym pacjentem i tylko Oni są w stanie zapewnić żeby tato nie cierpiał.

pozdrawiam
  Temat: Rak niedrobnokomórkowy płuc,przerzuty,co dalej?
marzena66

Odpowiedzi: 63
Wyświetleń: 17248

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2017-11-10, 21:28   Temat: Rak niedrobnokomórkowy płuc,przerzuty,co dalej?
_kasia*,

Mogę tylko powiedzieć, że tak bywa, ja mamę z rozsianą chorobą nowotworową, po dwóch wylewach, nie chodzącą wiozłam swoim samochodem i targałam na plecach bo szpital nie miał transportu więc już mnie nic nie dziwi.

Dbajcie o tatę, pozdrawiam.
  Temat: Rak niedrobnokomórkowy płuc,przerzuty,co dalej?
marzena66

Odpowiedzi: 63
Wyświetleń: 17248

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2017-11-10, 09:35   Temat: Rak niedrobnokomórkowy płuc,przerzuty,co dalej?
_kasia* napisał/a:
że powinniśmy się zaopatrzyć w koncentrator tlenu. Jak rozumiem awaryjnie i na wszelki wypadek bo póki co z oddychaniem nie ma problemów?

Nie ma ale przy raku płuc może być, pisałam już o tym, pacjentom przy zmianach w płucach może gorzej się oddychać, do tego dochodzi psychika, pacjent może się dusić więc taki koncentrator tlenu działa również na psychikę, że pacjent ma wspomaganie.
Oczywiście przy raku płuc istnieje ta gorsza opcja, że pacjent może się dusić. Koncentrator jak i łóżko i materac przeciwodleżynowy można wypożyczyć z hospicjum.
_kasia* napisał/a:
że sam fakt bycia w domu choć troszeczkę wpłynie na tatę pozytywnie

Na pewno tak bo będzie tato miał spokój, ciszę, nie będą Go "mordować" badaniami, będzie w swoim miejscu ale pamiętajcie Wasza pomoc (rodziny) i hospicjum może tacie zapewnić ten spokój.

_kasia* napisał/a:
Trzymajcie kciuki (za niego i za nas).

Trzymamy Kasiu i życzymy sił.
  Temat: Rak niedrobnokomórkowy płuc,przerzuty,co dalej?
marzena66

Odpowiedzi: 63
Wyświetleń: 17248

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2017-11-09, 18:56   Temat: Rak niedrobnokomórkowy płuc,przerzuty,co dalej?
_kasia* napisał/a:
lekarz z przychodni, w sensie lekarza rodzinnego?

Wprawdzie nie Madzia, ale odpowiem, może rodzinny, może każdy inny z przychodni, może z hospicjum.

pozdrawiam
  Temat: Rak niedrobnokomórkowy płuc,przerzuty,co dalej?
marzena66

Odpowiedzi: 63
Wyświetleń: 17248

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2017-11-09, 15:16   Temat: Rak niedrobnokomórkowy płuc,przerzuty,co dalej?
_kasia* napisał/a:
choć ja się obawiam bo łóżko, które mają rodzice jest dość niskie.

Właśnie ta "niskość" jest bardzo częstym utrudnieniem dla osób, które opiekują się osobą już leżącą, a to przewinięcie, a to przełożenie więc jak są problemy z krzyżem ma co później boleć. Druga sprawa to podnoszenie pod głową/regulacja wysokości, pozycji chorego. Bardzo często chory na raka płuc ma problemy z oddychaniem/kaszlem i wtedy lepsza jest pozycja półsiedząca.
Takie łóżko można wypożyczyć z hospicjum.
_kasia* napisał/a:
Pani doktor stwierdziła, że "narazie odpuszczamy", ale szczerze mówiąc nie sądzę, żeby jeszcze był w stanie przyjąć kolejne dawki chemii.


Kasiu skoro tato jest słaby i niestety choroba zaawansowana może być tak jak się domyślasz, że chemii tato może już nie dostać.

Trzymaj się Kasiu.
  Temat: Rak niedrobnokomórkowy płuc,przerzuty,co dalej?
marzena66

Odpowiedzi: 63
Wyświetleń: 17248

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2017-11-08, 11:26   Temat: Rak niedrobnokomórkowy płuc,przerzuty,co dalej?
_kasia* napisał/a:
czy taki materac stosuje się na zwykły materac czy zamiast niego?

Jak chcesz, tak połóż ale jak będą oba to może być bardzo wysoko, bo materac przeciwodleżynowy jednak jest grubaśny. Połóżcie sam materac i na to prześcieradło.

pozdrawiam
  Temat: Rak niedrobnokomórkowy płuc,przerzuty,co dalej?
marzena66

Odpowiedzi: 63
Wyświetleń: 17248

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2017-11-07, 19:19   Temat: Rak niedrobnokomórkowy płuc,przerzuty,co dalej?
_kasia*,
Ta osoba, która mieszka/opiekuje się chorym może wziąć 14 dni opieki. Lepiej brać bez sobót i niedziel, czyli nie jednym ciągiem, wtedy 2 dni do przodu.

_kasia* napisał/a:
P.S. do moderatora:

O wszystko pytaj w swoim/ w tym wątku wtedy mamy całą historię czytelną i jasną.

pozdrawiam
  Temat: Rak niedrobnokomórkowy płuc,przerzuty,co dalej?
marzena66

Odpowiedzi: 63
Wyświetleń: 17248

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2017-11-06, 18:00   Temat: Rak niedrobnokomórkowy płuc,przerzuty,co dalej?
_kasia* napisał/a:
który jeszcze kilka miesięcy temu tańczył na imprezach, teraz po przestąpieniu kilku kroków musi się położyć i odpocząć to mam ochotę po prostu siąść i płakać.

Na pewno to nie jest wiek do chorowania ani tym bardziej do odchodzenia ale nigdy nie wiemy kogo i w jakim wieku dopadnie choroba. Tato ma już rozsianą chorobę dlatego jest coraz słabszy i niestety ten stan będzie się pogłębiał i będzie już tylko coraz gorzej, bardzo mi przykro, że nie daje nadziei.
_kasia* napisał/a:
Do tego dochodzi również mama, którą też trzeba podtrzymywać na duchu... Niesamowicie trudne to wszystko...

Trudne ale teraz wszyscy razem musicie się wspierać, pomagać sobie, być razem bo tego czasu może nie być za wiele więc każdy dzień warto celebrować.
_kasia* napisał/a:
i będą decydować czy sięgnąć jeszcze po chemię

Tato już jedną chemioterapię przeszedł, teraz byłaby tylko chemioterapia paliatywna, nie wyleczy taty, trochę może poprawić taty stan, może przedłuży życie.
_kasia* napisał/a:
Czy nie jest tak, że ona w tej sytuacji i przy takim stanie taty może przynieść więcej szkody niż pożytku?

Chemia paliatywna jest lżejsza ale to nie znaczy, że nie wystąpią żadne skutki uboczne, niestety mogą trochę pomęczyć. Czy tato będzie się nadawał do tego rodzaju chemii może tylko ocenić lekarz, zbyt słaby pacjent, wyniszczony nie nadaje się na chemioterapię i to też oprócz wyników lekarz będzie brał pod uwagę.

pozdrawiam
  Temat: Rak niedrobnokomórkowy płuc,przerzuty,co dalej?
marzena66

Odpowiedzi: 63
Wyświetleń: 17248

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2017-11-03, 14:17   Temat: Rak niedrobnokomórkowy płuc,przerzuty,co dalej?
_kasia* napisał/a:
ależ nie to miałam na myśli!

Kasiu przecież wiem o co Ci chodziło, ja też zażartowałam, ja nie uciekam ;)
Taty zagubienie, mylenie pojęć jest wynikiem przerzutów do OUN, porozmawiaj z lekarzem czy dawki sterydów są odpowiednie, może trzeba zwiększyć.
_kasia* napisał/a:
Możemy liczyć na to, że to chwilowe, czy raczej przygotować się na to, że tak już będzie? Tata jest w trakcie radioterapii

Radioterapia może na okres 3-4 miesięcy taty stan poprawić, później niestety będzie się znowu pogarszać. Sterydy i radioterapia powinna dać jakieś pozytywne efekty.

pozdrawiam
  Temat: Rak niedrobnokomórkowy płuc,przerzuty,co dalej?
marzena66

Odpowiedzi: 63
Wyświetleń: 17248

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2017-11-03, 13:04   Temat: Rak niedrobnokomórkowy płuc,przerzuty,co dalej?
_kasia* napisał/a:
Zaczynam się czuć jak na prywatnej rozmowie z marzena66

Nie ma sprawy dam się wykazać innym ;)

pozdrawiam
  Temat: Rak niedrobnokomórkowy płuc,przerzuty,co dalej?
marzena66

Odpowiedzi: 63
Wyświetleń: 17248

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2017-11-02, 15:37   Temat: Rak niedrobnokomórkowy płuc,przerzuty,co dalej?
_kasia* napisał/a:
a w którym dziale zakłada się takowe wątki?

My zakładamy jak użytkownik sobie życzy.
_kasia* napisał/a:
tata ma na rękach dość duże wylewy podskórne. Domyślam się, że jest to efekt zastrzyków, wenflonów itp.

Jak najbardziej tak ale również sterydy powodują krwawe wybroczyny.
_kasia* napisał/a:
Czy poza smarowaniem maścią na stłuczenia, skaleczenia itp. można coś z tym zrobić?

Można podawać rutinoscorbin, rutinacea, uszczelniają naczynia krwionośne, chyba, że jest tego bardzo dużo to wtedy lek na receptę Cyclonamine ale o tym leku to może zdecydować lekarz po obejrzeniu pacjenta.

pozdrawiam
  Temat: Rak niedrobnokomórkowy płuc,przerzuty,co dalej?
marzena66

Odpowiedzi: 63
Wyświetleń: 17248

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2017-11-01, 18:15   Temat: Rak niedrobnokomórkowy płuc,przerzuty,co dalej?
_kasia* napisał/a:
marzena66, już to pisałam, ale się powtórzę - jesteś wielka!

oj tak, prawie 170 :)
_kasia* napisał/a:
ale chyba zacznę tu nie tylko pytać, ale i wylewać wszystkie swoje smutki, wątpliwości.

Wątek merytoryczny to typowe sprawy medyczne ale możemy założyć wątek kciukowy, jeżeli taki chcesz i tam możesz pisać o wszystkim co tylko chcesz.

pozdrawiam
 
Strona 1 z 2
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group