1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 7
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Podejrzenie o HCC, obrazy TK i MRI nie są jednoznaczne.
marzena66

Odpowiedzi: 29
Wyświetleń: 11503

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2017-12-17, 20:47   Temat: Podejrzenie o HCC, obrazy TK i MRI nie są jednoznaczne.
Tomasz007 napisał/a:
Gdyby się okazało, że to FNH

To można skakać ze szczęścia do góry ;) i oby to było tylko to.

Pozdrawiam
  Temat: Podejrzenie o HCC, obrazy TK i MRI nie są jednoznaczne.
marzena66

Odpowiedzi: 29
Wyświetleń: 11503

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2017-08-18, 21:51   Temat: Podejrzenie o HCC, obrazy TK i MRI nie są jednoznaczne.
Tomasz007 napisał/a:
że zmiana ma najprawdopodobniej charakter łagodny

Na pewno pozytywnie to brzmi i oby tak było, tego Wam bardzo życzę.
Tomasz007 napisał/a:
Jak dla mnie super wiadomość

Na pewno super wiadomość ale nie chcę ani straszyć ani odbierać nadziei tylko piszę to żebyś był bardzo czujny, bo na razie jest to wciąż
Tomasz007 napisał/a:
najprawdopodobniej charakter łagodny

czyli to na razie wciąż domysły a nie fakty.
Może kolejne TK więcej wyjaśni lekarzom.

pozdrawiam
  Temat: Podejrzenie o HCC, obrazy TK i MRI nie są jednoznaczne.
marzena66

Odpowiedzi: 29
Wyświetleń: 11503

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2017-08-11, 18:56   Temat: Podejrzenie o HCC, obrazy TK i MRI nie są jednoznaczne.
Tomasz007 napisał/a:
Zapewne działanie będzie oczywiste - wycinanie.

I to by była najlepsza opcja.

pozdrawiam
  Temat: Podejrzenie o HCC, obrazy TK i MRI nie są jednoznaczne.
marzena66

Odpowiedzi: 29
Wyświetleń: 11503

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2017-08-11, 18:00   Temat: Podejrzenie o HCC, obrazy TK i MRI nie są jednoznaczne.
Tomasz007,
Nie porównuje się różnych badań np. TK z MR, zawsze porównuje się tylko usg z usg, TK z TK czy MR z MR, druga sprawa to sprzęt, najlepiej do oceny robić zawsze wyniki na tym samym sprzęcie no i trzecia lekarz, to może być trudniejsze, najlepiej jak zawsze interpretuje dany obraz ten sam lekarz.
Nie zawsze jest to możliwe ale wtedy jest pewność, że badania są poprawnie zinterpretowane. Co do wymiarów, to takie małe różnice, to jest zawsze granica błędu, nieistotna, druga sprawa to pomiar też zależy od wprawności oka lekarza. Także różnice 1,2, 3 mm to w granicy błędu.

Tomasz007 napisał/a:
Faktycznie zmiana w TK wygląda, jak gruczolak, którego obrazy są dostępne w internecie.

Nie chcę Ci tutaj odbierać nadziei ale raczej gruczolak dla radiologa nie stanowi problemu z oceną i myślę, że gdyby zmiana wyglądała na gruczolaka to MR powinno już ten problem rozwiązać. Pewnie, że wciąż macie szansę na zmianę łagodną ponieważ żadne wyniki nie określają zmiany jednoznacznie a po drugie nawet wynik obrazowy, czy lekarz nie jest w stanie powiedzieć co to rzeczywiście jest, bez histopatu nie da się tego zweryfikować.

pozdrawiam
  Temat: Podejrzenie o HCC, obrazy TK i MRI nie są jednoznaczne.
marzena66

Odpowiedzi: 29
Wyświetleń: 11503

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2017-08-07, 22:20   Temat: Podejrzenie o HCC, obrazy TK i MRI nie są jednoznaczne.
Tomasz007,
Czekamy zatem na dalsze informacje.

pozdrawiam
  Temat: Podejrzenie o HCC, obrazy TK i MRI nie są jednoznaczne.
marzena66

Odpowiedzi: 29
Wyświetleń: 11503

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2017-08-07, 17:50   Temat: Podejrzenie o HCC, obrazy TK i MRI nie są jednoznaczne.
Tomasz007,
Lekarze proponują biopsję a nikt nie zaproponował od razu wycięcia zmiany? W wypadku mojego męża zebrał się kominek lekarski w składzie hepatolog, chirurg, onkolog, nie wiem kto jeszcze i od razu uradzili na podstawie badań obrazowych, że można ciąć i nie skupiać się na biopsji czy innych próbach.
Po samej operacji jak rozmawiałam z chirurgiem to od razu mi powiedział, że czekamy na wynik hist.pat. ale według jego oka wycięta zmiana na HCC nie wyglądała ale zupełnie nie ma pojęcia co to jest, tylko bardziej mu przypominało zmianę niezłośliwą i taki też był wynik.

Skoro tak się bronisz przed biopsją to może warto rozmawiać o operacyjności, tylko teraz pytanie do chirurga czy zmiana jest w takim miejscu, że można ją operować.

pozdrawiam
  Temat: Podejrzenie o HCC, obrazy TK i MRI nie są jednoznaczne.
marzena66

Odpowiedzi: 29
Wyświetleń: 11503

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2017-08-06, 23:06   Temat: Podejrzenie o HCC, obrazy TK i MRI nie są jednoznaczne.
Tomasz007 napisał/a:
Pozdrawiam Marzena

No tak mieliśmy szczęście tylko u nas wszystkie badania jakie mąż przeszedł, badania obrazowe jednoznacznie wskazywały na HCC, natomiast wyniki z krwi wątrobowe były wszystkie dobre.

Mimo podejrzenia HCC nie robiono żadnej biopsji i chwała im za to bo jak się okazało po operacji był to jakiś rzadki naczyniak, który lubi sobie odrastać w wątrobie więc musi być zachowana czujność.

Teraz u Was jakby to też okazało się naczyniakiem biopsja byłaby nie wskazana.
Przeczytałam to wszystko co zamieściłeś nie odpisywałam bo w między czasie po prostu myślałam nad tym wszystkim, trochę analizowałam Wasze wyniki ze swoimi materiałami czy czegoś mądrego się doszukam. Wywołałeś mnie ale nie jestem przygotowana do jednoznacznej odpowiedzi bo nie wiem jak to zinterpretować.

To, że wyniki wątrobowe jak twierdzisz są dobre, to że nie ma marskości wcale nie musi oznaczać, że nie jest to HCC, medycyna to nie matematyka i wszystko się może zdarzyć.
Tomasz007 napisał/a:
Owszem nie musi być reguły, aby dostać HCC, ale każda zmiana na wątrobie nie musi być HCC.

i oczywiście nie każda jest ale żeby mieć pewność to trzeba to sprawdzić a bez pobrania materiału do badań czy też wycięcia zmiany z wątroby nikt Ci nie powie co to jest, podejrzewam, że nawet najlepszy chirurg, który ma z tym do czynienia na co dzień.
Badania sugerują, że jest to HCC więc lekarze nie będą ryzykować, że może to nie jest to na podstawie wyników badań obrazowych, bo później będzie za późno na jakiekolwiek leczenie, bo jest to niestety agresywny rak.
Raczej nie licz na to, że nawet jak przejrzą taty badania to będą mieli pewność, że jest to HCC lub, że nie jest, tylko badanie histopatologiczne da taką pewność i raczej żaden lekarz nie weźmie takiej odpowiedzialności, że na podstawie obrazu z TK czy MR będzie pewny swoich słów.
Tomasz007 napisał/a:
Odnośnie biopsji przecież i był tutaj przypadek, że źle wykonana biopsja rozsiała nowotwór do innych części jamy brzusznej

Nie pamiętam, gdzie ktoś pisał o takiej teorii ale biopsja to normalna procedura i gdziekolwiek czy to w wątrobie czy innych częściach ciała/narządach znajdują się podejrzane zmiany wykonuje się biopsję i rak się przez to nie rozsiewa, gdyby tak było to nie byłoby możliwości robienia diagnostyki.

A nie było mowy o operacyjnym wycięciu zmiany u taty z tej wątroby i dopiero przebadaniu tego histopatologicznie, tylko jest rozważana biopsja?. Na prawdę biopsji nie należy się bać, chyba, że to naczyniak to wtedy nie ale nikt jak do tej pory nie podejrzewał, że zmiana może być naczyniakiem.

pozdrawiam

[ Dodano: 2017-08-07, 06:13 ]
Tomasz007,
Jeszcze jedno mi się w nocy przypomniało choroba Bąblowica http://www.poradnikzdrowi...gody_36109.html
To nie to, że ja Ci daje nadzieję, że na pewno nie jest to HCC, ja nie wiem co to jest i lekarze też nie są tego pewni.
Co do Bąblowicy to bardzo przypomina zmiany nowotworowe, bardzo często jest mylona z rakiem i tu jest kolejny problem, bo w tej otorebkowanej zmianie siedzi mnóstwo jajeczek i jeśli zrobi się biopsję jest wtedy tragedia. To tylko taka moja sugestia co do Twoich wątpliwości a moich pomysłów medycznych.

pozdrawiam
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group