1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 20
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Guz płuca z naciekami
marzena66

Odpowiedzi: 78
Wyświetleń: 27001

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2019-03-06, 21:21   Temat: Guz płuca z naciekami
Córka40,
Możesz zaserwować mamie Nutridrinki one wzmacniają naturalnie, oprócz tego poczytaj tutaj http://www.takdlazdrowia....tow-naturalnie-

pozdrawiam
  Temat: Guz płuca z naciekami
marzena66

Odpowiedzi: 78
Wyświetleń: 27001

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2019-02-16, 18:39   Temat: Guz płuca z naciekami
Córka40,
To dobrze, że brak skutków ubocznych i oby ich nie było ale musisz być też świadoma, że im więcej wlewów tym po każdej chemii może być trochę gorsze samopoczucie. Nie kraczę ale wolę uprzedzić.

pozdrawiam i trzymajcie się dzielnie.
  Temat: Guz płuca z naciekami
marzena66

Odpowiedzi: 78
Wyświetleń: 27001

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2019-02-12, 17:19   Temat: Guz płuca z naciekami
Córka40,
Już pisałam wcześniej, nie wiem czy przeczytałaś przed awarią. Wejdź w wyszukiwarkę forumową, wpisz frazę Bydgoszcz i powinny się ukazac wszystkie watki osób leczących się w Bydgoszczy czy Koperniku zanim ktoś odpowie, może coś tam wyszukasz szybciej.

pozdrawiam
  Temat: Guz płuca z naciekami
marzena66

Odpowiedzi: 78
Wyświetleń: 27001

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2019-02-03, 15:26   Temat: Guz płuca z naciekami
Córka40,
Poszukaj tutaj www.clinicaltrials.gov może gdzieś znajdziesz badania kliniczne tylko musisz mieć świadomość, że zakwalifikować się do takich badań to też trzeba spełniac określona kryteria ale warto czasami próbować i tej opcji.
pozdrawiam
  Temat: Guz płuca z naciekami
marzena66

Odpowiedzi: 78
Wyświetleń: 27001

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2019-02-03, 09:55   Temat: Guz płuca z naciekami
Córka40 napisał/a:
może powiecie czy bardzo źle to wygląda

Zawsze nie jest dobrze jak mamy progresję choroby mimo leczenia, chemia nie zadziałała, choroba postępuje, bardzo mi przykro.

Mama dostanie chemię paliatywną, wiesz co to znaczy, nie wyleczy ale daje jeszcze małe szanse.

Przykro mi, że nie mam lepszych informacji, pozdrawiam i życzę sił.
  Temat: Guz płuca z naciekami
marzena66

Odpowiedzi: 78
Wyświetleń: 27001

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2019-02-02, 09:40   Temat: Guz płuca z naciekami
Córka40 napisał/a:
Mam nadzieję, że będzie można jeszcze coś robić.

Cytat:
Leczenie nawrotów drobnokomórkowego raka płuca
Leczenie chorych z nawrotem DRP po wcześniejszej CTH lub RCTH zależy od skuteczności
postępowania pierwszej linii oraz stanu sprawności.
U chorych z nawrotem DRP po upływie przynajmniej 3 miesięcy od zakończenia wcześniejszej CTH, która przyniosła obiektywną odpowiedź, można podjąć próbę ponownego
zastosowania pierwotnego schematu. U chorych, u których nie uzyskano odpowiedzi na
pierwszorazowe leczenie lub czas jej trwania nie przekraczał 3 miesięcy, szansa uzyskania
odpowiedzi pod wpływem leczenia drugiej linii (np. schematu CAV po wcześniejszym stosowaniu schematu PE) jest niewielka. W przypadku dobrego stanu sprawności można zastosować topotekan w monoterapii (1,5 mg/m2 i.v. — dzień 1.–5., co 21 dni).
W przypadku progresji wyłącznie w mózgu wybór metody postępowania (CTH lub RTH) należy uzależniać od stanu chorych, rodzaju wcześniejszego leczenia oraz obecności i stopnia
nasilenia objawów neurologicznych.
Liczbę cykli CTH drugiej linii powinny wyznaczać tolerancja leczenia i uzyskane obiektywne korzyści. W wybranych przypadkach można podjąć próbę paliatywnej RTH.

od str. 89 http://www.onkologia.zale...%20oplucnej.pdf

Córka40 napisał/a:
Zaraz rozmowa z lekarzem...

I jakie ustalenia?

pozdrawiam
  Temat: Guz płuca z naciekami
marzena66

Odpowiedzi: 78
Wyświetleń: 27001

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2017-09-14, 19:05   Temat: Guz płuca z naciekami
Córka40 napisał/a:
Lekarz powiedział że bardzo dobrze zareagował na chemie.

Rak drobnokomórkowy (SCLC) dość dobrze reaguje na chemię ale trzeba być bardzo czujnym bo jednocześnie ten typ raka charakteryzuje się szybkim wzrostem i wczesnym tworzeniem przerzutów.

Pamiętajcie też o tym i warto o to zapytać lekarz żeby czegoś nie zaniedbać
Cytat:
Profilaktyczne napromienianie OUN - chorych z rakiem drobnokomórkowym płuc z postacią ograniczoną, u których po chemioterapii lub radio-chemioterapii uzyskano całkowitą remisję, powinno wykonać się profilaktyczne napromienienie ośrodkowego układu nerwowego.

http://www.onkonet.pl/dp_rakpluca3.php
Córka40 napisał/a:
ale z mojej strony to taka trochę ostrożna radość,

Słuszne jest Twoje myślenie/podejście.
Córka40 napisał/a:
Przecież to nie może być takie proste. J

Nie chcę Wam odbierać nadziei bo nie jestem w stanie przewidzieć jak będzie u Waszej mamy ale piszę to żebyś zachowała czujność na kolejne dni/miesiące.
Cytat:
Rak drobnokomórkowy od samego początku rokuje bardzo źle. 5 lat przeżywa około 2% chorych. Nawet w przypadku pomyślnego rokowania skutkiem agresywnego leczenia jest poważne upośledzenie wydolności organizmu, co rodzi niepełnosprawność i niezdolność do pracy.


Cytat:
Podstawą leczenia tej najbardziej agresywnej postaci raka płuca jest chemioterapia. Najczęściej stosuje się następujące, silnie działające cytostatyki: cisplatyna, etopozyd, cyklofosfamid, doksorubicyna, winkrystyna. Ważną rolę odgrywa lek pomocniczy – ondansetron, który hamując odruchy wymiotne poprawia komfort chorego. W wielu przypadkach konieczne jest podanie czynnika wzrostu granulocytów, celem zwalczenia neutropenii. Chemioterapeutyki zwykle podaje się w skojarzeniu przez kilka miesięcy. Pomimo dobrej odpowiedzi na leczenie rokowanie jest poważne. Wiąże się to ze znacznym stopniem złośliwości nowotworu i działaniem ubocznym cytostatyków, szczególnie ich mielotoksyczności.

http://www.e-histopatologia.pl/nowotwory/rak-pluc
Córka40 napisał/a:
Mama też czuje się świetnie i fizycznie i psychicznie.

To bardzo dobrze bo mając dobre samopoczucie i to fizyczne i psychiczne mama ma siłę do walki z chorobą, nie podłamuje się tylko walczy. Stan psychiczny pacjenta jest bardzo istotny w tej chorobie.

Pozdrawiam serdecznie.
  Temat: Guz płuca z naciekami
marzena66

Odpowiedzi: 78
Wyświetleń: 27001

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2017-09-06, 20:48   Temat: Guz płuca z naciekami
Córka40 napisał/a:
czy w związku z tymi zmianami w eeg lekarz może odstąpić od chemii?

Uważam, że nie ale wiadomo, że lekarz musi to ocenić.
Córka40 napisał/a:
Czy bez trzeciego cyklu można ewentualnie wdrożyć radioterapie?

Można, radio i chemioterapia może być prowadzona równocześnie, można jedno skończyć zacząć drugie, opcji jest wiele.
Córka40 napisał/a:
czytałam że do radioterapii zakładają rurkę treachotomijną? Czy w każdym przypadku przy radioterapii raka płuc?

Nie zakładają i mama tej rury mieć nie będzie.

pozdrawiam
  Temat: Guz płuca z naciekami
marzena66

Odpowiedzi: 78
Wyświetleń: 27001

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2017-09-05, 19:36   Temat: Guz płuca z naciekami
Córka40 napisał/a:
Bardzo się boję tych badań. I jest mi ciężko że nie będzie mnie z mamą.

Na badania nie masz wpływu ani Ty ani mama, co już jest to wyjdzie. Nie będziesz z mamą ale jesteś z Nią w stałym kontakcie i myślisz o tym, żeby wszystko pozałatwiać (zawsze mamy jakieś sprawy, które trzeba pozamykać) i będziesz z mamą wtedy kiedy już bardzo będzie Cię potrzebowała. Ma mama bardzo troskliwą córkę i chwała Ci za to, że tak rozsądnie myślisz i działasz.
Córka40 napisał/a:
nie ma innej opcji niż ta że wracam do mamy.

Już Cię za to uwielbiam :)
Córka40 napisał/a:
Więc póki czuje się na siłach niech chodzi do pracy
Córka40 napisał/a:
że w domu oszaleje

I słusznie, póki ma mama siłę, póki w miarę się czuje i tego chce nie broń to pozwala Jej zapomnieć, nie myśleć i nie wpadać w depresję.

pozdrawiam
  Temat: Guz płuca z naciekami
marzena66

Odpowiedzi: 78
Wyświetleń: 27001

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2017-07-26, 18:51   Temat: Guz płuca z naciekami
Córka40 napisał/a:
Mama czuje się bardzo dobrze, nawet chodzi do pracy bo nie usiedzi w domu

To bardzo dobrze, że chemia nie "morduje" mamy. Oj pracuś z mamy ;-))
Córka40 napisał/a:
mam nadzieję, że wszystkie będzie przechodzić tak dobrze.

Tu już może być różnie ale reguły nie ma. Zdarza się niestety dość często, ,ze każdy kolejny wlew to gorsze samopoczucie, jest to spowodowane tym, że tych toksycznych substancji trochę się w organizmie nawarstwi i mogą dawać skutki uboczne. Trzeba być przygotowanym na wszystko.

pozdrawiam
  Temat: Guz płuca z naciekami
marzena66

Odpowiedzi: 78
Wyświetleń: 27001

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2017-07-20, 20:50   Temat: Guz płuca z naciekami
Córka40 napisał/a:
A mam jeszcze pytanie w jaki sposób można załatwić peruki?

poczytaj o zasadach http://www.kosper-peruki.pl/refundacja-nfz.php
Córka40 napisał/a:
Czy musimy kupić ja we własnym zakresie?

Sami załatwiacie skierowanie, refundacje a później kupujecie.
Córka40 napisał/a:
Jesteśmy z Łodzi jak szukać takich miejsc gdzie można to załatwić.?

Poszukaj w googlach Refundacja peruk Łódź i znajdziesz firmy, które robią/sprzedają peruki refudnowane przez NFZ.

pozdrawiam
  Temat: Guz płuca z naciekami
marzena66

Odpowiedzi: 78
Wyświetleń: 27001

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2017-07-20, 20:21   Temat: Guz płuca z naciekami
Córka40,
Tak mówiąc szczerze nie wiem co Ci napisać bo rzeczywiście pytanie może nie z serii "nie na miejscu" ale trudno mi na nie odpowiedzieć.

Rozumiem, że mama chciałaby się dowartościować, że czuję taką potrzebę ale chyba bym jednak tego nie radziła, dlaczego? Nie wiem do końca czy zawarte w farbie różne składniki nie wpłyną niekorzystnie na mamę w formie jakiegoś uczulenia bo jednak mama jest na toksycznej chemii, czy nie będzie jakiejś interakcji, nie mam co do tego pewności, jednak organizm po chemii jest bardzo osłabiony i dostaje dość mocną dawkę toksyn.

Po drugie to niestety ta ogromna przykrość dla każdego, w niektórych przypadkach utrata kobiecości, nie każdy dobrze to przechodzi utrata włosów. One odrosną ale na czas leczenia, po nim włosy wychodzą garściami. U mojej cioci już po pierwszej chemii grzebień był pełen włosów a poduszka obsypana włosami. Oczywiście nie musi to być po pierwszym wlewie ale raczej to nastąpi, czy jest zatem sens, na parę dni, może na tydzień te włosy farbować.
Córka40, zazwyczaj od razu pacjenci starają się iść do fryzjera i ściąć włosy jak najkrócej żeby później nie patrzeć na to jak wychodzą całymi placami.

Nie zrozum mnie źle i tak zrobicie po swojemu ale według mnie nie jest to dobry pomysł. Raczej radziłabym załatwić mamie ładną perukę z włosami w kolorze jakim mama chce, piękne kapelusiki, chusteczki, turbany, jest lato więc na głowę nakrycie wskazane.

To jest moje zdanie, może ktoś inny inaczej Ci doradzi, kto przeżył to z własnego doświadczenia.

pozdrawiam
  Temat: Guz płuca z naciekami
marzena66

Odpowiedzi: 78
Wyświetleń: 27001

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2017-07-19, 15:38   Temat: Guz płuca z naciekami
Córka40 napisał/a:
Naprawde tylko takie standardowe leczenie jest stosowane i nic wiecej nie mozna zrobic jesli bedzie slabo działać?

Post wyżej podawałam Ci link, jakie leczenie jest stosowane przy mamy chorobie, poczytaj sobie proszę od str 89 http://www.onkologia.zale...%20oplucnej.pdf
Tak się leczy raka płuc, chemio i/lub radioterapia jeśli operacja nie wchodzi w grę.
Na razie nie wiemy jak mama zareaguje na leczenie, dopiero będzie można coś powiedzieć po pierwszych badaniach obrazowych. Jeśli ten schemat nie zadziała wtedy zmienia się schematy leczenia.

Nie czytaj proszę statystyk bo to nie pomaga, to tylko liczby i zazwyczaj mało optymistyczne, każdy pacjent jest inny i u każdego leczenie przynosi inne skutki.

Córka40 napisał/a:
. Bardzo prosze o wskazowki bo nie do konca wiem jak poruszac sie w tym temacie,co mozna zrobic i czego powinnam sie spodziewac.

Teraz to przede wszystkim wspieraj mamę, trzeba myśleć pozytywnie i nie wybiegać w przyszłość. Z czym walczycie wiesz doskonale, jest to niestety choroba, która nie jest łatwa do wyleczenia i bardzo często nie daje szans na długie życie ale póki lekarze oferują leczenie, póki pacjent do tego leczenia się nadaje to trzeba wierzyć i mieć nadzieję, że da radę utrzymać chorobę w ryzach na jakiś dłuższy czas.

Poczytaj link, który podałam, trochę więcej zrozumiesz o chorobie mamy i jeszcze ten link jako lektura
http://www.onkonet.pl/dp_rakpluca3.php

pozdrawiam i musisz być silna dla mamy bo teraz Ty jesteś Jej siłą.
  Temat: Guz płuca z naciekami
marzena66

Odpowiedzi: 78
Wyświetleń: 27001

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2017-07-17, 15:49   Temat: Guz płuca z naciekami
Córka40 napisał/a:
po południu ma być podana chemia

Prawidłowo
Cytat:
Chemioterapia stanowi podstawową metodę leczenia chorych na DRP. Schematem z wyboru
jest połączenie cisplatyny z etopozydem (schemat PE) w różnych modyfikacjach


Co do radioterapii również radzę z lekarzem porozmawiać czy mama nie powinna jej rozpocząć, tu Zalecenia
Cytat:
U chorych z  ograniczoną postacią DRP (stopnie I–III), którą określono na podstawie
pełnej wstępnej diagnostyki, celowe jest zastosowanie skojarzonego leczenia za pomocą
CTH (schematem z wyboru jest skojarzenie cisplatyny i etopozydu) i RTH klatki piersiowej.
Jednoczesna RCTH w porównaniu z sekwencyjnym stosowaniem obu metod zwiększa szansę
wyleczenia lub uzyskania długotrwałej remisji z wydłużeniem przeżycia, jednak kosztem
względnie wysokiego udziału ostrych odczynów popromiennych. Jeśli CTH i RTH nie można
rozpocząć równocześnie, należy dążyć do rozpoczęcia RTH nie później niż w trakcie 2. cyklu
CTH. Zastosowanie jednoczesnej RCTH nie może zmniejszyć należnej intensywności CTH.
Do RCTH można kwalifikować wyłącznie chorych w dobrym stanie sprawności i bez innych
czynników zwiększających ryzyko poważnych powikłań. Radiochemioterapii nie powinno się
stosować u chorych z przerzutami do nadobojczykowych węzłów chłonnych i/lub z płynem
w jamie opłucnej oraz przy braku możliwości objęcia zmiany należną dawką RTH z powodu
jej znacznych wymiarów

A to istotne informacje na później
Cytat:
Obserwacja po leczeniu
U chorych na raka płuca leczonych z radykalnym założeniem obserwacja ma na celu
wczesne wykrycie nawrotu choroby, powikłań leczenia oraz niezależnego nowotworu pierwotnego.
W ciągu pierwszych 24 miesięcy po radykalnym leczeniu zaleca się wykonywanie
badań RTG i KT klatki piersiowej naprzemiennie co 3 miesiące, przez kolejne 3 lata obu
badań naprzemiennie w odstępach 6-miesięcznych, a następnie badania KT co 12 miesięcy.
Nie ma wskazań do aktywnego poszukiwania bezobjawowych przerzutów w innych narządach
(jama brzuszna, mózg)

http://www.onkologia.zale...%20oplucnej.pdf

pozdrawiam, życzę powodzenia w leczeniu i jak najmniej skutków ubocznych :tull:
  Temat: Guz płuca z naciekami
marzena66

Odpowiedzi: 78
Wyświetleń: 27001

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2017-07-13, 09:55   Temat: Guz płuca z naciekami
Córka40 napisał/a:
Czy do kolejnej chemii mama będzie czuć się dobrze czy te wszystkie dolegliwości będą trwały do całkowitego zakończenia cyklu chemioterapii?

Nie będzie mama cierpiała na dolegliwości przez cały cykl chemioterapii, przez pierwsze 3-4 dni po wlewie mama może odczuwać skutki uboczne, później każdego dnia powinno być lepiej. Przerwy między chemiami są po to żeby organizm zregenerował się po tych toksycznych "miksturach". Będzie miała mama dni dobre ale i dni kiepskie a może i bardzo kiepskie.

pozdrawiam
 
Strona 1 z 2
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group