1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 17
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Rak gruczołowy płuca typu mieszanego, średnio zróżnicowany
marzena66

Odpowiedzi: 54
Wyświetleń: 18625

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2018-08-13, 04:43   Temat: Rak gruczołowy płuca typu mieszanego, średnio zróżnicowany
Mikalika,

Przyjmij moje wyrazy współczucia ::rose::

Ja życzę Tobie tych sił bo jeszcze Ci będą bardzo potrzebne na kolejne dni i zapewne miesiące.
  Temat: Rak gruczołowy płuca typu mieszanego, średnio zróżnicowany
marzena66

Odpowiedzi: 54
Wyświetleń: 18625

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2018-06-08, 21:38   Temat: Rak gruczołowy płuca typu mieszanego, średnio zróżnicowany
Mikalika napisał/a:
Mama powinna dostawać sterydy? Jak mam to wyegzekwować?

Jak nie ma przerzutów to sterydy nie, trzeba tylko uregulować ciśnienie, to mieć pod kontrolą żeby nie doszło do kolejnego udaru.

Koniecznie opieka hospicjum.

pozdrawiam
  Temat: Rak gruczołowy płuca typu mieszanego, średnio zróżnicowany
marzena66

Odpowiedzi: 54
Wyświetleń: 18625

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2018-06-07, 18:02   Temat: Rak gruczołowy płuca typu mieszanego, średnio zróżnicowany
Mikalika,
Te objawy, paraliż, kłopoty z mową wyglądają mi na udar, czy to potwierdził neurolog, badania MR?, mogą też być przerzuty do OUN.
Mikalika napisał/a:
Nie zalecił leczenia neurologicznego.

Jeżeli udar, czy przerzuty trzeba wdrożyć leczenie, sterydy i to koniecznie.
Mikalika napisał/a:
Nikt nam nie chce wypisać zlecenia na materac przeciwodleżynowy,

Jesteście pod opieką hospicjum?
można w hospicjum taki materac wypożyczyć bez problemu.
Mikalika napisał/a:
Odstawili jej w szpitalu wszystkie leki, bo nie może łykać.

To trzeba wdrożyć leki podskórne, zastrzyki, nie rozumiem jak można mamę wypisać bez zaleceń.
Mikalika napisał/a:
Ciśnienie i puls skaczą jak szalone

Tu też potrzebne leki, wszystko mi wskazuje jak nic na udar.
Mikalika napisał/a:
Umówiłam też wizytę u rodzinnego. Co on może mamie przepisać? Plastry przeciwbólowe? Pieluchy? Jak pielęgnować skórę, żeby nie dopuścić do odłożyć?

Konieczna opieka hospicjum domowego. Pielęgniarka nauczy jak myć, opiekować się leżącą osobą, nie ma z tym żadnego problemu, trochę wprawy i sobie poradzisz. Owszem lekarz rodzinny wipisze zlecenie na pieluchy ale to wszystko już powinno przejąć hospicjum, leczenie przeciwbólowe, pieluchy, leczenie objawowe, wszystkim się zajmą i powiedzą jak pielęgnować jak podawać leki.

Trzymaj się
  Temat: Rak gruczołowy płuca typu mieszanego, średnio zróżnicowany
marzena66

Odpowiedzi: 54
Wyświetleń: 18625

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2018-02-27, 17:33   Temat: Rak gruczołowy płuca typu mieszanego, średnio zróżnicowany
Mikalika,
Wynik dobry, nic niepokojącego się nie dzieje.

pozdrawiam
  Temat: Rak gruczołowy płuca typu mieszanego, średnio zróżnicowany
marzena66

Odpowiedzi: 54
Wyświetleń: 18625

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2018-02-06, 13:56   Temat: Rak gruczołowy płuca typu mieszanego, średnio zróżnicowany
Mikalika napisał/a:
porównał też dwa ostatnie wyniki TK płuc. I wg niego guz pierwotny zwiększył się, a nie zmniejszył, jak określił to radiolog opisujący

Według opisu jest zmniejszenie, niby nie duże ale tak opisano, poprzednio 27 x 7, obecnie 20 x 5, tylko patrząc na dokładny opis to jest 27x14/35x24 a obecnie 27x7/27x14/35x24, czyli jakby nie patrzeć to ta różnica jest bardzo minimalna.
Mikalika napisał/a:
Obaj stwierdzili, że nie ma pewności co zostało opisane w wątrobie, bo badanie TK jamy brzusznej wykonano bez kontrastu.

Na pewno z kontrastem obraz jest bardziej czytelny, niepokojące jest to, że w wątrobie zmiana się zwiększyła i przez to może budzić podejrzenie niestety przerzutu. Było 31x17, obecnie 49x38.

Rezonans powinien lepiej się wypowiedzieć na temat wątroby.

pozdrawiam
  Temat: Rak gruczołowy płuca typu mieszanego, średnio zróżnicowany
marzena66

Odpowiedzi: 54
Wyświetleń: 18625

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2018-01-31, 17:48   Temat: Rak gruczołowy płuca typu mieszanego, średnio zróżnicowany
Mikalika napisał/a:
Czy zmiana w wątrobie, którą radiolog zakwalifikował jako przerzut, może być blizną po termoablacji/ropniem powstałym po zabiegu?

Tutaj opis jest taki krótki i na temat, bez rozdrabniania się w szczegóły, jest konkretnie napisane przerzut na wątrobie to nam trudno podważać słowa radiologa. Raczej gdyby to była blizna, ropień to inaczej by to wyglądało i na pewno nie opisane jako przerzut, tylko jako np. "coś" niejednoznacznego, podejrzanego, do dalszego wyjaśnienia.
Mikalika napisał/a:
Czy możemy to potwierdzić/wykluczyć badaniami?

Tylko biopsja zmiany i wynik histopat, lub badanie RM.
Mikalika napisał/a:
Jak dalej postępować?

Jeżeli to przerzut a niestety taka opcja istnieje to chemia jest wskazana.

pozdrawiam
  Temat: Rak gruczołowy płuca typu mieszanego, średnio zróżnicowany
marzena66

Odpowiedzi: 54
Wyświetleń: 18625

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2017-10-31, 20:00   Temat: Rak gruczołowy płuca typu mieszanego, średnio zróżnicowany
Mikalika,
Nie jest to ładne TK, dalej jest podobnej wielkości guz, niewiele się zmniejszył. Jest guzek przerzutowy, nie wiem czym jest zmiana w sutku prawym, może przerzut może nic niepokojącego, przerzuty w wątrobie.
Mikalika napisał/a:
Mam nieodparte przeczucie, że będzie gorzej, że czekamy na nieuniknione.

Niestety ale chyba powinnaś się z tym liczyć, przerzuty w wątrobie nie cofnęły się po chemioterapii i może coraz gorzej sobie radzić.
Mikalika napisał/a:
Czy mogę coś jeszcze zrobić dla mamy? Powalczyć o inne leczenie?

U mamy leczenie jest tylko paliatywne więc nie z myślą wyleczenia i nawet gdyby mama dostała jeszcze jakąś chemię to też nie przyniesie efektów a jedynie będzie łagodziła skutki choroby.

pozdrawiam
  Temat: Rak gruczołowy płuca typu mieszanego, średnio zróżnicowany
marzena66

Odpowiedzi: 54
Wyświetleń: 18625

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2017-09-05, 15:20   Temat: Rak gruczołowy płuca typu mieszanego, średnio zróżnicowany
Mikalika,
Jak najbardziej może to być neuropatia, uszkodzenie nerwów wynik chemioterapii i w takim wypadku najlepiej podać pacjentowi preparaty witaminy B, najlepiej domięśniowo bo doustnie to efekty
żadne. W takim wypadku lekarz rodzinny powinien dać radę to ogarnąć jak jest problem z wizytą u lekarza prowadzącego.

Mikalika napisał/a:
Po II kursie chemii mama miała TK klatki piersiowej i jamy brzusznej. Guzy w płucach i guz na wątrobie zmniejszyły się ale nieznacznie.

Jaki jest przeciwnik wiesz doskonale, na razie chemia działa skoro zmiany uległy zmniejszeniu, nawet jak małe to są zmiany ale są. Gdyby chemia nie działała to byłby progres a tak na szczęście nie jest.

pozdrawiam
  Temat: Rak gruczołowy płuca typu mieszanego, średnio zróżnicowany
marzena66

Odpowiedzi: 54
Wyświetleń: 18625

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2017-08-10, 17:47   Temat: Rak gruczołowy płuca typu mieszanego, średnio zróżnicowany
Mikalika napisał/a:
Dużo śpi, mało wstaje z łóżka. Nie ma na nic siły. Jest rozdrażniona.

Jak najbardziej efekt chemii.
Mikalika napisał/a:
Do tego chyba się przeziębiła. Ma katar i bardzo kaszle.

Nie musi być przeziębienie, często w trakcie chemioterapii pacjent ma skutek uboczny w postaci kaszlu, tak jakby był przeziębiony ale można mamę osłuchać, lekarz dla pewności może to sprawdzić i jak potrzeba wdrożyć jakieś leki.
Mikalika napisał/a:
to z wpisów na forum wynika, że cofa się, zeby zebrać nowe siły i uderzyć z podwójną mocą.

Każdy pacjent jest inny, każdy na leczenie różnie reaguje i nie należy siać czarnowidztwa bo Was to wszystkich podłamuje jeszcze bardziej. Oczywiście nie napiszę, że tak nie jest bo niestety bywa, że rak na początku przez chemioterapię zwolni, wycofają się zmiany jest regresja, z czasem rak przestaje reagować na chemię i rozsiewa się w szybkim tempie. Są jednak przykłady, że chemioterapia trzyma raka w ryzach i pacjent jest z nami dłuższy czas.
Mikalika napisał/a:
Śnią mi się koszmary. Nie mam cierpliwości do dzieci.

Żyjesz w stresie, zapewne na wysokich obrotach i to wszystko odbija się na psychice. Dzieci nie są niczemu winne i pamiętaj, że one też słyszą, czują nerwową atmosferę i lepiej je oszczędzać, żeby nie miały później traumy.

pozdrawiam :tull:
  Temat: Rak gruczołowy płuca typu mieszanego, średnio zróżnicowany
marzena66

Odpowiedzi: 54
Wyświetleń: 18625

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2017-07-13, 11:31   Temat: Rak gruczołowy płuca typu mieszanego, średnio zróżnicowany
Mikalika napisał/a:
Lekarz odradził nam podróżowanie po I chemii

Dlatego zawsze trzeba pytać lekarza, co On na to i tak samo nie wolno samemu podawać leków bez uzgodnienia z lekarzem.
Mikalika napisał/a:
A u mnie lekarz wyczuł guzek w prawej piersi. Poczekam z założeniem wątku do biopsji. To byłby już trzeci...

Nie każdy guzek jest od razu rakiem, poczekaj na wynik.

pozdrawiam
  Temat: Rak gruczołowy płuca typu mieszanego, średnio zróżnicowany
marzena66

Odpowiedzi: 54
Wyświetleń: 18625

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2017-07-12, 11:31   Temat: Rak gruczołowy płuca typu mieszanego, średnio zróżnicowany
Mikalika napisał/a:
Podobno po tej chemii może przestać pracować szpik i pojawić się gorączka.

Podobno to nie znaczy, że tak będzie, wszystkie skutki uboczne leczenia muszą zostać wypisane ale nie znaczy, że zaatakują każdego pacjenta.
Mikalika napisał/a:
Chciałabym ją zabrać na 2 tygodnie w jej rodzinne strony. Wiąże się z tym cały dzień jazdy samochodem. Nie wiem czy ryzykować.

Najlepiej o to zapytać lekarza czy mama może. Możesz poczekać parę dni, żeby mama doszła trochę do siebie bo zwykle 3-4 dni po chemii samopoczucie pacjenta jest gorsze a po tym spadku jak mama dojdzie trochę do siebie może mama jechać, tak ja uważam, jeśli oczywiście mama bardzo chce takiej wycieczki.
Nie jedziecie na koniec świata więc warto ze sobą wziąć całą dokumentację medyczną mamy a jakby " coś " to w pobliżu jakiś szpital zawsze jest.
Ja jestem zawsze za spełnianiem życzeń pacjenta ale warto o to podpytać lekarza, będziesz spokojniejsza.

pozdrawiam
  Temat: Rak gruczołowy płuca typu mieszanego, średnio zróżnicowany
marzena66

Odpowiedzi: 54
Wyświetleń: 18625

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2017-07-04, 16:55   Temat: Rak gruczołowy płuca typu mieszanego, średnio zróżnicowany
Mikalika,
Musicie podjąć decyzję sami. Ja z doświadczenia własnego powiem, że mój dziadek chyba dzięki temu że załapał się na badania kliniczne jeszcze żyje. Jak przystępował do tych badań miał 9 cm guza w płucach i przerzuty w kościach. Minęło od leczenia 2 lata i 2 miesiące, nie wiem ile jeszcze dziadek pożyje ale jak na razie jego stan jest dobry, nie tworzą się nowe przerzuty a lekarze się dziwią, że jeszcze żyje bo jego koledzy z chemia tradycyjną już dawno odeszli z tego świata.

Nie wiem czy żyje dzięki leczeniu poprzez badania kliniczne czy sam z siebie jest tak silny.

Na pewno osoba, która bierze udział w badaniach jest częściej badana i bardziej zaopiekowana medycznie.

Mikalika napisał/a:
Lista skutków ubocznych mnie przeraziła, szczególnie ryzyko udaru, zawału, krwawień.

Firmy farmaceutyczne muszą wypisać wszystkie skutki uboczne, czasami na wyrost, żeby później rodzina się nie sądziła z nimi, że nie było takiej informacji w skutkach ubocznych.

Następna sprawa to chemia tradycyjna też ma mnóstwo skutków ubocznych a czy wystąpią nie jest to powiedziane i też są to skutki uboczne, że włos się jeży na głowie.

Porozmawiajcie szczerze z lekarzem, niech przedstawi Wam plusy i minusy obu form leczenia, podpowie z własnego doświadczenia i może wtedy łatwiej będzie Wam podjąć decyzję.

pozdrawiam i życzę dobrego wyboru.
  Temat: Rak gruczołowy płuca typu mieszanego, średnio zróżnicowany
marzena66

Odpowiedzi: 54
Wyświetleń: 18625

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2017-07-02, 17:10   Temat: Rak gruczołowy płuca typu mieszanego, średnio zróżnicowany
Mikalika napisał/a:
Napiszcie proszę czego mam się spodziewać. Jakie są skutki uboczne chemii, na co mamy się przygotować.

Poczytaj proszę tutaj https://hematoonkologia.pl/chemioterapia/index/id/10-skutki-uboczne-chemioterapii-i-sposoby-ich-lagodzenia/
pamiętaj, że nie wszystkie skutki uboczne mogą wystąpić a jak coś będzie mamę męczyło to proście lekarza o leki czy to przeciwwymiotne czy na biegunki czy na inne przypadłości.

powodzenia
  Temat: Rak gruczołowy płuca typu mieszanego, średnio zróżnicowany
marzena66

Odpowiedzi: 54
Wyświetleń: 18625

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2017-06-02, 16:48   Temat: Rak gruczołowy płuca typu mieszanego, średnio zróżnicowany
Mikalika napisał/a:
Minął już prawie miesiąc od operacji, my stoimy w miejscu a rak szaleje po organizmie.

Po operacji i tak trzeba trochę odczekać żeby poddać się chemioterapii póki rany się podgoją. Na zewnątrz rany goją się szybciej ale wewnątrz jest środowisko wilgotne więc ten proces gojenia jest dłuższy i lekarze i tak nie zaczęli by dalszego leczenia.

pozdrawiam
  Temat: Rak gruczołowy płuca typu mieszanego, średnio zróżnicowany
marzena66

Odpowiedzi: 54
Wyświetleń: 18625

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2017-06-02, 10:51   Temat: Rak gruczołowy płuca typu mieszanego, średnio zróżnicowany
Mikalika napisał/a:
EGFR mama nie otrzyma leczenia inhibitorami kinazy tyrozynowej

Jak jest mutacja genu to można wtedy dopasować chemię celowaną a jak nie ma to wtedy dają chemioterapię standardową.
Do poczytania http://www.akademiamedycy...armacja_005.pdf
Cytat:
U chorych bez narażenia na dym tytoniowy w wywiadzie, z rozpoznaniem gruczolakoraka
lub nieokreślonego NDRP i bez obecności mutacji w genie EGFR, można dodatkowo przeprowadzić
badanie w kierunku rearanżacji genu ALK, która prowadzi do utworzenia fuzyjnego
genu EML4-ALK i występuje u 3–5% chorych, najczęściej u młodych i niepalących mężczyzn
z  podtypem sygnetowatokomórkowym gruczolakoraka. Oznaczanie stanu genu EML4-ALK
jest jednak celowe tylko w sytuacji, kiedy istnieje możliwość zastosowania kryzotynibu (lek
anty-EML4-ALK). Ocena innych tkankowych i surowiczych biomarkerów nie ma obecnie zastosowania
w klinicznej praktyce.

Lecznie od str.81 http://www.onkologia.zale...%20oplucnej.pdf

pozdrawiam
 
Strona 1 z 2
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group