1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 4
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Nowotwory wtórne
marzena66

Odpowiedzi: 16
Wyświetleń: 7789

PostDział: Choroba nowotworowa / pacjent onkologiczny   Wysłany: 2017-05-25, 16:44   Temat: Nowotwory wtórne
Asiax,
U mamy raczej to będzie chemia paliatywna a wtedy jest ona lżejsza/mniej toksyczna. Owszem i przy paliatywnej mogą występować skutki uboczne ale powinny być łagodniejsze.

Skoro mama jest cały czas żółta to wyniki wątrobowe muszą być słabe, bilirubina podwyższona, jest to niestety oznaka, że wątroba nie radzi sobie ze swoją rolą i uwalnia toksyny. Leki wspomagające wątrobę nie uleczą jak pisałam i na specjalne efekty bym nie liczyła ale lepiej wątrobę wspomagać.
Też nie wiemy jak wątroba jest uszkodzona/jakie są wyniki, czy będzie możliwość podania chemii przy takim stanie wątroby, to już musi ocenić lekarz.
A jaki jest stan mamy fizyczny?, bo jeśli lekarze będą widzieli osłabienie mamy to też chemii się nie podaje.
Asiax napisał/a:
Ona od marca jest żółta- niestety stało się, nikt się w Poznaniu podczas kontroli nie przejął tym

Bo jest to uszkodzenie wątroby miąższowe nie mechaniczne i wtedy nie da się nic zrobić, dlatego lekarze nie zareagowali. Jest możliwość protezowania dróg żółciowych żeby żółtaczka się wycofała ale wtedy kiedy jest mechaniczna blokada dróg u mamy jest słabsza wydolność wątroby/jej uszkodzenie/obumieranie z racji przerzutów.

pozdrawiam
  Temat: Nowotwory wtórne
marzena66

Odpowiedzi: 16
Wyświetleń: 7789

PostDział: Choroba nowotworowa / pacjent onkologiczny   Wysłany: 2017-05-24, 18:52   Temat: Nowotwory wtórne
Asiax,
Zmiany są tylko w wątrobie?, wszędzie poza tym czysto?
Asiax napisał/a:
Jak to inny nowotwór?

Oczywiście takie przypadki się zdarzają, że pacjent może mieć dwa niezależne nowotwory.
Asiax napisał/a:
.Czy to dobra informacja, czy bez znaczenia?

żadna opcja nie jest dobra, czy nowy rodzaj raka czy przerzuty, ponieważ przerzuty do wątroby bardzo źle rokują.
Asiax napisał/a:
widząc obraz na USG powiększonej wątroby uspokajał nas, że to na 90% nie przerzuty.

Jak jest choroba onkologiczna w tle, to niektórych dolegliwości i badań nie wolno lekceważyć. Usg jest badaniem zbyt mało dokładnym i powinno być zlecone badanie TK jamy brzusznej, zwłaszcza jak wątroba budziła podejrzenie.
Raczej mogą to być przerzuty raka na którego mama chorowała ale wszystko jest możliwe i trzeba przebadać wątrobę (biopsja) to co lekarze zasugerowali.
Asiax napisał/a:
Co jeszcze można dla niej zrobić?

Jak są przerzuty na wątrobie to trudno ją ratować, niewiele pomaga ale zawsze możecie poprosić lekarza o leki wspomagające wątrobę, tylko uprzedzam, że niewiele pomogą ale nie zaszkodzą na pewno.

pozdrawiam
  Temat: Nowotwory wtórne
marzena66

Odpowiedzi: 16
Wyświetleń: 7789

PostDział: Choroba nowotworowa / pacjent onkologiczny   Wysłany: 2017-05-15, 10:45   Temat: Nowotwory wtórne
Asiax,
Czy mama dalej ma żółtaczkę, podwyższone próby wątrobowe?, bo jeżeli tak to wtedy może to być u mamy żółtaczka miąższowa. O ile żółtaczkę mechaniczną można w jakiś sposób opanować to z miąższową jest problem, oznacza to bowiem, że wątroba odmawia posłuszeństwa, jest już "zmęczona" poprzez przerzuty, źle pracuje i wtedy sytuacja jest niestety gorsza.

Wspominasz o
Asiax napisał/a:
Termoablacja?Hipertermia?Metoda SIRT?

Owszem istnieją te metody ale to już lekarz musi zdecydować czy dany pacjent może się poddać takiemu leczeniu, czy przyniesie to jakiś efekt, poza tym kryteria do tych zabiegów też są mocno zaostrzone, guzy nie mogą być większe niż 5 cm, nie mogą być mocno rozsiane, stan pacjenta jest ważny.
https://www.tourmedica.pl...a-guza-watroby/
https://www.zwrotnikraka....-onkologicznym/
http://www.nowotworywatro...e-sirt,135.html
U Twojej mamy choroba jest mocno zaawansowana, przerzuty w miednicy, wątrobie liczne, zapewne cała wątroba jest usiana drobnymi mikroprzerzutami, w kościach więc terapie o które pytasz nie przyniosą oczekiwanych rezultatów bo nie da się wszystkich źródeł zniszczyć a zniszczenie jednego ogniska nic nie daje bo w innym miejscu rak już "siedzi i sieje" dalej.
Nie chcę Ci obierać nadziei więc dopytaj się lekarza prowadzącego mamę czy któraś z tych metod pomogłaby mamie bo ja niestety powiem, że nie, bardzo mi przykro, nie takiej odpowiedzi oczekiwałaś.
Asiax napisał/a:
natomiast chciałabym aby nie cierpiała aby ten czas jaki jej pozostał nie był męką i mamy pewne środki finansowe.

Jakakolwiek metoda, czy chemioterapia jeśli byłaby u mamy zastosowana ale nie wiem czy jest możliwość przy żółtaczce i tak osłabionej wątrobie aby mama dała radę przyjąć chemię to i tak będzie to leczenie paliatywne i tutaj najlepiej co zrobicie bez względu na leczenie to aby ulżyć mamie w cierpieniu należy jak najszybciej zapisać mamę pod opiekę Hospicjum Domowego, Oni najlepiej zabezpieczą mamę przed cierpieniem i zadbają o leczenie objawowe.

pozdrawiam ciepło.
  Temat: Nowotwory wtórne
marzena66

Odpowiedzi: 16
Wyświetleń: 7789

PostDział: Choroba nowotworowa / pacjent onkologiczny   Wysłany: 2017-05-13, 18:45   Temat: Nowotwory wtórne
Asiax,
Czy mama po operacji piersi/przed operacją piersi miała robione jakiekolwiek badania obrazowe jamy brzusznej, płuc?

Są przerzuty do kości, można tutaj zastosować radioterapię żeby uśmierzyć lub wyprzedzić ból, bo przerzuty do kości mogą bardzo boleć i powodować złamania. Nie wiem w jakim stanie fizycznym/psychicznym jest mama, nie wiem czy wątroba da radę w takim stanie przyjąć chemię, to musi ocenić lekarz. Wiadomo, że i chemio i radioterapia jeśli doszłaby do skutku to już tylko leczenie paliatywne bo stan mamy, przykro mi ale jest bardzo poważny a choroba mocno rozsiana.
Asiax napisał/a:
ale chcialłabym aby mama chociaż jak najmniej cierpiała, co radzicie?

Załatwić skierowanie do Hospicjum Domowego i jak najszybciej zapisać mamę pod Ich opiekę. Przerzuty do wątroby, do kośćca mogą stwarzać mnóstwo dolegliwości więc bardzo ważne jest leczenie objawowe a to zapewni mamie tylko Hospicjum.

Przykro mi, że nic pocieszającego dla Ciebie nie mamy, dużo sił życzę.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group