1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 20
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Gruczolakorak płuca i szpiczak
marzena66

Odpowiedzi: 83
Wyświetleń: 16804

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2017-03-27, 12:10   Temat: Gruczolakorak płuca i szpiczak
MarysienkaS,
Na to wygląda, że była zła interpretacja badania histopatologicznego przekazana Tobie a Ty przekazałaś tą informację nam. Od początku była mowa o komórkach raka gruczołowego
W pierwszym poście napisałaś, że tato ma raka gruczołowego a to były grupy komórek atopowego nabłonka gruczołowego, nikt w żadnym badaniu nie stwierdził, że są to zmiany nowotworowe, złośliwe.

Najważniejsze, że doszliśmy w "w wielkich bólach" do jakiś konkretnych wniosków i wszystko już jest wyjaśnione a najważniejsze w tym wszystkim, że tato jest zdrowy.
W tej chwili nic nie potwierdza raka u taty, co będzie za jakiś czas nie wiemy, oby się to nigdy nie zmieniło. Musicie mieć płuca taty pod kontrolą i miejmy nadzieję, że tylko na kontrolach się skończy.

Teraz czas odpocząć od badań, raków i daj tacie spokojnie pocieszyć się wolnością od badań ;)

pozdrawiam
  Temat: Gruczolakorak płuca i szpiczak
marzena66

Odpowiedzi: 83
Wyświetleń: 16804

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2017-03-24, 18:58   Temat: Gruczolakorak płuca i szpiczak
MarysienkaS,
Ja tylko nie rozumiem jednego.

W pierwszym Twoim poście napisałaś
Cytat:
U mojego taty wykryto właśnie gruczolakoraka płuca.

To zostało stwierdzone na podstawie wyniku hist.pat, czyli komórki raka są.

Teraz nie ma nic. To wszystko jest bardzo dziwne. Owszem chcę tego cudu dla Was i oby tam nic nie było ale jednak gdzieś te komórki raka wcześniej ktoś znalazł, ktoś zbadał, ktoś wykrył. Nie wiem, nie spotkałam takiego przypadku, że był rak i bez leczenia znikł/przepadł/nie ma go.

Gdzieś jest błąd, gdzieś popełniono błąd, gdzieś się pomylono, wcześniej, teraz i trzeba to wyjaśnić.

Skoro teraz nic nie wykryto ja bym na Waszym miejscu sprawdziła jeszcze raz materiał, w którym raka stwierdzono, niech przebadają jeszcze raz, może w innym laboratorium, nie zostawiłabym tego.
Wy oczywiście zrobicie po swojemu ale jednak źródło niepewności zostało już zasiane a jak ten rak jest to tato bez leczenia może tylko doczekać rozsiewu choroby.

pozdrawiam.
  Temat: Gruczolakorak płuca i szpiczak
marzena66

Odpowiedzi: 83
Wyświetleń: 16804

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2017-03-24, 16:25   Temat: Gruczolakorak płuca i szpiczak
MarysienkaS napisał/a:
Wykonali tomografię i nie znaleźli żadnej podejrzanej zmiany!!!


Marysiu ostatni PET sugerował, że nie ma procesu rozrostowego a zmiany, które u taty były zmniejszyły się i radiolog stawiał na stan zapalny.

Gdyby to były zmiany nowotworowe to zniknąć bez leczenia by nie zniknęły, chyba że w cuda ktoś wierzy, stan zapalny i zmiany z tym związane zniknąć mogą.

Na to wygląda, że możecie się cieszyć ogromnie a my razem z Wami. Myślę, że trzeba po prostu za jakieś 4-6 miesięcy zrobić ponowne TK i będzie wtedy pewniejsza diagnoza, że płuca są czyste, musicie mieć to pod kontrolą.

pozdrawiam
  Temat: Gruczolakorak płuca i szpiczak
marzena66

Odpowiedzi: 83
Wyświetleń: 16804

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2017-03-03, 17:15   Temat: Gruczolakorak płuca i szpiczak
MarysienkaS napisał/a:
Termin 24.03. Znów czekamy

Czekacie Marysiu i wszystko się trochę dłuży ale może tato dzięki temu trochę złapie oddech i nabierze sił, zwłaszcza tych psychicznych.

pozdrawiam
  Temat: Gruczolakorak płuca i szpiczak
marzena66

Odpowiedzi: 83
Wyświetleń: 16804

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2017-02-27, 16:01   Temat: Gruczolakorak płuca i szpiczak
MarysienkaS,
Wiadomo, że Ty jako córka denerwujesz się i chcesz jak najlepiej ale tato jest dorosły i na siłę nie zaprowadzisz ani nie zmusisz Go do wizyt lekarskich czy też leczenia. Mimo, że chcesz jak najlepiej to czasami trzeba odpuścić i dać choremu na samodzielne podejmowanie decyzji, my jako dzieci/opiekujący się możemy pomagać, załatwiać, kierować a chory jako dorosła, samodzielna osoba sam jest za siebie odpowiedzialny.

Marysiu tato w ostatnim czasie przeszedł trochę badań, ciągle jakieś wyniki, jakieś wędrówki po szpitalach i jak do tej pory efektów końcowych brak, nie dziw się, że może mieć serdecznie dość, że chce odpocząć zwłaszcza, że czeka na "kominek" i decyzje torakochirurga.

MarysienkaS napisał/a:
Tato odmówił pójścia do onkologa, stwierdził, że ja"wciskam mu chorobę", że on nie będzie stał w kolejce cały dzień po to by usłyszeć, że nic nie wiadomo.

Bo i najprawdopodobniej taką odpowiedź moglibyście usłyszeć. Onkolog żeby leczyć musi wiedzieć co a u taty dalej nie ma jednoznacznej odpowiedzi z czym macie do czynienia.

Wycisz emocje, dokończcie badania, których podejmie się torakochirurg, daj tacie do tego czasu odpocząć i Ty odpocznij bo jeszcze trochę tych perypetii przed Wami.

pozdrawiam
  Temat: Gruczolakorak płuca i szpiczak
marzena66

Odpowiedzi: 83
Wyświetleń: 16804

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2017-02-24, 14:18   Temat: Gruczolakorak płuca i szpiczak
MarysienkaS napisał/a:
Oglądał płytki z tk i powiedział, że zmiana w tk wygląda bardzo niepokojąco. W PET też stwierdził, że nie wygląda dobrze

Cytat:
W dwoch biopsjach znaleziono pojedyncze komorki raka gruczolowego. W trzeciej ich nie znaleziono.

Czyli wszystko to co zacytowałam wyżej powinno być powodem dalszej diagnostyki i nie powinno być zostawione tylko przebadane do samego końca.
MarysienkaS napisał/a:
Dokumenty taty trafią na konsylium.

Czyli bedzie tzw. "kominek" kilku lekarzy, różnych specjalności, bardzo dobrze, zapewne coś mądrego i pożytecznego uradzą.
MarysienkaS napisał/a:
być może będzie ta biopsja gruboigłowa. Co o tym myślicie? Jak to wygląda?

Niżej info. Oczywiście można spróbować jeszcze tego ale czy da wynik też pewności nie ma, choć większe szanse niż cienkougłowa a jak to nic nie wniesie, to tak jak wcześniej linkowałam są jeszcze inne opcje.
Cytat:
Biopsja gruboigłowa (BAG) - polega na wprowadzeniu specjalnej grubej igły bioptycznej do tkanki i pobraniu jej cylindrycznego wycinka, uzyskuje się w ten sposób kawałek tkanki lub narządu. Badanie to zarezerwowane jest dla guzów ściany klatki piersiowej lub guzów płuca do niej przylegających. Najczęściej wykonujemy je pod kontrolą ultrasonografii lub tomokomputera. W tym przypadku z uwagi na dużą ilość materiału oczkujemy na dość precyzyjne rozpoznanie. Badanie wykonujemy w znieczuleniu miejscowym i obarczone jest niewielkim odsetkiem powikłań. Może wystąpić niewielkie krwawienie lub odma opłucnowa.

http://www.torakochirurgi...gnostykaGP.html

pozdrawiam
  Temat: Gruczolakorak płuca i szpiczak
marzena66

Odpowiedzi: 83
Wyświetleń: 16804

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2017-02-21, 20:59   Temat: Gruczolakorak płuca i szpiczak
MarysienkaS,
No tak już mi przypomniałaś, jednak w jednym z badań coś podejrzanego rakowo było i to jest wciąż niepokojące i tym bardziej nie można tego zostawić.
Ja na Waszym miejscu naciskałabym na pobranie kolejnego materiału do badań może nie biopsja czy bronchoskopia bo to nie daje efektów ale może tą metodą Wideotorakoskopia
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wideotorakoskopia

pozdrawiam
  Temat: Gruczolakorak płuca i szpiczak
marzena66

Odpowiedzi: 83
Wyświetleń: 16804

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2017-02-21, 15:42   Temat: Gruczolakorak płuca i szpiczak
MarysienkaS,
Rzeczywiście badanie PET bardziej wskazuje na stan zapalny, pozmniejszały się zmiany w płucach, nie wygląda to według Radiologa na proces rozrostowy.

MarysienkaS napisał/a:
W piątek torakochirurg. Podpowiedzcie o co go pytać???

Nie chce mi się przebijać przez cały wątek ale u taty chyba żadne badania nie potwierdziły, że to zmiany nowotworowe? czy gdzieś było, że są tam komórki rakowe?

Mówiąc szczerze to nie wiem czy zostawić to i obserwować czy jednak drążyć temat i robić wszystko żeby dokładnie to przebadać, ja chyba bym była za drugą opcją. Niech Torakochirurg obejrzy wyniki i po prostu przedyskutujcie temat co robić dalej, to On powinien podpowiedzieć Wam najlepszą opcję.

MarysienkaS napisał/a:
co oznacza "ognisko wzmożenia gromadzenia fluorowanej glukozy"? (w gruczole krokowym)

Jeżeli w danym miejscu gromadzi się więcej znacznika/mocniej "świeci" to znaczy, że są to miejsca chorobowe zmienione, mogą to być nowotwory a mogą być stany zapalne. U taty widzę, że w wywiadzie był zabieg TURP więc podejrzewam, że to jest powodem.
MarysienkaS napisał/a:
Co jeszcze jest istotne na tym wyniku?

Pozostały wynik jest dobry. nic niepokojącego w nim nie ma.

pozdrawiam
  Temat: Gruczolakorak płuca i szpiczak
marzena66

Odpowiedzi: 83
Wyświetleń: 16804

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2017-01-28, 12:32   Temat: Gruczolakorak płuca i szpiczak
MarysienkaS napisał/a:
Sama obecność guza/nowotworu może podwyższać ob, prawda?

OB może być podwyższone z uwagi na chorobę podstawową, czyli chorobę w Waszym przypadku nowotworową.
Cytat:
Wzrasta on w zapaleniu oraz wielu stanach chorobowych takich jak choroby reumatyczne, anemia, choroby autoimmunologiczne, większość infekcji oraz nowotwory. Odczyn nie wskazuje na konkretne schorzenie, ale pozwala na określenie istnienia choroby podstawowej

http://dolinabiotechnolog...jna-2/ob-i-crp/

CRP macie w normie bo stan zapalny został przeleczony, OB wysokie, wzrasta bo mamy do czynienia z nowotworem i może być skaczące. Przy chorobie nowotworowej OB potrafi być bardzo wysokie.

pozdrawiam
  Temat: Gruczolakorak płuca i szpiczak
marzena66

Odpowiedzi: 83
Wyświetleń: 16804

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2017-01-28, 09:15   Temat: Gruczolakorak płuca i szpiczak
MarysienkaS napisał/a:
Czy trzeba martwić się jakoś specjalnie tym zwiększającym się OB?

Nie wiem czy mam rację, najwyżej ktoś mnie poprawi ale usłyszałam to od swojego lekarza.

CRP mówi o stanie zapalnym, który jest obecnie w organizmie, natomiast OB również mówi o stanie zapalnym ale jeśli ten stan zapalny już został wyleczony to pokaże to właśnie CRP a OB może jeszcze dość długo utrzymywać się ponad normę.

Nie wiem czy lekarz chciał tylko mnie tak uspokoić czy tak jest rzeczywiście, poprawnie medycznie.

pozdrawiam
  Temat: Gruczolakorak płuca i szpiczak
marzena66

Odpowiedzi: 83
Wyświetleń: 16804

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2017-01-19, 19:22   Temat: Gruczolakorak płuca i szpiczak
MarysienkaS,
Chcieć to móc :) , niestety wywalają nas drzwiami to wchodzimy oknem, trochę to przykre ale inaczej wszystko trwa zbyt długo, trzeba czasami być upierdliwym żeby uzyskać jakiś cel.
Wszystko super załatwiłaś a teraz ciężki okres czekania ale niestety tego nie da się już przeskoczyć.

Czekamy zatem na dalsze informację i chciałabym Wam życzyć żeby zmiana okazała się łagodna ale musicie się liczyć ze wszystkim ze względu na to, że jedna z biopsji zasiała ziarno niepewności.

pozdrawiam ciepło.
  Temat: Gruczolakorak płuca i szpiczak
marzena66

Odpowiedzi: 83
Wyświetleń: 16804

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2017-01-18, 18:54   Temat: Gruczolakorak płuca i szpiczak
MarysienkaS napisał/a:
ale nie mogłam się dodzwonić.

bo tam rzeczywiście trudno się dodzwonić ale w końcu się uda albo najlepiej podjedź sama i szybciej temat ogarniesz.
MarysienkaS napisał/a:
powinni zgłosić się do Przyklinicznej Poradni ze skierowaniem od lekarza POZ lub z Oddziału Szpitalnego

Dla mnie tak z tego co przytoczyłaś to wynika:
-bierzecie skierowanie od lekarza rodzinnego czy jak macie ze szpitala i jedziecie się zarejestrować, lub dzwonicie.
- tam wyznaczają Wam termin kiedy macie się stawić.
- jedziecie, tatę lekarz bada, ogląda dokumentację (dobrze mieć wszystko skserowane), może lekarz to chcieć, zabiera to i ze swoimi kolegami fachowcami decyduje co dalej z tatą.
- dzwonicie za jakiś czas, czy szpital dzwoni i wyznacza Wam termin stawienia się do szpitala, jeśli się podejmą operacji, czy innej formy pobrania materiału do badań (do szpitala też trzeba mieć skierowanie).

MarysienkaS napisał/a:
iż torakochirurg właśnie z UCK konsultował mojego tatę już w szpitalu i zalecił zrobienie PET by podjąć jakiekolwiek decyzje

Czyli jeśli decydujecie się na tego samego torakochirurga, to chyba musicie czekać na wynik PET, z tego wynika, że nic szybciej nie ruszy.

pozdrawiam
  Temat: Gruczolakorak płuca i szpiczak
marzena66

Odpowiedzi: 83
Wyświetleń: 16804

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2017-01-18, 17:06   Temat: Gruczolakorak płuca i szpiczak
MarysienkaS napisał/a:
Mamy PET

Ja uważam, że bardzo dobrze, może rozwiąże w jakimś sensie problem co szukać i gdzie szukać, czy jest powód do zmartwień.
Jeżeli PET nie da jednoznacznej odpowiedzi to umawiajcie się do torakochirurga, zresztą może już warto zanim będzie badanie, zapozna się z dokumentacją a później tylko podrzucicie PET, będzie się już coś działo a może lekarz coś jeszcze zaproponuje.

Ja również polecam Uniwersyteckie Centrum Kliniczne.
pozdrawiam
  Temat: Gruczolakorak płuca i szpiczak
marzena66

Odpowiedzi: 83
Wyświetleń: 16804

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2017-01-17, 20:35   Temat: Gruczolakorak płuca i szpiczak
MarysienkaS napisał/a:
coś takiego jak kwalifikacje do PET na refundację przez NFZ

czyli to
http://starmedica.pl/szcz...nego-przez-nfz/
MarysienkaS napisał/a:
Nie wiem tylko ile jeszcze czeka się na ewentualną operację.

No tu pewnie różnie, zależy ile osób czeka w kolejce w danym szpitalu na planowane operacje.
Czy Wy macie w ogóle kartę DILO?
MarysienkaS napisał/a:
i myślałam, że to edycja ale już wiem, że to tak jest jak pisze się post pod postem

tak
MarysienkaS napisał/a:
O jakich metodach myślisz?

zapewne Missy Ci odpisze i coś podpowie. Ja ze swojej strony zacytuję Ci jeszcze to
Cytat:
Diagnostyka
Do badań stosowanych w diagnostyce raka płuca należą:
- badanie radiologiczne płuc i klatki piersiowej
- badanie tomograficzne płuc
- ultrasonografia węzłów szyjnych nadobojczykowych
- badanie cytologiczne plwociny
- bronchofiberoskopia z pobraniem wydzieliny z oskrzeli i wycinków z guza do badania histologicznego
- badanie popłuczyn z oskrzeli
- biopsja aspiracyjna cienkoigłowa wykonywana przez ścianę klatki piersiowej pod kontrolą TK
lub przez ścianę oskrzeli
- pobranie węzłów chłonnych śródpiersia (mediastinoskopia)
- pobranie węzłów chłonnych nadobojczykowych (skalenobiopsja)
- video-torakoskopia
- diagnostyczne otwarcie klatki piersiowej

http://www.onkonet.pl/dp_rakpluca.php#menu4
pozdrawiam
  Temat: Gruczolakorak płuca i szpiczak
marzena66

Odpowiedzi: 83
Wyświetleń: 16804

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2017-01-17, 17:41   Temat: Gruczolakorak płuca i szpiczak
MarysienkaS napisał/a:
Jak to kwalifikacje - od czego zależy czy się zakwalifikuje czy nie?

Tu mówiąc szczerze nie wiem tak do końca, zazwyczaj lekarz prowadzący jak widzi podstawy do badania to daje skierowanie ale nie wiem czy coś jeszcze musi być ustalane i z kim. Może po dosłaniu dokumentów na badanie już tam jest jakaś komisja/lekarz, która decyduje czy badanie jest zasadne. Może ktoś z własnego doświadczenia wyjaśni na czym to polega.
MarysienkaS napisał/a:
Pytałam dr mojego taty ze szpitala czy powinniśmy udać się do onkologa

Nie macie diagnozy więc onkolog nie miałby podstaw do leczenia i co miałby leczyć.
MarysienkaS napisał/a:
do poradni torakochirurgicznej, bo jeśli dobrze zrozumiałam, to plan jest taki by zmianę wyciąć i wtedy dokładnie zbadać.

No to byłoby dobrą opcją, jeśli jest operacyjne to jak najbardziej korzystać.
MarysienkaS napisał/a:
Czy również po skierowanie na spirometrię można udać się do niego?

Tu trudno powiedzieć czy wypisze czy nie spróbować można a jak nie to zawsze można wykonać prywatnie, koszt badania nie jest jakiś powalający.
MarysienkaS napisał/a:
Z tego wniosek, ze to nie jeden lekarz będzie decydował o wszystkim a cały zespół lekarzy.

Tzw. 'kominek", grupa lekarzy, różnych specjalności decyduje co dalej z pacjentem, dobra opcja, warto na taki " kominek"trafić.
MarysienkaS napisał/a:
Czy nadal uważacie, że powinniśmy odwiedzić jeszcze jakiś innych specjalistów?

W tej chwili zrobić to co kazali, upominać się o PET albo wycięcie jak najszybsze zmiany.
MarysienkaS napisał/a:
Przepraszam ale nie wiem jak edytować poprzedni post ?

Użytkownicy forum nie mogą edytować postów.

pozdrawiam
 
Strona 1 z 2
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group