1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 5
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Boję się bardzo ... chłoniak?
marko1

Odpowiedzi: 123
Wyświetleń: 59470

PostDział: Nowotwory układu krwiotwórczego   Wysłany: 2015-02-16, 13:25   Temat: Boję się bardzo ... chłoniak?
rodzynka napisał/a:
Nieprawda. Po to się wypełnia szczegółową ankietę medyczną i po to jest wywiad przed PETem, żeby ustalić, czy były wcześniej jakieś biopsje, operacje itp, które mogą "świecić" w PECie. I wtedy w opisie są odpowiednie informacje, że "dana zmiana prawdopodobnie odpowiada wcześniejszej biopsji itp". Nie spotkałam się jeszcze z przypadkiem pacjenta, który miałby najpierw PET, a potem biopsję. Ja miałam PET w tydzień po biopsji.


Celowo napisałem "Moim zdaniem powinno się zrobić najpierw PET a zaraz po nim biopsję".
Ponieważ taka kolejność, nie wprowadza dodatkowego elementu niepewności.
Ankietę wypełniają i czytają ludzie i czasami coś się w niej pominie, zapomni lub źle zrozumie.
Natomiast stwierdzenie "dana zmiana prawdopodobnie odpowiada wcześniejszej biopsji"
jest przypuszczeniem. To nie jest, całkiem pewna i jasna diagnostycznie sytuacja.
Wiem, że w praktyka stosowana w szpitalach jest inna. I tu jest najważniejsze pytanie, czy ważniejsze było tu dobro pacjenta, czy po prostu tak wyszło.
Pozdrawiam
  Temat: Boję się bardzo ... chłoniak?
marko1

Odpowiedzi: 123
Wyświetleń: 59470

PostDział: Nowotwory układu krwiotwórczego   Wysłany: 2015-02-12, 13:28   Temat: Boję się bardzo ... chłoniak?
Mój lekarz prowadzący tak ustawiał terminy aby pierwszy PET był przed chemioterapią i trepanobiopsją a drugi po ok miesiącu od zakończenia cyklu chemioterapii.
Miałem podobną sytuację, pod koniec chemioterapii. Urolog zlecił biopsję prostaty, ponieważ było poważne podejrzenie, że jest drugi nowotwór. Wtedy onkolog (mój lekarz prowadzący) powiedział, że zaleca wykonanie biopsji ale dopiero po badaniu PET. Ponieważ uważa, że biopsja zafałszuje wynik PETa.

Możliwe, że w Twoim przypadku trzeba było jak najszybciej zrobić biopsję. Natomiast badanie PET, nie było możliwe do wykonania we wcześniejszym terminie.

Z tego co wiem, stopień zaawansowania ustala się na podstawie wszystkich badań: biopsji i trepanobiopsji, wyników histopatologicznych, morfologii oraz badań obrazowych. Dodatkowo brane jest pod uwagę: ilość zmian i umiejscowienie nowotworu, wiek, ogólna kondycja pacjenta.
Przy chłoniakach z reguły oprócz badań TK, robiony jest PET tuż przed leczeniem oraz po zakończeniu cyklu leczenia. PET jest bardziej czuły od TK i wykrywa nawet bardzo małe zmiany. Wykonanie tego badania przed i po leczeniu daje pogląd lekarzowi czy jest remisja całkowita lub częściowa, czy występuje progresja choroby.
  Temat: Boję się bardzo ... chłoniak?
marko1

Odpowiedzi: 123
Wyświetleń: 59470

PostDział: Nowotwory układu krwiotwórczego   Wysłany: 2015-02-12, 10:45   Temat: Boję się bardzo ... chłoniak?
Biopsja robiona, tuż przed badaniem PET?
Moim zdaniem powinno się zrobić najpierw PET a zaraz po nim biopsję.
Natomiast odwrócenie kolejności, może spowodować błędny wynik z badania PET. I cała diagnostyka będzie do bani.
Co było powodem, takiej decyzji lekarzy?
  Temat: Boję się bardzo ... chłoniak?
marko1

Odpowiedzi: 123
Wyświetleń: 59470

PostDział: Nowotwory układu krwiotwórczego   Wysłany: 2014-12-28, 22:15   Temat: Boję się bardzo ... chłoniak?
trebor
w postach powyżej kolega Misiek W słusznie zauważył, że zdiagnozowanie chłoniaka wcale nie jest takie proste.
Trzeba wykonać sporo badań aby wykluczyć lub potwierdzić z czym mamy do czynienia. Najlepiej jak diagnostyka i dalsze leczenie, jest prowadzone w w doświadczonych ośrodkach. Faktycznie w przypadku chłoniaków, biopsja nie jest miarodajnym badaniem. Daje niepełne lub sprzeczne wyniki, do pełnej diagnostyki najlepiej pobrać wycinek lub cały zmieniony węzeł.
Tak więc dla Twojego świętego spokoju oraz celem dobrego zdiagnozowania, zasugeruj delikatnie lekarzom pobranie wycinka lub całego zmienionego węzła.
Nie mówiłem o tym we wcześniejszym poście, ponieważ nie chciałem Ciebie straszyć. Ponadto zakładałem, że lekarze powinni jednak taką wiedzę posiadać.

Na dzień dzisiejszy jest za mało danych, niepełne opisy TK, RTG, częściowe wyniki morfologi, nie wykonane zostało badanie histopatologiczne powiększonego węzła.
Piszesz, że po wzięciu antybiotyku węzeł zaczął się zmniejszać. Więc prawdopodobnie nie jest to chłoniak a węzeł jest powiększony z innych przyczyn.
Trzeba jednak dokładnie wszystko sprawdzić, aby mieć pewność.

Pozdrawiam
  Temat: Boję się bardzo ... chłoniak?
marko1

Odpowiedzi: 123
Wyświetleń: 59470

PostDział: Nowotwory układu krwiotwórczego   Wysłany: 2014-12-28, 13:39   Temat: Re: Boję się bardzo ... chłoniak?
trebor napisał/a:
Co o tym sądzicie? Co może się dziać z guzami w śródpiersiu? Martwią mnie guzy na plucach? Jakieś przerzuty? Czy to chłoniak?
chyba oszaleję


Musisz zachować spokój, panikowanie w niczym nie pomoże.
Najpierw zrób biopsję, na wynik trzeba poczekać ok 2-4 tygodnie w zależności od ośrodka.

Powiększone węzły wcale nie oznaczają, że chorujesz na chłoniaka. Mogą być powiększone, nawet przy nie groźnej infekcji. Na razie, bierz przypisany antybiotyk i nie stresuj się niepotrzebnie.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group