1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znaleziono 1 wynik
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Coś w śliniance, ale nikt nie wie co.
lewmarek

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 5308

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2018-04-16, 09:21   Temat: Coś w śliniance, ale nikt nie wie co.
Cytat:
Czy naprawdę tylko biopsja jest badaniem rozstrzygającym w moim przypadku?

Nie. Jedynym rozstrzygającym i pewnym w 100% badaniem jest badanie histopatologiczne po usunięciu zmiany. Jeśli chodzi o biopsję zmian w śliniankach – to bardzo często daje rzeczywiście prawdziwe wyniki (tzn pokrywające się potem w badaniu hist-pat), ale może się zdarzyć, choćby jak u mnie, że lekarz (pod kontrolą USG) nie trafił dokładnie w guza i w pobranym materiale wyszły jakieś głupoty.

Cytat:
Czy są jeszcze jakieś inne badania, które powinna zrobić?

Prawdę mówiąc nie wiem. U mnie już od razu na USG wyszło podejrzenie guza i sprawa była prosta: wycinamy i patrzymy co jest. Może udać się do jakiegoś speca od guzów ślinianki? W Międzylesiu (Warszawa) mają tam świetną ekipę, znają się na takich guzach jak mało kto.

Cytat:
Ślinianka powinna zostać pobrana w całości.

To jest pójście po bandzie oczywiście. Zwykle jest tak, że guz (który najczęściej jest guzem mieszanym) wycina się ze sporym marginesem „zdrowych” tkanek, bo mogą w nich być guzki satelitarne, które są bardzo charakteryczne dla tego guza i w przyszłości mogą dawać nawroty. Jeśli guz jest mały, to nie ma sensu wycinać całego narządu… Ale o tym decyduje rzecz jasna lekarz i sytuacja pacjenta.

Zdrówka!
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group