1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 8
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Erythema Gyratum Repens -rewelator nowotworowy
koleżka

Odpowiedzi: 16
Wyświetleń: 9427

PostDział: Choroba nowotworowa / pacjent onkologiczny   Wysłany: 2016-01-18, 22:49   Temat: Erythema Gyratum Repens -rewelator nowotworowy
Dzięki za zainteresowanie :)

Tak, wiem, doskonale rozumiem. Jeśli nie będzie innego wyjścia to oczywiście pozostaje szpital i nie ma co dyskutować. Jednak zastanawiam się, czy nie można takiego badania zrobić w inny sposób. Z uwagi, że są to moje początki w roli ojca to nie chciałbym żony zostawiać teraz samej nawet na ten jeden tydzień. Z terminami nie jest źle bo tygodniowe wczasy zaproponowano mi już na połowę lutego.. bez żadnych magicznych zabiegów :)
Pozdrawiam,
K.
  Temat: Erythema Gyratum Repens -rewelator nowotworowy
koleżka

Odpowiedzi: 16
Wyświetleń: 9427

PostDział: Choroba nowotworowa / pacjent onkologiczny   Wysłany: 2016-01-18, 21:17   Temat: Erythema Gyratum Repens -rewelator nowotworowy
Witam, dalszy ciąg historii..

Od około roku zmiany typu Erythema Gyratum Repens zaczęły się zmieniać (plam przybyło, zaczęły zostawać na skórze lub zostawiać ciemnobrunatne blizny, zmienił się też ich wygląd, zmiany palczaste pojawiły się na tułowiu oraz na przedramieniu i powoli rosną). Maści sterydowe nie pomagają, w poradni dermatologicznej jestem "oglądany" co pół roku. Podejrzane znamiona zostały usunięte, wynik na szczęście ok.

W czerwcu 2015r został pobrany wycinek z jednej zmiany do badania histopatologicznego, z którego nie można jednoznacznie stwierdzić przyczyn jej występowania. Wynik brzmi następująco:
" Fragment skóry pokryty ortokeratotycznym naskórkiem z cechami niewielkiego obrzęku w skórze właściwej z niewielkim naciekiem z limfocytów wokół naczyń. Obraz nie jest typowy dla chłoniaka, w przypadku utrzymywania się zmian lub progresji wskazane pobranie kolejnego wycinka"
Od tamtego badania zmiany powiększyły się o ok 50 % i zaczęły mocno swędzieć.

Na ostatniej wizycie padło stwierdzenie, że być może jest to przyłuszczyca lub wczesne stadium chłoniaka skóry i konieczne będzie zrobienie badania immunofenotypu w kierunku chłoniaka skóry, z tym, że badanie takie jest wykonywane jedynie w warunkach szpitalnych. Z przyczyn osobistych nie za bardzo mogę w najbliższym czasie położyć się w szpitalu (na świecie pojawił się cudowny bobasek :) i chciałbym zapytać, czy możliwe jest zrobienie takiego badania w warunkach innych niż szpitalne (może dałoby się prywatnie..). Może ktoś z Państwa podpowie gdzie można coś takiego zrobić w Krakowie i czy przypadkiem badanie takie nie występuje pod inną nazwą.

Z góry dziękuję za podpowiedzi.
Pozdrawiam,
K.
  Temat: Erythema Gyratum Repens -rewelator nowotworowy
koleżka

Odpowiedzi: 16
Wyświetleń: 9427

PostDział: Choroba nowotworowa / pacjent onkologiczny   Wysłany: 2015-01-24, 13:31   Temat: Erythema Gyratum Repens -rewelator nowotworowy
Dziękuję za odpowiedź:)

Z rozmowy z lekarzem prowadzącym wynika, że w świetle przeprowadzonych badań chorobę Leśniowskiego-Crohna można wykluczyć. Na pytanie o węzły chłonne powiedział że na chwilę obecną trzeba będzie je obserwować i wykonywać badania obrazowe raz w roku.
Ze znamieniem to raczej nie będę zwlekał i usunę je w najbliższym czasie.

Pozdrawiam :)
K.
  Temat: Erythema Gyratum Repens -rewelator nowotworowy
koleżka

Odpowiedzi: 16
Wyświetleń: 9427

PostDział: Choroba nowotworowa / pacjent onkologiczny   Wysłany: 2015-01-24, 00:30   Temat: Erythema Gyratum Repens -rewelator nowotworowy
Witam ponownie :)

w ostatnim czasie, w związku ze stwierdzonym przewlekłym stanem zapalnym końcowego j. krętego (wynik hist - pat: obfity przewlekły naciek zapalny z obecnością grudek chłonnych, z miejscowym przekrwieniem kosmków), miałem wykonaną Enterografię MR.

Wg lekarza prowadzącego - gastroenterologa wszystko ok - ale chciałem się upewnić, żeby czegoś nie przeoczyć.

Wynik badania:

"Badanie wykonano w sekwencjach FSPGRT1, FSPGRT1+fs, 2D FIESTA przeglądowe oraz LAVA 3DT1 dynamicznie i FSPGRT1+fs po dożylnym podaniu środka kontrastowego (Multihance w ilości 8ml), w płaszczyznach poprzecznych i czołowych, w warstwach o grubości 4mm, 5mm i 8mm.

Dane ze skierowania: obserwacja w kierunku choroby Crohna.

W zakresie j. cienkiego i grubego zmian patologicznych (w tym cech nacieku ściany, zwężeń lub pokontrastowego wzmocnienia sygnału) nie ujawniono. Haustracje zachowane.

Drobne węzły chłonne widoczne w krezce jelita w okolicy korzenia naczyniowego.

W zakresie objętych polem badania fragmentów wątroby, p. żółciowego, trzustki, nerek i śledzony zmian patologicznych nie stwierdzono."

W chwili obecnej nie wdrożono żadnego leczenia. Do dalszej obserwacji.


Badania krwi (morfologia 8 -parametrowa, Albuminy, ALT, AST Białko całkowite, Bilirubina całk. Fosfataza alkaliczna GGTP, Kreatynina,CRP) w normie oprócz Amylazy - (21U/l) przy normie 28-100.

Dodatkowo pojawiło mi się małe o nieregularnym kształcie znamię na kl. piersiowej o średnicy ok 3 mm (może było już wcześniej - nie oglądam się zbyt często i może nie zwróciłem uwagi), które po zbadaniu dermatoskopem nie spodobało się dermatologowi. Powiedział jednak żebym pokazał się w maju to wtedy najwyżej je wytniemy i zbadamy.


Pytania jakie mi się nasuwają to:

1. Czy czekać z tym znamieniem do maja czy lepiej będzie je zbadać w najbliższym czasie.

2. Chciałbym się dowiedzieć czy te drobne węzły chłonne mogą świadczyć o wczesnych początkach jakiegoś procesu rozrostowego, czy raczej jest to wynik przewlekłego stanu zapalnego. Dodam, że brzuch często pobolewa z prawej strony pod żebrami. Może trzeba wykonać jakieś dodatkowe badania - tylko jakie? Póki co, lekarz zalecił badania obrazowe + kolonoskopia i gastroskopia raz do roku.

Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedzi
Pozdrawiam,
K.
  Temat: Erythema Gyratum Repens -rewelator nowotworowy
koleżka

Odpowiedzi: 16
Wyświetleń: 9427

PostDział: Choroba nowotworowa / pacjent onkologiczny   Wysłany: 2014-11-05, 20:47   Temat: Erythema Gyratum Repens -rewelator nowotworowy
Madzia70,
dzięki za podpowiedzi. Na co zwrócić szczególną uwagę jeśli chodzi o obserwację? Co powinno niepokoić?
  Temat: Erythema Gyratum Repens -rewelator nowotworowy
koleżka

Odpowiedzi: 16
Wyświetleń: 9427

PostDział: Choroba nowotworowa / pacjent onkologiczny   Wysłany: 2014-11-04, 12:50   Temat: Erythema Gyratum Repens -rewelator nowotworowy
Witam,
dziękuję za zainteresowanie :)
W rodzinie ze strony ojca: brat i matka ojca zmarli na raka jelita grubego, drugi brat i siostra ojca również mieli problemy onkologiczne z jelitem grubym. U ojca podczas kolonoskopii stwierdzono polipy w jelicie grubym, zostały one usunięte kilka lat temu. Dlatego też co dwa lata robię regularnie kolonoskopię (w ostatniej wyszedł przewlekły stan zapalny końcowego odcinka jelita cienkiego z wydatnymi grudkami chłonnymi). Wiosną tego roku stwierdzono u ojca nowotwór brodawkowaty pęcherza - zmiana została usunięta (mam nadzieje, że czegoś nie pokręciłem).

W przeszłości (jakieś 15 lat temu) chorowałem na chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy z pozytywnym helicobacter (leczenie antybiotykami). Później nic takiego się nie działo. Papierosów nie palę, badania środowiskowe w pracy wyszły ok. Alkohol sporadycznie (piwo na miesiąc albo rzadziej) - mój organizm go nie toleruje. Ostatnio trochę meczy mnie suchy kaszel (od 8 tyg) - byłem u lekarza POZ - nic ciekawego nie usłyszał ale w przyszłym tygodniu zrobię rtg klatki.

Pozdrawiam,
K.
  Temat: Erythema Gyratum Repens -rewelator nowotworowy
koleżka

Odpowiedzi: 16
Wyświetleń: 9427

PostDział: Choroba nowotworowa / pacjent onkologiczny   Wysłany: 2014-11-03, 10:55   Temat: Erythema Gyratum Repens -rewelator nowotworowy
Dzięki za odpowiedź, badania mykologiczne były robione dwukrotnie z różnych miejsc i niestety grzybów w naskórku brak :(

Pozdrawiam serdecznie.
  Temat: Erythema Gyratum Repens -rewelator nowotworowy
koleżka

Odpowiedzi: 16
Wyświetleń: 9427

PostDział: Choroba nowotworowa / pacjent onkologiczny   Wysłany: 2014-11-01, 15:14   Temat: Erythema Gyratum Repens -rewelator nowotworowy
Witajcie :)
oto moja historia:
mam 32 lata i od ok 3 lat pojawiają się na skórze rumienie obrączkowe (czerwona plama z łuszczącą się obwódką w środku jaśniejąca) dość szybko powiększające się. Rumienie te pojawiają się wszędzie oprócz dłoni, stóp i twarzy. Udałem się do dermatologa - diagnoza (bez jakichkolwiek badań) łupież różowy. Po ok pół roku poszedłem do kolejnego - diagnoza taka sama - trzeba z tym żyć. Kolejny skierował na badania w kierunku boreliozy (ujemne) stwierdził że to jakaś alergia - dał maść ze sterydem i tam gdzie posmarowałem to schodziło, a wychodziło w innym miejscu.

Jednak pojawiające się zmiany skórne nie dawały spokoju mojemu lekarzowi POZ. Dostałem skierowanie do dermatologa do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Po niemal roku oczekiwania nadeszła moja kolej, pobrali wycinek do histopatologii.

Z badania wyszło, że zmiana odpowiada Erythema Gyratum Repens -w 90% przypadków jest rewelator nowotworowy. Zrobiono mi badania krwi włącznie z panelem wenerologicznym (badania ujemne poza przeciwciałami ANA 1:320 przy normie 1:160 - świecenie cytoplazmatyczne i ziarniste + aparaty Golgiego w mianie 1:160 - lekarze stwierdzili że wynik w takim mianie nie ma klinicznego znaczenia i do obserwacji), MR głowy (bez zmian), usg j. brzusznej (bez zmian), kolonoskopia (stan zapalny końcowego odcinka jelita krętego), rtg płuc (bez zmian).
Zalecenie po pobycie w szpitalu okresowa kontrola z badaniami obrazowymi raz do roku.

Z wynikami poszedłem do poradni onkologicznej - tam zlecono w trybie pilnym badanie PET-CT - wynik: brak ognisk o podwyższonym metabolizmie FDG, powiększony LP tarczycy - do oceny w USG (wynik biopsji: nienowotworowa zmiana łagodna).

Informacji na temat tej EGR nie ma zbyt wiele, na onkologii powiedzieli mi, że zmiany mogą towarzyszyć obecnemu procesowi nowotworowemu lub znacznie wyprzedzać jego pojawienie. Czasem bardzo rzadko zmiany mogą odpowiadać innym jednostkom chorobowym.

W związku z tym mam pytanie, czy ktoś z Szanownych Forumowiczów spotkał się z EGR, jakie należy robić badania i jak często - żeby w miarę skutecznie się kontrolować bo powtórki z życia nie będzie :)
Z góry dzięki za podpowiedzi.

Pozdrawiam,
K.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group