1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 3
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Zmiany meta na wątrobie
karol2012

Odpowiedzi: 39
Wyświetleń: 17212

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2015-12-14, 21:44   Temat: Zmiany meta na wątrobie
I tu mamy klasyczny przykład braku współpracy między onkologią i chirurgią i powiem, nigdy tego tak naprawdę nie było.
Onkolog powie co z tego, że usuniemy aktualne przerzuty jak nie znamy ich źródła i może nadal następować rozsiew raka. Chirurdzy, jest możliwość wycinania więc operujemy. Otwieramy jamę brzuszną, zobaczymy co tam jest i tniemy ile się da. Jest w tym szaleństwie jeden dobry element, to co zobaczy oko chirurga, tego nie wykryje żadne zewnętrzne badanie. Jeżeli źródło przerzutów będzie w jamie brzusznej to jest jakaś szansa jego usunięcia, a jeżeli gdzie indziej to i tak raczej potrzebna druga operacja.
Ale w mojej opowieści jest słaby punkt, jeżeli operacja jest w Polsce powiatowej a nawet wojewódzkiej to szanse pacjenta maleją bardzo. Ja już widziałem pacjentów z tych operacji z brzuchami pospinanymi "agrafkami" i ratowanych w klinice...
  Temat: Zmiany meta na wątrobie
karol2012

Odpowiedzi: 39
Wyświetleń: 17212

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2015-12-14, 08:12   Temat: Zmiany meta na wątrobie
Myślę, że skuteczny byłby PET, ale ze względu na koszty nie jest zbyt często przypisywany..
  Temat: Zmiany meta na wątrobie
karol2012

Odpowiedzi: 39
Wyświetleń: 17212

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2015-12-13, 19:23   Temat: Zmiany meta na wątrobie
"prawym i lewym płacie wątroby widoczne liczne okrągłe struktury hypoechogeniczne największa w prawym płacie śr. 8 cm."
Zacytowałem Ci twoje slowa z pierwszego postu, mówi się o licznych/ chyba to oznacza sporo więcej niż 2 lub 3/ guzach i to na obu płatach. Najważniejsza jest ocena chirurgiczna czy jest to operacyjne? Jeżeli tak ,to jest mała nadzieja na wycięcie, ale czy wszystkiego trudno bez analizy TK to ocenić.
Trzeba wcześniej spróbować to zrobić i tak zaplanować operację aby pacjent miał szansę jeszcze pożyć. Niekiedy tą ocenę trzeba zmieniać "jak mamy wątrobę na talerzu" jak mawia mój znajomy chirurg.
Ja miałem taki incydent, zaplanowano mi 3 operację na podstawie TK i USG na wycięcie 2 dużych guzów 5 i 7 cm i jak watroba była na talerzu okazało się, że są 4 w tym jeden nie do wycięcia, więc go termoablowano, zresztą skutecznie, jak pozostałe 3 ale robili to "artyści" jak po operacji powiedziała moja pani onkolog.
Przy operacji wątroby trzeba zostawić tyle zdrowej masy watroby, aby pacjent miał gwarancje przeżycia i regeneracji wątroby.
Co do zasady powinno to być 30%, ale mnie zostawiano mniej a nadal żyję, czyli można wiecej ciąć zwłaszcza, zwłaszcza gdy chodzi o przeżycie.
Co do biopsji 8 cm guza tu mam swoje zdanie, więc je powtórzę, biopsja jest dość ryzykowna bo przebijana jest torebka guza i stanowi to drogę do potencjalnego rozsiewu raka.
Ale jak to wcześniej napisałem na tym forum , pewien geniusz tego forum powiedział, że nie wiem co piszę. Ale ja wiem co piszę, a najnowsze badania to potwierdzają. Okazało się że komórki rakowe są zakaźne i potrafią zakażać zdrowe komorki. Organizm broni się przez otorebkowywanie tych guzów.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group