1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 8
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Guz endokrynny trzustki
jarzyneczka30

Odpowiedzi: 22
Wyświetleń: 9586

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2017-12-13, 13:00   Temat: Guz endokrynny trzustki
Witam,
tata po szpitalu, badania zrobili, niedawno mial scyntygrafie, jeszcze bedzie czekal na scyntrygrafie przytarczyc, w miedzy czasie pewnie operacja usuniecia guza, czeka na wynik scynt lub to pet ? (najpierw godzine pil wode, potem godzine badanie lezac bez ruchu).
Ja ide do szpitala w pt na badania w tym kierunku.

[ Dodano: 2017-12-13, 13:02 ]
a i w mr przysadki wyszlo, ze tata ma gruczolaka - zaczal brac biomergon.
  Temat: Guz endokrynny trzustki
jarzyneczka30

Odpowiedzi: 22
Wyświetleń: 9586

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2017-11-29, 08:52   Temat: Guz endokrynny trzustki
Podejrzenie zespołu MEN-1.
Jeszcze w trakcie badan, moze jutro tata wyjdzie, ale bedzie musial wrocic na kolejne, okaze sie. Musza zrobic scyntygrafie czy nie ma gdzie indziej guzow, a w tym szpitalu nie ma scyntygrafii ;/ i jakies inne badania maja robic.
Ja tez musze zrobic, bo tez moge to miec. z 5 lat temu juz mialam miec usuwana przytarczyce, ale ze zaciazylam to przerwalam leczenie i tak zostalo. Lekarz zapisany i tez bede sie badac ;/
Czy ktos ma doczynienia z tym zespolem i moze sie wypowiedziec? troche poczytalam na ten temat.
  Temat: Guz endokrynny trzustki
jarzyneczka30

Odpowiedzi: 22
Wyświetleń: 9586

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2017-11-27, 10:43   Temat: Guz endokrynny trzustki
Tata w szpitalu od wczoraj wieczor.
Boże Jedyny co się dzieje na izbach przyjec to jest jakas masakra, co ja wczoraj zobaczylam to tylko do telewizji sie nadaje. Czekalismy z 1,5h w kolejce. zeby w rejestracji spedzic 5min. Ludzie czekajacy na lekarza pol dnia. Porazka. Tylko leczyc sie w nfz.
Na razie pobrali tacie krew. Lekarza nie bylo jeszcze, pod koniec tyg cos moze wiecej sie dowiemy.
  Temat: Guz endokrynny trzustki
jarzyneczka30

Odpowiedzi: 22
Wyświetleń: 9586

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2017-11-21, 16:06   Temat: Guz endokrynny trzustki
Lekarze uznali, ze to moze byc guz endokrynny, ale wszystko okaze sie po histopatologii.
Pierwsza informacje jaka uzyskalam, ze jest szansa na calkowite wyleczenie, bo nie ma przerzutow i w to chce wierzyc. Mam nadzieje, ze bedzie dobrze, ale oczywiscie martwie sie!!
Tacie w koncu dzis wyznaczyli termin na badania, w ndz przyjezdza do szpitala na Banacha, potem pewnie skieruja na zabieg.
W koncu cos sie ruszylo.
Tata nie mial zadnych dolegliwosci. Gdyby nie tk nie wiedzialby o istnieniu guza, ciekawe ile by jeszcze "chodzil" nieswiadomy. Szczescie w nieszczesciu pewnie, ze przy okazji zostal wykryty.

[ Dodano: 2017-11-21, 16:16 ]
Mojej cioci 2 lata temu usuneli czesc trzustki i sledziony - byly 4 guzy endokrynne, zyje do tej pory, ma sie dobrze, robi kontrolne badania i jest ok.
Ale wiadomo, kazdy przypadek jest inny.
  Temat: Guz endokrynny trzustki
jarzyneczka30

Odpowiedzi: 22
Wyświetleń: 9586

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2017-11-17, 18:54   Temat: Guz endokrynny trzustki
Bardzo dziekuje za odpowiedzi.
Tak, tylko nie wiem jakie to maja byc badania, bo moze i bysmy zrobili prywatnie. Z tego co mi mowiono maja bycto jakies specjalistyczne badania, ktore sa bardzo drogie. Udzielono nam informacji, ze w listopadzie beda badania, mamy jeszcze 2 tyg takze mysle, ze jak nie w tym to kolejnym tyg musza juz zrobic.
  Temat: Guz endokrynny trzustki
jarzyneczka30

Odpowiedzi: 22
Wyświetleń: 9586

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2017-11-17, 13:11   Temat: Guz endokrynny trzustki
Dziekuje.
Zle wczesniej napisalam, ze "w rodzinie jest ten gen, ktory za to odpowiada", bo tak myslalam, a to u taty wyszlo jak i u cioci w DNA, że maja ta sama mutuacje genu CHEK2, czyli wieksze prawdopodobienstwo wystapienia raka.
I juz teraz nie wiem nic. Skad profesorowie wywnioskowali, ze moze to byc guz endokrynny skoro widzieli tylko wynik tk (opis i cd) i ewentualna dokuemntacje cioci i moja sugestie, ze maja ten sam gen? Przeciez sa madrzejsi ode mnie :)
Bede dalej konsultowac sie z innymi lekarzami i sprobuje dociec co i jak :)
  Temat: Guz endokrynny trzustki
jarzyneczka30

Odpowiedzi: 22
Wyświetleń: 9586

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2017-11-17, 11:30   Temat: Guz endokrynny trzustki
Bardzo dziekuje za wszystkie odpowiedzi.
Taty wynik tk widzieli profesorowie ze szpitala na Banacha i na tej podstawie stwierdzili, ze w 95% jest to guz endokrynny. Potwierdzono ten gen (nie wiem jak sie nazywa), ze i u taty wystepuje, profesorowie patrzyli tez na dokumentacje cioci, ktorej wykryto guzy endokrynne 2 lata temu.
Maciej ten guz nie jest "TYM" guzem zlosliwym trzustki, wiem to na pewno, mysle, ze profesorowie w tej sytuacji podjeli by juz kroki co do usuniecia lub inne. Orientuje sie troche, ze guzy zlosliwe trzustki nie daja dobrych rokowan. Takze wypowiedz Twoja na szczescie nie dobija mnie, ale innych nie majaych zadnej widzy - moze.
Oczywiscie bedziemy walczyc, bedziemy czekac na te badania, wiem, ze tata jest pod dobra opieka i poradzili mi by zaufac profesorom, ale dziekuje za wszystkie odpowiedzi.
Bede dawac znac jak postepy.

[ Dodano: 2017-11-17, 12:01 ]
To jeszcze mam pytanie. Czy tylko z tomografii komputerowej można określić, że rodzaj nowotworu to ten endokrynny?
W testach DNA u taty wykryto mutacje CHEK2 (I257T).
  Temat: Guz endokrynny trzustki
jarzyneczka30

Odpowiedzi: 22
Wyświetleń: 9586

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2017-11-16, 12:21   Temat: Guz endokrynny trzustki
Witam,
moj tata z powodu kamicy nerkowej zrobil tomografie jb+mm. Przy okazji znalezli guza na trzustce :(
wklejam opis badania:
Dolne części płuc i jam opłucnej, uwidocznione w badaniu - bez zmian. Wolnego płynu w jamie otrzewnej nie stwierdzono. Nerki symetryczne, prawidłowej wielkości. Duży złóg lub grupa złogów o śr. 14 mm w kielichu środkowym nerki prawej , nieco poniżej drobny złóg o śr. 4 mm. W kielichach dolnych nerki lewej złóg 15 mm , obok drobny 4 mm, oraz kolejny w kielichu środkowo-tylnym - 3 mm. W obu nerkach torbiele korowe o śr. 4-15 mm w nerce prawej i 4-18 mm w lewej. Poza tym obie nerki bez innych zmian ogniskowych , innych uwapnionych złogów ani zastoju moczu, prawidłowo wydzielają mocz cieniujący. Moczowody drożne , szerokości w norie, o prawidłowym przebiegu. Pęcherz moczowy prawidłowy. Gruczoł krokowy o wym. 34 x 49 x 39 mm, o gładkich zarysach , z pojedynczym zwapnieniem w dolnej części , poza tym jednorodny. Wątroba wielkości w normie, o cechach niewielkiego stłuszczenia miąższu, bez zmian ogniskowych. Drogi żółciowe nieposzerzone. Pęcherzyk żółciowy cienkościenny , bez uwapnionych złogów. Struktury naczyniowe wątroby w normie. Trzustka o budowie zrazikowatej, z b. dużą zawartością tkanki tłuszczowej. W rzucie ogona trzustki widoczny policykliczna zmiana guzowata, lita, o nieco niejednorodnym wzmocnieniu kontrastowym, dobrze odgraniczona , o wym. 56 x 45 x 42 mm. Poza tym trzustka bez innych zmian ogniskowych. Przewód Wirsunga nieposzerzony, również w części ogona dystalnie od guza. Tkanka tłuszczowa wokół guza bez cech naciekania, sąsiadujące struktury naczyniowe - t. i ż. śledzionowe oraz ich rozgałęzienia - drożne , szerokości w normie. Guz unaczyniony jest przez drobne naczynia tętnicze odchodzące od t. śledzionowej na wysokości trzonu trzustki. Wskazana dokładniejsza ocena zmiany w trzustce w badaniu MR. Śledziona prawidłowej wielkości , bez zmian ogniskowych. Nadnercze prawe prawidłowe, bez zmian ogniskowych. W rzucie nadnercza lewego guzek o wym. 13 x 20 mm i niskiej gęstości (-13HU) - obraz przemawia za gruczolakiem kory nadnercza. Pętle jelitowe - bez uchwytnych zmian. Pozostałe narządy miednicy mniejszej bez zmian. Duże naczynia JB i MM w normie. W więzadle wątrobowo-dwunastniczym kilka węzłów chłonnych o śr. 8-13 mm. Pozostałe węzły chłonne trzewne i zaotrzewnowe niepowiększone. Struktury kostne uwidocznione w badaniu bez zmian destrukcyjnych. WNIOSKI: zmiana guzowata lita , dobrze odgraniczona w ogonie trzustki - do dokładniejszej oceny w badaniu MR. Kamica obu nerek. Gruczolak kory lewego nadnercza. Niewielkie stłuszczenie wątroby.

Dodam, ze ciocia (siostra taty) miala 2 lata temu operowana trzustke - znalezli 4 takie guzy. W rodzinie potwierdzono gen, ktory za to odpowiada.
Cioci wykryto przy okazji operacji na "kobiece sprawy". Od razu usunieto.
Mam pytanie. Lekarze najpierw chca zrobic tacie badania hormonalne przed operacja (endokrynologiczne), ktorych ciocia nie miala. chirurg od razu podjal sie operacji - usuniecia czesc trzustki.
Troche to juz trwa - czekamy na termin kiedy przyjmie tate endokrynolog. Boimy sie, ze guz przez ten czas moze urosnac/zrobia sie przerzuty... czy te badania sa konieczne? operacje moze miec na juz - skierowanie do szpitala ma.
Lamiemy sie z myslami i nie wiemy co robic, czy czekac na te badania czy klasc tate do szpitala i od razu operacja.
Prosze o pomoc.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group