1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 330
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Rak jelita grubego - chemioterapia paliatywna
ileene

Odpowiedzi: 16
Wyświetleń: 6748

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2020-12-28, 06:58   Temat: Rak jelita grubego - chemioterapia paliatywna
MarzenaM to parcie na stolec i w tym przypadku tylko krew tj normalne przy stomii więc bez paniki... Może się to jeszcze powtórzyć ale nie musi. Oczywiście zgłosić to lekarzowi możesz, gdyby jednak coś było nie tak to by w TK wyszło...
  Temat: Czerniak ( czoło)
ileene

Odpowiedzi: 35
Wyświetleń: 14477

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2019-06-23, 20:00   Temat: Czerniak ( czoło)
Nie, torbiele to są zmiany łagodne.
Pozdrawiam!
  Temat: Rak esicy
ileene

Odpowiedzi: 134
Wyświetleń: 39544

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2017-11-09, 10:23   Temat: Rak esicy
marzena66 napisał/a:
w Zaleceniach medycznych to tylko jest kontrola CEA i to też nie tak często jak piszesz

A no właśnie, z tego co pamiętam to tylko jest mowa o badaniu przy obserwacji po leczeniu i oznaczeniu go przed operacją, a w ogóle nie ma nic o kontroli podczas leczenia onkologicznego.
marzena66 napisał/a:
a wiesz dokładnie jak lekarze (nie wszyscy) jak coś nie jest zapisane to nie trzeba, nie każdy lekarz jest chętny i rozrzutny to badań i nie każdy daje jak o coś prosimy.
Pewnie rozumiesz co mam na myśli.

Rozumiem co masz na myśli. Ale poczekajmy do następnej wizyty, co będzie, w razie czego wrócimy do tematu.
Dobrze, ze jest to Forum gdzie każdy coś od siebie doda, poradzi (ogólnie, nie tylko odnośnie markerów) bo bez tego to w wielu przypadkach różnie by mogło być. I taka jest prawda…
Czytam, że już jakieś tam niedogodności się pojawiają, bo:
Rysiek 62 napisał/a:
w tym temacie lekarz powiedział, że ten marker bada się po chemioterapii w celach kontrolnych

Nieprawda!!! Marker powinien być badany przed/w trakcie/po chemioterapii, jest wskaźnikiem, pisałam już o tym w moim poprzednim poście jak to wygląda z markerami.
marzena66 napisał/a:
Ileene pisała Ci, że powinieneś robić te wyniki po dwóch chemiach przed trzecim wlewem, ja akurat nie znalazłam takich zaleceń ale z tego co mi wiadomo to Ona przechodziła tą chorobę w rodzinie więc może posłuchaj Jej propozycji.

Tak powinno być, przed 3 chemią. Niestety przechodziłam dwa razy - praktycznie w tym samym czasie.
Rysiek 62 napisał/a:
Doszedłem do wniosku iż onkolog dlatego nie umieścił markera w wypisie gdyż jest on wysoki, a wcześniej się o niego dopytywałem.

Markery nie będą wysokie, po prostu Ci nie wydał ich lekarz, zdarza się i tyle.
Rysiek 62 napisał/a:
Jeszcze tylko pytanie-czy w okresie od operacji, a do rozpoczęcia chemioterapii może nastąpić rozsiew lub wznowa raka?

A po co Ci to wiedzieć? Napiszę tylko - tj nowotwór złośliwy, choroba nieprzewidywalna. Ale Ty się nie nakręcaj, masz leczenie uzupełniające po leczeniu radykalnym, o czym pisały już wyżej dziewczyny! Masz szansę na wyjście z tego. Ja rozumiem, że samopoczucie jest do niczego m.in. przez te skutki uboczne, no ale trzeba to leczenie przejść. I myśleć pozytywnie, nie inaczej! Dołowanie się przez rozmyślanie nad czarnym scenariuszem do niczego dobrego nie prowadzi…
I nie czytaj w internecie, nie doszukuj się i nie wmawiaj sobie, bo zwariujesz!

W Twojej miejscowości nie ma psychoonkologa, a szpital tam gdzie bierzesz chemię jest też w Twojej czy już w innej miejscowości? Bo jeśli w innej, to zapytaj tam. A jak faktycznie nie ma, to w pierwszej kolejności psycholog (pracujący z osobami onkologicznymi), który w razie czego skieruje do psychiatry, ale terapia u psychologa będzie jednocześnie kontynuowana.
Rysiek 62 napisał/a:
Zadałem pytania które mnie nurtowały tj. wyniszczenie

Jakie wyniszczenie?! Huśtawka z wagą też będzie, tj normalne przy chemioterapii, na następnej wizycie trzeba się zważyć na oddziale (na pewno waga tam jest), bo dawka wlewu, jak i tabletek jest dostosowywana do wagi, skoro leci w dół to lepiej się zważyć i powiedzieć lekarzowi. Spokojnie, o wyniszczeniu nie ma mowy.
I na koniec - może ten poradnik Ci się przyda, tam są informacje jak sobie radzić ze skutkami ubocznymi – m.in. nudności, zaparcia itd.

Pozdrawiam!
  Temat: Rak esicy
ileene

Odpowiedzi: 134
Wyświetleń: 39544

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2017-10-31, 12:05   Temat: Rak esicy
To dobrze, jeśli przed i po operacji był w normie.

Marzena66 może i są jakieś źródła, nie wiem, ale obawiam się, że nie ma. Nie wszystko jest w zaleceniach.
Na temat badania markera Ca 19.9 przy RJG to można poczytać w internecie, na pewno jest, jako drugi dodatkowy.
Zresztą nie pierwszy raz tutaj jest o tym właśnie mowa (m.in. przeze mnie), co i jak, bo jak wiadomo różnie bywa, są lekarze i lekarze, jedni zlecają badania, drudzy nie lub rzadko lub też nie wszystkie, itd…itd…
Dlatego czujność i pilnowanie ze strony pacjenta/rodziny są wskazane. Swoje (jak wiesz) przeszłam, więc co nieco wiem! ;)

Niemniej jednak marker Ca 19.9 jest drugim ważnym po CEA markerem przy raku jelita grubego. Powinien być monitorowany (zresztą przez wielu lekarzy zlecany, jak widać to też na Forum) a to dlatego, że CEA może być podczas leczenia (czy też przy diagnozie lub podczas obserwacji po leczeniu) w normie, a Ca 19.9 będzie rosnąć i na odwrót. Zarówno wzrost jednego i/bądź drugiego pogarsza sytuację, mowa oczywiście o rokowaniach. Przy 3 chemii widać po markerach jaki jest efekt leczenia ( gdy są podwyższone przed rozpoczęciem leczenia – to czy jest spadek/wzrost lub gdy są w normie – to czy utrzymują się w normie czy rosną), nie zapominając o tym, że i tak najważniejsze jest kontrolne badanie obrazowe.
To jest norma, że przynajmniej raz w miesiącu muszą być badane markery, czyli co 2 chemię. Chyba, że wlewy są co 3 tygodnie (bo tak też jest co 21 dni, to wtedy co chemię, ale jednak tj raz w miesiącu ;) ). Choć pewnie też zdarza się, że są badane co 2 tygodnie.
Pozdrawiam!
  Temat: Rak esicy
ileene

Odpowiedzi: 134
Wyświetleń: 39544

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2017-10-30, 21:37   Temat: Rak esicy
Rysiek 62 napisał/a:
Nawiązując do wyników (..) markera CEA czy teraz jak zacząłem chemię będą wiarygodne gdybym wykonał je w tym tygodniu prywatnie (kontrolnie)?

To nie jest dobry pomysł. Na pewno wynik jest, to sobie odbierzesz na następny raz jak będziesz. I spokojnie, bez paniki (choć możesz, jeśli Ci to nie daje spokoju, przedzwonić do lekarza prowadzącego i zapytać ;) ). Parę dni się nie czeka na wynik markerów. Może troszkę dłużej niż na pozostałe wyniki, ale jest też w ten sam dzień. Poza tym jeśli robiłbyś prywatnie w innym laboratorium to laboratoria posługują się różnymi metodami i systemami aparaturowymi, interpretacja wyników może być inna. Najlepiej robić w jednym laboratorium.
Tak w ramach informacji - co drugą chemię powinieneś mieć kontrolowane markery (czyli na następnej nie, dopiero przed trzecią) oprócz CEA jeszcze też dodatkowo Ca 19.9, który przy raku jelita grubego też powinien być podczas leczenia monitorowany.
Pozdrawiam!
  Temat: Gluczolakorak G2 - przerzuty i dalsze leczenie
ileene

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 6319

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2017-06-10, 21:23   Temat: Gluczolakorak G2 - przerzuty i dalsze leczenie
Na chwilę obecną nie patrzmy na obserwację po leczeniu tylko na procedury w trakcie leczenia onkologicznego.

No i cóż – zaniedbanie jeśli chodzi o markery i kontrolną TK. PET odpada, bo wszystko się wyjaśniło.
Markery nowotworowe (CEA i też Ca 19.9) w trakcie leczenia powinny być badane co 2 cykl chemioterapii, czyli raz w miesiącu. Badania kontrolne obrazowe są zazwyczaj robione po 6 cyklach, czyli po 3 miesiącach (w połowie leczenia) i potem po zakończeniu 12 cyklu. Chyba, że markery idą w górę to wtedy jest inaczej.
Czy Mama będąc na chemioterapii wspominała lekarce o tym by dała zlecenie na markery i teraz kontrolną TK (skoro dr mówiła, że zleci, a do tej pory nie ma)? Jeśli nic nie mówiliście to trzeba powiedzieć i niestety przypominać, więc na następnej wizycie w szpitalu mówić prosto z mostu co i jak! I od tej pory trzymać rękę na pulsie do końca leczenia, jak i po, w czasie obserwacji. Wszystkie wątpliwości jakie macie to pytajcie, wyjaśniajcie.

Możecie udać się też na konsultację do onkologa, którego Ci polecałam w PW, jeśli jeszcze nie byliście a chcecie zasięgnąć innej opinii. Poza tymi zaniedbaniami z markerami i z TK to jest wszystko w porządku.

Co do jakichkolwiek błędów w wypisach, to jest sprawa sekretariatu, nie jest to nowość, że coś jest pomieszane. Oni tylko wklejają bieżące wyniki, dopisują co mają dopisać, a reszta zostaje taka jak była. Tak więc wszystkie niejasności na wypisach tam trzeba wyjaśniać, w zależności od piętra na którym jesteście, bo bodajże (choć mogę się mylić) są dwa sekretariaty.

Odzywaj się częściej na Forum, jak czegoś nie wiesz, to zawsze ktoś doradzi :)
Pozdrawiam!
  Temat: Guz esicy
ileene

Odpowiedzi: 161
Wyświetleń: 55582

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2017-01-26, 10:05   Temat: Guz esicy
Czy Mąż nadal bierze chemię? Bo ja już się pogubiłam w Twoim wątku… ;)
W ramach wyjaśnień, bo opisy mówią co innego:
Beata12 napisał/a:
Wcześniej obie zmiany w seg 6 były określane jako zmiany meta.

Opisywaną masz cały czas jedną zmianę, nie dwie, w segmencie 6. Z tym, że mieliście oddać do ponownego opisu płytkę, czy w tym drugim opisie są dwie?
Beata12 napisał/a:
W seg 2/3 od początku to naczyniak

Naczyniak w lewym płacie nie jest od początku, bo wcześniej w USG jako – meta.

Co do obecnego opisu USG -> obie zmiany na wątrobie niejasne, w lewym płacie sugerowany jest naczyniak (ciężko powiedzieć, czy tak na pewno jest), natomiast zmiana w segmencie 6 opisana w TK jako przerzut (zresztą w poprzednim USG też) tutaj znów niejasna, większa o 2mm niż w poprzednim badaniu; zmiana 17mm stabilna.
W związku z tym, że są różne opisy - weryfikacja w badaniu z kontrastem byłaby wskazana, tylko czy w przypadku Męża go podadzą! (obawiam się, że nie, może ktoś się jeszcze wypowie w tej kwestii?!).

Co do guza na jelicie – USG nie jest badaniem dobrze obrazującym jelita.
Beata12 napisał/a:
guz w jelicie nie widoczny w usg czyli się zmniejszył. Wcześniej był widoczny

W którym? Może przeoczyłam jakiś opis, ale w poprzednim USG, którego opis zamieściłaś w tym poście nie ma o guzie mowy, ze względu na gazy obraz narządów utrudniony. W teraźniejszym opisie guz też niewidoczny, nawet jak się zmniejszył -> tak więc jest jak pisałam wyżej.
Do tego wyniku musi się teraz odnieść Wasz lekarz.
Pozdrawiam!
  Temat: Gluczolakorak G2 - przerzuty i dalsze leczenie
ileene

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 6319

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2017-01-22, 15:07   Temat: Gluczolakorak G2 - przerzuty i dalsze leczenie
Witaj,
fanciors napisał/a:
pT3 N1a Mx

Wg histopatologii - stopień zaawansowania – IIIB, w przypadku potwierdzenia zmiany przerzutowej na wątrobie – będzie stopień IV.
Leczenie uzupełniające (chemioterapia) wskazane.

PET nie jest wskazany, tak jak pisała gaba .
fanciors napisał/a:
Myśleliśmy w sumie nad rezonansem bo słyszałem, że jeśli chodzi o wątrobę to MRI jest bardziej dokładniejsze,

To prawda, natomiast na początek wystarczy TK.
fanciors napisał/a:
tomografia na której została oparta diagnoza i wyszły zmiany była robiona dokładnie 23 listopada, czy to oznacza ze skoro minęły już 2 miesiące a zmiana która została opisana była by przerzutem dziś było by ona większa?

Tak. Na USG nic nie wyszło, powinna być zrobiona TK przed podaniem 1 chemii.
fanciors napisał/a:
A jeśli już pytam, powiedz mi w samej profilaktyce po leczeniu jak często dobrze jest robić jedno z badań MRI/TK i badania markerów CEA żeby szybko wykryć nawrót choroby?

TK co 6 miesięcy przez pierwsze 3 lata. W przypadku podejrzanej zmiany na wątrobie, powinna być TK zrobiona, o czym już pisałam wyżej, przed podaniem 1 chemii.
Markery częściej, co 3-6 miesięcy. Jednak po operacji powinien być badany przynajmniej 1x w miesiącu. Będzie monitorowane podczas leczenia onkologicznego.
Czy był oznaczany CEA przed operacją? Jeśli tak, to jaki był poziom?
fanciors napisał/a:
8 lutego czeka ją 3 dniowy pobyt w szpitalu, w którym powtórzą USG i diagnostykę oraz zostanie podana pierwsza chemia...

Do którego onkologa w Białej zostaliście pokierowani? Napisz mi na PW nazwisko…
Jak się Mama czuje po operacji? rana zagojona?
Pozdrawiam!
  Temat: Gruczolakorak trzustki G3
ileene

Odpowiedzi: 181
Wyświetleń: 62056

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2016-02-14, 13:30   Temat: Gruczolakorak trzustki G3
Przy Encortonie musi być lek osłonowy!
Pantoprazol dostaniesz bez recepty, a w środę poproście onkologa o receptę.
Pozdrawiam.
  Temat: guz płuca z przerzutami do mózgu
ileene

Odpowiedzi: 118
Wyświetleń: 32422

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2016-01-31, 12:46   Temat: guz płuca z przerzutami do mózgu
lilalou napisał/a:
Mama dostaje m.in. natrum chloratum 0,9% oraz mannitol 15% (podpatrzylam nalepki na kroplówkach).
Czy ktoś może wie co to jest?

Natrium chloratum 0,9 to sól fizjologiczna, kroplówka nawadniająca.
O Mannitolu przeczytasz tutaj.
Pozdrawiam
  Temat: Rak jelita grubego z przerzutami do watroby
ileene

Odpowiedzi: 74
Wyświetleń: 38008

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2015-12-18, 12:28   Temat: Rak jelita grubego z przerzutami do watroby
Im mniejsze zmiany tym lepiej. Dokończyć chemię, zrobić TK i konsultacja chirurgiczna, nawet jak będzie stabilizacja zmian (czyli tak jak jest teraz).
Nie wiem gdzie się leczycie, ale jeśli np. chirurdzy się nie podejmą operacji to wtedy na konsultację do Warszawy na Banacha.
Pozdrawiam.
  Temat: Zakrzepica podczas leczenia onkologicznego, bezsilność.
ileene

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 5974

PostDział: Choroba nowotworowa / pacjent onkologiczny   Wysłany: 2015-12-07, 16:02   Temat: Zakrzepica podczas leczenia onkologicznego, bezsilność.
I jeszcze poczytaj w wyżej linkowanych zaleceniach s. 558 - 566.
  Temat: Zakrzepica podczas leczenia onkologicznego, bezsilność.
ileene

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 5974

PostDział: Choroba nowotworowa / pacjent onkologiczny   Wysłany: 2015-12-07, 11:56   Temat: Zakrzepica podczas leczenia onkologicznego, bezsilność.
Smecta jest za słaba. Potrzebne są inne leki, silniejsze! Mama musi dużo pić, uzupełniać płyny. Niech pije np. Orsalit.
Bolącą nogę to może smarować dodatkowo heparyną w żelu, Liotonem itp. Działa p/zapalnie i p/obrzękowo.
Pozdrawiam.
  Temat: Rak nerki jasnokomórkowy z przerzutami do płuc
ileene

Odpowiedzi: 211
Wyświetleń: 115606

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2015-04-07, 21:40   Temat: Rak nerki jasnokomórkowy z przerzutami do płuc
::rose::
  Temat: Płaskonabłonkowy rak płuca
ileene

Odpowiedzi: 26
Wyświetleń: 11251

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2015-04-01, 14:01   Temat: Płaskonabłonkowy rak płuca
Witaj,
pauli890 napisał/a:
Tata zakwalifikowany jest do T2N1M0, G2, R1 - nie wiem co oznacza to G i R?

R1 - operacja radykalna makroskopowo, jednak w badaniu mikroskopowym komórki nowotworowe w liniach cięcia chirurgicznego
G2 – stopień złośliwości histologicznej w skali 1-3.
pauli890 napisał/a:
Poradźcie coś :(

Zadaj konkretne pytania.
Zapoznaj się z tym:
Jak zadać na Forum pytanie by uzyskać POMOCNĄ odpowiedź?
Pozdrawiam
 
Strona 1 z 22
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group