1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 2
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Guz endokrynny trzustki
gabi30

Odpowiedzi: 22
Wyświetleń: 9586

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2017-11-20, 19:43   Temat: Guz endokrynny trzustki
Jarzyneczko, w przypadku guzów NET zazwyczaj wykonuje się badanie ( z krwi) Chromograninę A (CgA) koszt ok. 80zł, z dobowej zbiórki moczu kwas hydroksyindolooctowy ( 5HIAA) koszt.ok. 50zł. Problem w tym, że to typowe badania przy podejrzeniu rakowiaka. Guzów NET jest sporo , jak również wydzielanych przez nie hormonów. W moim przypadku podstawowym badaniem było CgA i gastryna (50zł). U Was nie ma nawet cienia podejrzenia jaki to może być guz , więc trudno radzić jakie badania wykonać. Pierwszy raz słyszę o rozpoznaniu guza neuroendokrynnego na podstawie tylko badania obrazowego typu TK. Gdyby to było badanie SRS, które daje duże prawdopodobieństwo potwierdzenia guza NET ( pod warunkiem, że posiada odpowiednie receptory somatostatynowe). Na swoim przypadku również mogę napisać, że SRS z technetem ( najstarsze badanie) u mnie nie pokazuje żadnych zmian. Najnowsze badanie wykonywane w Bydgoszczy to PET MR z użyciem znaczników w postaci Galu i GLP1 ( ja miałam wykonane to badanie z obydwoma znacznikami) pokazało u mnie zmiany.
A czy nikt nie zaproponował nakłucia zmiany pod EUS? Guz jest w ogonie, więc łatwo dostępny do nakłucia poprzez ścianę żołądka. Wtedy byłby pełniejszy obraz, z czym mamy do czynienia/
Pozdrawiam Gabi
  Temat: Guz endokrynny trzustki
gabi30

Odpowiedzi: 22
Wyświetleń: 9586

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2017-11-17, 18:09   Temat: Guz endokrynny trzustki
jarzyneczko, jestem posiadaczem guza NET-gastrinoma. Miałam operację całkowitego usunięcia ,żołądka i guza z ogona trzustki ( guz śr.1,5cm). Niestety guz trzustki nie okazał się źródłem pierwotnym nowotworu. Guzy neuroendokrynne wytwarzają różne hormony, tak samo nie wszystkie reagują na Scyntygrafię receptorową znakowaną technetem. W moim przypadku SRS z technetem nie wykazuje, żadnych nieprawidłowości. Dopiero badanie kliniczne Scyntygrafii receptorowej z użyciem znacznika GLP1 i PET z uzyciem Galu wykazuje zmiany umiejscowione w pętli jelita cienkiego. Guzów NET jest sporo, a zwłaszcza umiejscowionych w trzustce.
Dla wiadomości Pana, który stawia ojca nad grobem, guz umiejscowiony w ogonie trzustki nie jest poddawany operacji Whipl'a. Ten rodzaj zabiegu wykonuje się w przypadku guza głowy trzustki.
Pozdrawiam Gabi
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group