1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 13
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Rak piersi zrazikowy z przerzutami do węzłów chłonnych
gaba

Odpowiedzi: 52
Wyświetleń: 25720

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2015-01-23, 11:32   Temat: Rak piersi zrazikowy z przerzutami do węzłów chłonnych
Dobranie leku do chemioterapii to wyższa szkoła jazdy i ja na pewno nie będę tu się mądrzyć. Z takich ogólnych wskazówek to mnie się wydaje że lepiej wstrzymać się z Xelodą do ostatecznego wyjaśnienia co jest z tym żołądkiem, wątrobą i okrężnicą. (pobrano wycinki) Akurat Xeloda jest lekiem stawiającym duże wymagania układowi trawiennemu i może w tym wypadku się okazać że organizm nie jest w stanie poradzić sobie. Teraz to ja bym wybrała leczenie dożylne.

Okazuje się że można przedstawić całą historię choroby i wszystkie istotne fakty na jednej stronie. Nasuwa mi się wniosek że ten guz mimo G1 i stosunkowo nie taki olbrzymi okazał się wyjątkowo skłonny do przerzutów. Czy w badaniu genetycznym sprawdzona ma być tylko mutacja BRCA1 czy również BRCA2? Zdarzają się takie przebiegi raka że co by się nie zrobiło to on jednak rośnie. Zaczęcie od chemioterapii chyba nic by tu nie zmieniło (okazał się "średnio wrażliwy" na chemię). Trzymaj się
  Temat: Rak piersi zrazikowy z przerzutami do węzłów chłonnych
gaba

Odpowiedzi: 52
Wyświetleń: 25720

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2015-01-06, 22:08   Temat: Rak piersi zrazikowy z przerzutami do węzłów chłonnych
Mama powinna być pod opieką psychoonkologa( nikt poniżej 50-tki bo z różnicy doświadczeń wynika brak kontaktu). Wiem trudne do przeprowadzenia, ale na teraz to ja widzę jeden argument "To przecież nie zaszkodzi" który trzeba konsekwentnie powtarzać przy każdej procedurze i propozycji lekarzy. Powtarzać to minimum 8 razy do każdej procedury (jest jakaś teoria n.t. wbijania w pamięć i do świadomości, potocznie to tzw pranie mózgu).

Jeżeli będzie dodatni wynik BRCA1 to zastosowanie cis-platyny jest jak najbardziej celowe (w rekomendacjach NCCN ta metoda ma status "warte rozważenia"). Ale ja wątpię w dodatni wynik, bo te raki pojawiają się wcześniej.

Bez badań to zupełnie nie wiadomo co jest z tym układem pokarmowym, na dobrą sprawę nie wiadomo czy to rak. Dolegliwości były zanim wykryto raka piersi (tak wywnioskowałam z początkowych Twoich wpisów). Wątroba była wtedy czysta, teraz nie napisałeś co dokładnie stwierdzono w wątrobie. Spróbuj od tej strony podejść do Mamy, że to nie wiadomo co i warto sprawdzić.

Zrób sobie spis negatywnych okoliczności na które nie masz żadnego wpływu i powtarzaj sobie: nie mam wpływu to nie myślę o tym.

Chyba na początku tego wątku napisałam "trzymajcie się". Tak to jest z rakiem.
  Temat: Rak piersi zrazikowy z przerzutami do węzłów chłonnych
gaba

Odpowiedzi: 52
Wyświetleń: 25720

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2015-01-06, 15:47   Temat: Rak piersi zrazikowy z przerzutami do węzłów chłonnych
kb1982 napisał/a:
Ogólnie ciężko coś narzucić ludziom o tzw. silnej osobowości, sama pewnie wiesz to najlepiej.

Doskonale wiem :-D jedyną metodą jest dogłębne tłumaczenie i powtarzanie długo i wielokrotnie. Więc mam pewne wątpliwości co do dobrego kontaktu, bo pewne rzeczy jednak przez tak długi czas można było przetłumaczyć. To teraz Ty powinieneś (a raczej dobrze byłoby) przejąć rolę prowadzącego. Pierwsze co bym zrobiła to wybrała się na szczerą rozmowę z tą lekarką bez mamy. Powinna wypunktować Ci na piśmie na czym masz się skupić w pierwszej kolejności.
Czy Mama nie wypiera trochę powagi swojego stanu, bo co innego wiedzieć że może coś nastąpić a co innego widzieć nieuchronność kalectwa? Może trzeba jej wykrzyczeć że złamania miednicy leczy się tylko leżeniem nieruchomo i ktoś taką chorą musi pielęgnować przez co najmniej 2 mies. Chyba nie liczy na państwową służbę zdrowia? Hospicjum jej jeszcze nie będzie przysługiwało więc tylko rodzina. Jej wybory ale koszty będzie ponosić rodzina. Te kości trzeba wzmocnić już, bo są w takim stanie że tylko przypadkiem są całe.

Historia medyczna historią ale ja naprawdę nie mogę zrozumieć że ktoś ma przed sobą perspektywę kilku długich miesięcy konania, a nie podpisze zgody na gastroskopię bo boi się odruchu wymiotnego. Kapsuła jest do niczego w tym przypadku bo daje świetny obraz ale nie pobierze wycinka. No i ja nie słyszałam żeby ktokolwiek w Polsce to stosował (nawet prywatne szpitale).

I ja nadal myślę o faslodexie , jeżeli zdecydujesz się na tą wizytę u lekarki to wyjaśnij tą sprawę.
  Temat: Rak piersi zrazikowy z przerzutami do węzłów chłonnych
gaba

Odpowiedzi: 52
Wyświetleń: 25720

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2015-01-06, 11:16   Temat: Rak piersi zrazikowy z przerzutami do węzłów chłonnych
Od końca, masz na myśli gastroskopię? Chory nie ma nic do połykania, znieczulają gardło i wpychają rurę, doskonale sobie radzą z odruchami wymiotnymi. Przyjemne to nie jest ale da się przeżyć. Można rzec że podobnie z kolonoskopią jakkolwiek tego nie przeżyłam, ale na forum są opisy tego doświadczenia. W kolonoskopii trzeba tylko przypilnować żeby robiono to w sedacji bo są szpitale które robią na żywca a to podobno ekstremalny ból. Niestety endoskopowe badanie i ewentualnie pobranie wycinków to najpewniejszy sposób diagnostyki. Badania obrazowe już były, wynika z nich że zmiany są, co to dokładnie jest można tylko zbadać endoskopowo.

A teraz do meritum. Ogólnie to Ty jesteś fajny. Przeczytaj Swój wątek i szczerze się zastanów czy na podstawie tego co zamieściłeś w wątku można cokolwiek twierdzić kategorycznie. Na podstawie tej jedynej wzmianki, mogę stwierdzić, że nie można chirurgicznie usunąć nowotworu z cyt: wątroby, jelita grubego i prawdopodobnie cienkiego. Niezależnie od jego pochodzenia. Za bardzo rozsiane.

Ja pytałam dlaczego nie było hormonoterapii po 2011 r a Ty mi odpowiadasz że była przez 1,5 roku (do 2011r). Fajnie.

Nie wiem gdzie się Mama leczy ale przerzuty do kości leczy się innymi metodami (lekami) i nic nie wspominasz o ich stosowaniu. Ogólnie to wszystko wygląda jakby monitorowano przebieg choroby ale nie włączano kuracji.
  Temat: Rak piersi zrazikowy z przerzutami do węzłów chłonnych
gaba

Odpowiedzi: 52
Wyświetleń: 25720

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2015-01-05, 22:06   Temat: Rak piersi zrazikowy z przerzutami do węzłów chłonnych
Pytasz o przeszłość czy o teraźniejszość? W 2011 nikt nie wiedział że to przerzut więc operowano. Teraz przy raku rozsianym to nie ma sensu, tylko osłabi chorą.
Dlaczego nie było hormonoterapii po 2011 r?!
  Temat: Rak piersi zrazikowy z przerzutami do węzłów chłonnych
gaba

Odpowiedzi: 52
Wyświetleń: 25720

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2015-01-05, 15:54   Temat: Rak piersi zrazikowy z przerzutami do węzłów chłonnych
Jak dla mnie to wszystko krzyczy: FASLODEX. Gdzieś już słyszałam to określenie "chemia doustna" po czym okazało się że chodzi o tamoxifen. Z Twojego postu wynika że faslodex planowano ale odstąpiono od tego. Nie wiesz dlaczego? I czy Mama przy tak hormonozałeżnym raku nie miała od 2011 r hormonoterapii? Czy ktoś z nią chodzi na konsultacje? Niestety lekarze często dosyć lekceważąco odnoszą się do pacjentek jeżeli nie ma obok nich kogoś kto by "pysknął"

Faslodex to zastrzyki.
  Temat: Rak piersi zrazikowy z przerzutami do węzłów chłonnych
gaba

Odpowiedzi: 52
Wyświetleń: 25720

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2014-12-23, 13:11   Temat: Rak piersi zrazikowy z przerzutami do węzłów chłonnych
Minęło 2 lata, a nadal bardzo ogólnie opisujesz sytuację. Nie podałeś kiedy była usuwana macica i jaki był konkretnie wynik his-pat. Jeżeli lekarze stwierdzili że to przerzut, to znaczy że jest materiał i można sprawdzić czy receptory na przerzutach są takie same jak w guzie pierwotnym, to jest bardzo ważna informacja bo wskazuje kierunek leczenia. Nie piszesz czy Mama kontynuuje hormonoterapię, jeżeli ten przerzut w układzie rodnym nadal jest hormonowrażliwy to ja bym widziała wskazania do natychmiastowego zastosowania faslodexu, mniej obciążający od chemioterapii i już po ok 2-3 mies można zrobić TK i sprawdzić czy działa. Jeżeli receptory na tym guzie przerzutowym nie były badane to albo wyproś to u lekarza, albo wypożycz materiał i zrób prywatnie w innym laboratorium.
  Temat: Rak piersi zrazikowy z przerzutami do węzłów chłonnych
gaba

Odpowiedzi: 52
Wyświetleń: 25720

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2012-02-15, 16:51   Temat: Rak piersi zrazikowy z przerzutami do węzłów chłonnych
Bo jest szansa że poprawi się poziom WBC bez sztucznego pobudzania. Jak nie wróci to lekarz przepisze lek na pobudzenie działania szpiku, skuteczny, ale to takie leczenie kopem (objawy jak przy ciężkiej grypie).
  Temat: Rak piersi zrazikowy z przerzutami do węzłów chłonnych
gaba

Odpowiedzi: 52
Wyświetleń: 25720

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2012-01-06, 12:04   Temat: Rak piersi zrazikowy z przerzutami do węzłów chłonnych
Mastektomia nawet obustronna jest zabiegiem stosunkowo prostym i nie jest operacją ciężką więc dobry stan po wybudzeniu jest normą. O wyniki trzeba zawsze się upominać, nie dają sami z siebie. Złośliwość histopatologiczna jest określana przy biopsji gruboigłowej, przy cienkoigłowej nie. Nie wiemy jakie biopsje i czego były wykonane przed operacją, mogły być gruboigłowe guza w prawej i cienkoigłowe węzła (bo nie był żaden guz widoczny w badaniach więc nie było co pobierać z piersi)po lewej. Czy na pewno na wypisie (może być przy rozpoznaniu albo w epikryzie) nie ma cechy G? Guz po lewej stronie nie był złośliwy (nie był rakiem) więc nie ma potrzeby go leczyć ani badać.
Pisałeś post w czwartek, sądzę że termin o jakim wspominasz to następny czwartek, w skrócie mówią "termin na chemię" a tak naprawdę jest to termin pierwszej wizyty u chemioterapeuty. Lekarz sprawdza całą dokumentację i dosyć często zleca dodatkowe badania które uznaje za niezbędne i termin zaczęcia terapii się odwleka, dlatego napisałam Ci o pilnowaniu terminów. Na pytanie "jaki schemat terapii jest przewidziany dla mamy" lekarz Ci odpowie, ale na dużo więcej nie licz. Poczytaj o tych schematach wcześniej żeby być zorientowanym ale nie dyskutuj z lekarzem bo do niego może trafić tylko opinia jakieś sławy, albo nawet i to nie.
Znajomość szans jest konieczna przy podejmowaniu decyzji terapeutycznych typu bardziej lub mniej obciążające leczenie, zrezygnowanie z jakieś procedury itp, ale w Polsce i tak do tych decyzji lekarz po prostu Cię nie dopuści (możesz je egzekwować tylko szukając lekarza który zaproponuje coś innego). Tak naprawdę to co co napisał Richelieu powinno uświadomić rodzinie że mają w domu chorą i trzeba jej pomagać, że obiadu może nie być, że ktoś musi wziąć na siebie odkurzanie i większe zakupy, że chora nie będzie już nigdy prasować, że trzeba będzie ją wozić na leczenie i rehabilitację (b. ważne starać się już dziś) i potrwa to ponad rok. Obustronna limfadenektomia wyklucza ją z jakiejkolwiek pracy zawodowej (ale jeżeli pracuje to niech ciągnie zwolnienie do max.) Proza życia i przebudowanie całego układu rodzinnego jakikolwiek on by nie był. Trzymajcie się
  Temat: Rak piersi zrazikowy z przerzutami do węzłów chłonnych
gaba

Odpowiedzi: 52
Wyświetleń: 25720

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2012-01-05, 21:21   Temat: Rak piersi zrazikowy z przerzutami do węzłów chłonnych
W badaniu histopatologicznym stwierdzono przerzuty raka do wszystkich badanych węzłów chłonnych po obu stronach. Więc nikt się nie pomylił. Konieczna jest tu zarówno chemioterapia jak i radioterapia. Guz był ER zależny więc hormonoterapia na pewno też będzie zastosowana. Pilnuj terminów, chemioterapia powinna zacząć się w ciągu 8 tygodni po operacji. Chemioterapeuta na pewno zleci dodatkowe badania. Lekarz podający chemię ocenia jej bezpieczeństwo dla chorego. Oczekujesz od nas wróżenia? Do tej chwili nie wiemy ile lat ma chora i czy są jakieś inne schorzenia mogące wpływać na przebieg choroby i leczenia. Pozdrowienia
  Temat: Rak piersi zrazikowy z przerzutami do węzłów chłonnych
gaba

Odpowiedzi: 52
Wyświetleń: 25720

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2011-10-18, 09:26   Temat: Rak piersi zrazikowy z przerzutami do węzłów chłonnych
Badanie ma sens u chorych młodych, rak związany z mutacją objawia się zwykle przed 40 r życia. Nie podajesz żadnych wyników, podaj chociaż wiek chorej. W ciemno to możemy udzielać tylko bardzo ogólnych informacji.
  Temat: Rak piersi zrazikowy z przerzutami do węzłów chłonnych
gaba

Odpowiedzi: 52
Wyświetleń: 25720

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2011-10-17, 15:42   Temat: Rak piersi zrazikowy z przerzutami do węzłów chłonnych
Tylko że w COI najpierw zrobią biopsję, każą odczekać 3 tygodnie na wynik, następna wizyta i w kolejce do szpitala nie mniej niż 2 miesiące. Tak jak to (skrótowo) opisałeś to nie wygląda to na b. trudną operację, więc każdy chirurg onkolog powinien to dobrze zrobić, rzecz w tym żeby zrobił to starannie czyli sprawdził wszystkie okoliczności towarzyszące i przekonał chorą i Ciebie że wszystko sprawdza. Trzeba jednak pochodzić po ośrodkach, podowiadywać się o terminy i o lekarzy, może pójść do jakiegoś specjalisty od chirurgii piersi po tzw drugą opinię. Z tego co ja wiem to Kacza, Wieliszew, Magodent na Fieldorfa, szpital na Madalińskiego, Szaserów i pewnie parę innych, w każdym z tych miejsc mogą to dobrze zrobić, ale i spartolić. Mnie spartolili w COI na Ursynowie. Ja Ci nie poręczę za nikogo. To chory decyduje na podstawie swoich kryteriów i oczekiwań. Pozdrowienia
  Temat: Rak piersi zrazikowy z przerzutami do węzłów chłonnych
gaba

Odpowiedzi: 52
Wyświetleń: 25720

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2011-10-17, 00:37   Temat: Rak piersi zrazikowy z przerzutami do węzłów chłonnych
Bez przesady z tym tygodniem, trzy czy cztery też nie zrobią różnicy. Ale jest jedna obowiązująca zasada (dopuszczalne są b. nieliczne wyjątki) CHIRURG POWINIEN WIEDZIEĆ CO WYCINA. Jak jest 4 tygodnie do odczekania to spokojnie biopsję można zrobić. Druga sprawa to te wyczuwalne guzki(?) na szyi, było robione usg i czy wiadomo co to jest? Czy oceniono w usg czy zajęte są węzły chłonne pachowe?
Nie przytoczyłeś pełnych wyników, więc trudno dyskutować czy musi być mastektomia i czy konieczna jest wstępna chemioterapia. To m.innymi zależy od położenia guza.
Przerzuty raka piersi dające opisane objawy jelitowe są tak rzadkie że chyba to osobna choroba.
Na forum w innych tematach znajdziesz opinie o różnych ośrodkach, jest i internet. Witaj na forum
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group