1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 10
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Guz piersi, przerzut NDR do węzła chłonnego
gaba

Odpowiedzi: 29
Wyświetleń: 10504

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2017-03-14, 18:47   Temat: Guz piersi, przerzut NDR do węzła chłonnego
Przeoczyłam "dobrą zmianę", od 1 marca obowiązuje nowa lista leków refundowanych i nowy wykaz programów lekowych. Wygląda na to że rzeczywiście "żony nie obejmuje" jest tam teraz zapis że stosuje się w raku piersi uogólnionym lub miejscowo zaawansowanym jeżeli nieoperacyjny lub leczenie operacyjne i radioterapia nie powiodły się (jak to ma się do terapii neoadjuwantowej to zagadka). Możesz wczytać się - programy lekowe - leczenie raka piersi.

Jedno co jeszcze można zrobić to skontaktować się z przedstawicielstwem firmy Roche - producentem Perjety czy może są jeszcze jakieś badania kliniczne z zastosowaniem w terapii neoadjuwantowej. Taki przedstawiciel będzie najlepiej zorientowany w kryteriach kwalifikacji do leczenia i może słyszał o jakichś sposobach włączenia się do tego programu lekowego.

Jeżeli jeszcze tego nie czytaliście, to w tym dziale jest wątek Hundzik (Pozdrawiam!) dokładnie opisujący zmagania z rakiem piersi młodej kobiety z mutacją.

[ Komentarz dodany przez Moderatora: missy: 2017-03-15, 12:53 ]
Pertuzumab nie pojawił się 1 marca br, był już dostępny od września 2016.

  Temat: Guz piersi, przerzut NDR do węzła chłonnego
gaba

Odpowiedzi: 29
Wyświetleń: 10504

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2017-03-10, 10:17   Temat: Guz piersi, przerzut NDR do węzła chłonnego
Wróćmy do początku, ja nie wątpiłam że jest to rak piersi (przynajmniej tak mi się wydaje że nie napisałam nic co by to sugerowało). Natomiast cały czas podkreślam że nie ma dowodów że właśnie znalezione ognisko jest tym pierwotnym. Konkluzja z tego taka że dla bezpieczeństwa (zwłaszcza wobec mutacji) należałoby usunąć całą pierś i co najmniej 2 piętra węzłów i to nawet jak będzie całkowita odpowiedź na leczenie. Dla młodej kobiety to trauma. Więc wszystko co da się zrobić dla zidentyfikowania tego ogniska jest działaniem dla uratowania piersi.

Dobra odpowiedź na leczenie neoadjuwantowe jest dobrym prognostykiem na przyszłość. A już uzgodniliście leczenie pertuzumabem? Nie odpuszczajcie tego.
  Temat: Guz piersi, przerzut NDR do węzła chłonnego
gaba

Odpowiedzi: 29
Wyświetleń: 10504

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2017-03-08, 15:07   Temat: Guz piersi, przerzut NDR do węzła chłonnego
Niestety ja nie jestem wysokiej klasy specjalizującym się w raku piersi patologiem, a te pytania są właśnie do kogoś takiego.
Pisałam w innym temacie: rak jajnika łatwo wyeliminować robiąc usg TV i marker CA 125 - jeżeli oba wyniki ujemne to koniec problemu (przy mutacji to tylko na jakiś czas), ale należy trzymać się faktów, a tutaj jedynym pewnym i dobrze udokumentowanym faktem jest przerzut do węzła pachy raczej mało prawdopodobny w raku jajnika.

2 tyg po drugiej chemii można zrobić usg i zobaczyć czy jest regresja w tym węźle. Wcale nie rzadko w medycynie diagnoza opiera się na zasadzie: "zadziałało to znaczy że to to"
  Temat: Guz piersi, przerzut NDR do węzła chłonnego
gaba

Odpowiedzi: 29
Wyświetleń: 10504

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2017-03-07, 21:06   Temat: Guz piersi, przerzut NDR do węzła chłonnego
Przy dzisiejszej jakości odczynników błędy w barwieniach raczej są wykluczone chyba że to błąd typu "inny odczynnik" ale (nie pamiętam dokładnie - do 12%?) te barwienia mogą być dodatnie przy guzie inwazyjnym. Sugerując sprawdzenie preparatów w innym ośrodku miałam na myśli raczej interpretację wyników i może inny dobór barwień - coś co dałoby bardziej jednoznaczną odpowiedź w sprawie ogniska pierwotnego.

Nie ma żadnej możliwości określenia ilości zaatakowanych węzłów i to może być wykluczone w przyszłości jeżeli będzie dobra odpowiedź na leczenie neoadjuwantowe.

Są teorie o lepszej skuteczności cisplatyny w przypadkach z mutacją, ale twardych dowodów w postaci wyników badań brak. Można to przedyskutować z lekarzem, ale żeby się czegoś domagać to trzeba być pewnym, ja takiej pewności w tej sprawie nie mam.

Mutacja BRCA1 wpływa raczej na zachorowanie, ale przy wczesnym wykryciu i leczeniu nie obniża istotnie rokowań. Ale o rokowaniu w tym przypadku trudno jest powiedzieć coś konkretnego bo tak na 100% nie wiadomo gdzie jest ognisko pierwotne. I paradoksalnie im lepsza będzie odpowiedź na leczenie tym mniej będzie wiadomo o pierwotnym zaawansowaniu choroby. Wg PET nie ma przerzutów odległych więc jest szansa na leczenie radykalne, ale czy było ono radykalne to okaże się po latach. No i żona będzie pod wzmożonym nadzorem bo jest jeszcze zagrożona rakiem w drugiej piersi i rakiem jajników. W tym dziale opisano kilka przypadków z mutacją.
  Temat: Guz piersi, przerzut NDR do węzła chłonnego
gaba

Odpowiedzi: 29
Wyświetleń: 10504

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2017-03-02, 11:16   Temat: Guz piersi, przerzut NDR do węzła chłonnego
Niestety nadal nie ma pewności że znalezione w piersi ognisko jest źródłem przerzutu do węzła. Badający zaznaczył że obraz jest niejasny ze względu na naciek komórek limfoidalnych więc różnica między G2 i G3, możliwa normalnie, tutaj jest jeszcze bardziej prawdopodobna bo utrudniona jest ocena.

Gorzej z pozostałymi parametrami bo zwykle dodatnie barwienie p63 i SMA wskazuje na guz nieinwazyjny. Przerzut do węzła jest faktem, ale nadal nie ma pewności co do źródła.

CD34 ma tu znaczenie raczej pomocnicze jest dodatni w tak wielu przypadkach zarówno fizjologicznych jak i patologicznych że może tylko wskazywać "na coś".

Jedynym przydatnym i pewnym rezultatem w tej chwili jest stwierdzenie że HER2 jest dodatni, to oznacza że celowe i konieczne jest leczenie celowane w tym kierunku. Już teraz trzeba z lekarzem podającym chemię jednoznacznie uzgodnić podawanie w kuracji neoadjuwantowej pertuzumabu.

Zawsze można wypożyczyć preparaty i dać je prywatnie do oceny w innym laboratorium, tyle że ja nie orientuję się gdzie jest pracownia referencyjna.
  Temat: Guz piersi, przerzut NDR do węzła chłonnego
gaba

Odpowiedzi: 29
Wyświetleń: 10504

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2017-02-14, 18:05   Temat: Guz piersi, przerzut NDR do węzła chłonnego
No ogniskowo jest dodatni czyli w tych ogniskach są komórki raka (najprawdopodobniej piersi). To że w innych miejscach nie ma tych komórek nie zmienia obrazu całości, guzy to nie jest jednolita tkanka.
  Temat: Guz piersi, przerzut NDR do węzła chłonnego
gaba

Odpowiedzi: 29
Wyświetleń: 10504

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2017-02-13, 21:03   Temat: Guz piersi, przerzut NDR do węzła chłonnego
Ale ja bym się nie skłaniała do wycięcia oszczędzającego jeżeli nie wykazano jednoznacznie że to ta zmiana jest zmianą złośliwą. Wytnie kawałek, a po czasie okaże się że ognisko było gdzie indziej i znowu rozsiewa. Po chemioterapii może nie być żadnego śladu gdzie co było, co nie znaczy że wszystkie komórki rakowe zostały zabite. Zwykle jeżeli planuje się operację oszczędzającą to tatuuje się zarys guza na piersi przed chemioterapią żeby było wiadomo co wycinać.

[ Dodano: 2017-02-13, 21:14 ]
Do wyjaśnienia jest sprawa statusu HER2, bo pertuzumab przysługuje tylko w chemioterapii neoadjuwantowej, jeżeli żona nie dostanie go teraz to po operacji nie będzie przysługiwał, a to obniża szanse (oczywiście jeżeli jest nadekspresja HER2). Na pierwszej wizycie u "chemika" trzeba to wyraźnie postawić. Młodej kobiecie należy się leczenie wg najnowszych standardów - ma dużo do stracenia.
  Temat: Guz piersi, przerzut NDR do węzła chłonnego
gaba

Odpowiedzi: 29
Wyświetleń: 10504

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2017-02-13, 18:07   Temat: Guz piersi, przerzut NDR do węzła chłonnego
Ja ogólnie jestem zdania że młoda kobieta z guzem piersi powinna leczyć się w dużym ośrodku gdzie jest wystarczająco dużo przypadków młodych kobiet i lekarze mają doświadczenie w tej materii. Tutaj zastosowano sztampę: chemia neoadjuwantowa i operacja. Ponieważ nie zidentyfikowano jednoznacznie ogniska w piersi to trzeba zrobić pełną mastektomię, a przy tak małym guzie można myśleć o oszczędzeniu piersi. Ja bym radziła pojechać do Warszawy (nie macie daleko) i zasięgnąć drugiej opinii.

Z tego wyniku można z bardzo dużą dozą prawdopodobieństwa założyć że to rak piersi.

Barwienie o które pytasz jest dosyć charakterystyczne dla raka piersi (może ew być ślinianka) w innych rakach jest ujemne. Ogniskowo oznacza tylko tyle że nie jest to jednolita zmiana a ogniska nowotworu, to akurat częste bo rzadko zmienione węzły dają jednolity obraz.
  Temat: Guz piersi, przerzut NDR do węzła chłonnego
gaba

Odpowiedzi: 29
Wyświetleń: 10504

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2017-02-03, 17:36   Temat: Guz piersi, przerzut NDR do węzła chłonnego
Powinna być zlecona biopsja zarówno węzła jak i zmiany.

Diagnostyka PET tak ogólnie opiera się na wyłapaniu obszarów wzmożonego metabolizmu glukozy (w tym wypadku) a to występuje zarówno przy procesach zapalnych jak i nowotworowych. Zdrowe migdałki aż tak mocno nie reagują.
  Temat: Guz piersi, przerzut NDR do węzła chłonnego
gaba

Odpowiedzi: 29
Wyświetleń: 10504

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2017-02-03, 15:54   Temat: Guz piersi, przerzut NDR do węzła chłonnego
Ad 1 i 2 to możliwe i częste, w zasadzie wynik biopsji cienkoigłowej jest pewny tylko jeżeli to wynik dodatni.
Ad 3 Niekoniecznie, raczej liczyłabym na wynik biopsji gruboigłowej zmiany w piersi.
Ad 4 Nie
Ad 5 Chemioterapia przedoperacyjna jest jak najbardziej wskazana jeżeli uda się ustalić na pewno że to rak piersi i jakie ma właściwości morfologiczne. Jeżeli nie będzie tej pewności, to jednak po wycięciu i przebadaniu wszystkiego będzie większa nadzieja na właściwe leczenie.
Ad 6 Nie, to podano informacyjnie.
Ad 7 Jeżeli będzie ostatecznie rozpoznany rak piersi to prawdopodobnie trzeba będzie się tym zająć, na razie do obserwacji.

Ja bym poszła jednak dla pewności do laryngologa, czy te migdałki tak bardzo ropne?
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group