1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 4
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Przerzut podskórny czerniaka o nieznanym punkcie wyjścia
biofanka

Odpowiedzi: 17
Wyświetleń: 11554

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2011-11-16, 23:32   Temat: Przerzut podskórny czerniaka o nieznanym punkcie wyjścia
Witaj Olu,
Bardzo się cieszę ,że mama ma szansę na leczenie vemurafenibem.
Warunkiem jest jak juz wspominałam obecność mutacji w genie BRAF, dlatego musicie u dotychczasowego lekarza prowadzącego,poprosić o wydanie bloczków, preparatów.
Następnie materiał zostanie przebadany w laboratorium refcierencyjnym. Na wyniki czeka sie ok 2 tygodni. W przypadku pozytywnych wyników, następnym etapem są dokładne badania, po to aby monitorować proces leczenia.
Lek przyjmuje się w tabletkach. Efekty uboczne są mniej uciązliwe niż w przypadku chemioterapii, chociaz zdarzają się i poważne. Najczęściej wystepuje biegunka, gorączka, nadwrażliwość na promieniowanie UV, wtórne nowotwory skóry.
Efekty działania leku obserwuje sie w zasadzie odrazu w postaci zmniejszenia masy guzów. Czas remisji choroby to bardzo indywidulana sprawa i zależy także o zaawansowania choroby. U niektórych pacjentów obserwuje się nawrót choroby po ok. 6mc, u wielu także długotrwałe wieloletnie remisje. To jest nowa terpia, dlatego trudno dokładnie okreslić to statystycznie.
Oczywiście leczenie vemurafenibem nie wyklucza ewentualnej chemioterapii w przypadku progresji choroby.
  Temat: Przerzut podskórny czerniaka o nieznanym punkcie wyjścia
biofanka

Odpowiedzi: 17
Wyświetleń: 11554

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2011-11-13, 23:22   Temat: Przerzut podskórny czerniaka o nieznanym punkcie wyjścia
olcia.kg napisał/a:
Jakiś czas temu mama miała plamkę na łydce - coś jakby nieregularny brązowy strupek ok. 0,5 cm. Nic z tym nie zrobiła. Czekała, aż "strupek" odpadł sam. Mozliwe, że to było źródło pierwotne???

Trudno powiedzieć jednoznacznie. Jak długo mama to miała? Czy została jakiś ślad? Czy "strupek"powstał nagle czy stopniowo? Czy prze 'strupkiem" coś w tym miejscu bylo?
Jak pisałam w powyższym poście czerniaki często ulegają regresji całkowitej (komóki układu odpornosciowego niszczą komórki obce -nowotworowe ) w miejscu powstania. Niestety ten nowotwór należy do bardzo agresywnych. Mimo tak silnej miejscowej reakcji obronnej organizmu dochodzi często do rozprzestrzeniania drogą limfatyczną czy krwionośną.
olcia.kg napisał/a:
Co możemy jeszcze zrobić, o co pytać, jak pomóc???

Nalegałabym, na badanie PET-CT. Badania, które mama miała robione poza informacją o tym ,że nie ma przerzutów w obrębie jamy brzusznej, w płucach nie dają żadnej informacji o pierwotnym źródle nowotworu.
Jeśli chodzi o chemioterapię jest to leczenie w bardzo niewielkim stopniu skuteczne w przypadku czerniaka. Do terapii, które przynoszą dużo lepsze rezultaty i obecnie są stosowane na świecie należą :
-terapia lekiem Yervoy (iplimumab)- stymulująca układ immunologiczny poprzez aktywacje limfocytów posiadających zdolnośc niszczenia komórek czerniaka.
Jest to lek zarejestrowany w Polsce. Niestety leczenie jest bardzo drogie. NZF nie zawsze wydaje zgode ,lekarze bywają niechętni.
-terapia inhibitorem szlaku biochemicznego - kinazy BRAF. Warunkiem jest obecność mutacji w określonym genie ( prókbi nowotworu są w tym kierunku badana w laaboratoriach). Lek o roboczej nazwie vemurafenib, nie jest zarejstrowany jeszcze w Polsce, ale dostępny w ramach IV przedrajestracyjnej fazie badań klinicznych. Badania te prowadzone są w Warszawie, Poznaniu i Olsztynie.
Więcej o tych terapiach możesz poczytać na naszym forum.
Zanim podejmiecie decyzję o leczeniu, koniecznie zapytajcie lekarzy o możliwość leczenia lekami najnowszej genaracji. Niestety nie we wszystkich ośrodkach jest to możliwie. Miejsc, gdzie czerniak jest leczony na najwyższym poziomie nie jest wiele.
Ważne, by aktywnie uczestniczyć w leczeniu szukając najlepszych rozwiązań.
Pozdrawiam serdecznie.
  Temat: Przerzut podskórny czerniaka o nieznanym punkcie wyjścia
biofanka

Odpowiedzi: 17
Wyświetleń: 11554

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2011-11-11, 19:19   Temat: Przerzut podskórny czerniaka o nieznanym punkcie wyjścia
Zatem powodzenia, postarajcie się zapamietać podczas wizyty jak najwięcej. Warto notować to co lekarz mówi,niestety w stresie nie wiele zapamiętujemy. Im więcej informacji będziemy mieli, tym bardziej będziemy mogli Wam pomóc.
  Temat: Przerzut podskórny czerniaka o nieznanym punkcie wyjścia
biofanka

Odpowiedzi: 17
Wyświetleń: 11554

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2011-11-11, 19:04   Temat: Przerzut podskórny czerniaka o nieznanym punkcie wyjścia
Witaj olcia.kg,
Wynik histopatologiczny to niestety czerniak złośliwy.
Czerniak wywodzi się z melanocytów- komórek barwnikowych, czyli może powstać wszędzie tam , gdzie one się znajdują. W większości przypadków na skórze (ze znamion lub de novo), a także częściej u osób starszych na błonach śluzowych (pochwy, odbytu, jamy ustnej,fragmentów ukł.pokarmowego ) w oku bardzo rzadko w uchu wewntrznym, czy w pewnych częściach mózgu.
W tym przypadku mamy doczynienia z dużym przerzutem podskórnym oraz z klinicznie powiększonymi regionalnymi węzłam chłonnymi . W tej sytuacji należy znaleść źródło pierwotne. Czerniak jak wspominałam może wywodzić się najczęściej ze znamiona lub ze zmiany na błonach śluzowych, oka. Czy lekarz oglądał mamy ciało dokładnie "od stóp do głów"? Być może jest na ciele jakaś zmiana nie koniecznie musi to być duży guz. Czasem czerniaki ze znamion ulegają regresji pozostawiając przerzuty. Może być to odbarwiona plamka szczegónie trzeba zwrócić uwagę na okolice regionalnych węzłów chłonnych (nogi , brzuch, dół pleców, pochwa, odbyt). Warto wykonać badanie giekologiczne, kolonoskopie, gastroskopie, okulistyczne. Lub badanie PET-CT, które dodatkowo pozwoli ocenić dokładnie zaawansowanie kliniczne choroby (przerzuty odległe).A potem podjąć właściwe leczenie.
Czasem samo ustalenie źródlła pierwotnego może się okazać trudne ze względu na to, iż jak wspominałam czerniaki bardzo często mogą ulec regresji rosprzeniając sie wcześniej. Ok 1% czerniaków w IV stadium zaawansowania klinicznego (przerzuty) to czerniaki w przypadku których nie da się określć źródła pierwotnego.
Pozdrawiam serdecznie.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group