1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 9
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Zespół zmian dysplastycznych
biofanka

Odpowiedzi: 25
Wyświetleń: 12979

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2011-08-03, 10:09   Temat: Zespół zmian dysplastycznych
saraa5 napisał/a:
W zwiazku z tym mam konkretne pytanie do Was, czy istnieje jakas zasada co do odrastania usunietych znamion, czy odrastajace znamie oznacza cokolwiek procz tego, ze najwidoczniej nie zostalo usuniete w calosci?

Prawdopodobnie, znamię mogło nie zostać usunięte w całości. Pozostałe gniazda melanocytów proliferują w normalny dla siebie sposób, czego skutkiem jest to, iż znamię rośnie.
saraa5 napisał/a:
Czy odrastaja tyko te zlosliwe, czy te niezlosliwe tez.

Każde znamię może odrosnąć, gdy nie zostanie usunięte całkowicie. Na pytanie czy to znamię jest złośliwe nikt tu nie jest wstanie Ci odpowiedzieć. Sama wiesz co ,że tylko badanie hp może to wykluczyć lub potwierdzić.
saraa5 napisał/a:
Badania hist-pat. mowia,ze usuniete zmany byly lagodne, wiec jesli toto odrasta to tez jest lagodne ? i lepiej tego nie ruszac? Z drugiej jednak strony wiem,ze nie wszystkie pieprzyki byly wysylane do badania, na 11 usunietych przebadano 7. Teraz juz nie pamietam,czy ten wlasnie byl przebadany.

To był badany czy nie? Może w takim wypadku zapytaj o to lekarza,który usuwał i wysyłał do badania.
saraa5 napisał/a:
I co teraz ? biec z tym do lekarza i usuwac szybko?

To jest forum onkologiczne,więc naturalne jest to iż z każdą podejrzaną zmianą, dolegliwością odsyłamy do lekarzy specjalistów. U Ciebie jak wiem nie stwierdzono choroby nowotworowej. W moim odczuciu jest to jedynie ogromny strach przed nią.
Jednak ze wzg. na to iż, nie wiesz czy to znamię było przebadane hp czy nie,warto skonsultować to z lekarzem.
Pozdrawiam serdecznie.
  Temat: Zespół zmian dysplastycznych
biofanka

Odpowiedzi: 25
Wyświetleń: 12979

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2011-06-15, 17:05   Temat: Zespół zmian dysplastycznych
saraa5,
Myślę ,że macie szczęście ,że będziecie pod opieką dermatologów w USA . Większość klinik szpitali dysponuje bardzo dobrym i czułym sprzętem . Działają na zasadzie sond ,które są wstanie prześwietlić znamię przez wszystkie warstwy skóry i nie służy to określeniu tylko ewentualnym zmianom ale przede wszystkim pozwala rozpoznać cechy atypii( szczególnie tej wczesnonowotworowej) w znamieniu
Fakt ,że w US rocznie rozpoznaje się ok 68.000 przypadków melanomy w tym 8 tyś rocznie chorych umiera .A w wśród kobiet obecnie jest to częściej występujący nowotwór niż rak piersi powoduje ,że dermatolodzy są szczególnie wyczuleni na ten nowotwór dzięki temu ogromna liczba przypadków to nowotwory wcześnie wykryte. ( jeżeli oczywiście pacjent nie zwleka z wizytą u specjalisty)
saraa5 napisał/a:
jesli body scan wykaze, ze ktoras ze znamion zmienia sie , zostaje ono wycieta automatycznie, czy powinnam sie o to "dobijac"?

Znamiona zmieniają swój kształt ,kolor ,strukturę i jest to proces jak najbardziej fizjologiczny . Dermatolog będzie wstanie odróżnić normalną zmianę od zmiany nowotworzącej w kierunku malignant. I wystarczy mu do tego nawet zwykły dermatoskop. Elementy strukturalne dermatoskopu różnicujące czerniaka są bardzo charakterystyczne są to min: siatka barwnikowa, smugi gałązkowe,kropki barwnikowe, obszary bezstrukturalne,ciałka barwnikowe. Ponadto ocenia symetrie względem dwóch przecinających się w jednym punkcie osi ,kolory, ostre odgraniczenia barwnika od otoczenia w każdym z ośmiu segmentów obwodu. Ma do tego odpowiednią skale i punktacje, które pozwalają trafnie określić rodzaj zmiany i ryzyko przekształcenia się w zmianę złośliwą. I zaręczam Ci to wszystko widać przez to urządzenie. Ponadto w US lekarze bardzo często kierują się wskazówką Argenziano : jeśli oglądasz ponad 10 sec i masz wątpliwości -wytnij If in daubt,cut it out
saraa5 napisał/a:

jak czesto wystepuje czerniak u nastolatkow, zwlaszcza ze zmianiami atypowymi

Bardzo,bardzo rzadko ale nie oznacza to,ze nie występuje. Niedawno odnotowano przypadek 16 letniej dziewczynki, ale należy podkreślić iż ów dziewczynka chodziła regularnie na solarium od 12 roku życia.W przypadku mężczyzn szczyt zachorowalności przypada w 3 i 4 dekadzie życia.
saraa5 napisał/a:
Syn (17 lat) wyraznie przejal sie ta wizyta u lekarza, niby udaje twardziela, ale gdy wychodzil dzis do szkoly i przypomnialam mu o nalozeniu kremu z filtrem, powiedzial: "po co? i tak juz mam raka".

Wydaję mi się ,że może to być typowe myślenie nastolatka :) niestety taki okres.
Oczywiście, syn ma pewne predyspozycje podobnie jak osoby o bardzo charakterystycznej jasnej karnacji ,osoby obciążone genetycznie,jak osoby poparzone słońcem przed 14 rokiem życia, osoby korzystającą wielokrotnie i intensywnie z solarium itp itd. Co nie oznacza ,że każda osoba będzie chorować na melanomę.
Na to musi złożyć się jeszcze wiele innych czynników o ,których nie będę się tutaj rozpisywać.

Ważne jest aby syn:
1. udał się profilaktycznie do specjalisty ,który sam określi czy jest to DNS a także określi dalsze follow-up .
2.uświadomił sobie ,że wcześnie wykryty czerniak jest w 100% uleczalny a właśnie po to są te ewentualne wizyty u dermatologa .
3.bezwzględnie używał filtrów codziennie w okresie letnim , bo raka nie ma a dzięki świadomości mamy zapewne nie będzie miał.
Dobrze by było ,żeby ktoś uświadomił to synkowi może lekarz dermatolog do ,którego się udacie ?
Naprawdę szukając informacji w internecie nie mając wiedzy można wiele nadinterpretować w konsekwencji załamać.Zwłaszcza ,że syn jest bardzo wrażliwym chłopcem.Pozdrawiam i czekamy na wieści z frontu :)
  Temat: Zespół zmian dysplastycznych
biofanka

Odpowiedzi: 25
Wyświetleń: 12979

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2011-06-08, 21:23   Temat: Zespół zmian dysplastycznych
Gratulacje :-D .
Co do reszty nie pozostaje nic innego, jak czekać i być dobrej mysli |przytula|
  Temat: Zespół zmian dysplastycznych
biofanka

Odpowiedzi: 25
Wyświetleń: 12979

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2011-06-08, 12:17   Temat: Zespół zmian dysplastycznych
saraa5,
Podjęłaś właściwe kroki, nie nazwałabym tego paranoją.
Ciszę się ,że diagnostyka jest bardzo szybka. Nadgorliwość Twoja i ze strony lekarza na pewno nie zaszkodzi a często szybkie decyzje pacjentów i lekarzy pozwalają na wczesne wykrycie nowotworów co za tym idzie zwiększyć szanse osoby chorej. Mam jednak nadzieje ,że u Ciebie to tylko fałszywy alarm .A dzieci są już pod okiem fachowców to najważniejsze.
Powodzenia i czekamy z Tobą na wyniki |przytula|
  Temat: Zespół zmian dysplastycznych
biofanka

Odpowiedzi: 25
Wyświetleń: 12979

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2011-06-04, 11:26   Temat: Zespół zmian dysplastycznych
Skóra jest tak samo ważnym organem jak i inne więc masz prawo sie niepokoić. Jednak wydaje mi się ,że póki co nie ma ku temu specjalnych powodów. Obserwujesz znamiona, nie ma wyraźnych zmian w ich wyglądzie , widział je również lekarz. Dla większej pewności i Twojego spokoju można byłoby postarać sie o konsultacje dermatologiczną.
Co do węzłów faktycznie po przebytych zakażeniach dochodzi do zwłóknienia w efekcie węzły już na zawsze zostają powiększone. Żeby się o tym przekonać należy wykonać badanie USG, które pozwoliłoby określić dokładniej ich budowę.Jeśli będzie Cię ta sprawa nadal niepokoić, postaraj się o takie badanie.
Co do stresu on wydaje się w tym momencie najbardziej niekorzystnym czynnikiem wpływającym na Twoje zdrowie,więc może zacznij od jego ograniczenia :) . Wiem ,że to trudne ale może medytacja,joga jakieś hobby. Pozdrawiam i powodzenia!!!
  Temat: Zespół zmian dysplastycznych
biofanka

Odpowiedzi: 25
Wyświetleń: 12979

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2011-06-03, 15:02   Temat: Zespół zmian dysplastycznych
Czy masz podejrzanie wyglądające znamiona w okolicy tych powiększonych węzłów na szyji? Powiększone węzły w przypadku czerniaka dotyczą określonego spływu. Czyli ewentualnie onkologicznie podajrzane są te które znajdują się najbliżej podejrzanych znamion.Ale myślę ,że tego lekarz by nie przeoczył skoro oglądał także znamiona.Ponadto czerniak jest bardzo agresywnym nowotworem i bez wątpienia bardzo szybko dochodziło by do dalszego powiększania się ów węzłów i progresji choroby.
Być może taka ich uroda.
Jeśli będą Cię nadal niepokoić lub sie powiększać udaj sę do lekarza może zlecić badanie USG.
Chudnięcie ( to po zaprzestaniu diety)może mieć wiele przyczyn, też nie onkologiczych również może być to stres. Czy badałaś poziom hormonów tarczycy? Czasem przy długotrwałej ostrej diecie może dochodzić do nadczynności.Czego efektem jest chudnięcie przy normalnej diecie.To oczywiście hipoteza ale jeśli stan będzie się utrzymywał warto udać się do lekarza ponownie.
saraa5 napisał/a:
A tu lato w pelni. Koniec z opalaniem

To podstawowy i bardzo ważny krok ponadto świadomość i obserwacja znamion, a także "odnalezienie" dermatologa wydaje się wystrczającą profilaktyką na dzień dzisiejszy w przypadku znaimon Twoich i dzieci. Powodzenia.
  Temat: Zespół zmian dysplastycznych
biofanka

Odpowiedzi: 25
Wyświetleń: 12979

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2011-06-03, 12:38   Temat: Zespół zmian dysplastycznych
To wcale nie jest taka prosta zależność:) owszem hormony mogą u kobiet niej ako przyśpieszać rozwój melanomy(szczególnie te ciązowe) jednak nie jest to czynnik determinujący.
A wracając do USA drastycznie tam wzrosła liczba zachorowań na czerniaka ponad 68 tyś rocznie w tym 8 tyś umiera. Dlatego bardzo dużo jest tam akcji profilaktycznych w klinikach dermatologicznych wyposażonych w bardzo dobry i czuły sprzęt. Jednk nie wiem jak to sie odnos do pacjentów nie ubezpieczonych. W tej sytuacji mogę polecić strone facebook lekarza dermatologa David Robles ,który mogłby Ci pomóc. Jest takim społecznikiem działąjącym na rzecz wczesnego wykrywania melanomy.Swoją kampanię prowadzi właśnie na facebook.Na pewno posiada informację co do akcji, kampani typu "check your skin"oraz jak w takiej sytucji mają postępować osoby nie ubezpieczone,gdzie się udać .Jeśli napiszesz do niego na jego stronie lub na e-malila napewno nie pozostaniesz bez odpowiedzi.
Oto link: http://www.facebook.com/Davidroblesdermatology
  Temat: Zespół zmian dysplastycznych
biofanka

Odpowiedzi: 25
Wyświetleń: 12979

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2011-06-03, 10:32   Temat: Zespół zmian dysplastycznych
Z tego co wiem w USA jest dużo programów profilaktycznych.Może powinnaś poszukać. Być może są robione badania przesiewowe gdzieś blisko was w klinikach za darmo.
Ponadto udaj sie do lekarza pierwszego konatktu.
Polecam Ci też to forum admistratorzy bez wątpnienia udzielą Ci odpowiedzi o programach profilattycznych i gdzie sie udać w razie wystąpienia DNS i jak kontrolować znamiona. Na ich stronie często są też informacje o róznych akcjach.
http://forum.melanomaintl...orums/toast.asp
Pozdrawiam
  Temat: Zespół zmian dysplastycznych
biofanka

Odpowiedzi: 25
Wyświetleń: 12979

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2011-06-03, 10:17   Temat: Zespół zmian dysplastycznych
saraa5,
Do głównych cech znamion dysplastycznych (DNS) ,według Newtona należy występowanie:
1.ponad 100znamion o średnicy przekraczającej 2mm
2.przynajmniej dwóch większych znamion atypowych potwierdzonych histologicznie
3.przynajmniej jednego znamienia na pośladkach lub 2 znamion na grzbietach stóp
4.przynajmniej jednego znamienia na skórze owłosionej głowy
5. więcej niż jednego znamienia tęczówki.
Stwierdzenie trzech lub więcej z wymienionych cech upoważnia do rozpoznania zespołu znamion dysplastycznych.
saraa5 napisał/a:
Ryzyko zachorowania na raka skory w jego przypadku jest kilkaset razy wyższe niz u ludzi z pojedynczymi znamionami.

Owszem ryzyko jest większe w przypadku występowania znamiona atypowych w DNS ale nie kilkaset razy i szczególnie wtedy gdy w rodzinie ktoś chorował na czerniaka. Samo występowanie DNS nie jest wystarczającym czynnikiem do rozwinięcia się ze znamion dysplastycznych czerniaka nakłada się na to dużo więcej czynników.
saraa5 napisał/a:
gdzie praktycznie kazde (wg zdjec ktore ogladalam na przeroznych forach internetowych) wyglada jak potencjalny czerniak?

Na podstawie zdjęć nie da się rozpoznać czy jest to czerniak czy nie. Znamiona dysplastyczne posiadają takie cechy jak różnobarwność od czerwonej po czarną,asymetria, nieregularna pigmentacja,otoczki itp. Prawie zawsze odbiegają wyglądem od typowego znamienia co nie oznacza iż są czerniakami. Jedyne badanie mogące to potwierdzić to badanie dermatoskopem przez DOŚWIADCZONEGO dermatologa oraz badanie histopatologiczne po usunięciu.
Dlatego w przypadku stwierdzenia u dzieci DNS kontrole powinny odbywać się co 6mc w ośrodku- klinice dysponującej odpowiednim sprzętem. Wskazane jest prowadzenie dokumentacji fotograficznej(body scan) jak również przeprowadzenie wnikliwego wywiadu dotyczącego zachorowalności na czerniaka w rodzinie ( predyspozycje genetyczne)
Zmiany niepokojące -nagłe powiększenie, krwawienie , utrata pigmentu , świąd powinny być niezwłocznie usunięte i poddane ocenie histopatologicznej. Wskazane jest unikania ekspozycji na słonce i stosowanie kremów z filtrami SPF/FPS +50 oraz nakrycie głowy.
Uważam ,że powinnaś znaleźć dobrą klinikę dermatologiczną -lekarza, który potwierdzi u dzieci występowanie DNS oraz zajmie się ich profilaktyczną analizą i oceną znamion. Wybór lekarza będzie wg. mojej oceny najważniejszym krokiem, gdyż niestety wielu lekarzy bagatelizuje lub nie potrafi ocenić prawidłowo znamion dysplastycznych.
Nie możesz tez zakładać ,że każde z tych znamion ma potencjał na zezłośliwnie, bo tak nie jest. Powodzenia
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group