1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 2
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Czerniak przerzutowy, nieustalone ognisko pierwotne
biofanka

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 9751

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2011-03-03, 12:33   Temat: Czerniak przerzutowy, nieustalone ognisko pierwotne
ewcikch,
Z powyższych informacji wynika ,że mama miała robione TK jamy brzusznej i piersiowej i ,że wszystko jest ok . Dlatego nie upierałabym się przy badaniu PET. Czułośc tego badania wynosi od 75-100% ta rozpiętość wynika stąd ,że wiele guzów w tym czerniaki nie metabolizują glukozy stąd wynik może być ujemny przy obecności meta . Wielu onkologów specjalistów od czerniaka uznaje to badanie za nie do końca wiarygodne i nie zaleca go przy diagnostyce czerniaka. Dużo lepsze jest właśnie TK poszczególnych obszarów ciała to u mamy zostało wykonane i jest ok :-D możecie ewentualnie zrobić TK głowy lub MRI ale nie jet to konieczność .W wielu krajach nie wykonuje sie żadnych badań bo niestety dowody naukowe donoszą ,że regularne badania nie wpływają ani na długość ani na jakość życia chorego na melanomę :-( Trzeba wierzyć ,że wszystko będzie dobrze ,póki co wyniki są dobre i oby tak dalej ,POzdrawiam serdecznie Ciebie i mamę.

[ Dodano: 2011-03-03, 13:15 ]
We wcześniejszym poście napisałam ,że PEt pozwoliłyby określić stan zaawansowania dlatego ,że przeoczyłam zdanie o tym ,że mama miała robione TK myślałam ,że lekarz nie zalecił żadnych badań i temu pytasz o PET jako jedna z możliwości( bo jest to badanie wykonowany przy czerniaku jednak wielu onkologów tak jak wspominałam odradza) ,przepraszam za tą nieścisłość.

[ Dodano: 2011-03-03, 13:19 ]
Jeśli chodzi o dalsze leczenie mamy to możecie się zapytać lekarza o udział w ewentualnym badaniu klinicznym nad szczepionkami , Ipilimumab itp ale nie wiem czy inne schorzenia mamy tego nie wyemilinują .
  Temat: Czerniak przerzutowy, nieustalone ognisko pierwotne
biofanka

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 9751

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2011-03-02, 19:52   Temat: Czerniak przerzutowy, nieustalone ognisko pierwotne
ewcikch,

Czy zmiana ta była w tk podskórnej czy to był na powierzchni skóry guzek na jakiej podstawie stwierdzono ,że jest to przerzut a nie ognisko pierwotne?
Regresja czerniaka można z biologicznego punktu widzenia rospatrywac na dwóch płaszczyznach . Jako cofnięcie zmiany na wskutek silnej odpowiedzi immunologicznej albo rozsianie za pomocą układu krwionośnego . Pozostałosci po regresji dają typowy obraz histologiczny mlenaofagi obładowane barwnikiem , wertkalny układ naczyń krwionośnych itp. Kiedyś uważano regresję za niekorzystny czynnik rokowniczy obecny stan wiedzy nie jest wstanie tego jasno udekumentować .
Nie mniej jednak istnieje pewien mały % ( 1-8)tak zwanych czerniaków z ang.MUP melanoma o nieznanym ognisku pierwotnym ( nie dającym sie odnaleść) Kiedy to ognisko pierwotne ulega regresji przy pozostawieniu przerzutów. Rokowania są wówczas podobne jak przy ustalonym ognisku pierwotnym. A czy mamy skórę oglądał dermatolog ? Myślę ,że badanie PET pozwoliłoby ocenić dokładniej stan zawansowania choroby i wykluczyc rozsiew do innych organów . Zakończenie leczenia po wycięciu przerzutu jak zasugerował lekarz nie pozwoli dokładnie ocenić zaawansowania choroby .Pozdrawiam bardzo i trzymajcie się!
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group