1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 4
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Guzy w obrębie macicy - mięśniaki/mięśniakomięsaki?
beata_r1985

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 5788

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2016-12-12, 19:18   Temat: Guzy w obrębie macicy - mięśniaki/mięśniakomięsaki?
Alicjo, bardzo pięknie dziękuję za porady i wskazówki. Więcej się tutaj dowiedziałam niż od lekarza. Mam kilka pytań:
-czy śródoperacyjne badanie histopatologiczne oznacza, że w trakcie operacji jest już wynik co to jest? Skąd tak szybko lekarze wiedzą, to jakieś badanie na cito?
- odebrałam dziś wyniki testu Roma: wszystko podwyższone CA 125 - 133, HE4 -63, RYZYKO 13,9%. Pocieszam się, że może te testy zwariowały przy mięśniakach i możliwej endometriozie, bo przecież na jajniku mam podobno torbiel:( Czy też miałaś podwyższone markery?
- piszesz, że w czerwcu usunęłaś mięśniako-mięsaka - czy to oznacza, że usunięto całą macicę? Mam 31 lat, chciałabym mieć choć jedno dzieciątko :(

- jak u Ciebie zdiagoznowano, że to akurat mięsak a nie mięśniak?

Jutro mam wizytę u ginekologa-onkologa, mam nadzieję, że zrobi usg z kolorowym dopplerem. Jestem przerażona.
  Temat: Guzy w obrębie macicy - mięśniaki/mięśniakomięsaki?
beata_r1985

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 5788

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2016-12-11, 15:22   Temat: Guzy w obrębie macicy - mięśniaki/mięśniakomięsaki?
Byłam na kontrolnej wizycie u ginekologa z powodu bólu w podbrzuszu (utrzymywał się od ok. 1,5 miesiąca, wcześniej sądziłam, że to dolegliwości przewodu pokarmowego). Lekarka zrobiła usg i znalazła mięśniaka 4cm i torbiel i dała skierowanie na tk do szpitala.
Straciłam do niej zaufanie – nie zauważyła żadnych innych zmian Ostatnie badanie USG i cytologię robiłam dwa lata temu.
Opis tk – cały poniżej:
W obrębie uwidocznionego miąższu płucnego zagęszczeń ogniskowych nie stwierdzono, tkanka płucna prawidłowo powietrzna. Wątroba niepowiększona o gładkich obrysach, jednorodna w badaniu wielofazowym. Pęcherzyk żółciowy niepowiększony, cienkościenny, bez widocznych uwapnionych złogów w badaniu tk. Drogi żółciowe wewnątrz i zewnątrzwątrobowe nieposzerzone. Żyła wrotna, śledzionowa i krezkowa o jednorodnym zakontraktowaniu światła. Trzustka niepogrubiana o gładkich obrysach, jednorodna w badaniu wielofazowym. Śledziona niepowiększona, homogenna. Nadnercza w badaniu zmian nie wykazują. Nerki prawidłowej wielkości, o równych obrysach, prawidłowo wzmacniające się bez cech kamicy. Nerka lewa bez cech zastoju. Nerka prawa z cechami zastoju, z kielichami zbiorczymi szerokości do 9mm z miedniczką szerokości do 29mm z dyskretnie szerszym moczowodem prawym w stosunku do lewej strony. Moczowód ten modeluje się na zmianie torbielowatej jajnika prawego z możliwym miejscowym jego uciśnięciem i pogorszeniem odpływu. Funkcja nerek zachowana. Aorta brzuszna i tętnice biodrowe nieposzerzone o jednorodnym zakontraktowaniu. Widoczne naczynia przestrzeni zaotrzewnowej zmian nie wykazują. W obrębie pętli jelitowych zmian patologicznych nie stwierdza się. Nie uwidoczniono powiększonych węzłów chłonnych śród- i pozaotrzewnowych, jak również w obrębie miednicy.
W typowej lokalizacji dla macicy widoczna niejednorodna, wzmacniająca się struktura. Prawdopodobnie odpowiadająca macica z znacznie wzmacniającym się w fazie tętniczej trzonem głownie w okolicy dna - bogate unaczynienie tętnicze. Z górnej powierzchni tej struktury uwypuklają się zmiany wychodzące z jej mięśniówki górno-lewobocznie z obniżonej gęstości centrum, wyraźną grubą ścianą - grubości dochodzącej do 6mm, średnicy 30mm oraz 28mm. Jeszcze bardziej do góry widoczna kolejna duża zmiana o zróżnicowanej grubości ściany z obniżonej densyjności centrum, nieregularnych obrysach wewnętrznych, wymiarów 74x60x53mm, wzmocnienie ścian struktur guzowatych zbliżone do wzmocnienia ścian trzonu. w obrębie struktur guzowatych nie uwidoczniono zwapnień. zmiany guzowate bez cech naciekania sąsiadujących tkanek. w związku z niejasnym obrazem zmian guzowatych należy ujać w różnicowaniu mięśniaki i mieśniakomięsaki.
W sąsiedztwie opisywanych zmian widoczna jest również bardziej lita struktura o wzmocnieniu jak w przypadku ścian opisywanych struktur wymiarów ok. 22x13 mm w rzucie przydatka prawego, która może odpowiadać litej części zmienionego jajnika. W rzucie przydatka prawego widoczna grubościenna wielokomorowa struktura płynowa o wymiarach 32x72x43 mm, która silnie przylega do opisywanych zmian w zakresie macicy – wielotorbielowata zmiana jajnika z cechami przebytego krwawienia. W topografii jajnika lewego widoczna torbielowata struktura o wymiarach ok. 30x22x29 mm – torbiel. Pęczerzyk moczowy gładkościenny, modelowany przez macicę w części górnej, dopełniający się moczem cieniującym. Doły kulszowo-odbytnicze wolne. W obrębie uwidocznionych struktur kostnyh cech destrukcji nie stwierdza się.

Wnioski:
Zmiany guzowate w obrębie macicy, o niejsanym charakterze, w różnicowaniu należy uwzględnić mięśniaki i mięśniakomięsaki.
W badaniu nie uwidoczniono ewentualnych cech rozsiewu. Wielotrobielowata struktura w obrębie jajnika prawego oraz torbiel jajnika lewego. W związku z obrazem macicy wskazane pogłębienie diagnostyki i weryfikację w badaniu MRI. Zastój w nerce prawej na tle modelowania i ucisku przez strukturę torbielowatą moczowodu prawego. Poza tym narządy jamy brzusznej bez cech patologii.

Dodam jedynie, że wszystkie wyniki badań laboratoryjnych są ok. Czekam na test ROMA. Z góry wielkie Wam dzięki Kochani
  Temat: Guzy w obrębie macicy - mięśniaki/mięśniakomięsaki?
beata_r1985

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 5788

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2016-12-11, 13:53   Temat: Guzy w obrębie macicy - mięśniaki/mięśniakomięsaki?
Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Czekam na wyniki testu ROMA a wypisie ze szpitala jest sugestia zrobienia rezonansu. Tyle ze szpitala, żadnych informacji, zaleceń, skierowania. Mam udać się do swojego lekarza i dalej kontynuować leczenie:(.
Sądziłam, że tk jest bardzo dokładnym badaniem i liczyłam na to, że wszystko się po tym badaniu wyjaśni. Ale czekam zatem na wizytę u lekarza i zobaczymy co dalej.
Pozdrawiam serdecznie
  Temat: Guzy w obrębie macicy - mięśniaki/mięśniakomięsaki?
beata_r1985

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 5788

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2016-12-09, 21:57   Temat: Guzy w obrębie macicy - mięśniaki/mięśniakomięsaki?
[pierwotny tytuł wątku: Proszę o pomoc w interpretacji wyniku TK (mięśniak/mięsak)?]

Czuję się potwornie przerażona, po krótkim pobycie w szpitalu - nie mam żadnej informajci poza wypisem i badaniami..
To co jest dla mnie przerażające to zalecenie, aby dalsze leczenie prowadzić w ośrodku onkologicznym.
Czy mogę prosić o pomoc w interpretacji wyniku..?


"w typowej lokalizacji dla macicy widoczna niejednorodna, wzmacniająca się struktura.
Prawdopodobnie odpowiadająca macica z znacznie wzmacniającym się w fazie tętniczej trzonem głownie w okolicy dna - bogate unaczynienie tętnicze.
Z górnej powierzchni tej struktury uwypuklają się zmiany wychodzące z jej mięśniówki górno-lewobocznie z obniżonej gęstości centrum, wyraźną grubą ścianą - grubości dochodzącej do 6mm, średnicy 30mm oraz 28mm.
Jeszcze bardziej do góry widoczna kolejna duża zmiana o zróżnicowanej grubości ściany z obniżonej densyjności centrum, nieregularnych obrysach wewnętrznych, wymiarów 74x60x53mm, wzmocnienie ścian struktur guzowatych zbliżone do wzmocnienia ścian trzonu.
w obrębie struktur guzowatych nie uwidoczniono zwapnień. zmiany guzowate bez cech naciekania sąsiadujących tkanek.
w związku z niejasnym obrazem zmian guzowatych należy ujać w różnicowaniu mięśniaki i mieśniakomięsaki.."
Dalej już o torbieli jajnika..


Czy na tej podstawie można juz coś wnioskować..?
Będę bardzo wdzięczna, umieram z niepokoju, Mam 31 lat, jeszcze nie rodziłam..
jestem tez bardzo obciążona rodzinnie chorobami nowotworowymi.,
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group