1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znaleziono 1 wynik
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Pielęgnacja jamy ustnej w czasie i po radioterapii w rejonie
anna.j.g1

Odpowiedzi: 22
Wyświetleń: 71941

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2014-06-11, 13:35   Temat: Pielęgnacja jamy ustnej w czasie i po radioterapii w rejonie
Dzień dobry , jestem lekarzem stomatologiem i mam na co dzień styczność z osobami przed / po radio,chemioterapii . Niestety nie ma złotego środka na skutki ubocznego agresywnego dla całego organizmu leczenia ... Jednak z polecanych przeze mnie pacjentom schematów płynie jeden wniosek : konieczność bezwzględna utrzymywania wzorowej higieny jamy ustnej !!! Nie jest prawdę jak niektórzy głoszą " eee po co się starać zęby i tak polecą " lub " lepiej usunąć i spokój " - takim hasłom mówię stanowczo NIE !!! , niejednokrotnie spotykałam osoby , które na kilka dni przed wdrożeniem leczenia miały świeże rany po totalnych ekstrakcjach ..... KOSZMAR i głupota tego , który pod szyldem :lekarz, wykonał taki zabieg ... Powracając do tematu i głównego zapytania , odp w pkt .
1. Szczotkowanie zębów i płukanie płukankami ( bez ALKOHOLU ) min. 2-3 razy dziennie .
2. Obowiązkowe przybory do oczyszczania przestrzeni między zębowych ( nitka lub wykałaczki ) - nitka może być woskowana z dodatkiem fluoru bądź jeżeli rani i jest "za ostra" dostępne są nitki tzw . "puszyste " , dobrze jest dodatkowo przed użyciem zwilżyć je letnia wodą bądź płynem do płukania jamy ustnej . Wykałaczki tylko drewnianie ale TYLKO jeżeli mamy zanik brodawek tj . pomiędzy zebami nie ma dziąsła i są tzw. trójkątne miejsca - NIE WOLNO NA SIŁĘ WPROWADZAĆ WYKAŁACZKI jeżeli mamy przestrzenie między zebami wypełnione dziąsłem(brodawki).

Idealnym rozwiązaniem jest zakup IRYGATORA , który pozwoli nam super dokładnie oczyszczać trudno dostępne miejsca , uwaga !! aby nie wlewać do niego wody z kranu !!! najlepiej wlać jakiś płyn do płukania jamy ustnej , który można rozcieńczyć przegotowaną wodą .

3. Po przebytej terapii tkanki zęba są bardzo osłabione i brak im minerałów dlatego musimy zadbać o ich stały dostęp , swoim pacjentom polecam dostępny w aptece ELMEX żel do fluoryzacji ( koszt w zależności od apteki 23-30 zł ) wystarczy na kilka miesięcy . Na ulotce podane jest że raz na 2 tygodnie ale ja z doświadczenia zalecam raz w tygodniu przeprowadzać fluoryzację . 2 sposoby :

a) raz w tyg po umyciu zębów , nanosimy żel na szczoteczkę ( wielkość ziarna grochu ) i "szorujemy dokładnie nim zęby aby powstała biała piana ( ok 2 minut) kolejno nadmiar piany wypluwamy a z tym co zostanie na zębach idziemy spać - nie wolno już niczym płukać , nic jeść itd

b) u swojego stomatologa można wykonać tzw indywidualne szyny do fluoryzacji lub nabyć standardowe łyżki do fluoryzacji w sklepie dentystycznym lub na internecie - i w tym przypadku nakładamy niewielką ilość żelu do środka i zakładamy łyżki na 5 minut , po czym nadmiar żelu wypluwamy i nie pijemy nie jemy ok 2-3 h

Żel ten jeżeli ktoś ma skłonność do próchnicy na powierzchniach stycznych można wprowadzać na nitce dentystycznej w przestrzenie między zębowe .

Można też zapytać w sklepie stomatologicznym lub u dentysty czy nie można nabyć u nich tuby żelu ELMEX , wychodzi bardziej ekonomicznie od opakowań małych dostępnych w aptece , bo do gabinetów dostarczane są w większych tubach ok. 400 ml

4. Każdy pacjent po przebytej terapii p/nowotworowej powinien co 3 msc wykonywać skaling lub tzw . profesjonalne mechaniczne oczyszczanie + lakierowanie zębów w gabinecie stomatologicznym !

5. W przypadku zaburzonego wydzielania śliny można płukać jamę ustną naparem z siemia lnianego ( tworzy jakby wę powlekającą śluzówkę ) bądź poprosić stomatologa o przepisanie płukanki na zwiększenie wydzielania śliny .

6. Ważne jest aby przestrzegać wizyt kontrolnych 1) 3-4 tyg po zakończonym leczeniu 2) 3 miesiące 3) 6 miesięcy 4) 12 miesięcy i kolejne co roku - ten schemat jest bardzo ważny aby wychwycić tzw . próchnicę ostrą popromienną !!!

7. Słowo o pastach - muszą być jak najbardziej łagodne !!! Nie polecam ostrych wybielających , dla palaczy itd ponieważ tkanki zęba są bardzo osłabione i nie można ich dodatkowo osłabiać !!!


Gdybym mogła w jakiś sposób pomóc to proszę o kontakt i pytania .
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group