1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 4
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: NDKRP - prośba o porównanie TK
anka7961

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 4117

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2011-12-18, 17:03   Temat: NDKRP - prośba o porównanie TK
Badanie jamy brzusznej było wykonane również w grudniu 2011.

W opisie TK z września, nie ma wzmianki o czymkolwiek w nadnerczu.

Radiolog opisujący TK klatki piersiowej w grudniu, nie otrzymał płyty z TK z września.

Chory ma 74 lata. Palił przez ponad 50 lat (paczka dziennie). Obecnie jest w nie najlepszej formie. Przebywał przez ostatnie 2 tyg w szpitalu - trafił tam z powodów bóli brzucha. W szpitalu wykonano właśnie te badania TK. Widzę, że jest osłabiony po tym pobycie w szpitalu, ale przed szpitalem wykonywał proste czynności domowe - teraz większość dnia leży.
Jeśli mam porównać Jego stan dzisiejszy, ze stanem z września, to dzisiaj jest gorzej. Ale nie wiem, czy jest to wynik choroby nowotworowej, czy innych czynników - od dwóch miesięcy walczymy z silną anemią. Przy anemi jest niedotleniony, dodatkowo choruje na serce, a anemia i niedotlenienie nie sprzyja pracy serca :(

Dlatego właśnie chciałam porównać TK - czy guzy w płucach rosną, czy nie.
  Temat: NDKRP - prośba o porównanie TK
anka7961

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 4117

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2011-12-18, 14:49   Temat: NDKRP - prośba o porównanie TK
Hmmm próbowałam przygotować pliki jpg do wrzucenia, ale o tyle o ile na pierwszej płycie (TK z 09 2011) mam 10 zdjęć, to na drugiej (TK z 12 2011) mam ich 350 :/

Może w takim razie przepiszę tylko same opisy i ktoś na tej podstawie będzie potrafił mi pomóc.

Na początek rozpoznanie
maj 2011
C34.8 - nowotwory złoścliwe oskrzele lub płuco, nie określone, zmiana przekraczająca granice oskrzela i płuca.
Rak niedrobnokomórkowy płuca prawego.


Badanie hisptopatologicznerodzaj materiału: biobsja przezoskrzelowa 1. TBNA 1 - w.chłonne gr 11R
opis mikroskopowy: skupienia mas martwiczych nowotworowych i komórek carcinoma non-microcellulare. Rak nie wykazuje cech cytologicznych różnicowania gruczołowegolub płaskonabłonkowego. Reakcja z p63 (-). Obraz cytologiczny odpowiada carcinoma non-microcellulare bez możliwości określenia podtypu histologicznego (NOS).


Opis TK z września 2011

Guz w seg. 6 PP o wym 41x43 mm, ogniska meta w płacie górnym prawnym 8 mm, górnym lewym - podpłucnowo 14x12mm. Patologiczne ww.chłonne: we wnęce prawej 24x22 mm i 28x24 mm i śr 22 mm, duży podostrogowy pakiet 40x27 mm.
Guzek podopłucnowo o śr 5mm w seg 9 PL oraz zwapnienie 5 mm w seg 6 PL - bez dynamiki. Pozostały miąsz płucny bez istotnych zagęszczeń. Tłuszcak pod łopatką prawą. Jamy opłucnowe wolne. Osteofity zwyrodnieniowe brzeżne.


Opis TK z grudnia 2011

Guz śr ok 48 mm w seg 8 prawego płuca. Guzek 7 mm w seg. 5 prawego płuca oraz guzek 13 mm w szczycie lewego płuca. Poza tym miąższ płucny bez zmian ogniskowych. Pakiety powiększonych wężłów chłonnych w prawej wnęce śr. ok 40 mm, oraz podostrogowe śr. ok 44 mm. Drzewo oskrzelowe prawidłowe. Jamy opłucnowe bez cechpłynu. Guzśr. ok 47 mm w prawym nadnerczu.
Jeśli chodzi o ten guz na nadnerczu, to mam jeszcze opis przy TK jamy brzusznej: Niejednorodny guz prawego nadnercza o wym 47x43, mogący odpowiadać meta.
Czy to oznacza, że nie stwierdzono jednoznacznie że to przerzut na nadnerczu?
Czy te guzy w płucach się powiększyły?

będę bardzo, bardzo wdzięczna za pomoc. Jeśli coś jeszcze trzeba dopisać w celu dodatkowych informacji, to proszę napisać.

pozdrawiam
a.
  Temat: NDKRP - prośba o porównanie TK
anka7961

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 4117

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2011-12-16, 21:35   Temat: NDKRP - prośba o porównanie TK
Dobrze, dziękuję za podpowiedź. W takim razie TK postaram się wkleić jutro.

Choroba to niedrobnokomórkowy rak płuc, zdiagnozowany w maju z przerzutami do węzłów chłonnych (IV stadium). Została podana chemia, ale tylko 3 dawki, bo chory b. źle znosił chemię. Od lipca jest bez leczenia onkologicznego. Niestety, ale lekarze onkolodzy kierują jedynie na leczenie paliatywne.

Juto opiszę to wszystko "bardziej medycznie" - nie mam teraz przy sobie dokumentów.

pozdrawiam
a.
  Temat: NDKRP - prośba o porównanie TK
anka7961

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 4117

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2011-12-16, 21:20   Temat: NDKRP - prośba o porównanie TK
Witam,

czy ktoś mógłby mi pomóc i porównać dwie TK płuc (z grudnia i września)? W opisach TK są pewne "rozbieżności" (guzy w innych płatach, niż były) i chciałabym aby ktoś kto się na tym zna zerknął okiem i powiedział czy choroba postępuje, czy guzy wzrosły, czy nie.
Będę bardzo wdzięczna za pomoc :)

Anka
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group