1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 20
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Rak struny głosowej
alice1979

Odpowiedzi: 36
Wyświetleń: 17572

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2014-12-13, 16:52   Temat: Rak struny głosowej
Witam wszystkich po niedługiej przerwie. Chciałabym Was prosić znowu o pomoc. Chociaż to już chyba nawet błaganie o pomoc.
Napiszę tylko króciutko żeby przypomnieć naszą historię. Mój tata po chordektomii prawostronnej w kwietniu 2014. Nie było żadnych naświetlań ani chemii. Co miesiąc kontrolowany laryngologicznie, wszystko ładnie pięknie. W sierpniu zaczyna się pogarszać głos, we wrześniu pojawia się uporczywy kaszel, później dochodzą duszności. Laryngologicznie wszystko ok, pulmonolog i rodzinny wszystko ok.
Pod koniec listopada z powodu duszności krtaniowej Tata trafia do szpitala gdzie w trybie pilnym wykonują tracheotomię. Później każą się diagnozować ponieważ jest obrzęk w krtani prawdopodobnie z powodu wznowy. Robimy tomograf a wynik jest dla nas ogromnym szokiem :(( Nie jestem w stanie zrozumieć jak można było nie zauważyć tak dużego guza, zresztą to już chyba i tak nieistotne teraz. Guz urósł i musimy coś z nim zrobić. W szpitalu gdzie był operowany dostał skierowanie do DCO na radioterapię. Tam twierdzą, że jest naciek na chrząstce, która się słabo naświetla i oni sugerują wycięcie krtani. Tylko sęk w tym, że każdy nas odsyła od jednego do drugiego i nikt nic nie robi. Gdzieś własnymi drogami dotarliśmy do Kliniki na Przybyszewskiego w Poznaniu i do Centrum Onkologii w Gliwicach. Udało nam się na przyszły tydzień umówić na konsultacje tylko zwracam się do Was o pomoc gdzie lepiej się udać.

Załączam wynik z tomografu.

  Temat: Rak struny głosowej
alice1979

Odpowiedzi: 36
Wyświetleń: 17572

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2014-05-16, 19:43   Temat: Rak struny głosowej
Witam. Byłam dziś u lekarza, który operował tatę. Zapytałam o te marginesy cięcia a on mi powiedział, że guz był dosyć rozległy i nie udało się go usunąć w jednym kawałku. Dlatego też patomorfolog nie oznaczył tych marginesów. Na dzień dzisiejszy guz został usunięty w całości, do kontroli mamy zgłaszać się co miesiąc i tyle.
Proszę więc Was o pomoc - czy naprawdę teraz mamy tylko czekać i tyle ?? Czy możemy zrobić coś jeszcze żeby być pewnym, że rak został usunięty pomimo braku tych marginesów w hist.-pat. ?
Może ja niepotrzebnie drążę temat ale chciałbym mieć spokojne sumienie że zrobiliśmy wszystko żeby zapobiec ewentualnej wznowie.
  Temat: Rak struny głosowej
alice1979

Odpowiedzi: 36
Wyświetleń: 17572

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2014-05-15, 08:26   Temat: Rak struny głosowej
Dzwoniłam dziś do pracowni, Pani powiedziała mi niestety, że mogą podać dokładniejsze dane ale musi się z tym zwrócić lekarz. I dalej nie wiem co robić. Lekarz powiedział Tacie, że jest ok więc sądzę, że nie będzie widział takiej potrzeby a siłą go nie zmuszę :(
  Temat: Rak struny głosowej
alice1979

Odpowiedzi: 36
Wyświetleń: 17572

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2014-05-14, 19:55   Temat: Rak struny głosowej
Witam po dłuższej przerwie. Tata miał 15 kwietnia chordektomię klasyczną struny głosowej po stronie prawej. Wszystko goi się dobrze, troszkę ropieje chrząstka po przecięciu ale to wszystko podobno normalne i wymaga cierpliwości.
Dziś tata odebral wynik z wyciętej struny, lekarz mu powiedział że wszystko jest ok i za miesiąc do kontroli. Ja niestety nie byłam z nim i nie mogłam zapytać a Tata jest raczej z tych, że jak usłyszał wszystko ok to kartka w rękę i do domu :) Załączam poniżej wynik z badania i chciałabym zapytać czy można sądzić na dzień dzisiejszy, że wszystko zostało wycięte ??? wiem z przeróżnych artykułów i postów, że niektórzy patomorfolodzy oznaczają margines cięcia itd. a Taty wynik jest inny i nie wiem czy coś dalej działać czy nie.
Będę wdzięczna za pomoc.

  Temat: Rak struny głosowej
alice1979

Odpowiedzi: 36
Wyświetleń: 17572

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2014-04-01, 17:58   Temat: Rak struny głosowej
Gazdo widzisz a ja myślałam (jako zupełny laik oczywiście:) że najlepszą opcją jest wycięcie tej struny co będzie równe wyleczeniu. Lekarz powiedział, że zmiana jest mała więc jest pewność, że zostanie wycięta w granicach zdrowych tkanek i to będzie koniec. Jak sobie myślę o radioterapii to raz, że się boję skutków (które zapewne da się przeżyć itd.) a dwa że nie wiem jak działa terapia na komórki, w sensie że one zostają tam gdzie są tylko są "martwe" czy jak to działa ? ten guz/narośl czy jak to tam nazwać zniknie ? I obstawiałam raczej za operacją, której ojciec się boi no ale bez jednej struny da się żyć. Nie wiem co mam mu doradzić :(
  Temat: Rak struny głosowej
alice1979

Odpowiedzi: 36
Wyświetleń: 17572

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2014-04-01, 13:38   Temat: Rak struny głosowej
Rozumiem. Czyli jak trafiliśmy wczoraj do radioterapeuty to wcale nie tak źle trafiliśmy jak myślałam :)
  Temat: Rak struny głosowej
alice1979

Odpowiedzi: 36
Wyświetleń: 17572

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2014-04-01, 08:53   Temat: Rak struny głosowej
Bardzo serdecznie dziękuję za odpowiedź. Chciałabym poprosić o jeszcze jedną wskazówkę, pierwszy raz zdarzyło nam się mieć styczność z onkologią, jesteśmy zieloni w tym temacie. Trafiliśmy wczoraj do DCO na konsultację onkologiczną i trafiliśmy do Przychodni Radioterapii. Ja nie wiem czy to prawidłowa ścieżka, czy nie powinniśmy jeszcze najpierw z chirurgiem onkologiem czy z kimś innym ?
  Temat: Rak struny głosowej
alice1979

Odpowiedzi: 36
Wyświetleń: 17572

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2014-03-31, 23:00   Temat: Rak struny głosowej
Witajcie. Bardzo proszę o poradę, laryngolog powiedział dziś tacie, że rak jest w bardzo wczesnym stadium i ma do wyboru dwie metody leczenia: chordektomia klasyczna bądź radioterapia. Przy czym należy wspomnieć że tata miał operację kręgosłupa szyjnego robioną przez przełyk z prawej strony czyli tej na której wykryto raka. Problem tkwi w tym, że po 10 latach krtań się pozarastała, tata jest podobno "pousztywniany" z przodu aby kręgosłup się trzymał, struna jest ograniczona ruchomo od operacji (rak nie ograniczył jej ruchomości). Dlatego też w jego przypadku nie wchodzi w grę chordektomia laserowa ponieważ nie ma możliwości wprowadzenia endoskopu a laser musi być wcelowany idealnie w zmianę, u taty to się nie uda. Pojechaliśmy do WCO i trafiliśmy do radiologa, który zlecił tacie TK szyi, po tym ma go widzieć laryngolog a po wyniku z TK do lekarza, który ustali dawkę napromieniowania itp. Ja zaczęłam od nowa wertować dziś różne publikacje no i porównania metod leczenia chordektomia a radioterapia są porównywalne. Chordektomia >90% a radioterapia 85-95%. Chciałabym żeby tata wybrał skuteczniejszą metodę ale nie mam pojęcia co mu doradzić. Wiadomo, że chordektomia po radioterapii gdyby rak się wznowił jest trudniejsza, laryngolog nam powiedział że jeśli tata się zdecyduje na chordektomię teraz to oczywiście się podejmują itd.
Bardzo proszę o jakieś porady
  Temat: Rak struny głosowej
alice1979

Odpowiedzi: 36
Wyświetleń: 17572

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2014-03-29, 17:12   Temat: Rak struny głosowej
Dzięki za odpowiedź. Udało mi się przez znajomą załatwić jutro na 8.00 konsultację onkologiczną. Zobaczymy co nam powie, mam nadzieję, że choć coś trochę nam wyjaśni.
Pozdrawiam

[ Dodano: 2014-03-30, 13:36 ]
Byliśmy dziś w szpitalu, niestety nie udało nam się porozmawiać z onkologiem tzn. rozmawiał z nim lekarz, który nas przyjmował, przez telefon i powiedział że zbyt mało mamy danych żeby mógł nam coś powiedzieć. Nie ma nigdzie ani określenia wielkości zmiany, tata nie miał robionego żadnego innego badania oprócz hist.-pat. Pytali o TK szyi ale nikt nam nie kazał tego zrobić :( Tatę oglądnęła tylko Pani laryngolog, powiedziała że jeśli się uda wyciąć strunę to dobrze i tyle. I dalej wiem tyle co nic.
  Temat: Rak struny głosowej
alice1979

Odpowiedzi: 36
Wyświetleń: 17572

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2014-03-29, 09:48   Temat: Rak struny głosowej
Nie bo dopiero wczoraj odebraliśmy wynik.

[ Dodano: 2014-03-29, 10:57 ]
Gazda uważasz, że powinniśmy najpierw z onkologiem ?
  Temat: Rak struny głosowej
alice1979

Odpowiedzi: 36
Wyświetleń: 17572

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2014-03-29, 08:51   Temat: Rak struny głosowej
A czy mógłbyś mi doradzić co teraz możemy zrobić ? w poniedziałek ma mieć zrobioną chordektomię o ile struna głosowa będzie ruchoma a jeśli nie to nie wiem ... ale pewnie jakieś kroki już podejmą tylko czy słuszne ...
  Temat: Rak struny głosowej
alice1979

Odpowiedzi: 36
Wyświetleń: 17572

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2014-03-28, 20:58   Temat: Rak struny głosowej
Gazda dziękuję Ci za zainteresowanie :)
Dzwoniłam dziś do lekarza, który pobierał wycinki i zajmuje się tatą od początku. Nie ma go w tej chwili w szpitalu bo jest na urlopie. Powiedział mi, że może nie być oznaczenia złośliwości ponieważ ten rak jest wogóle złośliwy ... Tak czy siak powiedział, że mamy się zgłosić w poniedziałek rano do szpitala, oni ocenią ruchomość tej struny głosowej i być może wykonają chordektomię. Nie wiem co o tym wszystkim myśleć :( Czemu wogóle w wyniku histo.-pat. jest napisane "wycinek z prawej struny głosowej" skoro pobrane były trzy. Załączam też zdjęcie wyniku.

  Temat: Rak struny głosowej
alice1979

Odpowiedzi: 36
Wyświetleń: 17572

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2014-03-28, 13:27   Temat: Rak struny głosowej
Z tego co zrozumiałam to w jednym wycinku stwierdzono raka a miał pobrane trzy. Najlepiej będzie chyba jak załączę po południu wynik. Lekarz kazał tacie zgłosić się do szpitala w poniedziałek i coś mówił tez o naświetlaniach.

[ Dodano: 2014-03-28, 13:36 ]
Zapomniała jeszcze dopisać, że jesteśmy spod Wrocławia.
  Temat: Rak struny głosowej
alice1979

Odpowiedzi: 36
Wyświetleń: 17572

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2014-03-28, 13:20   Temat: Rak struny głosowej
Na wyniku jest napisane tylko Carcinoma planoepitheliale akeratodes, nie ma literki G z oznaczeniem cyfrowym. Czy to znaczy, że jest we wczesnym stadium i nie oznaczyli ??
  Temat: Rak struny głosowej
alice1979

Odpowiedzi: 36
Wyświetleń: 17572

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2014-03-28, 12:51   Temat: Rak struny głosowej
Witam.
Odebraliśmy dzisiaj wynik z badania Carcinoma planoepitheliale akeratodes.
Czy mogę prosić o interpretację wyniku, jakie leczenie i rokowanie ?
Dziękuję
 
Strona 1 z 2
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group