1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 4
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Jakie perspektywy ?
absenteeism

Odpowiedzi: 24
Wyświetleń: 17467

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-01-30, 22:19   Temat: Jakie perspektywy ?
Niestety faktycznie wygląda to na przerzut do OUN.

Czy lekarz wspominał coś o naświetlaniu tej zmiany?
  Temat: Jakie perspektywy ?
absenteeism

Odpowiedzi: 24
Wyświetleń: 17467

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2011-12-29, 16:41   Temat: Jakie perspektywy ?
Bogdan napisał/a:
jeśli jeszcze masz chwilkę to rzuć okiem, czy z zamieszczonych całych wyników (z wyjątkiem badania histopatologicznego po ostatniej operacji - w zasadzie niewiele tam było) coś można wywnioskować.

Wszystko to, co już nam wcześniej dokładnie opisałeś :) jedyne, co wiemy więcej, to że było to rak G3 - a więc o najwyższym stopniu złośliwości histologicznej.

Najważniejsze jest w tej chwili jedno - stwierdzono przerzut w nadnerczu, zostało ono (jak rozumiem) w całości usunięte. Należy więc wdrożyć dalsze leczenie.
  Temat: Jakie perspektywy ?
absenteeism

Odpowiedzi: 24
Wyświetleń: 17467

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2011-12-29, 13:42   Temat: Jakie perspektywy ?
Bogdan napisał/a:
Wybrałem to co wydawało mi się najistotniejsze (mam świadomość, że laik nie może tego zrobić dobrze)

Właśnie dlatego lepiej umieszczać wszystko w całości :)

Bogdan napisał/a:
Zastanawiałem się nad zamieszczeniem skanów, ale w sumie powinienem zamazać wszystkie nazwiska przed zeskanowaniem....

Najprostszy paint i gotowe :)
Przejrzyj Forum - najczęściej właśnie wrzuca się skany wyników z usuniętymi danymi osobowymi pacjenta i lekarzy.

Lekarz raczej Ci nie powie, czy masz brać urlop czy nie, albo czy tata sobie poradzi sam. Możesz próbować jedynie dopytać jaki schemat chemii mama będzie otrzymywać.
  Temat: Jakie perspektywy ?
absenteeism

Odpowiedzi: 24
Wyświetleń: 17467

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2011-12-29, 12:52   Temat: Jakie perspektywy ?
U mamy pierwotnym stadium zaawansowania było stadium Ib (T2aN0M0), w którym statystyczne 5-letnie przeżycie wynosi 53-68%.
Niestety najczęstszym niepowodzeniem leczenia w tym stadium jest właśnie wystąpienie przerzutów odległych - co też ma miejsce u Twojej mamy (przerzut do nadnerczy). Dodatkowo podaortalny węzeł chłonny ma wielkość trochę niepokojącą (10mm) i również może (choć nie musi) być zajęty nowotworowo.

Bogdan napisał/a:
1) Jakie są rokowania (statystycznie oczywiście). Lekarz, który wydawał opis po ostatniej operacji w Warszawie powiedział, że 10-20% szans na przeżycie 2 kolejnych lat. Statystyka, statystyką, ale czy faktycznie takie są perspektywy?. Mama ma 72 lata. Miała kilka lat temu udar mózgu, przyjmuje acekumarol (bezpośrednio po pierwszej operacji była arytmia, po drugiej nie pojawiły się problemy). Nie jestem lekarzem i trudno mi ocenic jaki jest jej ogólny stan zdrowia

Ogólnego stanu zdrowia mamy też nie jesteśmy w stanie ocenić, bo nie znamy wszystkich jej wyników, nie widzimy jej.
Z pewnością przerzut odległy pogarsza rokowanie, natomiast wszystko zależy od tego jak zadziała chemioterapia.

Bogdan napisał/a:
2) Onkolog planuje chemioterapię od 10 stycznia (jeszcze nie do końca zagoiła się rana pooperacyjna. Co prawda nie znam żadnych szczegółów bo mama nie zapamiętała..., brat też nie. Pewnie się nie dowiem telefonicznie (za godzinę będę próbował), bo mama kiedyś pewnie zapomniała mnie upoważnić do wglądu w dokumentację. Ja niestety mieszkam pod W-wą...a nie koło Płocka.

Jeśli nie jesteś upoważniony do wglądu w dokumentację to lekarz nie ma prawa udzielić Ci żadnych informacji.
Telefonicznie nie powinien tego zrobić obojętnie, czy jesteś upoważniony czy też nie - skąd ma wiedzieć, że ta osoba po drugiej stronie słuchawki to faktycznie ktoś z rodziny chorego, a nie obca osoba?

Bogdan napisał/a:
3) Czy warto udać sie na konsulatację np do wojewódzkiego konsultanta chemioterapii w Bydgoszczy (Mama jest z okolic Płocka) zanim powie tak (lub nie) chemioterapii prowadzonej w Płocku?

Konsultacja i uzyskanie drugiej opinii zawsze jest warte rozważenia. Niemniej musicie znać szczegóły dot. planowanego leczenia (schemat chemioterapii etc.) by inny lekarz mógł się na ten temat wypowiedzieć.

Cytat:
4) Czy miejsce ma istotne znaczenie - słyszałem różne opinie..Trzymać się Płocka bo blisko dla mamy do domu, czy może wybrać inne miejsce ?

Istotne jest leczenie zgodne ze standardami oraz z zasadami sztuki lekarskiej.
Jasne, że w dużym ośrodku onkologicznym lekarze są zwykle bardziej doświadczeni i mają więcej możliwości leczenia, jednak jeśli Płock będzie prowadził leczenie prawidłowo to niema potrzeby przenoszenia mamy gdzie indziej (do tego dochodzi kwestia miejsca w szpitalu).

I tak na przyszłość - przepisując wyniki badań przepisz je w całości, nie tylko fragmenty.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group