1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 2
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: KOLEJNĄ OFIARA RAKA - mój TATKO- PROSZE O RADY?
absenteeism

Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 7477

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2010-03-28, 08:55   Temat: KOLEJNĄ OFIARA RAKA - mój TATKO- PROSZE O RADY?
DumSpiro-Spero napisał/a:
schemat KE -> to karboplatyna + etopozyd
O jednej z sytuacji, w których zastępuje się cisplatynę karboplatyną pisałam -> TUTAJ <- - sprawa dotyczyła akurat raka niedrobnokomórkowego, jednak w drobnokomórkowym ma się to analogicznie.


Aaa ok, mówiłam, że mi coś umknęło. Po prostu wszędzie czytałam tylko o PE, CAV albo topotekanie jeśli chodzi o CHTH w DRP. Teraz już będę wiedzieć :)


Judoka, tak jak pisze DSS - najważniejsze jest teraz to, aby Tata jak najmniej cierpiał i jak najlepiej znosił chemię, bo tylko ona może mu wydłużyć życie i pozwolić czuć się dobrze przez jakiś czas. Trzymam kciuki za Waszą walkę :)
  Temat: KOLEJNĄ OFIARA RAKA - mój TATKO- PROSZE O RADY?
absenteeism

Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 7477

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2010-03-27, 17:13   Temat: Re: KOLEJNĄ OFIARA RAKA - mój TATKO- PROSZE O RADY?
witaj, JUDOKA. Przykro mi, że jesteś kolejną osobą, która musi zmierzyć się z tą chorobą u kogoś bliskiego. Na forum jest kilka wątków osób, których bliscy mają DRP (między innymi mój), może je w wolnej chwili poczytać, a na pewno dowiesz się nieco więcej o tej chorobie.
Ogólnie o DRP, leczeniu etc. polecam artykuł http://www.google.pl/url?...7EFakf3XhaFmnSA

Cytując epikryzę pisałeś o chemii KE - czy nie miało być to PE (cisplatyna + etopozyd)? To standard w leczeniu DRP przy dobrej funkcji nerek. O schemacie KE nie słyszałam (może coś mi umknęło).

Czy masz jakieś wyniki TK klatki? RTG klatki? Jak u Taty wykryto DRP - przy okazji rutynowych badań, czy miał jakieś niepokojące objawy które skłoniły lekarzy do zrobienia badań? Przypuszczam, że z racji innych chorób nie jest planowana jednoczesna radiochemioterapia, czyli leczenie radykalne, ale przydałyby się pozostałe wyniki, żeby wiedzieć ile zmian jest w płucach, czy i jakie węzły są zmienione.

JUDOKA napisał/a:
1. Jak taki chory zachowuje się po chemi?

Każdy chory reaguje inaczej na chemię, nie ma tutaj ściśle określonych reguł. Na pewno możesz się spodziewać, że będzie osłabiony, może mieć mniejszy apetyt, zmienne nastroje. Wyniki krwi na pewno spadną, stąd konieczność morfologii przed każdym wlewem. Ale wszystko "wyjdzie w praniu", nie da się stwierdzić że będzie tak albo inaczej.

Cytat:
2. Po pierwszej chemi jest dobrze ale co będzie dalej, na co musze się przygotować?

Patrz wyżej.

Cytat:
3. Jest w takim stanie ze lezy w łózku pomału chodzi po mieszkanku, chudnie, kaszle, duzo spi – czy to jest najlepszy możliwy stan zdrowia TATY ? ( czy chemia może pozwolić mu na lepsze życie )

Tak, chemia może pozwolić mu na lepsze życie, bez dolegliwości powodowanych rozrostem guza/guzów, przerzutami. Tata będzie miał pewnie dolegliwości spowodowane chemią, ale nie wiadomo jak duże, a tylko chemia [i ewentualne naświetlania] mogą zmniejszyć nowotwór i przedłużyć Tacie życie. Jeśli chemia będzie powodowała więcej szkody niż pożytku, lekarze wypróbują inny schemat lub zaprzestaną jej, w myśl zasady aby więcej pacjentowi nie szkodzić. Jeśli Tata woli leżeć i spać, to pozwólcie mu na to, ale powinien też, jeśli ma siły, starać się trochę chodzić, jeść.

Cytat:
4. Jak pomóc w codziennym zyciu ?

Staraj się być z Tatą jak najwięcej, spędzać z nim czas, po prostu go wspierać. On pewnie sam da Ci znać czego by najbardziej chciał :)

Cytat:
5. W jaki sposób rozmawiac ? patrzę TATUSKOWI w oczy i serce mnie boli , JA WIEM I ON WIE ale oszukujemy się wzajemnie.

To już zależy od Was. Czasem chory mówi wprost, że chce wiedzieć całą prawdę i myślę, że wtedy trzeba to uszanować. A czasem widać, że pacjent woli nie wiedzieć wszystkiego i to również należy szanować. Najważniejsza jest delikatna rozmowa.

Cytat:
Czytajac WASZE posty wniosek jest jest jeden.....

Owszem, wniosek jest jeden - trzeba walczyć i ciągle mieć nadzieję. Czego i Tobie, i Twojemu Tacie serdecznie życzę.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group