1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 5
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Rak piersi potrójnie ujemny
Richelieu

Odpowiedzi: 51
Wyświetleń: 27487

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2013-06-25, 21:02   Temat: Rak piersi potrójnie ujemny
Wynik scyntygrafii zawiera trzy zapisy, w każdym przypadku bez jednoznacznego podejrzenia procesu złośliwego:
- w całości wyniku brak zmian ogniskowych o obrazie typowym dla przerzutów do kości (meta),
- w przymostkowej części żebra 1 zmiana niejednoznaczna, możliwe, że o charakterze zwyrodnieniowym,
- dla kości twarzoczaszki zmienionych pourazowo wskazana jest weryfikacja radiologiczna (RTG).
  Temat: Rak piersi potrójnie ujemny
Richelieu

Odpowiedzi: 51
Wyświetleń: 27487

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2013-05-27, 19:35   Temat: Rak piersi potrójnie ujemny
berta3456 napisał/a:
Stan po mastektomii prawostronnej bez widocznych w badaniu cech wzowy miejscowej. Zmian o charakterze przerzutowym nie znaleziono. Powiekrzonych węzłow chłonnych nie znaleziono. [...] Aorta piersiowa,tetnica płucna, żyła główna górnaw normie .Struktury kostne klatki piersiowej bez zmian ogniskowych podejrzanych o przerzut. Nadnercza prawidlowe

Uważam, że ta część wyniku nie wymaga komentarza. :okok"

berta3456 napisał/a:
Obecne sa niecharakterystyczne węzły chłonne przedostrogowe i [o]skrzela głównego prawego o wym. do 6 mm.

Powiększenie węzłów chłonnych jest nieznaczne (za przerzutowo podejrzane zwykle uważa się > 15 mm),
poza tym lekarz opisuje je jako 'niecharakterystyczne', zatem bez jednoznacznego podejrzenia o nowotworowe zajęcie.
Jeśli Twój lekarz nie oceni tego inaczej, to ja raczej jestem skłonny przypuszczać, że nie muszą to być węzły onkologicznie podejrzane.
Ale oczywiście przy okazji innych następnych badań warto o nich pamiętać i obserwować, porównując kolejne wyniki.
  Temat: Rak piersi potrójnie ujemny
Richelieu

Odpowiedzi: 51
Wyświetleń: 27487

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2013-05-16, 08:46   Temat: Rak piersi potrójnie ujemny
berta3456 napisał/a:
przeszłam 3 chemie czerwone i 17 lamp naswietlen w maju ub . roku po malu markery podwyszały sie w tej chwili sa 43 Prosze mi powiedziec czy to oznacza ze mam przerzut poniewaz pani doktor tak sadzi

Na podstawie samego niewielkiego wzrostu wartości markera nie można tego określić w sposób jednoznaczny i pewny,
ale też nie można tego wykluczyć i trzeba brać pod uwagę taką możliwość,
dlatego powinny zostać wykonane badania o których dalej piszesz:

berta3456 napisał/a:
dostalam na scyntografie kosci i tomograf z kontrastem miednicy i płuc w sumie te 3 badania mam jedna watpliwosc czy w przeciagu tygodnia robiac te badania czy ja sobie nie zaszkodze to sa naswietlania duze dawki z kontrastem

Wykonanie tych trzech badań jednorazowo powinno być bezpieczne, obecna technika pozwala stosować bezpieczne dawki promieniowania i środków kontrastowych, a konieczność uzyskania informacji diagnostycznych uzasadnia przyjęcie tych jednorazowo akceptowalnych dawek czynników szkodliwych.
Gdyby było inaczej, lekarz nie zleciłby tych badań - podobnie jak np. nie zleca się chemioterapii w przypadkach, kiedy jej szkodliwość jest na poziomie nieakceptowalnym z medycznego punktu widzenia.

berta3456 napisał/a:
czy to nie za pozno

Badania obrazowe powinny być zlecane "tylko ze wskazań klinicznych" (Zalecenia (2011 r.), str. 240, tab. 19).
Jeśli wcześniej nie było niepokojących objawów, nie było potrzeby zlecenia badań.

berta3456 napisał/a:
dla czego tak pani doktor tak zwlekala dlugo by zrobic te badania

Pytanie dobrze postawione, lecz źle zaadresowane: my na forum nie znamy na nie odpowiedzi,
a pani dr raczej tu nie pisze. Ale może nas czyta ...
  Temat: Rak piersi potrójnie ujemny
Richelieu

Odpowiedzi: 51
Wyświetleń: 27487

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2012-04-19, 11:53   Temat: Rak piersi potrójnie ujemny
Obecność przerzutów do kości wydaje mi się bardzo mało prawdopodobna z uwagi na brak zajęcia węzłów chłonnych,
tym bardziej, że nie stwierdzono ich także w wykonanych badaniach obrazowych.

Najprawdopodobniej Twoje dolegliwości nie są związane z chorobą nowotworową,
ale bliżej na ten temat musi wypowiedzieć się lekarz na podstawie badania i diagnostyki.
  Temat: Rak piersi potrójnie ujemny
Richelieu

Odpowiedzi: 51
Wyświetleń: 27487

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2012-04-19, 10:14   Temat: Rak piersi potrójnie ujemny
Stadium zaawansowania choroby o cechach T2 (guz ponad 20 do 50 mm) i N0 (brak przerzutów do węzłów chłonnych)
jest względnie wczesne i należy do grupy IIA (źródło).

Ponieważ pierwotny zabieg oszczędzający okazał się niewystarczający m.in. z uwagi na zbyt mały margines
konieczne było rozszerzenie zakresu zabiegu do mastektomii.

Dla stadium IIA raka piersi rokowanie jest zasadniczo dobre z dużymi szansami na powodzenie leczenia radykalnego,
niestety w Twoim przypadku niekorzystnie wpływają czynniki wysokiej złośliwości nowotworu (G3)
oraz trójujemność receptorów, co ogranicza możliwości leczenia (brak możliwości zastosowania hormonoterapii)
i niestety zwiększa ryzyko nawrotu choroby.
Zapobiec temu ma uzupełniająca chemioterapia oraz radioterapia.

W uzupełnieniu na temat leczenia mogę polecić Ci te opracowania:
http://www.puo.pl/pdf/rak_piersi.pdf
http://onkoedu.pl/zeszyty/article/8451.html

Witam Cię na forum i pozdrawiam.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group