1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 2
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: TVN o nieprawidłowym leczeniu bólu - możecie pomóc
Rafus

Odpowiedzi: 37
Wyświetleń: 49192

PostDział: Życie Forum   Wysłany: 2016-06-10, 13:40   Temat: TVN o nieprawidłowym leczeniu bólu - możecie pomóc
DumSpiro-Spero napisał/a:
Rafus, czytał Pan artykuł "Skazani na ból", do którego link podałam? Jeśli nie - zapraszam do lektury.
Po jego publikacji napisało do mnie również wielu... lekarzy. Był wśród nich także onkolog. Dziękowali z poruszenie tematu. Ich najbliżsi również umierali w wielkim cierpieniu. I nie pomogły relacje koleżeńskie z kolegami "po fachu".

Tu nie chodzi o "złych" lekarzy, ale o zły system. O stygmatyzowanie dostępu do opioidów (prawo każe je zamykać w sejfie jakby nie były to leki a narkotyki), o ogólną narodową opioidofobię (tak wśród lekarzy jak i pacjentów), o brak dostępu do opieki hospicyjnej (kolejki, wyłączenie spod opieki hospicjów terenów znajdujących się poza dużymi miastami), o bezsilność w weekendy i święta gdzie trudno szukać jakiejkolwiek pomocy.
Wreszcie o brak szkoleń dla lekarzy.


Czytałem i dobrze się dzieje, że powstają takie artykuły. Mnie chodziło o tylko by nie rozbudzać lęku.System leczenia bólu jest faktycznie chory i słabo dostępny dla wielu ludzi. Myślę też, ze sami pacjenci też często sobie nie zdaje sprawy, że ból się leczy, ból nie uszlachetnia żadną miarą a także przeżywanie bólu nie jest miarą odwagi człowieka.

[ Dodano: 2016-06-10, 14:54 ]
gaba napisał/a:
Lekarze jak lekarze ale pielęgniarki naprawdę w wielu wypadkach tak obojętnieją na ból że to ręce opadają. Ja kiedyś usłyszałam tekst: "jest 4 rano czy pani nie mogła poczekać do 6 i czy pani nie bierze za dużo tych przeciwbólowych!?" Byłam po rozległej operacji i brałam 2 razy dziennie ketonal.

Rafus, w przeciętnym polskim szpitalu skazują na ból zużycie opiatów w Polsce jest kilkakrotnie niższe niż w innych krajach europejskich, mamy to ukrywać żeby "zachować dobre imię szpitali"? Tu nie chodzi tylko o szpitale, np w moim POZ lekarze nie dopełnili jakiś formalności (z obawy przed odpowiedzialnością) i nie mogą przepisać opiatów. Tak wygląda ich walka o leczenie przeciwbólowe.


Opioidofobia naszego personelu wynika też z pewnego kolejnego tabu-jest pewna rzesza lekarzy, pielęgniarek oraz techników medycznych autentycznie uzależnionych od leków. Wbrew pozorom problem nie jest marginalny jak to sobie niektórzy wyobrażają.
Nie chcę nikogo usprawiedliwiać i uważam obecny status leczenia bólu w Polsce za haniebny jak na państwo, które tak podkreśla w swym dziedzictwie wartości chrześcijańskie. Właściwie leczenie bólu NFZ specjalnie spycha na barki stowarzyszeń, NGOsów i pacjentów oszczędzając sobie przy tym pieniądze.
Swoją wypowiedzią chciałem tylko zaapelować byśmy narzucili racjonalną i empatyczną retorykę pokazującą ten smutny obraz. Współczesne media lubią dziś pokazywać konfrontację. Nam nie zależy na konfrontowaniu tylko budowaniu i wspieraniu naszych najbliższych, przyjaciół, sąsiadów, kolegów...
  Temat: TVN o nieprawidłowym leczeniu bólu - możecie pomóc
Rafus

Odpowiedzi: 37
Wyświetleń: 49192

PostDział: Życie Forum   Wysłany: 2016-06-10, 08:20   Temat: TVN o nieprawidłowym leczeniu bólu - możecie pomóc
Ja bym wolał by dziennikarka nie wkładała kija w mrowisko i by nie wyszedł przekaz "Nie chodźcie do polskich szpitali, bo lekarze są psychopatami i skazują bezdusznie na ból" Myślę, że dobrze by było pokazać walkę innych lekarzy o to by z bólem walczono. Zresztą nie tylko chodzi o ból ale także wielokrotnie o uczucie pacjentów dotyczące odarcia z godności a także samotność. To jest także rodzaj cierpienia, który nie powinien być obojętny ochronie zdrowia
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group