1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 5
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Płyn w opłucnej, skierowanie do szpitala
PiotrekDs18b20

Odpowiedzi: 22
Wyświetleń: 8926

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2019-01-29, 16:34   Temat: Płyn w opłucnej, skierowanie do szpitala
Wiesz, że nawet o to zapytałem. Czy to nie blokuje dalszego leczenia. Chirurg twierdzi że można przeprowadzić operację po pleurodezie.
Mamy bliski termin, jeszcze w tym tygodniu, więc nie wiem czy jest sens przekładać i konsultować się z innymi lekarzami. Szczególnie że tacy "normalni" onkolodzy to przyjmują prywatnie z dnia na dzień, ale jacyś zasłużeni profesorowie to już prywatnie nie przyjmują i się długo czeka.
  Temat: Płyn w opłucnej, skierowanie do szpitala
PiotrekDs18b20

Odpowiedzi: 22
Wyświetleń: 8926

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2019-01-29, 14:01   Temat: Płyn w opłucnej, skierowanie do szpitala
Marcin trochę nie rozumiem Twojego postu...
Znamy przyczynę, przyczyna jest fatalna, niedługo leczymy objawy (pleurodeza) a potem leczenie choroby zasadniczej (nie wiem jeszcze jak, to się okaże po przyjęciu na oddział). W sumie dziwna kolejność, ale terminy mamy dość bliskie, więc szukanie innego szpitala nie jest chyba najlepszym pomysłem. Jesteśmy obecnie w jednym z większych ośrodków w Polsce.
  Temat: Płyn w opłucnej, skierowanie do szpitala
PiotrekDs18b20

Odpowiedzi: 22
Wyświetleń: 8926

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2019-01-28, 15:59   Temat: Płyn w opłucnej, skierowanie do szpitala
Marcin J napisał/a:
Wstaw wyniki badan w formie zalacznika, cytat fragmentu opisu nie wiele mowi osoba na forumznajacym temat.

Na prawdę nie tego wiele... tylko co na karcie wypisowej. Żadnych dokładnych informacji, załączam najważniejsze:

badania krwi wszystko w normie
Cytat:
antygen HBs - ujemny
w plwocinie normalna flora bakteryjna
posiew płynu z opłucnej - brak wzrostu bakterii
płyn z opłucnej w kierunku gruźlicy - nie stwierdzono
posiew popłuczyn oskrzelowych - normalna lora bakteryjna


elektrokardiogram: w normie

TK: już wklejałem

Bronchoskopia fiberoskopowa -
Cytat:
Krtań, tchawica, ostroga główna bez zmian. Światło oskrzeli prawidłowe, bez
zmian organicznych. Śluzówka zaczerwieniona obustronnie zwłaszcza oskrzeli płata dolnego i środkowego po stronie prawej oraz
górnego lewego. Wnioski- cechy przewlekłego zapalenia oskrzeli. Popłuczyny na Bactec+PCR, grzyby, flora obca, cytologia


Cytologia złuszczeniowa -
Cytat:
popłuczyny oskrzelowe/oskrzele
Komórek nowotworu złośliwego nie znaleziono.
Komórki migawkowe dróg oddechowych.
Komórki nabłonka płaskiego.
Dość liczne makrofagi płucne.
Komórki zapalne (granulocyty obojętnochłonne).


Cytologia płynów -
Cytat:
płyn opłucna prawa
Komórki nowotworu złośliwego o immunofenotypie międzybłoniaka złośliwego.


USG brzucha i przestrzeni zaotrzewnowej -
Cytat:
Wątroba granicznej wielkości ( 157mm - wymiar podłużny w linii środkowo-obojczykowej), o podwyższonej echogeniczności miąższu, bez zmian ogniskowych.
Pęcherzyk żółciowy cienkościenny, bez złogów. Drogi żółciowe nieposzerzone.
Trzustka widoczna w zakresie trzonu - prawidłowa.
Przestrzeń zaotrzewnowa okołonaczyniowa widoczna fragmentarycznie - wolna.
Średnica dużych naczyń w dostępnym badaniem zakresie - prawidłowa.
Śledziona niepowiększona, jednorodna.
Nerki położenia typowego, wielkości, kształtu i struktury prawidłowej, bez zastoju moczu, bez złogów. W obu nerkach pojedyncze
torbiele korowe wielk. do NP - 23x22mm, NL - 16mm.
Pęcherz moczowy o gładkich ścianach. Gr. krokowy niepowiększony.


Konsultacja torakochirurgiczna / chirurgii klatki piersiowej -
Cytat:
Od około miesiąca duszność i ból w klp po prawej. W TK klp - płyn w prawej opłucnej; bez innych zmian patologicznych w obrębie klp.
2 dni temu punkcja - ewakuowano 2500 ml płynu (nie ewakuowano do końca)
USG klp - płyn w prawej opłucnej - punkcja - ewakuowano 800 ml bursztynowego płynu (płyn na posiewy, cytologię i ponowne badanie ogólne); w opłucnej pozostała śladowa ilość płynu RTG po punkcji - nieznacznie spłycony prawy kąt p-ż, płuca bez odmy
kontrolne USG klp lub RTG klp za 10-14 dni lub w razie duszności
W razie ponownego gromadzenia się płynu w opłucnej kwalifikacja do videotorakoskopii prawostronnej z pobraniem wycinków z opłucnej


nic więcej. wnioskuję że po wykryciu komórek w płynie z opłucnej szpital założył że jego misja się tu kończy i wypisał go jak najszybciej. Tej całej wideotorakoskopii oczywiście nie było, pomimo ponad 10 dni w szpitalu :evil:
  Temat: Płyn w opłucnej, skierowanie do szpitala
PiotrekDs18b20

Odpowiedzi: 22
Wyświetleń: 8926

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2019-01-28, 12:33   Temat: Płyn w opłucnej, skierowanie do szpitala
Cóż.. mieliśmy pozytywne podejście, wierzyliśmy, nie czytaliśmy internetów, żeby sobie nie robić wody z mózgu.
Pierwsze pytanie lekarza: "czytali państwo o tej chorobie w internecie?"... :shock:
Ogólnie wizytę można streścić tak: trafiliśmy na jedną z najgorszych chorób na jakie się dało, leczenie bardzo słabo działa, rokowanie fatalne, sorry. Generalnie pozytywne podejście nie ma za bardzo zastosowania w tym przypadku.
Obejrzał tomografię, powiedział, że ogólnie nie jest w stanie powiedzieć jaki jest stan zaawansowania choroby.
Za kilka dni będzie talkowanie żeby nie zbierała się woda, potem 2 tygodnie odpoczynku i przyjęcie na oddział.
Są 2 leczenia:
- albo częściowe usunięcie guza, ale to nie wyleczy choroby i przeżycie to kilka-kilkanaście miesięcy,
- albo całkowite usunięcie płuca, ale żebyśmy się za bardzo nie cieszyli to operacja jest bardzo ciężka i średnia przeżywalność jest jeszcze gorsza niż w pierwszym przypadku choć niby całkowite wyleczenie wchodzi w grę.
Nie jest dla mnie do pojęcia jak można człowiekowi który wygląda i czuje się całkowicie zdrowym powiedzieć, że sorry, ale cię nie wyleczymy. Wszędzie w mediach kampanie społeczne, że rak to nie wyrok, medycyna robi postępy, itp.
Ja jeszcze rozumiem, że jak ktoś zaniedba, boli go miesiącami, ale wstydzi się lekarza, nie dba o siebie. Ale tutaj reagowaliśmy natychmiast.. no to pytam jak niby się przed tym zabezpieczyć?

Ale na razie na spokojnie, głęboki wdech i działamy. Wierzę ciągle, że damy radę tatę wyleczyć. Choć amerykańskie źródła mówią:

Cytat:
It’s one of the first questions mesothelioma patients ask their doctors after learning of their diagnosis: “Is there a cure?”

Unfortunately, the answer is no. While remission and recurrence is common, there is no cure for mesothelioma — at least not right now.
  Temat: Płyn w opłucnej, skierowanie do szpitala
PiotrekDs18b20

Odpowiedzi: 22
Wyświetleń: 8926

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2019-01-22, 16:39   Temat: Płyn w opłucnej, skierowanie do szpitala
Po 10 dniach tata wyszedł ze szpitala, wreszcie przynajmniej wiemy co mu jest: mesothelioma opłucnej prawej. Swoją drogą przy wypisie lekarka mówiła, że to bardzo rzadka choroba a na forum natknąłem się na nią wiele razy...

Postanowiłem sobie że nie będę czytał w internecie żadnych głupich opisów choroby, którymi się człowiek tylko dołuje. Sama ordynatorka nas kiedyś ochrzaniła żeby się nie diagnozować u dra Google i wziąłem sobie to do serca. Na razie jesteśmy nastawieni bojowo i nie wyobrażamy sobie, żeby choroba nas pokonała. Jutro wizyta w poradni chirurgicznej, tam wypytamy o wszystko.
Dobrze, że przynajmniej niski stopień zaawansowania. Dziwne że na karcie wypisowej nie ma tego całego TMN, tylko nazwa choroby. Ale wnioskuję że zaawansowanie jest małe, bo tata od razu jak coś zaczęło być niepokojące biegł do lekarza, poza tym w drugim dniu pobytu w szpitalu miał robiony tomograf i nie znalazło żadnego guza. Wynik TK z karty wypisowej:
Cytat:
Duża ilość płynu w prawej jamie opłucnej grubości do ok. 90mm w okol. przypodstawnej. Następcza, częściowa niedodma płata dolnego tego płuca.
Miąższ płucny po stronie lewej o prawidłowej powietrzności, bez zmian ogniskowych.
Pojedyncze powiększone ww. chłonne o charakterze odczynowym - grubości do 15mm.
Narządy śródpiersia w normie.
Struktura kostna bez ognisk destrukcji npl, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa Th.

Z resztą wygląda jak w 100% zdrowy człowiek. Może łapie nieco zadyszkę na schodach, ale nie schudł ani gram i apetyt jaki był taki jest.
Trzymajcie kciuki żeby jak najszybciej wyleczyć ten syf :)

I uwaga do moderatorów: piszę z drugiego konta, bo poprzednie zostało zablokowane jak chciałem sobie zmienić email. Od 2 tygodni jestem w kontakcie emailowym z ludźmi z forum i przez ponad 2 tygodnie nikt mi nie pomógł odblokować konta.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group