1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 3
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Podwyższony poziom PSA
Mrakad

Odpowiedzi: 17
Wyświetleń: 26734

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2011-03-24, 12:03   Temat: Podwyższony poziom PSA
hevana napisał/a:
Ale ja nie napisałam, że któryś z lekarzy diagnozujących mego tatę zalecił czekanie aż poziom PSA wzrośnie do 10.
Przepraszam, widać źle zinterpretowałem Twoją informację, że dla lekarza 4.5 < PSA <10 jest szarą strefą w której nic konkretnego nie da się powiedzieć. Poziom > 5 powinien być sygnałem alarmowym. Faktem jest, że stany zapalne potrafią podbić PSA nawet x3.
Skoro masz trzy opinie niezależnych specjalistów, to Twoim obowiązkiem jest dopilnować by tata skrupulatnie się do nich stosował. W naszym raku dwa miesiące niemal nigdy nie są czasem krytycznym.
Cytat:
Po poście Mrakad mam wrażenie że naprawdę robię coś źle tylko nadal nie wiem co. Więc bardzo proszę jeśli ktoś może podać mi jakiś schemat działania, co robię nie tak, co powinnam jeszcze zrobić.
Postępujesz prawidłowo. Z tego co piszesz to najlepszym schematem działania jest wykonywanie zaleceń lekarzy.

Pozdrawiam,
Mrakad
  Temat: Podwyższony poziom PSA
Mrakad

Odpowiedzi: 17
Wyświetleń: 26734

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2011-03-22, 13:51   Temat: Podwyższony poziom PSA
Witaj hevana.

Zapraszałem na forum prostatyków, ale jak widzę nie skorzystałaś.

hevana napisał/a:
Owszem obserwowany jest wzrost PSA ale mój tata wielkimi krokami zbliża się do 70 a jak wiadomo poziom PSA wzrasta z wiekiem
Owszem, górna norma się podnosi, ale nie w nieskończoność. Dla Twojego taty poziom > 4.5 powinien być sygnałem ostrzegawczym. Czekanie na przekroczenie 10 kwalifikuje się do prokuratury.
Cytat:
istotny wpływ ma również łagodny rozrost gruczołu

To prawda, że BPH, stany zapalne mogą podnieść poziom PSA.
Cytat:
Lekarz mówił nam, że wartości PSA mieszczące w granicach 4-10 ng/ml są w tzw szarej strefie i w tych granicach 25% osób może mieć nowotwór.
Być może u pacjentów z PSA = 5 odsetek rakowców jest niski. Spytaj swojego lekarza dlaczego przy PSA > 10 trudno znaleźć chirurga, który podejmie się operacji.
Jeszcze raz zaproponuję zrobienie badania FPSA. Koszt niewielki a może dużo wyjaśnić.
I pamiętaj o ogólnej zasadzie ograniczonego zaufania. Dopiero trzy niezależne opinie specjalistów należy traktować z pełną powagą (jeśli się pokrywają!).

Pozdrawiam,
Mrakad
  Temat: Podwyższony poziom PSA
Mrakad

Odpowiedzi: 17
Wyświetleń: 26734

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2011-02-10, 20:26   Temat: Re: Podwyższony poziom PSA
hevana napisał/a:
7 lat temu poddany był zabiegowi częściowej resekcji gruczołu krokowego i od tego czasu znajdował się pod opieką urologa, średnio co dwa lata robiono mu kontrolne badanie PSA (które do tej pory było w normie - dwa ostatnie wyniki to 1,38 ng/ml - z roku 2007, 3,68 ng/ml z 2009 roku)
Ale ostatni wynik jest podwyższony 8,69 ng/ml,
zrobił również badanie usg w którym uwidoczniona zwapnienia w gruczole krokowym.

Tempo wzrostu PSA jest niepokojące. Zwapnienia w obrazie USG to pryszcz, są to skutki zadawnionych stanów zapalnych. Czy robiliście badanie FPSA? Biopsja rozstrzygnie sprawę. Trzy tygodnie oczekiwania nie mają znaczenia (w naszym raku). Więcej informacji znajdziesz na specjalistycznym forum:
http://gladiator-olsztyn.pl/?forum.
Tam zajmujemy się tylko prostatą.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group