1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 3
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Nowotwór mózgu - żółtakogwiaździak pleomorficzny ?
Monika1973

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 10387

PostDział: Nowotwory ośrodkowego układu nerwowego   Wysłany: 2014-07-20, 16:59   Temat: Nowotwór mózgu - żółtakogwiaździak pleomorficzny ?
Dziękuję za powyższe dobre słowa otuchy.
Mam opis do zamieszczonych zdjęć choć jest on bardzo lakoniczny. To TK było robione w warunkach SOR, ponieważ 1 tydzień po wyjściu ze szpitala siostra bardzo źle się poczuła (wystąpił ogromny ból głowy (nasilający się przez 2 dni, ogólna apatia) woleliśmy sprawdzić co się dzieje. Okazało się, że się odwodniła... Strasznie trzeba tego pilnować - układ nerwowy nie znosi odwodnienia. Teraz pilnujemy żeby piła minimum 6 x szklanka 0,4l. Takie dawkowanie pomaga w racjonalnym nawadnianiu, a nie przelaniu przez siebie wody.
Poniżej opis dot. zamieszczonego wyżej TK.

Pozdrawiam,

  Temat: Nowotwór mózgu - żółtakogwiaździak pleomorficzny ?
Monika1973

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 10387

PostDział: Nowotwory ośrodkowego układu nerwowego   Wysłany: 2014-07-20, 13:40   Temat: Nowotwór mózgu - żółtakogwiaździak pleomorficzny ?
Witam,
dziękuję za tak szybką odpowiedź. Badanie hist-pat wykonała dr hab.n.med. Grajkowska, zaś potwierdziła go prof. dr hab.n.med Ewa Matyja. Z tego co wnioskuję właśnie znakomity neuropatolog.
Ponadto, siostra była operowana przez lekarza pracującego w zespole prof. Ząbka (w Szpitalu Bródnowskim) w Warszawie.
Wiem, że rodzaj tego nowotworu jest bardzo rzadkim okazem (poniżej 1% wszystkich nowotworów mózgu) i być może stąd jest tak niejednoznaczny opis histopat. Jak wspomniałam, bardzo mnie niepokoją te komórki z podziałami mitotycznymi, nie wiem jak szybko będą one kolejnym zagrożeniem.
Jeśli chodzi o rezonans pooperacyjny (sprawdzający czy zostały jakieś komórki nowotworu) to będzie on robiony za ok. 2 tyg. czyli 2 miesiące po operacji. Podobno wcześniejsze tego typu badanie nie ma sensu, bo obraz może być nieprawdziwy z uwagi na ewent. obecność (niezabliźniona do końca rana czy też obrzęk po resekcji).
Odnośnie obecnego samopoczucia siostry - ma afazję, co oznacza kłopoty z mówieniem, myśleniem (głównie abstrakcyjnym), nazywaniem rzeczy. Ma też lekki niedowład prawych kończyn i dolnej części twarzy (głównie po prawej stronie). Ale te, nazwijmy to, pooperacyjne skutki są do zrehabilitowania stąd moja siostra jest pod opieką neuropsychologa i neurolaryngologa, a niebawem będzie jeszcze chodziła na fizjoterapię (ćwiczenia ruchowe).
Najgorsze są te mitotyczne komórki z tendencją do namnażania i w konsekwencji nawrotu.
Pozdrawiam,
MM
  Temat: Nowotwór mózgu - żółtakogwiaździak pleomorficzny ?
Monika1973

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 10387

PostDział: Nowotwory ośrodkowego układu nerwowego   Wysłany: 2014-07-20, 10:56   Temat: Nowotwór mózgu - żółtakogwiaździak pleomorficzny ?
Dzień dobry,
moja siostra (lat 33) jest po wycięciu guza mózgu, który okazał się żółtakogwiaździakiem pleomorficznym PXA (II st. wg WHO).
Guz był umiejscowiony w głębokich strukturach lewego płata czołowego z naciekiem na ciało modzelowate, dlatego wstępnie mówiono nam, że nie będzie mógł być usunięty całkowicie.
Jednak, na zdjęciach TK wykonanych 16 dni po operacji wygląda na to, że guz został całkowicie usunięty.

Nie daje mi spokoju wynik histopatologiczny (zał. 3), który poza wieloma różnymi informacjami, mówi o "obecnych pojedynczych figurach podziałów mitotycznych" oraz "obraz histopatologiczny niejednoznaczny".
Prosiłaby o informację co oznacza ten opis.
Czy to może oznaczać, że nowotwór ma silną zdolność do odnowienia się lub przerzutów?
Jakie jest dalsze postępowanie lecznicze w takiej sytuacji?
Czy może wystarczyć radioterapia czy potrzebne są inne środki?

Na razie siostra jest umówiona do onkologa na konsultację (wizyta będzie za tydzień).

Aby uzupełnić opis choroby mojej siostry przesyłam dokumenty (bez danych osobowych):
1. HISTOPATOLOGIA
2. TK_Rezonans.opis
3.a. KARTA INFORMACYJNA LECZENIA SZPITALNEGO.str 1
3.b. KARTA INFORMACYJNA LECZENIA SZPITALNEGO.str 2
4. Tomografia.16 dni po resekcji guza
Pozdrawiam,
MM









 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group