1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 12
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Hamartoma czy rak? --> rakowiak atypowy
Marianna1979

Odpowiedzi: 26
Wyświetleń: 18784

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2013-12-01, 20:08   Temat: Hamartoma czy rak? --> rakowiak atypowy
Chirurg stwierdził, że zmiana wygląda na stan zapalny lub krwiak. Kazał mi czekać na kolejny tomograf w styczniu sugerując, że minęło zbyt mało czasu od operacji(27.08.2013)
Jak się leczy krwiaki i czy są one groźne dla zdrowia?
  Temat: Hamartoma czy rak? --> rakowiak atypowy
Marianna1979

Odpowiedzi: 26
Wyświetleń: 18784

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2013-11-28, 16:25   Temat: Hamartoma czy rak? --> rakowiak atypowy
Witam, dawno nie pisałam bo trochę latałam po szpitalach :cry: Znalazłam wreszcie lekarza, któremu się chciało zająć atypowcem ;) . W szpitalu klinicznym zrobiono mi szereg badań biochemicznych, które wyszły ok, lub trochę przekraczając normę.
Zaskoczeniem jest jednak dla mnie wynik TK klatki piersiowej:
"Stan po usunięciu płata środkowego płuca prawego z powodu rakowiaka atypowego-przywnękowo oraz wzdłuż szczeliny skośnej po stronie prawej widoczne zmiany włóknisto-nieodmowe. Przy śródpiersiu, na poziomie lewego przedsionka, pomiędzy spływem żył górno i dolnopłatowej ognisko lite (10mm średnicy ok 16 mm wysokości) leżące bezpośrednio poniżej i do przodu od szwu pooperacyjnego- niewielka masa resztkowa lub wznowa miejscowa, nietypowy obraz zmian włóknistych jest mniej prawdopodobny."

W wykonanej tydzień temu scyntygrafii guzów neurohormonalnych z zastosowaniem Ga68:
"bez ognisk nadekspresji receptorów somatostatynowych mogących odpowiadać nowotworom neuroendokrynnym niższej złośliwości."

Badanie potwierdziło obecność zgrubienia w miąższu płuca prawego wzdłuż szceliny skośnej, najmasywniejsze przy śródpiersiu na poziomie uszka prawego przedsionka.

Nie wiem co dalej, leczyć analogami somatostatyny nie mogą bo brak jest receptorów, mogę być jeszcze raz operowana?
  Temat: Hamartoma czy rak? --> rakowiak atypowy
Marianna1979

Odpowiedzi: 26
Wyświetleń: 18784

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2013-09-24, 19:26   Temat: Hamartoma czy rak? --> rakowiak atypowy
Dzięki,
dowiedziałam się, że właściwie jeżeli chodzi o rakowiaki to właściwszym specjalistą jest endokrynolog, niestety w Poznaniu jest to dr Gut najbliższy termin prywatnej wizyty koniec listopada. Gdyby miał ktoś namiary na onkologa lub endokrynologa zajmującego się rakowiakami będę wdzięczna.

Proszę o wyjaśnienie następujących zapisów z badania hp:
TTF- 1(+)
CD X2 (-)
CHROMOGRANINA (+)
CD 56(+)
Ki -67 (6-8/10HPF)
Dzięki
  Temat: Hamartoma czy rak? --> rakowiak atypowy
Marianna1979

Odpowiedzi: 26
Wyświetleń: 18784

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2013-09-24, 12:34   Temat: Hamartoma czy rak? --> rakowiak atypowy
Pierwotnie diagnozowano mnie pod kątem hamartomy, tak wskazywały badania tk i pulmonolog, w badaniu hp po operacji stwierdzono carcinoid atypicum czyli rakowiaka atypowego.
  Temat: Hamartoma czy rak? --> rakowiak atypowy
Marianna1979

Odpowiedzi: 26
Wyświetleń: 18784

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2013-09-19, 17:15   Temat: Hamartoma czy rak? --> rakowiak atypowy
Jestem po wizycie u onkologa i jestem zdegustowana. Lekarz przemiły, spytał mnie czy wiem dlaczego trafiłam do onkologa? :roll:
No ja mu na to, że wiem czytałam czym jest rakowiak ale nie wiem co dalej. A on na to, że też nie wie i życzy mi szczęścia, bo rokowania są dobre, ponieważ jestem młoda. Nie było mowy o schemacie obserwacji guza, na moje pytanie o takowy odesłał mnie do poradni torakochirurgicznej. Sama nie wiem czy szukać innego onkologa?
Mam jeszcze jedno pytanie czy w przypadku wystąpienia rakowiaka na płucach ewentualna wznowa może pojawić się w obrębie układu pokarmowego? :?ale?:
Z tego co czytałam 80% przypadków wystepowania tego typu guzów to układ pokarmowy, 20% oddechowy.
  Temat: Hamartoma czy rak? --> rakowiak atypowy
Marianna1979

Odpowiedzi: 26
Wyświetleń: 18784

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2013-09-16, 12:13   Temat: Hamartoma czy rak? --> rakowiak atypowy
Dziś otrzymałam wyniki .Niestety nie jest to nowotwór łagodny. :?ale?:
Carcinoid atypicum lobi medialis pulmonis dextri ( pT1, G2, pN0, R0)
Immunoprofil odpowiada atypowemu rakowiakowi płuca.
Przerzutów do węzłów nie stwierdzono.
Czy poza operacjami wchodzi w grę jakieś leczenie, jak przygotować się na rozmowę z onkologiem?
Pozdrawiam i dziękuję za pomocną dłoń
  Temat: Hamartoma czy rak? --> rakowiak atypowy
Marianna1979

Odpowiedzi: 26
Wyświetleń: 18784

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2013-09-02, 12:19   Temat: Hamartoma czy rak? --> rakowiak atypowy
Witam, już jestem w domu. Rozpoznanie opisowe z karty informacyjnej, guz nowotworowy płuca prawego Z03.1.
Leczenie zastosowane: torakotomia prawostronna, lobektomia środkowa. Limfadenektomia śródpiersia.
W chwili obecnej czekam na wyniki będą w przyszły wtorek.
Jestem załamana szłam na operację laparoskopem, z hamartomom wyszłam z 3 miesięcznym zwolnieniem i guzem nowotworowym płuca. Naprawdę nie wiem co o tym wszystkim myśleć.
  Temat: Hamartoma czy rak? --> rakowiak atypowy
Marianna1979

Odpowiedzi: 26
Wyświetleń: 18784

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2013-08-20, 11:41   Temat: Hamartoma czy rak? --> rakowiak atypowy
Mam pytanie czy ktoś spotkał się ze zmianami nowotworowymi płuc u 30 latków. Mój lekarz był zaniepokojony zwiększeniem objętości guza dwukrotnie. Procentowo ryzyko wystąpienia raka w tym wieku jest małe, ale mój pulmonolog widział już takie przypadki.
  Temat: Hamartoma czy rak? --> rakowiak atypowy
Marianna1979

Odpowiedzi: 26
Wyświetleń: 18784

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2013-08-19, 20:48   Temat: Hamartoma czy rak?
Kujawsko - Pomorskie Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy
  Temat: Hamartoma czy rak? --> rakowiak atypowy
Marianna1979

Odpowiedzi: 26
Wyświetleń: 18784

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2013-08-19, 14:39   Temat: Hamartoma czy rak?
Witam wszystkich, w poniedziałek do szpitala w Bydgoszczy, będą wycinać guza. Lekarz był zaniepokojony zwiększeniem objętości guza. Czy ktoś był tam operowany? Chętnie wysłucham czego mogę się spodziewać...
  Temat: Hamartoma czy rak? --> rakowiak atypowy
Marianna1979

Odpowiedzi: 26
Wyświetleń: 18784

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2013-08-06, 16:39   Temat: Hamartoma czy rak? --> rakowiak atypowy
Dziękuję za odpowiedź. Mam spore obawy, z tego co czytałam hamartoma jest raczej czymś wrodzonym a ja trzy lata temu nic na płucach nie miałam. Jestem bardzo ciekawa co powie pulmonolog. Na razie pozostaje mi czekać.
  Temat: Hamartoma czy rak? --> rakowiak atypowy
Marianna1979

Odpowiedzi: 26
Wyświetleń: 18784

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2013-08-04, 13:55   Temat: Hamartoma czy rak? --> rakowiak atypowy
Dzień Dobry,
mam 34 lata, nie palę i nigdy nie paliłam, w rodzinie nie występowały choroby nowotworowe, od lutego tego roku zaczęto mnie diagnozować w poradni pulmonologicznej.
W trakcie badań kontrolnych w pracy zrobiono mi rtg klatki piersiowej, stwierdzono dobrze wysycony cień okrągły w prawym dolnym polu płucnym 18mm.
przeprowadzone badanie TK potwierdziło rtg.

TK KLP:
Badanie KT klp wskazuje w PS4 owalną gładką masę o wymiarach poprzecznych 15x12 mm i gładkich zarysach zew. Masa położona jest w bezpośrednim sąsiedztwie naczynia tętniczego, ale nie ulega wzmocnieniu kontrastowemu, nie stwierdza się innych zmian ogniskowych w płucach. Odcinkowe niewielkie pogrubienie szczeliny międzypłatowej w płucu lewym na wysokości LS6.
Struktury śródpiersia i duże naczynia klatki piersiowej prawidłowe, nie stwierdza się obecności powiększonych węzłów chłonnych śródpiersia i wnęk płucnych. Ściany klatki piersiowej bez patologii.

Ponownie przeprowadzono badanie rtg w lipcu, okazało się, że zmiana urosła do 20 mm.

Drugie TK potwierdziło:

TK KLP:
Kontrolne badanie TK wykazuje powiększenie guzka do wymiarów poprzecznych 15x17; objętość guzka zwiększyła się z 0,9 do 1,6 ml. Różnica gęstości zmiany pomiędzy fazą tętnicza a żylną badania wynosi ok. 10 jH, ale bezpośrednie sąsiedztwo naczyń powoduje, że pomiar jest niemiarodajny. Poza tym płuca i śródpiersie jak w badaniu poprzednim.

Chciałabym wiedzieć czy może być to hamartoma? Jakieś trzy lata temu miałam też robione rtg i w opisie nie odnotowano nic o ewentualnej zmianie.
Nie mam żadnych objawów w postaci kaszlu, nie chudnę. Zdenerwowałam się zwiększeniem objętości guzka na co może ona wskazywać. Będę wdzięczna za każdą odpowiedź, lekarza mam dopiero pod koniec miesiąca.
Pozdrawiam
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group