1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 2
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Powiedzieć?- Nie mówić?
Madzia70

Odpowiedzi: 27
Wyświetleń: 19855

PostDział: Psychoonkologia / emocje w chorobie nowotworowej   Wysłany: 2017-04-09, 06:24   Temat: Powiedzieć?- Nie mówić?
Zaraz, spokojnie. Napisał chłopak, co czuje, nawet jeśli nie użył właściwego określenia. Z podpisu wynika, że jest studentem, a zatem bardzo młodym człowiekiem. Nie można wymagać od ludzi, którzy dopiero wchodzą w świat, żeby zawsze używali najwłaściwszych określeń.

Zgadzam się, że stwierdzenie "fajnie się czyta" może jest niezbyt adekwatne. Ale doceńmy to, że facet czyta tutaj, a nie siedzi na fejsie w tym czasie, lajkując sieczkę, jak większość jego kolegów. Jeśli rzeczywiście jest studentem medycyny, chciał się u nas zalogować (mógł przecież fajnie podczytywać bez logowania, prawda?) - to znaczy, ze chce pomóc. A zatem jest wrażliwym na nieszczęście ludzkie człowiekiem. W dodatku z profilu wynika, że chłopak interesuje się onkologią - prawdopodobnie będzie mógł być dla naszych chorych realną pomocą.

"Ducha nie gaście" :)

Studencie, witamy na pokładzie :flower: Bardzo się cieszę, ze jesteś z nami :)
  Temat: Powiedzieć?- Nie mówić?
Madzia70

Odpowiedzi: 27
Wyświetleń: 19855

PostDział: Psychoonkologia / emocje w chorobie nowotworowej   Wysłany: 2017-01-21, 08:02   Temat: Powiedzieć?- Nie mówić?
Pewnie nie wyczerpię tematu ;) ale napiszę, z czego mogą się brać problemy z komunikacją u lekarzy, którzy nie mają en general problemów z komunikacją.

Trafiam na chorego, który pomimo historii onkologicznej nie wie, na co jest chory (!). Nie wie, bo wszyscy lekarze, na których trafiał do tej pory - bali się powiedzieć mu, że ma nowotwór. Bali się, chociaż pytał otwarcie. To dla mnie jedna z najtrudniejszych komunikacyjnie sytuacji - jak powiedzieć, jak nie zranić, jak wytłumaczyć kolegów, że nie powiedzieli? Jak pomóc, jak dać nadzieję? A może po prostu uciec, tak jak poprzednicy, poklepać po ramieniu "wszystko będzie ok"? Przecież wiem, że ten człowiek za kilka dni "odjedzie", nie będzie już chciał żadnych informacji, będzie umierał...

Druga sytuacja - rodzina. "Niech pani doktor nie mówi, bo on się załamie, przestanie walczyć i umrze". Ja wiem, że i tak umrze, ale jeśli powiem, to rodzina mnie zlinczuje - "umarł, bo pani mu powiedziała". Jak przyjąć na klatę agresję rodziny, jak nie dać się zabić (grożono mi już sądem), jak wyciszyć ich emocje? A może przyjąć narzuconą linię postępowania, jak wyżej poklepać po ramieniu itd.?
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group