1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 46
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Guz nosogardła
Iza-55

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 67681

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2015-11-02, 22:35   Temat: Guz nosogardła
Witajcie! Minęło kilka miesięcy, a u nas wszystko dobrze. Rozwiały się wątpliwości co do rzekomej drugiej wznowy raka nosogardła. Była nerwówka, ale mija 2 rok od leczenia CyberKnifem i jest dobrze.

Tomograf komputerowy u mojej siostry odbył się 13.05.2015r. i już wtedy pojawiła się nadzieja. Przytoczę ważniejsze fragmenty:
"W obecnym badaniu w zakresie nosogardła nie stwierdza się żadnych zagęszczeń podejrzanych o wznowę. Błona śluzowa na tym poziomie o gładkich obrysach, bez ognisk patologicznego wzmocnienia kontrastowego. Węzły chłonne zagardłowe niepowiększone (...)
Wnioski: Aktywnego nacieku npl w zakresie nosogardła nie stwierdzono. Niejednoznaczny charakter węzła chłonnego grupy IIA po stronie prawej i węzłów chłonnych w górnym śródpiersiu. Zalecana wczesna kontrola".
I ta kontrola odbyła się 3.07.2015r. w badaniu PET. W badaniu tym w nosogardle "SUV max 5,08 w porównaniu z badaniem poprzednim minus 51%, a w śródpiersiu SUVmax 2,16, w porównaniu z badaniem poprzednim minus 20%". To chyba najważniejsze.
Wnioski: W badaniu PET/TK nie uwidoczniono ognisk patologicznego wychwytu radioznacznika odpowiadających lokalizacji zmian nowotworowych z wysokim poziomem metabolizmu glukozy.
Następna wizyta kontrolna w styczniu 2016r. Siostra dobrze się czuje, nie myśli o chorobie.
Co się stało, że to wszystko tak źle wyglądało, obrzęki, stany zapalne? Chyba trzeba zrzucić to na karb skutków ubocznych leczenia. Jedno jest pewne, każdą zmianę trzeba obserwować i badać. Cieszę się, że siostra jest pod dobrą opieką gliwickich lekarzy. Chociaż czasami ich powściągliwość w wypowiadaniu się, w daniu jakiejś nadziei potrafi być bardzo dołująca.
Pozdrawiam wszystkich walczących, dziękuję za wszystkie ciepłe słowa i rozmowy na priv. Jeżeli macie jakieś pytania i ja lub siostra możemy w czymś pomoc to piszcie, tutaj lub na priv. Iza-55 _littleflower_

[ Komentarz dodany przez Moderatora: JustynaS1975: 2015-11-03, 08:41 ]
Super. Niech tak trwa :)
  Temat: Guz nosogardła
Iza-55

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 67681

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2015-02-20, 20:29   Temat: Guz nosogardła
Witam wszystkich! Parę miesięcy minęło odkąd napisałam ostatnio, niekiedy człowiek nie ma już siły dzielić się z innymi. Jednak za zgodą mojej siostry napiszę parę słów.
Konsylium odbyło się 25.11.2014r. Lekarze ustalili, że na razie nie będą naświetlać. Nie podają również chemioterapii, bo nie ma takich wskazań. Siostra dobrze się czuje, nic ją nie boli.

W tym tygodniu tj. 16.02.2015r. odbyła się kolejna fiberoskopia. Obraz w badaniu jest ten sam co w listopadzie. Minimalnie obrzęk powiększył się, ale lekarze mówią, że tak 5 % więc nie ma co panikować. Sytuacja jest stabilna i na razie będą obserwować. Gdyby teraz siostra miała mieć te naświetlania to byłyby mniejsze dawki promieniowania. Lepiej więc poczekać. Znów lekarz mówił o tym, że czas działa na korzyść. Rozmawiałyśmy też z profesorem. Podał siostrze rękę i powiedział, że wszystko jest dobrze. Tak więc trzymamy się tego, bo tak naprawdę możemy mieć do czynienia z obrzękiem popromiennym. A na kolejną wizytę zapraszają nas w kwietniu na tomograf komputerowy.

Dziękuję Anulko za pamięć i mam nadzieję, że u męża też wszystko dobrze.
Dużo wytrwałości dla wszystkich, którzy borykają się z tą chorobą.
Serdecznie pozdrawiam. Iza-55
  Temat: Guz nosogardła
Iza-55

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 67681

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2014-11-17, 22:07   Temat: Guz nosogardła
Tak. Na dzień 25.11.2014r. wyznaczono termin na fiberoskopię oraz konsylium.
Dziękuję bardzo DSS za rozmowę. Mimo wszystko zapytam: czy ktoś słyszał, czytał lub był leczony na raka nosogardła inną metodą niż chemioterapia? Może gdzieś za granicą?

Również ciepło Was wszystkich pozdrawiam. Iza-55
  Temat: Guz nosogardła
Iza-55

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 67681

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2014-11-03, 22:57   Temat: Guz nosogardła
Witajcie:) Siostra jest po badaniu PET. Wyniki będą 17 listopada. Kolejki w Gliwicach chyba wydłużają się. Urządzenie PET było w takiej części, gdzie jeszcze nigdy nie byłyśmy. Nawet nie sądziłam, że tam może być jeszcze tyle pomieszczeń, a w nich tylu ludzi. Od wykonania TK mija prawie 3 miesiące (8 sierpnia). Bardzo boję się o czas. Żyjemy nadzieją, że to badanie rozwieje wątpliwości lekarzy i będzie wszystko dobrze. Jeżeli tak się nie stanie to boję się myśleć jak bardzo ta zmiana urosła. No smutno jest...
  Temat: Guz nosogardła
Iza-55

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 67681

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2014-10-20, 22:12   Temat: Po kontroli...
Hej! Jesteśmy po wizycie w Centrum Onkologii. Siostrze zlecono wykonanie badania PET-TK. O terminie zostanie powiadomiona telefonicznie (ponoć do miesiąca).
A wiec jednak PET..., w poście powyżej stawiałam na rezonans, ale lekarz od razu wskazał na PET. Stwierdził, że skoro w tomografie jest niejasność to trzeba to zbadać.
Co do leczenia tych skutków ubocznych radioterapii to znów lekarz wypowiedział się niepewnie.
Myślę, że na razie musimy to zostawić. Mam nadzieję, że jak Zoi pojedzie na tlenoterapię to dowie się tam czegoś więcej na ten temat:)
Pozdrawiam. Iza-55
  Temat: Guz nosogardła
Iza-55

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 67681

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2014-10-02, 22:06   Temat: Guz nosogardła
Witam:). Widzę, że ostatni mój post jest z 25 sierpnia, a dziś już 1 października. Powiedzcie gdzie są te limity w onkologii, badania trwają tak długo ....
Mam dobre wiadomości :) Wczoraj był dzień pełen emocji. Tylko ten kto choruje lub jego najbliżsi wiedzą co to znaczy czekać na wynik badania ...
Wynik hist.pat. nie potwierdził wznowy, a tylko zapalenie "Inflammatio chronica cum proliferatione acanthotica epithelii plani [M-43000]
Wycinki pobrano ze stropu i tylnej ściany nosogardła str. lewa - liczne kremowo-beżowe od 0,2 do 0,4 cm " - taki skąpy opis, tylko 2 zdania, ale najważniejsze, że nie ma nawrotu nowotworu.
Wcześniej badanie USG szyi i podobojczy też niczego nie wykazało.
Pytanie co teraz dalej? Jesteśmy umówieni w centrum onkologii na 20 października. Czy wystarczą te badania, czy też będzie dalsza diagnostyka?
Dziękuję bardzo Magdzie (DSS) za wyczerpującą odpowiedź w mojej sprawie. Dużo też rozmawiałyśmy na ten temat. Wiem już że badanie PET mogłoby nie dać miarodajnych wyników, a lepszy w tym przypadku byłby rezonans. Lekarze muszą chyba w jakiś sposób rozwiać wątpliwości związane z opisem badania w TK?
Jeszcze jedna rzecz mnie niepokoi. W jaki sposób leczyć te stany zapalne? Przeglądałam blog Pauliśki, która też jest po leczeniu raka nosogardła (DCO) i przy jednej z wizyt zauważono u niej w nosogardle ropę zalegającą na bliżnie i od razu wysłano ją na inhalację, po czym powtórzono badanie. Tymczasem w przypadku mojej siostry laryngolodzy boją się cokolwiek zrobić, ciągle tylko odsyłają do onkologów, a ci z kolei twierdzą, że nic nie robić. Czy może miał ktoś podobny problem?
Pozdrawiam Was gorąco. Iza-55.
  Temat: Guz nosogardła
Iza-55

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 67681

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2014-08-25, 21:58   Temat: Guz nosogardła
Witam Kochani!

06.08.2014r. odbyło się badanie TK, a dziś wizyta kontrolna i odebraliśmy wyniki.
Lekarz zaleca dalsze badania, bo według niego albo mamy do czynienia ze stanem zapalnym albo z kolejną wznową.
Fragmenty TK: "Światło nosogardła jest niesymetryczne, lewy zachyłek gardłowy jest spłycony, śluzówka w jego obrębie ulega silniejszemu wzmocnieniu kontrastowemu. Silne wzmocnienie przechodzi w obręb sklepienia nosogardła. Zmiany w obrębie sklepienia grubości do 7 mm, w obrębie zachyłka gardłowego lewego wielkości do 9 x 22 mm"
Wnioski: "Nieprawidłowy obraz nosogardła, podejrzenie zmian naciekowych po stronie lewej. Liczne węzły chłonne w obrębie obu podobojczy, proponuję ich ocenę w badaniu USG". Pod spodem wklejam całość TK.

I na to USG siostra jedzie za 2 dni. Do tego w dniu 04 września będzie robiona fiberoskopia. Lekarz zastanawiał się też nad PET, ale to będzie zależało chyba od tych dodatkowych badań.

Ponadto przy badaniu lekarz stwierdził owrzodzenie w gardle?? Powiedział, że taki stan może być też przy zmianie nowotworowej. Siostra dodała, że od jakiegoś czasu gorzej słyszy, na co lekarz odpowiedział, że te objawy oraz bóle głowy to są częste przypadki przy leczeniu radioterapią.

Chciałam jeszcze zwrócić na coś uwagę. Lekarz mówił też o zmianach podobojczy, ale dopiero w domu przyszło nam do głowy, że siostra w lipcu miała robione kontrolne USG piersi i w związku z pojawieniem się dwóch guzków w piersi lewej zalecono biopsję gruboigłową. Biopsja odbyła się w sierpniu i już wtedy pani doktor powiedziała o tym, że jest tam tylko zwapnienie. Wynik hist.pat nie potwierdził niczego złego ("Płyn białkowy z komórkami piankowatymi i płatami komórek sutka bez cech atypii. 14.08.2014r.").
Czy jest możliwe, że węzły podobojczy są powiększone na skutek tej ingerencji?

Ogólnie samopoczucie siostry jest dobre, w ostatnim czasie przytyła trochę. Tarczyca też jest w normie. Dosłownie od paru dni siostra skarży się, że nie może połknąć większych kawałków jedzenia. Czy możliwe, żeby to było jakieś przejściowe zapalenie gardła? Może udać się do jakiegoś dobrego laryngologa, żeby coś na to przepisał. Czy miałoby to wpływ na wynik TK? Nie chce mi się wierzyć, że w tak krótkim czasie rak dałby kolejną wznowę. Może lekarze dmuchają na zimne. Co o tym myślicie?
Pozdrawiam.

Wklejam wynik TK z 06.08.2014r.

  Temat: Guz nosogardła
Iza-55

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 67681

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2014-04-14, 22:51   Temat: Guz nosogardła
Witajcie!
Chciałam Wam zameldować, że u mojej siostry wszystko dobrze. Jakoś coraz mniej ogląda ludzi w białych fartuchach, dużo wypoczywa i nabiera sił. Ostatnio przytyła i stara się ograniczać tłuste jedzenie. Zaczęły się wyjazdy na działkę i dopiero teraz widzę, a mamy prawie 4 lata od tego "agresywnego" leczenia w 2010r., że odzyskała fizyczną siłę. Tak jak kiedyś zmieniamy się przy pracach typu koszenie trawy czy uprawa ziemi. Oby tak dalej, a będzie dobrze.

30.01.2014r. wykonano endoskopię nosa, nosogardła i krtani.
Endoskopia wykonana była w miejscowym szpitalu, opis jest dość skąpy
Opis: W znieczuleniu miejscowym przy użyciu endoskopu uwidoczniono jamy nosa i nosogardła, śluzówka nosogardła zaczerwieniona z zalegającą gęstą wydzieliną. Następnie wykonano videolaryngoskopię. Na nasadzie języka szczególnie po stronie lewej uwidoczniono kalafiorowatą zmianę o wielkości 2x15cm. Pobrano wycinek do badania hist-pat. Krtań-szpara głośni szeroka, duże obrzęki fałdów rzekomych.
Z rozmowy z lekarzem siostra dowiedziała się, że nosogardło jest czyste. Niepokoiła ich zmiana na nasadzie języka, z której młoda lekarka pobrała wycinek. Ta zmiana była już rok temu zdiagnozowana jako polip. 07.02.2014r. ponownie potwierdziło się to samo (Inflammatio chronica. Brak cech dysplazji [M-43000]).

14.01.2014r. RTG klatki PA. Opis badania: Narządy klatki piersiowej radiologicznie prawidłowe, bez cech rozsiewu procesu npl.[/b]

27.01.2014 wykonano badania na tarczycę. Oto wyniki:
TSH III generacja ultra 1,945 ulU/ml (0,550-4,780)
FT3 4,29 pmol/l (3,5-6,5)
FT4 10,31 pmol/l (11,5-22,7)

10.02.2014r. kontrola w Centrum Onkologii Gliwice. Lekarz potwierdził, że nie dzieje się nic groźnego i wyznaczył następne badanie kontrolne, a będzie to tomograf komputerowy na 06.08.2014r.

Zaraz wpiszę siostrę i siebie na majowy zjazd forumowiczów. Bardzo chciałabym spotkać się z Wami. Serdecznie pozdrawiam:)
  Temat: Guz nosogardła
Iza-55

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 67681

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2013-10-20, 23:13   Temat: Sukces
Witajcie po długiej nieobecności:)

Jest zwycięstwo!!! Bluesy tak jak napisałaś jest pełen sukces. Było ciężko, ale udało się. Przy kontrolnej wizycie, gdzie oznajmiono siostrze wynik TK sam doktor ucieszył się z wyników leczenia.

Wynik badania tomografu komputerowego z dnia 24.09.2013r.:
Obraz TK odpowiada zmianom po przeprowadzonym leczeniu, bez radiologicznych cech wznowy miejscowej procesu npl.

A teraz napiszę po kolei jakie było leczenie i badania, w nadziei, że komuś to bardzo pomoże. Od samego początku siostra i ja poszłyśmy za radą Magdy (DSS) i z centrum onkologii w Opolu siostra przeszła do centrum onkologii Gliwice. Początek opisałam wyżej.

18.04. - 29.04.2013r. pobyt w szpitalu miał na celu wykonanie badań. Źle podałam na górze, że rozpoczęto już leczenie. Nie tak szybko:)
Decyzją konsylium I Kliniki Radioterapii i Chemioterapii, siostra została zakwalifikowana do radioterapii stereotaktycznej CyberKnife do dawki całkowitej 20 Gy w 5 frakcjach na guz nosogardła. Rozpoczęto procedury przygotowawcze do leczenia promieniami, wykonano maskę stabilizującą, TK oraz MR.

03.06 - 19.06.2013r. pobyt w szpitalu - leczenie.
Wynik badania histopatologicznego: Carcinoma planoepitheliale.
Zastosowane leczenie: Stereotaktyczna, frakcjonowana radioterapia CyberKnife na obszar wznowy nosogardła podając dawkę całkowitą 20 Gy w 5 frakcjach. Radioterapia przebiegła bez powikłań.

12.08.2013r. kontrola w CO Gliwice, wyznaczono termin TK na dzień 24.09.2013r. i termin kolejnej kontroli.

07.10.2013r. Wynik tomografu komputerowego z badania wykonanego 24.09.2013r. : Zniekształcenie powierzchni wolnej części języka odpowiadające w pierwszej kolejności zmianom po przeprowadzonym leczeniu.
Asymetryczne pogrubienie migdałka językowego po stronie lewej, bez ewidentnych radiologicznych cech obecności zmian o charakterze npl.
Ściany gardła we wszystkich piętrach są niepogrubione, bez obecności ewidentnych zmian ogniskowych.
Węzły chłonne szyi są niepowiększone.
Obraz pozostałych struktur głowy i szyi bez istotnych odchyleń od normy.

Wnioski: Obraz TK odpowiada zmianom po przeprowadzonym leczeniu, bez radiologicznych cech wznowy miejscowej procesu npl.

10.02.2014r. odbędzie się kolejna kontrola w CO. Zaproponowano siostrze wykonanie fiberoskopii i rtg klatki piersiowej w miejscu zamieszkania.

Moja siostra przez cały czas wierzyła w sukces tego leczenia, dużo czytała różnych książek, nawet tych dotyczących samo uzdrowienia i samo realizacji, czytała też poezję, kocha malarstwo, oglądała filmy tak aby nie myśleć o chorobie, dużo wyjeżdżaliśmy na jedno dniowe wycieczki, kontakt z przyrodą też był bardzo ważny, spacery po lesie, wypoczynek w ogrodzie i cały czas wierzyła, że chemia nie będzie potrzebna i to okazało się prawdą. Mamy też nadzieję, że w przyszłości uda nam się pojechać za granicę do świętego miejsca Lourdes, aby podziękować za wyzdrowienie.
Siostra i ja bardzo chciałyśmy Wam podziękować za wsparcie. Nie udało nam się dotrzeć w tym roku na zlot forumowiczów, ale mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś poznamy się bliżej.
W szczególności chciałyśmy podziękować Magdzie (DSS) bo to dzięki jej sugestiom udałyśmy się do ośrodka do Gliwic. Przez cały czas, kiedy telefonicznie kontaktowałam się z Magdą zawsze spotkałam się z jej serdecznością i pomocą, (nawet gdy była na wyjeździe cierpliwie mnie wysłuchała). Magda jesteś niezastąpiona, bardzo dziękujemy Ci za okazaną pomoc.
  Temat: Guz nosogardła
Iza-55

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 67681

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2013-04-19, 22:03   Temat: Guz nosogardła
Witam:)
Bluesy, Gazda bardzo Wam dziękuję za słowa wsparcia:)
Od wczoraj siostra jest już na oddziale w Gliwicach. Dzisiaj dowiedziała się, że we wtorek będzie konsultacja w jej sprawie, a do wtorku pewnie zrobią jakieś badania. Miała już pobraną krew i RTG płuc. Udało nam się trochę ujarzmić tarczycę, obecnie ma niedoczynność, ale z wyniku TSH 33 jest poprawa na 22, czyli lek działa (euthyrox 100).
Poza tym wczoraj, w oczekiwaniu na wynik badania krwi (2-3 godziny, przed przyjęciem na oddział) poszłyśmy sobie do pobliskiej gliwickiej palmiarni:) Bardzo ładnie to urządzili, jest kilka pawilonów, punkty widokowe i przyjemne miejsce na wypicie kawy:) Z racji tego, że zieleń koi zmysły to mam nadzieję, że będziemy tam często bywać:)
Pozdrawiam:)
P.s. Magdalena na pv napisałam wiadomość do Ciebie, ale widzę, że jej jeszcze nie odebrałaś. Nie wiem jak długo siostra będzie w klinice, czy aż do 8 maja, ale też jest na 8 piętrze:) Super by było gdyby udało nam się spotkać, albo chociaż Tobie z siostrą:) Pa!
  Temat: Guz nosogardła
Iza-55

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 67681

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2013-04-07, 22:38   Temat: Guz nosogardła
Witam:)
Kontrolny tomograf komputerowy miał odbyć się w marcu, ale już w grudniu siostra skarżyła się na to, że gorzej słyszy. Postanowiłyśmy więc przyśpieszyć kontrolę i pojechać w styczniu.
Za Waszą radą jesteśmy już w Gliwicach u profesora Składowskiego.

05.03.2013r. odbył się kominek radiologiczny, na którym lekarze potwierdzili zmianę patologiczną wymagającą weryfikacji histopatologicznej.
Tego samego dnia wykonano fiberoskopię nosogardzieli. Wynik: badanie przez lewy przewód nosowy. Strop nosogardła guzowaty. W obszarze nasady języka strona lewa, przerost błony śluzowej lub tkanka rozrostowa. Obrzęk błony śluzowej krtani. Szpara głośni wąska
Zdjęcia wykonano perfekcyjnie, spróbuję je na dole wkleić.
Następnie skierowano nas do naszego miejscowego szpitala na pobranie wycinków do badania histopatologicznego z guza nosogardła oraz nasady języka strona lewa.

11.03.2013r. wykonano biopsję nosogardła.
03.04.2013r. odebrałyśmy wyniki hist-pat. Wycinki z laboratorium w Gliwicach trafiły do Instytutu do oznaczenia, stąd taki długi termin. Trzeba się jednak upominać i dzwonić do nich, to było ponoć przyśpieszone.
04.04.2013r. konsultacja u Profesora.

Wynik histopatologiczny potwierdził wznowę w nosogardle. Natomiast u nasady języka stwierdzono zwykły polip (Papilloma) uff...
Leczenie wznowy zaplanowano na 18 kwietnia. Nie spodziewałyśmy się tak szybkiego terminu. Będzie też wykonany nowy tomograf komputerowy i inne badania po przyjęciu na oddział. Nie mówił nic o PET, a nam wyleciało to z głowy.
Zapytałyśmy o to jak będzie wyglądało samo leczenie. Profesor odrzekł, że przewiduje 5 naświetlań CyberKnife czyli tym najnowszym urządzeniem, które posiada ten ośrodek. Do leczenia będzie włączona też chemia. Siostra zwróciła uwagę na te powiększone węzły chłonne na szyi. I tutaj profesor stwierdził, że nie widzi zagrożenia, zbadał też palpacyjnie szyję. Po rozmowie z naszą DSS wiem, że mamy tego przypilnować. Myślę, że nowe TK pokaże, czy to było zapalenie, które zniknęło, czy coś tam jest.
Będzie drugie leczenie. Jestem jednak dobrej myśli, bo gdy robiłyśmy badania to wyglądało to coraz gorzej. Profesor jest bardzo przystępną osobą, swobodnie z nami rozmawiał, dał siostrze nadzieję, że to będzie tylko dodatkowe leczenie i tego się trzymamy:)
Pozdrawiam Was serdecznie i proszę o modlitwę za siostrę:)
P.s. Bluesy mam nadzieję, że spotkamy się kiedyś w Gliwicach. Jeżeli ktoś z naszego forum będzie w CO Gliwice to napiszcie. Dobrze, że siostra będzie tam leczona.

[ Dodano: 2013-04-07, 22:48 ]
Załączam 3 pliki.

[ Dodano: 2013-04-07, 22:49 ]
:)



[ Komentarz dodany przez Moderatora: Richelieu: 2013-04-07, 23:00 ]
Dane osobowe lekarzy także należy usuwać !
  Temat: Guz nosogardła
Iza-55

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 67681

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2013-02-17, 18:40   Temat: Guz nosogardła
TK twarzoczaszki z kontrastem niskoosmolarnym - 14.02.2013r.
Badanie TK szyi w fazie mieszanej w warstwach 3 mm. Wtórne rekonstrukcje wielopłaszczyznowe.
W porównaniu do badania poprzedniego z dnia 28.03.2012r. stwierdzam:

W nosogardle na ścianie tylnej widoczny jest obszar o wzmożonym wzmocnieniu kontrastowym o wym. 22x18mm skan 24-poprzednio niewidoczny.
Widoczne jest także zwężenie światła jamy noso-gardła na tym poziomie.
Po stronie prawej zażuchwowo węzeł chłonny z cechami nacieku o wym. 15x9mm skan 42 progresja wielkości.
Podbródkowe węzły chłonne niepowiększone- ale widoczne o śr. do 8mm.
W sitowiu po stronie lewej widoczny jest kostniak średnicy 5mm.
Polipowate zgrubienia śluzówki zatoki szczękowej prawej.
W górnym biegunie prawego płata tarczycy znajduje się hipodensyjna zmiana ogniskowa o wymiarach 11x8mm.
Obecności innych zmian w wykonanym badaniu nie wykazano.
Wniosek: progresja zmian w zakresie nosogardła. Nacieczony węzeł chłonny w okolicy zażuchwowej prawej.

Wykonano jeszcze takie badania:

Fiberoscopia nosogardła - 06.02.2013r.
Przy ujęciu nosogardła zgrubienie śluzówki, łatwo krwawiące przy dotyku. Śluzówka nozdrzy tylnych gładka, zanemizowana.
Zalecenia: kontrolna fiberoscopia za 2 m-ce.

RTG klatki piersiowej - 24.01.2013r.
Sylwetka serca w normie.
Pola płucne bez zagęszczeń ogniskowych. Kąty p-ż wolne.
Małe zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa.

Z takimi wynikami jedziemy w przyszłym tygodniu do lekarza. Czy siostrę czeka kolejne leczenie? Czy mogę prosić o wytłumaczenie mi wyniku TK?
Pozdrawiam. Iza
  Temat: Guz nosogardła
Iza-55

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 67681

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2012-02-13, 21:21   Temat: Guz nosogardła
Witam:)
Chciałabym prosić o interpretację wyników badań krwi. Badania były robione u lekarza rodzinnego, a zlecone przez endokrynologa. Czy mógłby ktoś spojrzeć na te wyniki pod kątem onkologicznym?

Morfologia podstawowa:
WBC 5,8 10 ^3/uL (4,0-11,0)
RBC 4,15 10^6/uL (4,00-5,20)
HGB 11,5 g/dl (12,4-15,2)
HCT 35,7 % (38,0-45,0)
MCV 86 fl (82-98)
MCH 27,6 pg (27,0-33,0)
MCHC 32,2 g/dl (31,0-36,0)
RDW 13,60 % (10,0-16,0)
PLT 346 10^3/uL (130-450)
MPV 7,6 fl (6,00-10,0)
PCT 0,261 % (0,200-0,500)
PDW 12,00% (8,00-18,00)

Immunochemia:
TSH III generacja ultra 19,039 ulU/ml (0,350-5,500)

Biochemia:
Sód (Surowica) 143,1 mEg/l (135,0-148,0)
Potas (Surowica) 4,17 mEg/l (3,50-5,50)

Pozdrawiam. Iza-55
  Temat: Guz nosogardła
Iza-55

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 67681

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2011-11-11, 22:27   Temat: Guz nosogardła
Witajcie;)
Dawno nie zaglądałam do mojego wątku, a właściwie mojego i siostry, bo ostatnio czytała go i wszystkich gorąco pozdrawia:)
Jesteśmy po wczorajszej wizycie kontrolnej w centrum onkologii. Lekarze ocenili, że wszystko jest dobrze. Była wizyta u laryngologa-onkologa i radiologa. Chciałoby się na tym poprzestać i wreszcie odetchnąć, ale niestety tak nie jest. Są pewne rzeczy, które nas niepokoją dlatego muszę zasięgnąć Waszej rady.
Co 3 miesiące jeździmy na kontrolę i minął już rok od ostatniego tomografu komputerowego i badania laryngologicznego nosogardzieli (endoskop z kamerką). Trochę miałam nadzieję, że standardowo siostra dostanie te badania. Pani laryngolog stwierdziła, że badanie laryngologiczne nie jest potrzebne bo nic się nie dzieje. Podobnie wyraził się lekarz radiolog, że TK też nie jest potrzebne bo nic się nie dzieje. Tak samo mówili 3 miesiące temu. Obie z siostrą przypomniałyśmy, że guz pierwotny był umiejscowiony głęboko w nosogardle, niewidoczny gołym okiem, ani przy zwykłym badaniu, więc skąd możemy mieć pewność, że nic się nie dzieje. Dostałyśmy tylko odpowiedz, że szefowa nie chce siostry niepotrzebnie napromieniać. Czy mieliśmy nalegać powołując się na jakieś standardy leczenia?
U lekarza laryngologa siostra zwróciła uwagę na drobny guzek w uchu. Ma go już ok.1-2 miesięcy, raz się powiększa a raz zmniejsza, ale nie znika. Pani laryngolog zajrzała w oba ucha i powiedziała, że ten guzek to nic groźnego. Tylko tyle. Czy mieliśmy się upierać przy bardziej szczegółowym badaniu? Pobraniu z niego jakiegoś wycinka? Skoro to jakiś zwykły pryszcz to czemu nie znika? Lekarka nawet nie powiedziała co to jest, podyktowała tylko pielęgniarce, że jest wszystko w porządku.
A teraz sprawa, która dla mojej siostry ma duże znaczenie. Siostra ma ogromną chrypkę i kiedyś udało nam się porozmawiać z byłym ordynatorem oddz. laryngologicznego w Opolu, który powiedział, że leczenie będzie długie ale jest nadzieja na odzyskanie głosu. Powiedział, że najlepiej udać się z tym do laryngologa foniatry. Tak też siostra zrobiła. Wybrała jednego z lepszych lekarzy w mieście i faktycznie zajął się siostrą bardzo szczegółowo. To jest akurat taki lekarz, który jak nie wie co to jest to odsyła do lepszych od siebie, a nie przepisuje bezmyślnie antybiotyki jak inni. Zrobił siostrze badanie krtani - kamerką. Okazało się, że tam jest bardzo duży obrzęk. Wykonano nawet zdjęcie tego obrzęku. Zdaniem lekarza najpierw trzeba wyleczyć ten obrzęk, a potem dopiero można zająć się strunami głosowymi. Lekarz prosił jednak, aby skonsultować całe leczenie z onkologiem. Przepisał recepty, które wczoraj pokazałyśmy Pani laryngolog i radiologowi. Pani laryngolog stwierdziła, że ten obrzęk jest normalny po naświetlaniach i nie robiła by z tym nic, ale radziła jeszcze zapytać radiologa. Pan radiolog powiedział, że trzeba leczyć i że to są dobre leki (metypred, neolit, dicoflor 60, cipropol i syrop prawoślazowy) i można je brać. Trzeba jednak uważać na skutki uboczne. Jeżeli np. wystąpi grzybica to trzeba się z nimi skonsultować. Wczoraj wykupiliśmy leki i podjęliśmy leczenie, czy słusznie?
Nie jest dobrze też z tarczycą. Usg tarczycy wykazało liczne guzki. Była pobrana kiedyś biopsja jednego z nich (bo to było drugie usg, jedno robiłyśmy w naszym mieście), ale jak pokazałyśmy to radiologowi to ten powiedział, że jedna biopsja z 1 guzka nic nie da. Tak jest po naświetleniach no i napisał skierowanie do endokrynologa. Całą sprawę z tarczycą same zaczęłyśmy, po porostu było w naszym mieście dla naszych roczników badanie i poszłyśmy. U endokrynologa już byłyśmy i siostra przyjmuje lek na niedoczynność tarczycy. I tutaj chciałam napisać o bardzo ważnym dla nas problemie. Przy niedoczynności jest raczej senność, a siostra cierpi na bezsenność i to coraz bardziej dokuczliwą. Obojętnie czy pójdzie spać wcześnie czy późno to wstaje ok.4-5 nad ranem. Jeżeli próbuje dalej spać na siłę to strasznie boli głowa. Czy to możliwe, że ta bezsenność to sprawa hormonów? Po przyjmowaniu tabletek przez ok.3 miesięcy liczba hormonów wzrosła, idzie więc ku dobremu. Sprawdzamy to przez badanie krwi na TSH, FT3 i FT4. O badaniu TPO nikt nam nie mówił. Dziękuję Zoi, zapytamy o nie u endokrynologa.
Muszę powiedzieć, że ogólnie siostra czuje się dobrze. Co prawda nadal bierze na noc tramal, nadal ma refluks żołądka i nadal nie może przełknąć wszystkiego. Ogólnie cieszymy się jednak, że ma coraz więcej siły i powoli tyje. Tylko jak poradzić sobie z tymi wszystkimi skutkami ubocznymi.
Pozdrawiam wszystkich serdecznie. Iza-55
  Temat: Guz nosogardła
Iza-55

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 67681

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2011-05-23, 08:19   Temat: Guz nosogardła
Tomografię komputerową głowy i szyi moja siostra miała robioną w listopadzie. Z tego co wiem to raz do roku powinna wystarczać. Od czego to zależy, że u niektórych pacjentów przez całe leczenie robi się badanie rezonansem magnetycznym, a u niektórych tomografem komputerowym? Kiedyś taka miła pielęgniarka wytłumaczyła nam, że jeżeli u pacjenta raz rozpocznie się badanie TK to potem robi się kolejne TK, żeby mieć je do czego porównać. Nie porównuje się rezonansu do TK. Tyle, że rezonans jest bardziej dokładny i mniej obciążający pacjenta (chodzi mi o skutki uboczne badania).
Anulka my obie jesteśmy chyba trochę przewrażliwione, aczkolwiek uważam, że Twój mąż przy kolejnej wizycie mógłby poprosić o to badanie endoskopem, skoro go jeszcze nie miał.
Chociaż Zoi trochę mnie uspokoiłaś to jednak nie chciałabym kiedyś usłyszeć od lekarzy słów typu: wystarczyło by badanie takie a takie, to przecież było widoczne gołym okiem. Po operacji mojej mamy kiedyś tak lekarz do mnie powiedział...
Przy raku nosogardła pod endoskopem widoczna jest cała nosogardziel, również te miejsca, które lekarz nie może zobaczyć wkładając do buzi tylko patyczek. U siostry ten guz pierwotny usadowił się w takim właśnie niewidocznym miejscu. Dlatego tak się boję.
Zoi czy mogłabyś napisać mi więcej o PET. Następna nasza wizyta to będzie rok od zakończenia leczenia. Czy myślisz, że możemy już pytać o to badanie? Czy w przypadku PET nie jest tak jak w przypadku TK czy rezonansu, że trzeba to do czegoś porównać, a siostra nie miała tego badania przed leczeniem.
Bluesy trzymam kciuki za Twoje następne badania. Dziękuję Wam dziewczyny i pozdrawiam:)
 
Strona 1 z 4
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group