1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 52
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Złożony rak drobnokomórkowy - combined small carcinoma
Elka2013

Odpowiedzi: 86
Wyświetleń: 30925

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2022-01-31, 17:13   Temat: Złożony rak drobnokomórkowy - combined small carcinoma
Witam. Bardzo dziękuję za tak obszerne wyjaśnienie i poradę. Teść nie ma duszności, tylko ciągle odksztusza flegmę. Juz się zastanawiałam czy to nie POCH? Bierze antybiotyk i jest dobrze, jak przestaje to objawy wracają. Dobrze wiedzieć z czym będziemy musieli się zmierzyć. Miałam nadzieję, że to nie nowotwór...ale Pani fachowa wiedza jest tu bezcenna. Czasami tak jest, że wszystko jest dobrze, a potem nagle trach...3 lata temu odszedł mój tata, już wiem jak wygląda odchodzenie. Widzę, że mój teść powoli odchodzi i nie chcę żeby cierpiał. Nie wiem tylko jak to przekazać teściowej, bo ma depresję i to silną, bierze leki. Czuje się po nich dobrze, ale strach jest silniejszy. Mówi, że nie zniesie diagnozy typu" nic nie możemy już zrobić", a przecież na to się zapowiada...Jeszcze raz bardzo dziękuję i serdecznie pozdrawiam.
Elżbieta
  Temat: Złożony rak drobnokomórkowy - combined small carcinoma
Elka2013

Odpowiedzi: 86
Wyświetleń: 30925

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2022-01-30, 19:13   Temat: Złożony rak drobnokomórkowy - combined small carcinoma
Witam. Niestety mimo prób nie udało mi się wkleić wyniku więc go tu przepiszę:)
Wynik badania TK tętnic kończyn dolnych
Angio-TK aorty brzusznej i kk. dolnych po podaniu 150ml Optiray320iv bez objawów nietolerancji

Miażdżyca
Aorta brzuszna nieposzerzona, z przyściennymi uwapnionymi blaszkami miażdżycowymi bez istotnych zwężeń.
Krytyczne zwężenia pnia trzewnego.
TKG, TKD bez zwężeń.
Po stronie prawej dwie tt.nerkowa, niedominująca w odejściu krytycznie zwężona.
Lewa t. nerkowa w normie.

PO STRONIE PRAWEJ:
T. biodrowa wspólna z uwapnionymi blaszkami miażdżycowymi bez istotnych zwężeń.
T. biodrowa zewnętrzna z uwapnionymi blaszkami miażdżycowymi bez istotnych zwężeń.
T. biodrowa wewnętrzna bez istotnych zwężeń.
T.udowa wspólna z nasilonymi uwapnionymi blaszkami miażdżycowymi, krytyczne zwężona.
T. udowa powierzchowna o zachowanym przepływie z nasilonymi uwapnionymi blaszkami miażdżycowymi, zwężają światło tętnicy ok. 50-90%.
T. głęboka uda bez istotnych zwężeń.
T. podkolanowa zwężona ok.50%.
T. piszczelowa przednia w początkowym odcinku zwężona ok.50%, t. piszczelowa tylna i strzałkowa drożne, słabo zakontrastowane.

PO STRONIE LEWEJ:
T. biodrowa wspólna z uwapnionymi blaszkami miażdżycowymi bez istotnych zwężeń
T. biodrowa zewnętrzna z uwapnionymi blaszkami miażdżycowymi bez istotnych zwężeń.
T. biodrowa wewnętrzna bez istotnych zwężeń.
T. udowa wspólna uwapnionymi blaszkami miażdżycowymi bez istotnych zwężeń.
T. udowa powierzchowna z nasilonymi uwapnionymi blaszkami miażdżycowymi, które w części środkowej całkowicie wypełniają światło tętnicy, zwężona ok. 50%.
T. głęboka uda bez istotnych zwężeń.
T. podkolanowa zwężona ok.50%.
T. piszczelowa przednia w początkowym odcinku zwężona ok.50%, t. piszczelowa tylna i strzałkowa drożne, słabo zakontrastowane.
W fazie tętniczej:
Wątroba bez zmian ogniskowych.
Pęcherzyk żółciowy bez uwapnionych złogów. Drogi żółciowe nieposzerzone.
Trzustka, śledziona, nadnercza w normie.
Nerki bez cech zastoju.
Pęcherz moczowy gładkościenny.
Uchyłki esicy.
Niewielka ilość płynu w miednicy małej i przyflankowo po stronie lewej.

W fazie tętniczej:
Wątroba bez zmian ogniskowych.
Pęcherzyk żółciowy bez uwapnionych złogów. Drogi żółciowe nieposzerzone.
Trzustka, śledziona, nadnercza w normie.
Nerki bez cech zastoju.
Pęcherz moczowy gładkościenny.
Uchyłki esicy.
Niewielka ilość płynu w miednicy małej i przyflankowo po stronie lewej.

Zaotrzewnowo i okołoaortalnie i w okolicy naczyń biodrowych rozległe pakiety patologiczne ww. chłonnych- otaczają aortę, ŻDG i początkowe odcinki naczyń biodrowych, w pachwinach ww. chłonne wielkości do 14 mm w osi krótkiej. Patologiczne ww. chłonne/wszczepy otrzewnowego w okolicy prawego dołu biodrowego. Do pilnej konsultacji onkologicznej."

Ujęte w badaniu struktury kostne bez cech destrukcji.
Obustronne w tk. podskórnej okolicy pośladków niewielkie zmiany guzkowe- poiniekcyjne?ww. Chłonne?

Oto cały opis tego badania. Teść jest nadal opuchnięty- nogi od kolan w dół, brzuch, okolice nerek. A teraz jeszcze stan zapalny w jamie ustnej i prawie nic nie je...bardzo się o niego martwię, ale nie wiem jak mu pomoc. Lekarz pierwszego kontaktu zleciła udg jamy brzusznej, wyczuła powiększona wątrobę. Ale teść jest tak słaby, że nie da rady pojechać na usg. Co robić w takiej sytuacji??
Pozdrawiam
Elżbieta
  Temat: Złożony rak drobnokomórkowy - combined small carcinoma
Elka2013

Odpowiedzi: 86
Wyświetleń: 30925

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2022-01-27, 13:30   Temat: Złożony rak drobnokomórkowy - combined small carcinoma
Witam. Naświetlanie dało pozytywny rezultat. Na płucach czysto. Teść chodzi do torakochirurga, onkolog źle mu sie kojarzy, bo z chemią. A to przecież dzięki niej żyje. Tarkochirurg dawał mu skierowanie na PET i TK. Ostatnie TK płuc w czerwcu zeszłego roku. Teraz czeka go wizyta i TK w maju. Jeśli chodzi o pęcherz to był operowany, a co pół roku na wizycie- również w szpitalu, gdzie lekarz oglądał pęcherz od środka i usuwał zmiany. Ale w opisie histopatologicznym nigdy nie było mowy o przerzutach.. postaram się wkleić cały opis ostatniego TK
Dziękuję i pozdrawiam
Elżbieta
  Temat: Złożony rak drobnokomórkowy - combined small carcinoma
Elka2013

Odpowiedzi: 86
Wyświetleń: 30925

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2022-01-27, 11:10   Temat: Złożony rak drobnokomórkowy - combined small carcinoma
Witam. Rak pecherza nie był groźny. Nie przekracza ściany pęcherza. Jest pod kontrolą co pół roku. W TK wszystko tez wygląda dobrze oprócz tych węzłów, które podałam w opisie. Nerki, pęcherz, watroba- na TK czysto. Teść był z tym wynikiem u urologa, który go prowadzi i on go właśnie uspokoił, ze nic takiego się nie dzieje...więc skąd te powiększone węzły??i woda w brzuchu...co to może być? Tyle co wyczytałam w Internecie znalazłam, że może chłoniak...ale nie mam wiedzy i nie wiem co mam robić. lekarz pierwszego kontaktu też nic nie mówi...jak mozna zostawiać pacjenta be diagnozy...
  Temat: Złożony rak drobnokomórkowy - combined small carcinoma
Elka2013

Odpowiedzi: 86
Wyświetleń: 30925

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2022-01-26, 09:59   Temat: niepokojące objawy- brak diagnozy
Witam. Stan mojego teścia od jakiegoś czasu pogarsza się a my nie wiemy jak mu pomóc. Jest w domu i bardzo się męczy. Jest po usunięciu lewego płuca 7 lat temu- rak mieszany w tym drobnokomórkowy. Było ciężko ale się udało. Teraz ma 72 lata i wszystko byłoby ok gdyby nie to, że ma miażdżycę i z tego powodu został wysłany na TK. To co znajduje się w opisie końcowym:

" Zaotrzewnowo i okołoaortalnie i w okolicy naczyń biodrowych rozległe pakiety patologiczne ww. chłonnych- otaczają aortę, ŻDG i początkowe odcinki naczyń biodrowych, w pachwinach ww. chłonne wielkości do 14 mm w osi krótkiej. Patologiczne ww. chłonne/wszczepy otrzewnowego w okolicy prawego dołu biodrowego. Do pilnej konsultacji onkologicznej."

Teśc od jakiegoś czasy ( 3 miesiące ma anemię, której nie można wyleczyć lekami. W tej chwili bierze antybiotyk bo był przeziębiony i lekarz pierwszego kontaktu po skończonym antybiotyku włączy zastrzyki z żelaza. Od tygodnia teść ma mocno spuchnięte nogi i wodę w brzuchu- to widać, bo brzuch się powiększył. Opuchlizna jest również na plecach w okolicach nerek. Widzę, że sie meczy ale nikt nie chce nam pomóc...wczoraj byliśmy u kardiologa bo serce też szwankuje- ciśnienie niskie, a serce wali jak młot. Pan dr stwierdził tylko nadciśnienie płucne i odesłał do domu.Teść leczy się również z powodu nowotworu pęcherza ( 6 lat) i lekarz urolog oglądał TK. Po czym uspokoił pacjenta, że nic złego się nie dzieje i przy takich przejściach to normalne, że węzły są powiększone. Ja widzę, że coś się dzieje. Teść nie śpi w nocy, męczy się. Przestaje jeść- brak apetytu, a i tak już jest chudziutki. Proszę o pomoc, bo nie wiem jak i z kim rozmawiać. Nikt z lekarzy z naszego otoczenia nie chce słuchać...Wynik TK był robiony 2 miesiące temu. Czas ucieka i boję się, że za jakiś czas może byc za późno na leczenie.
Pozdrawiam
Elżbieta

[ Komentarz dodany przez Moderatora: missy: 2022-01-27, 08:02 ]
Wątki scalone.

  Temat: Olbrzymi nowotwór pluca lewego
Elka2013

Odpowiedzi: 17
Wyświetleń: 8260

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2019-02-14, 12:32   Temat: prosze o radę
Witam. Tata jest po operacji, miał 7 stycznia i dobrze ją zniósł. Niestety w ostatni piątek zaczął się dusić, diagnoza- woda w jamie opłucnej ( nie wiem czy dobrze piszę, zrozumiałam że woda zbiera się w miejscu po zoperowanym płucu). Mieliśmy mieć we wtorek onkologa, niestety... tata leży w szpitalu. Wczoraj ściągnęli mu 875 ml płynu, strasznie sie męczy. Lekarz ordynator chce go wypisać, nikt nie wie skąd ta woda? Lekarz, który operował mówi że to nie dla niego robota...a ja nie wiem co mam robić. Z opisu histopatologicznego wynika,że wycięcie nie było doszczętne, ale czy to możliwe żeby nowotwór tak szybko się rozwijał? nie chce mi się w to wierzyć... 2 miesiące temu był PET, tata był czysty, nigdzie najdrobniejszych przerzutów a w szpitalu sugerują, że stan jest ciężki i mówią wprost: jest to choroba nieuleczalna...Nie wiem co mam robić, gdzie pójśc jak tatę wypiszą? a może żądać przewiezienia na inny odział, bo tam gdzie tata leży nie ma onkologii. Proszę o pomoc.
W załączniku zdjęcie wyników histopatologicznych, wiem że jakość nie jest najlepsza ale można sie rozczytać.
Pozdrawiam
Elka
  Temat: Olbrzymi nowotwór pluca lewego
Elka2013

Odpowiedzi: 17
Wyświetleń: 8260

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2019-01-01, 01:23   Temat: Olbrzymi nowotwór pluca lewego
Witam.Niestety nie jesteśmy z Łodzi,tylko z Gdańska...w Łodzi mój tata miał badanie PET,bo u nas limit NFZ był do końca roku wyczerpany,a czas odgrywa bardzo ważną rolę w przypadku mojego taty.Onkologa jeszcze nie mamy,na razie czeka tatę operacja,ja dobrze pójdzie to 7 stycznia,a potem leczenie onkologiczne...a co będzie dalej?tego nie wie nikt... życzę dużo zdrówka w Nowym Roku
  Temat: Olbrzymi nowotwór pluca lewego
Elka2013

Odpowiedzi: 17
Wyświetleń: 8260

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2018-12-31, 23:28   Temat: Olbrzymi nowotwór pluca lewego
Witam.Dlugo mnie tu nie było bo czas był bardzo cenny.Walczylam o operację,był PET w Łodzi, wszystko szybko,szybko....Tata będzie operowany, nigdzie nie ma przerzutów choć guz jest duży...Znalazł się w Gdańsku wspaniały torakochirurg, który się nie boi, który dał szansę mojemu tacie.Jestem pełna nadziei, życzę takiej każdemu w Nowym Roku.
  Temat: Olbrzymi nowotwór pluca lewego
Elka2013

Odpowiedzi: 17
Wyświetleń: 8260

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2018-12-05, 12:28   Temat: Olbrzymi nowotwór pluca lewego
Witam. Dodaje opis TK i czekam na odpowiedź, czy ktoś może wie czy na wyniku sa przerzuty? Strasznie się denerwuję. Mamy bardzo miłą Pania doktor, ale w tak ważnej sprawie jak zycie taty nie mam zamiaru polegac na opinii nawet najlepszego fachowca.Jesli będzie szansa na operację to skorzystam z niej. Dodam że 7 lat temu zachorował mój teśc, dziś jest zdowy!!! A miał płaskonabłonkowego połączonego z drobnokomórkowym. Czy to cud??? Raczej nie, po prostu dobre leczenie.
  Temat: Olbrzymi nowotwór pluca lewego
Elka2013

Odpowiedzi: 17
Wyświetleń: 8260

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2018-12-05, 12:15   Temat: Olbrzymi nowotwór pluca lewego
W tym pośpiechu zapomniałam o danych, powinnam je usunąć, ale nie wiem jak teraz to zrobić...Za tydzień wyniki biopsji, a potem leczenie, nie wiem jakie. Tata jest w dobrej kondycji, ma 71 lat i trzyma wagę, nie schudł nawet kilograma...
Chcę mu pomóc ale nie wiem czy się da. Niepokoi mnie opis dotyczący guza przylegającego do osierdzia, czy to oznacza że jest przerzut na serce?
  Temat: Olbrzymi nowotwór pluca lewego
Elka2013

Odpowiedzi: 17
Wyświetleń: 8260

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2018-12-05, 00:14   Temat: Olbrzymi nowotwór pluca lewego
WITAM. PARĘ LAT TEMU WALCZYŁAM O TEŚCIA, DZIŚ ZABIJA MNIE STRACH O TATĘ. LEKARKA POWIEDZIAŁA ŻE NOWOTWÓR JEST NIEOPERACYJNY, ALE NIE ZDĄŻYŁAM ZAPYTAĆ DLACZEGO? NIE CHCIAŁAM KONTYNUOWAĆ ROZMOWY PRZY TACIE.
MOŻE TU NA FORUM OTRZYMAM ODPOWIEDŹ,
BARDZO NA TO LICZĘ...

[ Komentarz dodany przez Moderatora: marzena66: 2018-12-05, 18:51 ]
Proszę nie pisać wielkimi literami. Regulamin forum pkt 23
"Na Forum piszemy unikając krzykliwej formy pisemnej wypowiedzi, a w szczególności:

- nie piszemy DRUKOWANYMI (wielkimi) literami;................."


  Temat: Drobnokomórkowy ograniczony po operacji
Elka2013

Odpowiedzi: 22
Wyświetleń: 10345

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2018-11-30, 21:54   Temat: Drobnokomórkowy ograniczony po operacji
Co u Was słychać?Mam nadzieję że wszystko dobrze.pozdrawiam
  Temat: Złożony rak drobnokomórkowy - combined small carcinoma
Elka2013

Odpowiedzi: 86
Wyświetleń: 30925

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2015-07-09, 12:19   Temat: Złożony rak drobnokomórkowy - combined small carcinoma
Dziś tata jest u radiologa, więc naświetlanie zmiany. Co do kikuta oskrzela po operacji została siatka, która nie uległa rozpuszczeniu- stąd być może powiększony węzeł. Ale martwi mnie ten drugi węzeł przyaortalny...dlaczego świeci??? Lekarze nic na ten temat nie mówią..Jakie są szanse na to ze naświetlanie zniszczy ognisko nowotworowe???
Czy jest to w ogóle możliwe żeby tata wyzdrowiał skoro nowotwór przerzuca się?
Bardzo dziękuję za odpowiedzi.
  Temat: Złożony rak drobnokomórkowy - combined small carcinoma
Elka2013

Odpowiedzi: 86
Wyświetleń: 30925

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2015-07-08, 13:07   Temat: Złożony rak drobnokomórkowy - combined small carcinoma
Witam. W końcu mam wynik badania PET. Oto jak wygląda:

Głowa i szyja:
Obraz metaboliczny glukozy prawidłowy.
W prawym płacie tarczycy zwapnienie 20x12 mm.

Klatka piersiowa:
Aktywny metabolicznie pakiet węzłowy na wysokości łuku Ao/ początku Ao zstępującej, o wymiarach 28x12 mm, SUVmax 9,9- najpewniej przerzutowy/wznowa. Wyraźna progresja morfologiczna w porównaniu z poprzednim badaniem ( węzły nie wykazywały wzmożenia ekspresji SSR)
Umiarkowanie pobudzona metabolicznie zmiana miekkotkankowa w okolicy kikuta oskrzela lewego o wymiarach 26x13 mm, SUVmax 4,6, morfologicznie zbliżona- do różnicowania pomiędzy ogniskiem zapalnym a wznowa ( wydaje się mniej prawdopodobna). Podobne umiarkowanie pobudzone ognisko ponizej, przyaortalne, srednicy 8 mm, SUVmax 3,7- prawdopodobnie wezeł chłonny, moze byc odczynowy ale do zróznicowania z przerzutowym ( także wydaje się mniej prawdopodobny). Obydwie zmiany wydają się mieć wspólną etiologię.
W segmencie 6 prawego płuca przykręgosłupowo niewielki obszar dyskretnie pobudzonych zagęszczeń- najpewniej zmiana zapalna.
Poza tym obraz metabolizmu glukozy prawidłowy.
Stan po usunięciu lewego płuca, w loży dwukomorowa przestrzeń płynowa.
Jama brzuszna i miednica:
Obraz metabolizmu glukozy prawidłowy, także w nadnerczach.
Wysoko ustawiona kopuła przepony po lewej stronie. Drobne hipodensyjne ogniska w wątrobie jak poprzednio.
Inne:
Zwapnienia w ścianach naczyń tętniczych. Kościec bez ogniskowych zaburzeń metabolizmu glukozy.
Wnioski:
Obraz PET przemawia za obecnością aktywnego metabolicznie procesu rozrostowego w pakiecie węzłów przyaortalnych.Poza tym ogniska zwiększonej aktywności w okolicy kikuta oskrzela oraz poniżej- przyaortalnie- w pierwszej kolejności zapalne/ odczynowe ale do zróżnicowania zajęcie przez proces zasadniczy. Bez cech innych ognisk patologicznego wzmożenia metabolizmu glukozy poza drobną zmiana zapalną w prawym płucu. W porównaniu z poprzednim porównywalnym badaniem progresja zmiany węzłowej.


Mam pytanie o to czy jest to pojedynczy przerzut? I jak powinno wyglądać dalsze leczenie?
Pozdrawiam i z góry dziękuję.
  Temat: Złożony rak drobnokomórkowy - combined small carcinoma
Elka2013

Odpowiedzi: 86
Wyświetleń: 30925

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2015-06-06, 19:32   Temat: Złożony rak drobnokomórkowy - combined small carcinoma
Witam. Tata odwiedził torakochirurga. Dał skierowanie na PET- termin badania 18 czerwca. torakochirurg mówi że w razie czego to kolejna operacja...a tata ma chrypkę, która nie przechodzi, ma również od czasu do czasu zawroty głowy ( raz nawet wydawało mi się że nie zemdlał tylko dostał ataku padaczkowego). Do onkologa na razie nie chce iść- a nawet jak pójdzie z wynikiem PET to nie powie o tych zawrotach. Co robić w takiej sytuacji- powinien mieć MR mózgu, w końcu miał komponent drobnokomórkowy...mam pytanie o to co może oznaczać taka nieprzemijająca chrypka, czy może mieć związek z rakiem płuc ( Tata nie ma lewego płuca)??
 
Strona 1 z 4
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group