1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 2
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Low grade fibromyxoid sarcoma/Fibromatosis
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 20
Wyświetleń: 21541

PostDział: Mięsaki, nowotwory układu kostnego   Wysłany: 2010-02-15, 17:46   Temat: Low grade fibromyxoid sarcoma/Fibromatosis
madziap napisał/a:
Rozumiem, że ten mój mięsak może się przerzucić na wątrobę
Jeśli to mięsak - to tak. Jakoś nie uważałabym tej kwestii za ostatecznie rozstrzygniętą. Jest to jednak prawdopodobne.

madziap napisał/a:
czy to tak mogłoby być, że najpierw jest taki uśpiony a potem nagle rośnie??
Tak, jak najbardziej. Chociaż w przypadku mięsaków dotyczy to przede wszystkim ogniska pierwotnego, rzadziej taki scenariusz ma miejsce w przypadku ognisk przerzutowych. Jednak u Ciebie pierwsze badanie histpat sugeruje mięsaka dobrze zróżnicowanego - co wiąże się z wolniejszym postępem choroby (a tym samym powolniejszym tempem wzrostu ewentualnego guza, w tym przerzutowego) - trzeba więc brać pod uwagę, że może być to meta.

madziap napisał/a:
Doktor Zadrożny po obejrzeniu opisów TK i zdjęć z usg postanowił, że trzeba sprawdzić co to jest i nie ma co gdybać.
Tak jest.
  Temat: Low grade fibromyxoid sarcoma/Fibromatosis
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 20
Wyświetleń: 21541

PostDział: Mięsaki, nowotwory układu kostnego   Wysłany: 2010-02-14, 05:54   Temat: Low grade fibromyxoid sarcoma/Fibromatosis
madziap,
tu Cię znalazłam!.. [__]

Jesteś już -patrząc na daty- po konsultacji w Gdańsku; mam nadzieję, że opiszesz co postanowiono.

Ja ze swojej strony byłabym ostrożna w stawianiu diagnozy typu: włókniakowatość. A to z prostej przyczyny:

Cytat:
Włókniakowatość naciekowa (fibroma desmoides)

Michał Drews, Tomasz Wierzbicki, Jacek Paszkowski,
Tomasz Banasiewicz, Piotr Krokowicz

Fibroma desmoides managed in Third Chair and Department
of Surgery of University School of Medical Sciences in Poznan


(...)

Podkreślić należy, że w rozpoznaniu nowotworów o charakterze włókniakowatości naciekowej pojawia się również wiele problemów w ocenie histopatologicznej. Do postawienia pewnego rozpoznania niezbędny jest margines zdrowych tkanek obrazujący sposób naciekania guza. Pełne rozpoznanie histopatologiczne (fibromatosis abdominalis) uzyskano tylko w tych przypadkach, gdy wykonano zabieg radykalny. U pozostałych chorych, mimo licznych pobranych śródoperacyjnie wycinków z utkania guza, w badaniu histologicznym stwierdzono jedynie niespecyficzny rozrost tkanki łącznej, w którym tylko sposób naciekania mięśni sugerował desmoid.
(...)
źródło: -> Włókniakowatość naciekowa (fibroma desmoides) <-

(polecam do przeczytania cały artykuł w powyższym linku)

Tymczasem warszawski patolog podkreślił, że na podstawie przesłanych mu wycinków nie może określić radykalności usunięcia zmiany (co sugeruje, że nie zawierają one marginesu tkanki zdrowej, tylko wycinki samego guza) - najprawdopodobniej więc nie mógł też w związku z tym ocenić sposobu naciekania nowotworu na tkankę zdrową.
Stąd być może dość oględny wniosek: fibromatosis.

Zmiana na wątrobie mi się nie podoba (za szybko rośnie) i dalszą obserwację uważałabym za zbyt ryzykowną. Pomysłem nr 1 mojego autorstwa byłoby MRI wątroby (z kontrastem), jak byłby to zbyt duży kłopot to aktualne TK. No i decyzja (biopsja czy zabieg operacyjny) na podstawie wyniku w/w badania obrazowego.

To teraz napisz co zaproponowano :)
ściskam mocno.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group