1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 10
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Rak wpustu z przerzutami do kręgosłupa
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 250
Wyświetleń: 122125

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2014-03-17, 13:28   Temat: Rak wpustu z przerzutami do kręgosłupa
Lidia Bieńkowska napisał/a:
Dzisiaj zaciągnęłam Go na wagę ( opór niesamowity) i waży tylko 58,5 kg przy wzroście 182.

Lidio, odstąpcie od sprawdzania wagi. Nie ma to żadnego wpływu na dalsze leczenie a powoduje jedynie pogorszenie samopoczucia M. Patrzy na wagę, widzi, że chudnie i uzmysławia mu to "Jest coraz gorzej, umieram..." Po co mu to uświadamiać? A raczej przypominać, bo przecież jest świadomy.

Z Twojego bieżącego opisu sytuacji oraz faktu, że M. nie jest leczony onkologicznie (przy aktywnej chorobie nowotworowej) wynika, że choroba postępuje. Nie są ważne opisy badań obrazowych, bo wielu zmian poniżej 1 cm nie są one w stanie uchwycić. Najprawdopodobniej mamy wieloogniskowy rozsiew, który zaczyna powodować objawy ogólne, w tym wyniszczenie nowotworowe.
Proces ten jest nieunikniony i nie da się go zatrzymać, to taki etap choroby. Ważenie takiego chorego to jak unaocznianie mu, udowadnianie jak bardzo poważny jest jego stan i jak choroba postępuje. Tymczasem teraz nie o tym powinien on myśleć - wiedząc w jakim jest stanie winien w miarę możliwości cieszyć się z każdego dnia, korzystać jak może z każdej chwili, w spokoju dumać nad swoim życiem: o tym co osiągnął i co pozostało mu jeszcze rozliczyć. I o tym, że żona się do niego uśmiecha...

Przemyśl to proszę.
_littleflower_

Lidia Bieńkowska napisał/a:
Wczoraj wieczorem zrobiło mu się znowu słabo ale nie chciał lekarza. Zrobiłam mu herbatki i kanapeczkę i stwierdził, że już dobrze.

WSZYSTKIE chwile, w których uda się nie pójść do lekarza są na tym etapie bardzo, bardzo cenne.
  Temat: Rak wpustu z przerzutami do kręgosłupa
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 250
Wyświetleń: 122125

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2013-11-05, 21:45   Temat: Rak wpustu z przerzutami do kręgosłupa
Lidia Bieńkowska napisał/a:
Dzisiaj robiłam porządki (układałam) w dokumentacji medycznej M. Znalazłam wynik badania PET/CT z dnia 29.09.2011, to znaczy jeszcze przed operacją raka wpustu

Nie znałam tego wyniku PET. Jest... znaczący.

Lidia Bieńkowska napisał/a:
Opis żołądka nic nie sugeruje zmian nowotworowych a za tydzień w gastroskopii wychodzi Rak wpustu.

Tak, to możliwe. Rak żołądka "słynie" z tego, że może w ogóle nie wyjść w badaniach obrazowych. Najczulszym badaniem w tym rodzaju nowotworu złośliwego pozostaje badanie endoskopowe - tj. gastroskopia.

Lidia Bieńkowska napisał/a:
A w kręgosłupie SUV 15 i nikt nie zwraca na to uwagi?

Przykro mi, ale porównując przedoperacyjny PET do MRI z czerwca 2012 r. (i biorąc pod uwagę anatomiczne umiejscowienie zmian /opisy badań obrazowych/) można wysnuć wniosek, że przerzut do kręgosłupa współistniał z ogniskiem pierwotnym już w dniu postawienia diagnozy.
Oznacza to, że z zasady chory nie powinien być operowany a leczony wyłącznie chemioterapią i radioterapią.
Zmianę w kręgosłupie uznano niesłusznie za zmianę zwyrodnieniową (takowe również "świecą" w PET, jednak SUVmax 15 to trochę dużo). Błąd polegał na tym, że nie zlecono wtedy MRI.

Lidia Bieńkowska napisał/a:
Jak wierzyć lekarzom opisującym?

Nie przytoczyłaś wniosków badania PET (na pewno takowe były).

Lidia Bieńkowska napisał/a:
A może w kręgosłupie rak był najpierw a wtórny żołądek?

Z całą pewnością nie. Ognisko pierwotne było w żołądku. W kręgosłupie przerzut.

Lucy37 napisał/a:
czytałam u Ciebie, że przerzut na układ kostny pojawił się później, pisałaś nawet chyba, że to dlatego, że Mężowi od razu nie zalecono chemioterapii.

Chemioterapia nie jest w stanie wyleczyć przerzutu raka żołądka, a tym bardziej przerzutu do kośćca.

Lidio, trudno dziś orzec czy w dniu postawienia diagnozy mąż Twój miał szansę na wyleczenie czy nie. IV st. zaawansowania raka żołądka sam w sobie rokuje źle. Być może jednak można było wtedy postąpić niestandardowo: zoperować chorego (żołądek) i zadecydować o RTH stereotaktycznej (pojedynczy przerzut do kręgosłupa). Być może jednak nic by to nie dało, bo PET pokazuje od początku "rozlany" charakter zmiany przerzutowej, co RTH stereotaktyczną czyni trudną lub niemożliwą do przeprowadzenia.

Wniosek: coś początkowo przegapiono, jednak niekoniecznie mogło mieć to wpływ na rokowanie. Kluczowym czynnikiem mającym wpływ na powyższe był wyjściowy stopień zaawansowania nowotworu, a wydaje się teraz, że był to od początku st. IV w skali I-IV.
pozdrawiam ciepło.
  Temat: Rak wpustu z przerzutami do kręgosłupa
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 250
Wyświetleń: 122125

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2013-10-21, 14:08   Temat: Rak wpustu z przerzutami do kręgosłupa
Lidia Bieńkowska napisał/a:
Mam pytanie i proszę o odpowiedź:

Lekarz ostatnio zadał mi pytanie...od kiedy trwa choroba M.? ( przerzut).
A ja odpowiedziałam, że od listopada 2012 bo wtedy w badaniach obrazowych pokazał się guz 10x10 mm.
(...)
czy podałam prawidłowy czas?

Tak, na tak zadane pytanie to prawidłowa odpowiedź.

Brzmiałaby ona inaczej gdyby zapytano od kiedy rozpoczęto leczenie (związane ze stwierdzeniem przerzutu).
  Temat: Rak wpustu z przerzutami do kręgosłupa
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 250
Wyświetleń: 122125

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2013-10-10, 01:58   Temat: Rak wpustu z przerzutami do kręgosłupa
asia 1975 napisał/a:
I to jest właśnie najgorsze...lekarze nie widzą szans na wyleczenie więc zaprzestają leczenia i odbierają nadzieję i pacjentowi i rodzinie to jest straszne! Podłe bezduszne ! To tak jakby kazano nam czekać na zbliżającą się śmierć a ja tak nie potrafię i nie chcę potrafić.

Protestuję przeciwko takiemu postawieniu sprawy.
Najważniejszą zasadą postępowania lekarza jest "Primum non nocere". Leczenie onkologiczne jest toksyczne i o ile medycznie nie jest uzasadnione jego zastosowanie - pogarsza jakość życia. Uszkadza szpik, naraża na infekcje, ból, może skrócić czas przeżycia.
W imię czego (?!) lekarz winien je zastosować u chorego, u którego wiadomo, że nie przyniesie ono skutku?
Dlaczego lekarz ma pogorszyć jakość życia chorego, który znajduje się pod jego opieką?

Drodzy, zastanówcie się zanim zamieścicie tu podobne teorie.

I szanujcie Regulamin tego Forum, który w całości opiera się i proklamuje medycynę opartą na faktach (a nie np. na myśleniu życzeniowym, nie mającym żadnego uzasadnienia medycznego).


Lidio,
Lidia Bieńkowska napisał/a:
patrząc od strony medycznej to niestety choroba zaczyna dawać o sobie znać. Rozmawiałam z onkologiem w cztery oczy i mi powiedział, że nadchodzi czas osłabienia i będzie gorzej i częściej
Lidia Bieńkowska napisał/a:
guz się zmniejszył ale bardzo mało a te wszystkie nacieki są nadal. Onkolog powiedział, że to nie ma znaczenia bo teraz ból powraca. Powiedział, że w jego ocenie był zły opis i tylko niepotrzebne nadzieje.

zgadzam się z tym, co rzekł onkolog. To mądry lekarz, i uczciwy.
Wiesz na czym stoisz, z resztą rozmawiałyśmy już czas jakiś temu na ten temat i dokładnie na to Cię przygotowałam.
Teraz najistotniejsze jest zapewnienie Twemu mężowi odpowiedniej jakości życia. W kwestii leczenia p/bólowego - jego ustawienia/modyfikacji etc. polecam się - w wybranym przez Was momencie (nie zwlekajcie zbyt długo) zapewnimy Wam najlepszą opiekę.

pozdrawiam ciepło.
  Temat: Rak wpustu z przerzutami do kręgosłupa
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 250
Wyświetleń: 122125

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2013-09-05, 22:31   Temat: Rak wpustu z przerzutami do kręgosłupa
Lidio, w Waszym przypadku nie ma wskazania do badania PET-CT:


Zalecenia w zakresie zastosowania badań
pozytonowej emisyjnej tomografii w onkologii


Maciej Krzakowski, Piotr Rutkowski, Jacek Jassem, Renata Zaucha,
Jacek Fijuth, Janusz Słuszniak, Barbara Jarząb, Wojciech Zegarski,
Bogdan Małkowski, Andrzej Kawecki, Witold Rzyman, Andrea D’Amico,
Andrzej Stelmach, Wojciech Polkowski, Leszek Królicki


Pod patronatem konsultantów krajowych w dziedzinie onkologii klinicznej i medycyny nuklearnej oraz Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej i Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej



Wskazania do opieki hospicyjnej będą natomiast dopiero gdy Mąż nie będzie w stanie poruszać się poza domem. Dopóki jest sprawny - nie zakwalifikują go do tej opieki. Może natomiast korzystać z porad poradni paliatywnej (tj. ośrodka, do którego dotrze sam - i tam zostanie zbadany i zostaną przepisane leki p/bólowe i inne konieczne do zachowania właściwej jakości życia). W razie potrzeby - pomogę odszukać taką poradnię.
Skierowanie - tak do poradni paliatywnej jak i hospicjum domowego - wydaje lekarz rodzinny.

Chemioterapia nie ma tu sensu ze względu na brak przerzutów do narządów miąższowych. Przerzuty do kośćca leczymy wyłącznie radioterapią paliatywną - i ta została przeprowadzona.

Jeśli chodzi o badania obrazowe to - o ile jest sens je wykonać (konieczne jest podejrzenie przerzutów innych niż w kośćcu, podejrzenie wysnute na podstawie objawów) - to ewentualnie TK klatki piersiowej i USG jamy brzusznej. Gdyby bowiem wykryto takie przerzuty (objawowe) to można by rozważyć chemioterapię paliatywną.

Jeśli dotąd mamy objawy wyłącznie związane z przerzutem do kręgosłupa - nie ma wskazań do dalszej diagnostyki obrazowej. Są natomiast wskazania, jak najbardziej, do podjęcia opieki objawowej (paliatytywnej).
pozdrawiam ciepło.
  Temat: Rak wpustu z przerzutami do kręgosłupa
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 250
Wyświetleń: 122125

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2013-07-20, 20:58   Temat: Rak wpustu z przerzutami do kręgosłupa
"Robić coś" może, a nawet powinien. Ma jedno życie - i niech je ma takie jakiego pragnie, do samego końca.
Dźwigać lub w jakiś szczególny sposób gimnastykować się - nie może. A to dlatego, że może tym sobie swoje życie skrócić (dowiedziono, że złamania patologiczne skracają czas przeżycia) i spędzić je do końca na wózku inwalidzkim lub w łóżku, będąc zależnym od innych.

Kość w miejscu, w którym jest przerzut jest niezwykle delikatna. To tak jak by niewielką część metalowego pręta stanowił drewniany, uschnięty patyk.

Lidia Bieńkowska napisał/a:
teraz nadszedł czas cieszenia się każdą chwilą dniem

Tak.

Lidia Bieńkowska napisał/a:
Teraz znowu czekanie do 14 sierpnia (...)
....to czekanie mnie wykańcza

Nie warto na to czekać. Ten okres i czas, który jest teraz - jest WASZ.
  Temat: Rak wpustu z przerzutami do kręgosłupa
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 250
Wyświetleń: 122125

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2013-06-25, 20:28   Temat: Rak wpustu z przerzutami do kręgosłupa
Lidia Bieńkowska napisał/a:
Mam nadzieję, że to nie przeszkodzi w rozpoczęciu cyklu naświetlań?
absenteeism napisał/a:
Nie powinno.

Tak jest, nie przeszkodzi. :)
  Temat: Rak wpustu z przerzutami do kręgosłupa
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 250
Wyświetleń: 122125

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2013-06-17, 22:20   Temat: Rak wpustu z przerzutami do kręgosłupa
asia 1975 napisał/a:
A może być tak że ta radioterapia zmniejszy tego guza i wówczas jeszcze raz zbierze się Konsylium i zakwalifikuje na operację?
Ja nie mam wiedzy i może pytania moje są głupie ale przecież kto pyta nie błądzi.

Pytanie wbrew pozorom wcale nie jest takie niezasadne.
Operacja na pewno nie.
Jednak - choć szanse na to są niestety niewielkie - może się zdarzyć, że niespodziewanie po napromienianiu paliatywnym nastąpi spora regresja, która umożliwi ponowne rozważenie RTH stereotaktycznej.
Podkreślam, że niestety zdarza się to bardzo rzadko, zatem podstawowa rola RTH będzie aktualnie następująca:
  1. jako leczenie przeciwbólowe;
  2. jako leczenie zapobiegające niepożądanym zdarzeniom kostnym (złamaniu patologicznemu, które przy tak dużym przerzucie jest możliwe i - gdyby miało miejsce - skróciłoby czas przeżycia chorego).
Jednak opcja, o której wspomniałam wyżej nie jest wykluczona.
  Temat: Rak wpustu z przerzutami do kręgosłupa
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 250
Wyświetleń: 122125

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2013-06-12, 17:30   Temat: Rak wpustu z przerzutami do kręgosłupa
Jestem już po rozmowie telefonicznej z Autorką wątku, ale zamieszczę tu również pisemnie swoje wnioski.

Opis MRI jest wykonany w sposób dość zachowawczy. Wiem, że opisu dokonała młoda pani radiolog. To jest pewnym wytłumaczeniem dla ostrożnych wniosków, choć "medycyna to nie matematyka" i zdarzają się obrazy niejednoznaczne, nawet w MRI, który dla zmian w kręgosłupie jest badaniem najbardziej czułym i najdokładniejszym.

W tej sytuacji pozostawiam oczywiście postawienie rozpoznania profesorowi neurochirurgii, pod którego opieką jest mąż Lidii, a jest to doskonały specjalista o wieloletnim doświadczeniu i nie będzie się sugerował opisem tylko obrazem badania zapisanym na płytce, który oceni samodzielnie. Nie wątpię też, że rozpoznanie zostanie przez pana profesora postawione i podjęte będą konkretne działania terapeutyczne.

Poniższa moja opinia będzie wyciągnięta zatem wyłącznie na podstawie w/w ostrożnego opisu oraz danych klinicznych.

Mamy chorego z wywiadem nowotworowym, w okresie dużego ryzyka nawrotu.
Mamy też następujące wyniki badań obrazowych (wymiary zmiany):

TK   (11.2012) : 10x10 mm
TK   (02.2013) : 34x22 mm
PET (04.2013) : 47x22 mm
MRI (06.2013) : 50x25 mm + 13-18 mm = co najmniej 63x38 mm

W mojej opinii tempo wzrostu zmiany jest typowe dla zmiany nowotworowej.
Zmiany zwyrodnieniowe "rosną" o wiele dłużej, natomiast zapalne szybciej i mniej proporcjonalnie w stosunku do okresu, który upłynął. Tu mamy sukcesywny wzrost zmiany o niecały 1 cm miesięcznie. Bardzo typowe dla nowotworu.
Zwapnienia w guzie towarzyszą częściej guzom łagodnym, jednak zdarzają się również w części zmian złośliwych. Brak cech naciekania tkanek sąsiadujących również nie wyklucza nowotworu złośliwego (tu głównie rozważamy opcję przerzutu raka żołądka) - przerzut może bowiem rosnąć również rozprężająco (nie naciekając a uciskając struktury sąsiadujące).

Podejrzewam zatem, że jest to przerzut.
Gdyby na podstawie analizy obrazu MRI profesor ocenił, że zmiana przerzutem nie jest - byłaby to bardzo miła niespodzianka, czego z całego serca Wam życzę (zmiana ta i tak wymagałaby leczenia neurochirurgicznego bowiem rośnie!). Jednocześnie uczulam, że należy się raczej przygotować na tę mniej korzystną opcję.
pozdrawiam ciepło.


[ Dodano: 2013-06-12, 17:32 ]
Dodam, że pozostałe zmiany raczej wyglądają na zwyrodnieniowe (kręgosłup) lub zapalne (mięsień), z wyjątkiem tej pod tętnicą obojczykową. Ta wymaga różnicowania pomiędzy zmianą rozrostową (nowotworową) a zmianą naczyniową.
  Temat: Rak wpustu z przerzutami do kręgosłupa
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 250
Wyświetleń: 122125

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2013-05-03, 01:03   Temat: Rak wpustu z przerzutami do kręgosłupa
Lidia Bieńkowska - opis PET/CT napisał/a:
Układ kostny: (...)
- na wysokości Th1 i Th2, po stronie lewej widoczna aktywna metabolicznie zmiana o mieszanym charakterze osteolityczno-osteosklerotycznym, o wym 47x21x22mm, zmiana od strony lewej przylega do trzonów kręgów Th1i Th2 i zajmuje przykręgosłupowy odcinek pierwszego żebra (SUV max 6,3). (...)

Mamy przerzut w kręgosłupie, naciekający przez ciągłość żebro.
Poza tym obraz PET nie sugeruje innych zmian wynikających z rozsiewu.

Jeśli mamy pojedynczy przerzut ZAWSZE należy rozważyć jego chirurgiczne usunięcie.
W tym wypadku może być to trudne. Konieczna jest konsultacja z:
- neurochirurgiem (kręgosłup)
- torakochirurgiem (klatka piersiowa, żebro).
- radioterapeutą (rozważenie napromieniania konwencjonalnego lub stereotaktycznego).

Ze względu na to, że jesteście z Warszawy i mamy pojedynczy przerzut - mogę w takiej konsultacji pomóc (szybki termin konsultacji wielospecjalistycznej). Przesyłam w tej sprawie prywatną wiadomość.
pozdrawiam ciepło.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group