1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 7
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Badanie tomograficzne kl piersiowej, j. brzusznej, watroby
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 22
Wyświetleń: 21115

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2009-08-09, 19:36   Temat: Badanie tomograficzne kl piersiowej, j. brzusznej, watroby
Kasiu,
rozumiem, że Twoja mama ma zacząć przyjmować Topotekan.
O działaniu tego leku w zaawansowanym DRP sporo dowiesz się w wątku zajany ( -> TUTAJ <- )

Tak, jest to chemioterapia II linii - i jako ostatni wariant leczenia systemowego DRP.

A czy wykonano naświetlania klatki piersiowej w związku z ZŻGG?
  Temat: Badanie tomograficzne kl piersiowej, j. brzusznej, watroby
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 22
Wyświetleń: 21115

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2009-07-14, 02:45   Temat: Badanie tomograficzne kl piersiowej, j. brzusznej, watroby
Myślę, że jest to zespół żyły głównej górnej.
'Główny' guz jest umiejscowiony dokładnie tak, że mogło się to zdarzyć w każdej chwili (uwzględniając, że jest to etap progresji).
Jeśli mama nie miała dotąd naświetlań klatki piersiowej to powinna je mieć natychmiast (po potwierdzeniu przez onkologa, że jest to ZŻGG).

PS. Szyja nie musi być spuchnięta. Czasem obrzęk występuje głównie na twarzy, czasem jedynie w okolicach kończyny górnej.
Powinnyście zgłosić się do onkologa natychmiast (ZŻGG stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia).
  Temat: Badanie tomograficzne kl piersiowej, j. brzusznej, watroby
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 22
Wyświetleń: 21115

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2009-06-28, 21:01   Temat: Badanie tomograficzne kl piersiowej, j. brzusznej, watroby
kasia.lukaniuk napisał/a:
Mama zaczela brac metypred i jakos ja zaczelo tak jak by zarzucac na boki jak wstaje czy jak chodzi czy to normalne?

W rzadkich przypadkach sterydy mogą powodować zaburzenia równowagi. Czy zaczęliście od niskiej dawki czy od razu od wysokiej? Po jakim czasie od rozpoczęcia przyjmowania leku nastąpiły zaburzenia równowagi? Kiedy ostatniop mama przyjmowała sterydy (pół roku temu na pewno tak) i czy były tego typu objawy?
kasia.lukaniuk napisał/a:
I mam jeszcze jedno pytanie czy Mama moze sie opalac?

Absolutnie. Przyjmowanie sterydów jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do przebywania na słońcu - po kontakcie ze słońcem nastąpi wysypka, a nawet krwawe wybroczyny skórne.
Przed wyjściem z domu mama powinna zaopatrzyć się z bluzkę z dłuższym rękawkiem i kapelusz osłaniający twarz / lub parasolkę p/słoneczną.
  Temat: Badanie tomograficzne kl piersiowej, j. brzusznej, watroby
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 22
Wyświetleń: 21115

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2009-06-22, 20:40   Temat: Badanie tomograficzne kl piersiowej, j. brzusznej, watroby
kasia.lukaniuk napisał/a:
bawi sie, spedza czas ze znajomymi i korzysta z tego zycia

To bardzo dobrze :) W pełni zgadzam się z tym, że radość życia niesie ze sobą same pozytywy :) A, że w dzisiejszych czasach taka postawa to ogólnie towar deficytowy ;) więc zgadzam się z tym, że może być powodem do dumy :)
pozdrawiam cieplutko Was obie.
  Temat: Badanie tomograficzne kl piersiowej, j. brzusznej, watroby
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 22
Wyświetleń: 21115

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2009-06-22, 00:43   Temat: Badanie tomograficzne kl piersiowej, j. brzusznej, watroby
No to mamy odpowiedź - widać progresję (rozwój choroby).
Wygląda to mniej więcej tak jak przypuszczałam - "stare" ogniska uległy w trakcie chemioterapii uszkodzeniu (ale -ostatecznie- bez znaczącej zmiany swoich wymiarów), natomiast w międzyczasie nastąpił rozsiew -> aktualnie wykonane TK pokazuje zmiany wieloogniskowe, podczas gdy poprzednio w sposób zdecydowany była mowa w zasadzie jedynie o zajęciu śródpiersia.
Myślę, że podobnie może się przedstawiać sytuacja dotycząca przerzutów do jamy brzusznej.
Bardzo mi przykro, Kasiu, zapewne nie na takie informacje liczyłaś. Jednakże fakty zawarte są w dokumentacji, którą przedstawiłaś - tu uzyskałaś jedynie wytłumaczenie jak należy je interpretować.
Rokowanie nie jest pomyślne - mam nadzieję, że lekarz na Waszej jutrzejszej wizycie -zwracając się do Twojej mamy- ubierze tę informację w odpowiednie słowa.
Daj znać proszę, jak onkolog widzi dalsze postępowanie.
pozdrawiam ciepło.
  Temat: Badanie tomograficzne kl piersiowej, j. brzusznej, watroby
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 22
Wyświetleń: 21115

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2009-06-21, 10:18   Temat: Badanie tomograficzne kl piersiowej, j. brzusznej, watroby
kasiu, byś lepiej zrozumiała naturę choroby Twojej mamy polecam Ci do przeczytania ten krótki wątek (jest on akurat średnio szczęśliwy, ponieważ musiałam go zamknąć - jednak "naprodukowałam" tam sporo podstawowych informacji o drobnokomórkowym raku płuca i zasadach interpretacji wyników leczenia tej choroby).
A odnosząc się do uzyskanych od Ciebie informacji: przede wszystkim gratuluję wyjątkowo dobrego efektu naświetlania OUN (ośrodkowego układu nerwowego -> czyli mózgu) - nieczęsto się to zdarza w DRP. Rozumiem bowiem, że jesteście ok. pół roku po radioterapii guza przerzutowego?
Co do leczenia chemicznego: przypuszczam, że w trakcie leczenia mogła nastąpić częściowa remisja zmian nowotworowych, bliższa pewnie jednak stabilizacji choroby.
Obecnie myślę, że jest niestety progresja.
Słusznie przypuszczasz, że niektóre zmiany mogły ulec częściowej martwicy wskutek leczenia. Niestety jednak są one nadal (najbardziej pożądanym efektem leczenia chemioterapią jest bowiem całkowite "zniknięcie" zmian guzowatych) i myślę, że wiele z nich jest nowych.
Jest bowiem sporo rozsianych, drobnych ognisk bez cech martwicy.

Obraz TK przedstawia: dużego guza płuca prawego z licznymi, rozsianymi przerzutami w obrębie tego płuca oraz przerzutem do płuca lewego.
Liczne ogniska przerzutowe znajdują się też w nadnerczach, trzustce i śledzionie. Mogą nie sprawiać na tę chwilę dolegliwości ponieważ nie są dużych rozmiarów, jednak DRP jest chorobą rozwijającą się często w sposób gwałtowny, więc zmiana samopoczucia może nastąpić "z dnia na dzień".
Warto zorientować się gdzie w Waszym mieście / miejscowości będzie można w razie potrzeby szukać pomocy lekarskiej.
Polecam poradnie specjalizujące się w opiece paliatywnej - tam zazwyczaj można liczyć na skuteczną pomoc.
pozdrawiam ciepło.
  Temat: Badanie tomograficzne kl piersiowej, j. brzusznej, watroby
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 22
Wyświetleń: 21115

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2009-06-20, 16:53   Temat: Badanie tomograficzne kl piersiowej, j. brzusznej, watroby
witaj kasia.lukaniuk,

Porównania nie można zrobić żadnego, jeśli nie ma do czego porównać - niestety.
Natomiast pytania do Ciebie:
- kiedy nastąpiło rozpoznanie?
- czy i jakie leczenie zastosowano? (chemioterapia? ile cykli?)
- jeśli jesteście już po leczeniu, to ile czasu minęło od jego zakończenia?
- jak się mama obecnie czuje? Czy pojawiły się w ostatnim czasie jakieś nowe niepokojące objawy? Czy obecne samopoczucie mamy jest podobne jak to sprzed rozpoczęcia leczenia chemicznego czy lepsze/gorsze?

Po uzyskaniu od Ciebie odpowiedzi na w/w pytania ustosunkuję się do treści badania, które tu wkleiłaś.
pozdrawiam ciepło.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group