1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znaleziono 1 wynik
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Przerzuty do płuc. Ognisko pierwotne nieznane.
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 13
Wyświetleń: 17614

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2009-06-20, 15:50   Temat: Przerzuty do płuc. Ognisko pierwotne nieznane.
A ja myślę, że to nie mezotelioma. Brak w badaniach obrazowych typowego dla mezoteliomy obrazu "mlecznej szyby" wskazującego na zajęcie opłucnej. Wykonane dotąd badania sugerują raczej zmiany w miąższu płucnym oraz nabłonku oskrzeli.
( ale to oczywiście jedynie moje zdanie :) )

Przyszła mi za to na myśl -> płucna postać histiocytozy <-,
oczywiście to jeden z wariantów, ale moim zdaniem do rozważania.

PET to dobry pomysł (no i standard w tym wypadku), jeśli szukamy potencjalnego pierwotnego ogniska nowotworu. Ponadto w przypadku podejrzenia zmian nowotworowych w płucach PET niejednokrotnie daje dokładniejszy obraz niż TK.
A więc PET tak, jak najszybciej.

Co do dalszej diagnostyki inwazyjnej, wstrzymałabym się do czasu uzyskania wyniku PET.
Gdyby nic tam nie wyszło (lub dało wątpliwy obraz)- do rozważenia byłyby jeszcze kolonoskopia, gastroskopia i ewentualnie TK jamy brzusznej.
Osobiście jednak optowałabym wtedy za otwarciem klatki piersiowej i pobraniem zmienionej tkanki do badania histopatologicznego i immunohistochemicznego - by nie tracić czasu.

Co do rokowania - nie można powiedzieć nic bez ustalenia jaka to dokładnie jednostka chorobowa. Rokowanie może być bowiem bardzo różne.
pozdrawiam serdecznie.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group