1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 4
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Drobnokomórkowy rak płuca--postać ograniczona ( LD )
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 9
Wyświetleń: 19075

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2009-05-08, 01:06   Temat: Drobnokomórkowy rak płuca--postać ograniczona ( LD )
Wątek zostaje zamknięty i nie będziemy dalej w nim pisać. Okazało się bowiem, że historia opisana przez użytkownika "Krzysztof" jest nieprawdziwa - a więc postępowanie tego Forumowicza nieuczciwe. Wątek zawiera informacje merytoryczne, które być może się przydadzą innym potrzebującym, zostawiam go więc z możliwością przeczytania.

Administrator.
  Temat: Drobnokomórkowy rak płuca--postać ograniczona ( LD )
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 9
Wyświetleń: 19075

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2009-05-05, 19:46   Temat: Drobnokomórkowy rak płuca--postać ograniczona ( LD )
To potwierdza powyższe wnioski (brak remisji) :

Stabilizacja czyli: SD - stabilizacja choroby, brak zmian (stabilization of the disease) - brak cofania się oznak nowotworu lub zmniejszenie się pierwotnej masy guza o mniej niż 50 procent.

Co do zróżnicowania komórek nowotworowych - jest to ocena stricte histopatologiczna (mikroskopowa):
Generalnie mamy raki: wysokozróźnicowane, średniozróżnicowane, słabozróżnicowane, niezróżnicowane.
W praktyce klinicznej najczęściej spotyka się pierwsze 3 postaci.

Wysokozróżnicowane to te, które najbardziej przypominają komórki narządu, z którego się wywodzą. Są najmniej złośliwe (mają najmniejszą skłonność do tworzenia przerzutów).
Im słabiej zróżnicowane, tym "dalsze" są od "oryginału" (tkanki, z której powstały) i mają większą skłonność do rozsiewu, a więc "oderwania się" od guza pierwotnego i wędrowania drogą chłonną i/lub krwionośną w celu "zasiedlenia" nowych miejsc i stworzenia tam guzów przerzutowych.

Niestety raki drobnokomórkowe to z zasady guzy słabo zróżnicowane. Bardzo szybko ulegają rozsiewowi i dlatego leczenie operacyjne ma tu bardzo małą przydatność (jest to bowiem leczenie miejscowe - a więc skupione wyłącznie na guzie pierwotnym).

Im większy guz tym większe prawdopodobieństwo, że doszło do rozsiewu.
Dlatego podstawowym "narzędziem" do walki z DRP jest chemioterapia (działająca na cały ustrój). Niestety komórki raka płuca prędzej czy później stają się chemiooporne, dlatego z zasady nie jest to sposób na wyleczenie. Zazwyczaj od leczenia chemicznego oczekuje się, że zmniejszy ono znacząco guz pierwotny i zniszczy tzw. mikroprzerzuty (a więc maleńkie przerzuty, które gdzieś się już umiejscowiły, a nie sposób ich jeszcze "dostrzec" - nie są jeszcze bowiem widoczne w badaniach obrazowych np. RTG, tomografia).

Wtedy - by była szansa na wyleczenie - stosuje się radioterapię (naświetlania mogą doprowadzić do wyleczenia raka płuca - pamiętajmy jednak, że jest to leczenie miejscowe, a więc nie podziała na inne ogniska raka, które np. powstały na skutek rozsiewu).
Do wyleczeń raka płuca radioterapią niestety dochodzi jednak rzadko (przyczyną w DRP jest zazwyczaj wcześniejszy rozsiew choroby, lub zbyt duża masa guza - radioterapia jest bowiem najskuteczniejsza gdy osiągnięto remisję i to makroskopowo - czyli "na oko" - całkowitą).

To tak w skrócie.

A w odpowiedzi na pytanie: dlaczego 4 a nie 6 kursów chemioterapii? Ponieważ okazało się, że komórki raka stały się chemiooporne i nie ma większego sensu kontynuacji leczenia tym schematem.
I na pytanie: dlaczego rozpoczęto leczenie po 4 kursie chemioterapii a nie po 2 : bardzo sensowne pytanie. Odpowiedź prawdopodobnie jest taka (prawdopodobnie, ponieważ są to idywidualnie podejmowane decyzje): nie nastąpiła po 2 kursie leczenia chemicznego odpowiednia remisja guza więc postanowiono poczekać jeszcze 2 kursy by zobaczyć czy radykalne naświetlanie będzie w ogóle możliwe (czasem remisja następuje później).
Remisja wciąż nie nastąpiła - więc jeśli mam być szczera: to, że postanowiono naświetlać radykalnie nie jest w tej sytuacji standardem. Guz jest zbyt duży. Była to czyjaś indywidualna decyzja, odbiegająca nieco od standardu tyle.

Przykładem może być sytuacja mamy Kasi - guz nie uległ zmniejszeniu i zdecydowano po zakończeniu leczenia chemicznego o naświetlaniach, ale paliatywnych (trwają do 2 tygodni).

Medycyna to nie matematyka (powiedzenie stare, oklepane, jednak bardzo prawdziwe) ;
dlatego, chociaż są wytyczne optymalnego postępowania w poszczególnych przypadkach, to często zapadają indywidualne decyzje terapeutyczne.

A o sterydach była mowa np. TUTAJ.

Krzysztof, bardzo rozumiem, że jesteś wewnętrznie "rozbity" - niezmiernie mi przykro, że zmagacie się z tym problemem. Odpowiadam konkretnie bo.. pytasz.
Na Forum, prócz wymiany merytorycznych informacji, "rozmawiają" ze sobą tak pacjenci onkologiczni jak i ich rodziny - bez względu na rodzaj choroby nowotworowej i szanse na wyleczenie. Polecam teraz lub z czasem Dział Forum "Psychoonkologia / emocje w chorobie nowotworowej " - tam można pogadać o wszystkim, co martwi, z czym trudno się zmierzyć.

Indywidualny kontakt z innymi też jest, jak najbardziej, godny polecenia.
Najważniejsze, to by nie być z danym problemem samotnym.
pozdrawiam serdecznie.
  Temat: Drobnokomórkowy rak płuca--postać ograniczona ( LD )
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 9
Wyświetleń: 19075

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2009-05-05, 10:44   Temat: Drobnokomórkowy rak płuca--postać ograniczona ( LD )
Wyniki leczenia - ocena:

  • CR - remisja całkowita (complete remission) - całkowite ustąpienie wszystkich oznak nowotworu utrzymujące się przez co najmniej 1 miesiąc.
  • PR - remisja częściowa (partial remission) - zmniejszenie się oznak nowotworu i pierwotnej masy guza o ponad 50 procent potwierdzone w dwóch kolejnych badaniach w odstępie miesiąca.
  • SD - stabilizacja choroby, brak zmian (stabilization of the disease) - brak cofania się oznak nowotworu lub zmniejszenie się pierwotnej masy guza o mniej niż 50 procent.
  • PD - progresja choroby (progression of the disease) - zwiększenie się wielkości guza o ponad 25 proc. lub pojawienie się nowych ognisk nowotworu.
  • Wznowa nowotworu - pojawienie się oznak nowotworu po okresie całkowitej remisji.
źródło TUTAJ (przykładowe)

Remisję częściową odnotowujemy wtedy, gdy masa nowotworu zmniejszyła się o przynajmniej 50% (liczymy ją biorąc pod uwagę wszystkie wymiary - w podanych przez Ciebie zmniejszeniu o ok. 50% uległ tylko jeden wymiar / i to ten mniejszy).

Drobnokomórkowy rak płuca histologicznie wygląda tak:



Cechują go małe, niemal nie zróżnicowane komórki, prawie całkowicie wypełnione /ciemnym/ jąderkiem ("na oko" komórki te są jakby pozbawione cytoplazmy) - bardzo trudno go pomylić z innym typem histologicznym.
Jeśli patolog tak podejrzewa, to niestety raczej należy tak przyjąć.

Sterydy - działają przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie.
Naświetlanie podrażnia śluzówkę i powoduje jej obrzęk. To powoduje kaszel a nawet czasami kłopoty z oddychaniem.
Sterydy znoszą obrzęk.
Przyjmowanie ich podczas naświetlań jest przez radioterapeutów polecane.
  Temat: Drobnokomórkowy rak płuca--postać ograniczona ( LD )
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 9
Wyświetleń: 19075

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2009-05-05, 03:32   Temat: Drobnokomórkowy rak płuca--postać ograniczona ( LD )
Witaj Krzysztof

niezmiernie mi przykro, ale nie będę miała dla Ciebie optymistycznych informacji.

Kwestia operacji: przy tak dużym guzie (DRP) nie operuje się, ponieważ nie wpływa to w tym rodzaju histologicznym raka płuca na długość przeżycia, a może tylko pacjentowi narobić krzywdy.
Niestety po leczeniu chemicznym nie nastąpiła żadna remisja (czyli zmniejszenie guza spełniające kryteria remisji, choćby częściowej), co oznacza, że guz stał się podczas leczenia chemiooporny.
Kaszel może być spowodowany naświetlaniami, jak najbardziej -> w tej sytuacji pytanie: czy mama przyjmuje sterydy (np. dexamethason)?

Bardzo polecam do poczytania: Drobnokomórkowy rak płuca - zalecenia diagnostyczno-terapeutyczne Polskiej Grupy Raka Płuca
Gdybyś miał pytania do powyższej lektury - śmiało, pytaj.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group