1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 2
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: TVN o nieprawidłowym leczeniu bólu - możecie pomóc
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 37
Wyświetleń: 49171

PostDział: Życie Forum   Wysłany: 2016-06-10, 09:27   Temat: TVN o nieprawidłowym leczeniu bólu - możecie pomóc
Rafus, czytał Pan artykuł "Skazani na ból", do którego link podałam? Jeśli nie - zapraszam do lektury.
Po jego publikacji napisało do mnie również wielu... lekarzy. Był wśród nich także onkolog. Dziękowali z poruszenie tematu. Ich najbliżsi również umierali w wielkim cierpieniu. I nie pomogły relacje koleżeńskie z kolegami "po fachu".

Tu nie chodzi o "złych" lekarzy, ale o zły system. O stygmatyzowanie dostępu do opioidów (prawo każe je zamykać w sejfie jakby nie były to leki a narkotyki), o ogólną narodową opioidofobię (tak wśród lekarzy jak i pacjentów), o brak dostępu do opieki hospicyjnej (kolejki, wyłączenie spod opieki hospicjów terenów znajdujących się poza dużymi miastami), o bezsilność w weekendy i święta gdzie trudno szukać jakiejkolwiek pomocy.
Wreszcie o brak szkoleń dla lekarzy.

Rafus napisał/a:
dobrze by było pokazać walkę innych lekarzy o to by z bólem walczono.

Oczywiście, taki jest plan. W audycji "Bez znieczulenia" (link także podałam) rozmawia ze mną i z słuchaczami taki walczący lekarz. I opowiada z czym walczy... Polecam.
  Temat: TVN o nieprawidłowym leczeniu bólu - możecie pomóc
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 37
Wyświetleń: 49171

PostDział: Życie Forum   Wysłany: 2016-06-09, 20:37   Temat: TVN o nieprawidłowym leczeniu bólu - możecie pomóc
Zapewne wiecie, że wiele zmian systemowych "rodzi się w bólach". W onkologii walczymy m.in. o dostęp do nowoczesnego leczenia (innowacyjne leki), o brak kolejek i długiego czasu oczekiwania na badania i leczenie, ale i o godne chorowanie bez cierpienia.
Temat niepotrzebnego cierpienia - źle łagodzonego bólu i duszności był na tym forum poruszany wielokrotnie. Nasza fundacja nie raz interweniowała w Waszej indywidualnej sprawie (by pomóc osobie cierpiącej), powstała również na ten temat w Polskim Radiu audycja ( "Bez znieczulenia" ) oraz artykuł w Polityce ( "Skazani na ból" ) - natchnieniem dla Autorki była lektura naszego forum.
W/w artykuł zapoczątkował w środowiskach decyzyjnych (np. towarzystwach naukowych) wiele dyskusji na ten temat. Dostrzeżono problem, ale do jego rozwiązania jeszcze daleko.

Media są, były i będą naszym wielkim sprzymierzeńcem w walce o nasze prawa. Bo problem staje się dostrzegalny dopiero wtedy gdy mówi się o nim głośno. Gdy ucichniemy - nadal będziemy cierpieć w milczeniu...

Dziś sprawę niepotrzebnego bólu i cierpienia chce poruszyć TVN. To trudny temat na reportaż. I to wspaniałe, że Ktoś zechciał się go podjąć...
Na prośbę p. Moniki wklejam Jej list skierowany do Was:


Nazywam się Monika Redzisz i jestem dziennikarką programu TVN Uwaga. Poszukuję osób, które doświadczają albo doświadczyły w przeszłości, osobiście albo towarzysząc w chorobie swoim najbliższym - obojętności lekarzy i pielęgniarek na ból.
Wydaje mi się, że niestety wciąż w polskiej służbie zdrowia panuje przekonanie, że cierpienie jest czymś oczywistym i trzeba go po prostu znosić, a lekarze i pielęgniarki często ograniczają ilość podawanych pacjentom środków przeciwbólowych lub zbyt długo zwlekają z ich podaniem. Wiem, że wiele osób poruszało ten temat na Forum Onkologicznym, skarżyło się na zachowanie lekarzy, prosiło o interwencję. Byłabym bardzo wdzięczna, gdybyście zechcieli podzielić się waszymi doświadczeniami.
Wiem, że wielki ból jest doświadczeniem bardzo trudnym i intymnym, trudno o tym mówić, ale jednocześnie jestem przekonana, że media powinny poruszać ten temat. Jeśli nie będziemy o tym mówić, nigdy się nie zmienią praktyki w polskich szpitalach.
Piszcie do mnie proszę na adres: monikaredzisz@o2.pl. Serdecznie zapraszam.


Ja pomogę P. Monice zrobić ten program. Jeśli ktoś z Was zechce pomóc i opowiedzieć o doświadczeniach swoich lub swych bliskich - spotkamy się. To będzie kolejny, ważny krok w walce o godność osób chorych w naszym kraju.
Ból i duszność w chorobie są zbędne i można je skutecznie leczyć. Tymczasem w Polsce ludzkie cierpienie to wciąż temat tabu i przypadłości, których znaczenie się marginalizuje...

Piszcie proszę do P. Moniki, do mnie lub w tym wątku.

Magda Kręczkowska
Prezes Fundacji Onkologicznej DUM SPIRO-SPERO
mail: magdalena.kreczkowska@fundacja-onkologiczna.pl

 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group