1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 4
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Jak mam wspierać mamę?
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 141
Wyświetleń: 58261

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2015-03-15, 22:00   Temat: Jak mam wspierać mamę?
Karina Święch napisał/a:
Droga dalimanio, dodatkowa konsultacja to jest bardzo dobry pomysł ale nie spodziewaj się że w CO w stolicy będzie lepiej (też są kolejki, lakoniczne odpowiedzi, i nie ma cudotwórców) niż gdzie indziej. Mój tato leczył się w Krakowie (na Garncarskiej) mieliśmy też konsultację w ZABRZU, niestety diagnoza była jednoznaczna. Ja wiem że w tej strasznej chorobie człowiek ma poczucie że może mógł zrobić więcej, więcej mogli zrobić lekarze, tokolwiek...Ja z perspektywy czasu wiem że zrobiliśmy wszystko, a miłość i wsparcie którym otoczylismy tatę była najważniejsza
Karina Święch napisał/a:
Błędy w leczeniu były, są i będą popełniane bez względu na to czy jest to Kraków, Poznań, Gdańsk czy Warszawa, a w każdym z tych miast są świetni specjaliści. Niemniej jednak wszystko rozgrywa się w Polsce, i tu możliwości nie wyleczenia a przedłużenia życia to procedury, wybory i biurokracja, niestety :oops:

Szanowna Pani. Udzielam Pani oficjalnego ostrzeżenia z powodu pisania postów bez wcześniejszego przemyślenia ich treści i bez elementarnej wiedzy o kompetencji poszczególnych ośrodków w zakresie leczenia czerniaka złośliwego skóry.
Proszę poskromić swoją chęć udzielania nieuzasadnionych wiedzą merytoryczną wypowiedzi - w przeciwnym razie pożegnamy się. Celem tego forum jest rzetelne informowanie a nie wprowadzanie w błąd.

W CO-I nie ma być "lepiej" pod względem kolejek a pod względem diagnostyki i leczenia. Jest to ośrodek, który szkoli inne w zakresie postępowania diagnostyczno-terapeutycznego (czerniaki skóry), szczególnie te, które nagminnie popełniają błędy (np. Kraków). Oskarżenie Gdańska o nieprawidłowości to pomówienie. Poznań jest niemal równie godny zaufania - błędy zdarzają się niezmiernie rzadko.
Bydgoszcz w zakresie leczenia czerniaków skóry oraz mięsaków słynie z pomyłek i decyzji niewłaściwych.

Choćby tu - w przypadku Mamy Autorki tego wątku - pierwotne szerokie wycięcie zmiany jest niedopuszczalne - uniemożliwia bowiem prawidłowe wycięcie węzła wartowniczego i często wpływa na dalszy przebieg choroby i losy chorego.

Odnośnie obrazu TK klatki piersiowej - rozumiem, że nie mamy żadnego porównania do wcześniej wykonanego TK (bo nie było wykonane)? W tej sytuacji należy uwzględnić możliwości:
1. przerzuty czerniaka
2. drobnoguzkowe zmiany pozapalne.

Proponuję zabranie ze sobą płytki z TK (oraz opisu) do Warszawy.

Interferonu nie podaje się w sytuacji masywnych przerzutów do węzłów chłonnych - można rozważyć jego podanie w wypadku mikroprzerzutów do usuniętych węzłów.
Przy naciekaniu torebki węzła, co pisałam już zdaje się kilkakrotnie, stosuje się uzupełniającą radioterapię.

Teraz jednakże, po wykonaniu TK i jego wyniku - stoi ona pod znakiem zapytania. Wybór - co robić - należy do CO-I w Warszawie. Zostanie zapewne zalecone ponowne przebadanie preparatu z wyciętym guzem pod kątem mutacji BRAF.
Podejrzewam, iż może być zalecona RTH dołu pachowego i aktywna obserwacja klatki piersiowej (kolejne TK za 2-3 miesiące), chyba, że radiolog w CO-I uzna, iż zmiany należy uznać za przerzutowe i nie ma w tym zakresie żadnych wątpliwości.

Gratuluję rozsądnej decyzji dot. konsultacji w CO-I w Warszawie. To bardzo mądry ruch.
  Temat: Jak mam wspierać mamę?
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 141
Wyświetleń: 58261

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2015-02-02, 14:04   Temat: Jak mam wspierać mamę?
dalimania napisał/a:
Mama leczy się w CO w Bydgoszczy. Wspominałam jej o prof. Rutkowskim, jednak chce zostać w Bydgoszczy.

Rozumiem, to Jej prawo.
Bydgoszcz ma jednak słabe doświadczenie w leczeniu czerniaków i mięsaków popełnia w tej materii wiele błędów. To rzadkie nowotwory i najlepiej leczą je ci, którzy zajmują się tylko nimi - dysponują zatem z założenia o wiele większą wiedzą i doświadczeniem.
  Temat: Jak mam wspierać mamę?
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 141
Wyświetleń: 58261

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2015-01-30, 13:17   Temat: Jak mam wspierać mamę?
Klinika Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków w CO-I w Warszawie (bo nie wiem gdzie się leczycie) w tej sytuacji (i po badaniach obrazowych wykluczających przerzuty odległe) najprawdopodobniej zaleciłaby po limfadenektomii i wygojeniu rany uzupełniającą radioterapię.
Wskazanie:
dalimania napisał/a:
Przerzuty czerniaka do węzła chłonnego o wymiarach 3,0 x 3,0 x 2,0 cm wykraczające poza torebkę węzła.
  Temat: Jak mam wspierać mamę?
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 141
Wyświetleń: 58261

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2015-01-27, 23:57   Temat: Jak mam wspierać mamę?
Czekamy na wynik badania histopatologicznego oraz opis TK klatki piersiowej (bardzo dobrze, że zostało zlecone).
Bez tego trudno powiedzieć co dalej.
Być może uzupełniająca radioterapia (okolice dołu pachowego, o ile czerniak naciekał torebkę węzła) lub leczenie systemowe (o ile stwierdzi się przerzuty odległe). Być może, i taka opcja byłaby najkorzystniejsza - obserwacja (o ile skończy się na przerzucie do węzła/węzłów chłonnych bez naciekania ich torebki, a pozostałe badania obrazowe będą bez zarzutu).
pozdrawiam ciepło.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group