1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 7
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Guz pęcherza moczwego/moczowodu?
Bromba

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 4822

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2017-11-19, 21:16   Temat: Guz pęcherza moczwego/moczowodu?
Tata jest po kolejnej cystoskopii.
Z epikryzy wynika, że pojawiła się drobna zmiana; wyniki hist.-pat. za 2-3 tygodnie.

"Pacjent przyjęty do oddziału celem wykonania kontrolnej cystoskopii po wcześniejszym leczeniu - jak w rozpoznaniu. Cystoskopie wykonano w dniu 14.11.2017 – okolica lewego ujścia moczowodowego zbliznowaciała, ujście ziejące. Na tylnej ścianie pęcherza drobna zmiana śluzówkowa, którą pobrano do badania w całości. Przebieg po zabiegu niepowikłany miejscowo. Pojawiło się natomiast krwawienie z nosa wymagające zastosowania tamponady przedniej na okres 2 dób. Ostatecznie pacjent wypisany do domu w stanie ogólnie dobrym."

Wyjaśniając krwawienie z nosa, Tata był leczony na zakrzepicę; nie musi brać już specjalistycznych leków tylko profilaktycznie Diohespan. No ale przed i po zabiegu dostał zastrzyki rozrzedzające krew i stąd prawdopodobnie krwotok.

Pozdrawiam

Ale wracając do tematu.
Proszę o wyjaśnienie co znaczy "ujście ziejące"?
O resztę będę pytać po odebraniu wyników hist.-pat.
  Temat: Guz pęcherza moczwego/moczowodu?
Bromba

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 4822

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2017-10-25, 20:43   Temat: Guz pęcherza moczwego/moczowodu?
Dawno nie zaglądałam (ciągle w biegu) a miałam wstawić wynik TK.
TK jamy brzusznej i miednicy małej +C (12.04.2017)
Wątroba jednorodna, niepowiększona. Pęcherzyk żółciowy usunięty. Drogi żółciowe nieposzerzone. Trzustka, śledziona, oba nadnercza jednorodne niepowiększone. Obie nerki typowej wielkości i położenia, w lewej nerce drobne torbiele korowe wielkości <10 mm, poza tym nerki bez zmian ogniskowych. UKM obustronnie bez cech kamicy i blokady. Aorta brzuszna nieposzerzona z drobnymi uwapnionymi blaszkami miażdżycowymi w ścianach. Przestrzeń zaotrzewnowa i miednica bez adenopatii.
Pogrubienie do 6-8 mm ściany tylno-lewobocznej pęcherza moczowego na szer. ok. 30 mm w okolicy ujścia lewego moczowodu z zatarciem zarysu zewnętrznego, poza tym bez nacieków otaczającej tkanki tłuszczowej. Moczowody nieposzerzone.
Prostata ze zwapnieniami o wym. ok 48x36 mm (TxAP), pęcherzyki nasienne niepowiększone. Jama otrzewnej bez płynu. Uchyłki esicy.
Kości objęte badaniem bez zmian ogniskowych typu meta. wysokość trzonów zachowana. Zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze kręgów lędźwiowych i dolnych piersiowych - mostkujące osteofity na przednich i bocznych krawędziach trzonów.

I jeszcze USG z tego samego dnia:
wątroba jednorodna, niepowiększona. stan po cholecystektomii. Drogi żółciowe nieposzerzone. Trzustka jednorodna, niepowiększona o podwyższonej echogeniczności. Aorta brzuszna nieposzerzona. Obie nerki typowo położone bez cech kamicy i blokady. Śledziona jednorodna, niepowiększona. Pęcherz moczowy miernie wypełniony, bez ech wewnetrznych. Gruczoł krokowy ze zwapnieniami o wym.: 51x45x43 mm. Wolnego płynu w jamie otrzewnej nie stwierdzam.

W dniu 11.07.2017 Tata miał pierwszą kontrolna cystoskopię, w której ie stwierdzono wznowy guza pęcherza.
Kolejną bedzie miał 14.11.2017. Jezeli i w tej nie zauważą cech wznowy to lekarz powiedział, że kolejne będą już co pół roku.

I jeszcze jedna rzecz, która mnie trochę zaniepokoiła, a na którą wcześniej nie zwróciłam uwagi...
To RTG płuc (12.03.2017)
Dość dobrze wysycone cienie: na tle tylnego odcinka żebra V po stronie prawej o wym.: 4x2 mm oraz na tle skrzyżowania żeber II i VI po stronie prawej o wym.: 5x2 mm. Poza tym pla płucne bez zmian ogniskowych. Sylwetka serca w wymiarze poprzecznym niepowiększona. Zarys kopuł przepony gładki. Kąty przeponowo-żebrowe wolne.

Niestety nie znalazłam wcześniejszych zdjęć taty, żeby można było porównać. Fakt, Tata w w roku 1962 przechodził gruźlicę i twierdzi, że to mogą być jakieś pozostałości ale jaj już sama nie wiem co o tym myśleć.

No i teraz pytania:
Czy z wyniku TK i USG można wywnioskować, że moczowód jednak nie był jakoś strasznie zaatakowany?
Co oznacza zwapnienie na prostacie - Tata mówi, że sprawdzali PSA i było niskie ale nigdzie w wypisie nie mogę tego znaleźć :(
No i czy przejmować się tymi płucami?
  Temat: Guz pęcherza moczwego/moczowodu?
Bromba

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 4822

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2017-04-04, 19:50   Temat: Guz pęcherza moczwego/moczowodu?
Dzięki za info.
Jak tylko będą wyniki TK to je umieszczę i będę pytać dalej ;)
Pozdrawiam :)
  Temat: Guz pęcherza moczwego/moczowodu?
Bromba

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 4822

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2017-04-04, 10:11   Temat: Guz pęcherza moczwego/moczowodu?
Miałam się dopiero "pojawić" z wynikami TK ale dzisiaj miał miejsce, mam nadzieję, że na razie pojedynczy "epizod"...
Tatę, w momencie jak poczuł nagłą potrzebę oddania moczu złapał nagle ostry ból nerki. Trwało to przez moment a teraz czuje się tylko tak jak po uderzeniu w tę okolicę.
Pytanie może będzie naiwne, czy jak się pojawi kolejny "atak" to od razu kontaktować się z lekarzem; czy jeszcze poczekać; ewentualnie na co zwrócić uwagę.
A przy okazji tego ataku dowiedziałam się od Taty, że w zależności od wyników TK, jak daleko sięga guz lekarze rozważają usunięcie moczowodu i nerki :(
Może dlatego nie zresekowali tego guza w całości za pierwszym podejściem?
Nie chcę negować ich wiedzy i umiejętności ale czy w takim wypadku jak było od razu wiadomo, że guz wychodzi z moczowodu nie powinno byc najpierw TK?
  Temat: Guz pęcherza moczwego/moczowodu?
Bromba

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 4822

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2017-03-31, 23:02   Temat: Guz pęcherza moczwego/moczowodu?
No niestety...
Tylko to co przepisałam.
  Temat: Guz pęcherza moczwego/moczowodu?
Bromba

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 4822

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2017-03-31, 09:59   Temat: Guz pęcherza moczwego/moczowodu?
Dzięki :)
Ciężko się czyta; jak wszystko co napisane przez fachowców dla fachowców ale chyba ogarniam :)
Zobaczymy co lekarz powie po TK, bo nie napisałam wcześniej ale niestety nie usunięto całości. Ponoć to co w moczowodzie to zostało :(
  Temat: Guz pęcherza moczwego/moczowodu?
Bromba

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 4822

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2017-03-30, 16:10   Temat: Guz pęcherza moczwego/moczowodu?
No i znów tu wracam, tym razem z powodu Taty.
Niedawno, zupełnie przypadkowo wykryto u Niego zmiany w ujściu moczowodu do pęcherza.
Ale po kolei:

03.02.2017 - USG brzucha: wykonane w szpitalu
Wątroba w zakresie dostępnym badaniu niepowiększona, o prawidłowej echogeniczności, bez zmian ogniskowych. Stan po cholecystektomii. Drogi żółciowe nieposzerzone. Trzustka w zakresie dostępnym badaniu o prawidłowej echogeniczności, jednorodnej, niepowiększona. Nerki typowo położone, prawidłowej wielkości, dł. prawa - 109 mm; lewa - 119 mm. Grubość kory do 10 mm. UKM obu nerek bez cech kamicy i zastoju. W okolicy lewego ujścia moczowodowego zwapniała polipowata struktura 11 x 8 mm. Śledziona jednorodna, niepowiększona. Pęcherz moczowy słabo wypełniony. Wolnego płynu w jamie brzusznej nie stwierdza się.

21.02.2017 - USG powtórzone przy pełnym pęcherzu, na zlecenie lekarza POZ
Wątroba prawidłowej wielkości o jednorodnej, wzmożonej echostrukturze (stłuszczenie). Pęcherzyk żółciowy usunięty. Drogi żółciowe, ż. wrotna, żż. wątrobowe nieposzerzone. Trzustka prawidłowej wielkości, jednorodna. Nerki przeciętnej wielkości, bez zmian w strukturze miąższu, bez zastoju i bez złogów. Śledziona jednorodna, niepowiększona. Aorta brzuszna i tt. biodrowe o zwapniałych ścianach, nieposzerzone. Pęcherz moczowy o gładkich obrysach bez cech wewnętrznych. Lewe ujście pęcherzowo-moczowodowe na długości ok. 19 mm poszerzone, bez wyraźnej reakcji na falę perystaltyczną, wykazujące bogate unaczynienie w badaniu PD - może odpowiadać zmianie naciekowej obejmującej ujście, do różnicowania ze "sztywnym" ureterocele. Wypływ moczu z obu ujść symetryczny. Konieczna cystoskopia.

Po tych badaniach lekarz POZ założył zieloną kartę i w dniu
13.03.2017 wykonano cystoskopię: stwierdzając lito-brodawczakowatą zmianę rodzącą się z lewego ujścia moczowodowego. Wykonano typową elektroresekcję zmian.

No i wynik hist.-pat.
Materiały: guz, wycinek - błona śluzowa pęcherza moczowego, sposób pobrania - inne
Opis makroskopowy:
Materiał w kilku drobnych fragmentach tkankowych, największy o wymiarach 1 x 0,5 cm
Opis mikroskopowy:
Papillary urothelial carcinoma low grade
Nie stwierdzono naciekania blaszki właściwej błony śluzowej i obecności mięśniówki właściwej.

To tyle z badań (TK wyznaczona na 12.03.2107)

I moje pytanie, jakiego leczenia należy się spodziewać i na co zwracać uwagę podczas codziennego życia.

Z góry dziękuję za informacje.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group