1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 2
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Wczesna diagnostyka raka trzustki
Armands

Odpowiedzi: 33
Wyświetleń: 46189

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2018-01-12, 20:24   Temat: Wczesna diagnostyka raka trzustki
marzena66,

Ja na problem wczesnego wykrywania raka patrzę przez pryzmat "mojego" skorupiaka.
Właśnie gwałtowny wzrost markera PSA poza normę, spowodował u mnie ostry kurs na poważne potraktowanie problemu.
Z doświadczenia na swoim internetowym poletku, czy w częstych rozmowach w środowisku pracy, widzę niesamowitą bierność, czy może bardziej strach przed diagnostyką.
Niestety dotyczy to facetów... wydaje się, że silnych facetów. Dostrzegam ten problem i staram się tłumaczyć, że wcześnie zdiagnozowany rak daje duże szanse na pokonanie. A jak nie na pokonanie, to chociaż na jeszcze kilka... kilkanaście latek życia.

Za panel trzustkowy zapłaciłem ok. 30 zł, badanie PSA kosztuje podobnie. To nie jest wydatek, który mógłby powodować opór... a jednak powoduje.
Oczywiście masz rację, wynik badań nie jest zero-jedynkowy. Nie zawsze wyższe PSA oznacza problem nowotworu prostaty i odwrotnie. Bywa, że poziom w normie a raczek rośnie.
W moim wypadku zdążyłem uniknąć wysokiego wymiaru kary. Operacja była w odpowiednim czasie i aktualnie jest OK.
Tym bardziej zwracam uwagę na inne aspekty swojego zdrowia. Mam problem z wątrobą, ale są to niegroźne naczyniaki (jeden wielkości kurzego jajka), ale i wyższe parametry typu cholesterol całkowity, cholesterol LDL, bilirubinę.
Nawet wykonałem badanie genetyczne, aby potwierdzić, lub wyeliminować tzw. zespół Gilberta. Wyszło, że nie mam.
To wszystko mimo szczupłej budowy ciała, aktywności fizycznej i w miarę zdrowego odżywiania.
Od kilku lat jestem pod opieką gastroenterologa i własnie w zeszłym roku zasugerowałem dodanie profilu trzustkowego do zleconych badań. Wszystko wyszło w normie, oprócz amylazy w surowicy.
Norma jest 0-80U/l a u mnie wyszło 110.
Oczywiście wiem, że to tylko jedno z badań, przekroczenie nie takie duże, przyczyny wzrostu mogą mieć inne pochodzenie itd.
Od kilku lat co roku prywatnie robię badanie USG. Płacę i wymagam, aby nie było to odfajkowane badanie, tylko dokładne wykonanie kontroli narządów z porządnym opisem.
Czytam tutejsze wątki i często widzę historię, w których diagnostyka również zawiodła. Może przez kiepski sprzęt, albo nieudolnego operatora. Może sumę tych okoliczności, a może jeszcze coś innego?

Nie jestem hipochondrykiem, ale ostanie lata dały mi niezłego kopa. Nie chcę czegoś przegapić, coś zaniedbać. Stąd też moje pytanie o faktyczne znaczenie badań. Badań, które mogą uratować życie.

Miło mi, że odpowiedziałaś... doceniam prace moderatorów. Sam wiem, ile ta obecność, czuwanie zabiera czasu... tym bardziej dziękuję.
Pozdrawiam
Armands
  Temat: Wczesna diagnostyka raka trzustki
Armands

Odpowiedzi: 33
Wyświetleń: 46189

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2018-01-12, 08:25   Temat: Wczesna diagnostyka raka trzustki
Z ciekawością przeczytałem ten wątek i mam zasadnicze pytanie, czy badanie tzw. profilu trzustkowego, czyli
- amylaza w krwi
- amylaza w moczu
- lipaza
- glukoza

ma według was znaczenie dla wczesnego wykrycia problemu z trzustką?
Zadaję to pytanie, bo w we wcześniejszych postach tego wątku, tylko w jednej odpowiedzi wspomniano o badaniach trzustkowych.

Pozdrawiam
Armands
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group