1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 2
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Guz gruczołu krokowego interpretacja wyniku
Armands

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 4252

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2017-04-22, 23:09   Temat: Guz gruczołu krokowego interpretacja wyniku
Obstawiam, że przy takim PSA, to scyntygrafia nic specjalnego nie pokaże. Z własnego i nie tylko przykładu, wiem, że jest to standardowe badanie które, przy niskim PSA znajduje tylko zmiany zwyrodnieniowe, czy pourazowe.
Raczej skłaniałbym się do przeprowadzenia badania rezonansem magnetycznym na urządzeniu 3 teslowym. Tylko, że do takiego badania musi nastąpić zagojenie prostaty po biopsji. Trzeba poczekać 5-6 tygodni, aby ewentualne krwiaki nie wpłynęły na jakość badania.
Gdyby wynik badania MRI wskazał, że nowotwór ograniczony jest do gruczołu, to można myśleć o prostatektomii, czy też radioterapii.
Jeszcze jedna uwaga. Bardzo często wyniki biopsji nie szacują w sposób 100% pewny złośliwości komórek rakowych. Dopiero wynik pooperacyjne całego pobranego materiału pozwala dokładnie ocenić sytuację. Przy radioterapii nie ma takiej możliwości i trzeba bazować na wcześniejszych ocenach i badaniach obrazowy.
Naprawdę warto dołożyć trochę drogi, ale trafić do dobrego specjalisty.
Oby ten warszawski takim był. W onkologii nie ma rejonizacji i kilka ośrodków zdecydowanie góruje nad innymi.

Pozdrawiam
Armands
  Temat: Guz gruczołu krokowego interpretacja wyniku
Armands

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 4252

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2017-04-22, 20:26   Temat: Guz gruczołu krokowego interpretacja wyniku
jbl, Niestety wynik oznacza jedno - tata ma raka gruczołu krokowego. Utkanie nowotworu w pobranych bioptatach zajmuje 90%, co może oznaczać ryzyko przekroczenia komórek nowotworowych poza gruczoł krokowy. Ocena agresywności według Gleasona (siódemki) wskazuje na nowotwór o więcej niż średniej agresywności. To złe informacje, ale takie informacje to tylko wnioski z biopsji. Rak gruczołu krokowego nie jest nowotworem szybko postępującym. Przy wdrożeniu leczenia RGK można zatrzymać aktywność skorupiaka i przez wiele lat cieszyć się życiem starszego pana. Teraz, gdy tata ma wynik biopsji, powinien uzyskać kartę DiLO, która teoretycznie powinna uzyskać szybszą ścieżkę diagnostyczną.
Moim zdaniem warto rozważyć skierowanie się do jakiegoś centrum onkologii. Tam można liczyć na specjalistów, dla których RGK jest codziennością. Tam też będą przeprowadzone dalsze badania obrazowe (rezonans magnetyczny, scyntygrafia)
Nie podałeś ważnych informacji, jaki wynik PSA i ewentualne problemy z układem moczowo-płciowym spowodowały kontakt taty z urologiem.
To ważne, bo poziom PSA jest ważny do podjęcia kolejnych kroków w leczeniu.

Tak jak wcześniej napisałem, rak gruczołu krokowego nie jest wyrokiem. Przy dobrze dobranym leczeniu daje szansę na całkowite wyleczenie (oczywiście szybko wychwycony i potraktowany radykalną terapią), ale na wiele lat życia, u mężczyzn, gdzie radykalność nie wchodzi w rachubę.

Teraz ważne, aby tata trafił w dobre ręce. Gdybyś miał więcej pytań, to śmiało.

Pozdrawiam

Armands

PS. Niestety wręczanie wyniku biopsji gdzieś w sekretariatach szpitali, czy na korytarzu, często się zdarza. Ja miałem możliwość porozmawiania z lekarzem, ale dlatego, że tego zażądałem.
Procedura tego nie zapewniała.

[ Dodano: 2017-04-22, 20:30 ]
Może moja odpowiedz jest trochę chaotyczna, ale jestem aktualnie w pracy i piszę korzystając z wolnej chwili. Stąd też możliwe błędy.
Gdzie tata mieszka?

A.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group