1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 7
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Rak stercza ze wznową
Armands

Odpowiedzi: 21
Wyświetleń: 6859

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2017-02-03, 14:33   Temat: Rak stercza ze wznową
klaudiia11, oby Twoje odczucie się sprawdziło a leczenie przyniosło efekt.
Pozdrawiam i powodzenia.

Armands
  Temat: Rak stercza ze wznową
Armands

Odpowiedzi: 21
Wyświetleń: 6859

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2017-01-28, 21:14   Temat: Rak stercza ze wznową
Tu masz namiary na Warszawę

http://www.cskmswia.pl/cs...dioterapii.html
  Temat: Rak stercza ze wznową
Armands

Odpowiedzi: 21
Wyświetleń: 6859

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2017-01-28, 20:25   Temat: Rak stercza ze wznową
klaudiia11, gdzie byłaby wykonywana radioterapi?
Jeśli ryzyko uszkodzenia jelita jest tak duże, to może powinniście zażądać konsultacji?

Powinniście zapytać o radioterapię stereotaktyczną (SBRT). Technika ta pozwala na maksymalne oszczędzenie otaczających zdrowych tkanek.
Sprzęt takiego typu na posiada szpital MSWiA w Warszawie i GCO (Gliwice). Tylko nie wiem, czy tata mógłby liczyć na kwalifikację do leczenia???
Może warto zadzwonić na oddział tych szpitali i spróbować uzyskać inf.

Pozdrawiam
Armands
  Temat: Rak stercza ze wznową
Armands

Odpowiedzi: 21
Wyświetleń: 6859

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2016-12-07, 21:30   Temat: Rak stercza ze wznową
klaudiia11, świetnie, że tata jest w dobrej formie. To atut w walce z nowotworem. Nie jest łatwo, ale kto powiedział, że będzie łatwo? Trzeba stawiac wyzwania i mieć plany.
Ja cztery miesiące po prostatektomii maszerowałam po bieszczadzkich bezdrożach.
Tata jest wojskowym, to wie, że jedna przegrana bitwa ujmy nie przynosi. Najważniejsze, to wygrać wojnę... wojnę z nowotworem.

Pozdrów tatę i powodzenia jutro.

Armands
  Temat: Rak stercza ze wznową
Armands

Odpowiedzi: 21
Wyświetleń: 6859

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2016-12-07, 17:41   Temat: Rak stercza ze wznową
No cóż, to była uboga diagnostyka, bo pomijając scyntygrafię, która przy tak niskim PSA raczej nic by nie wykazała, to TK, czy MRI powinno być wykonane. Biopsja potwierdziła nowotwór i była konieczna do formalnego przeprowadzenia dalszego leczenia. To dodatkowe badanie obrazowe powinno ocenić, czy faktycznie nowotwór nie przekroczył torebki gruczołu i czy nie ma nacieku po cewce, w jakim stanie są węzły chłonne miednicy itp.
Takie badanie wykonuje się standardowo i z mojego doświadczenia wiem, że jest to nader cenna wskazówka dla operatora.
Wydaje mi się, że w wypadku taty operacji brak tego badania miał wielkie znaczenie. Oczywiście to moja ocena, a ja jestem tylko pacjentem po prostatektomii i aktywnym uczestnikiem forum poświęconego RGK.

Co do możliwości wycięcia, tego co zostało, to obawiam się, że niewykonalne ze względu na większe szkody niż pożytek. Nie spotyka się poprawek chirurgicznych po niedoszczętnej prostatektomii. Własnie radioterapia ratująca jest kolejnym krokiem.
Polecam poniższe opracowanie
http://www.wco.pl/zb/files/publication/f4840b.pdf

Armands
  Temat: Rak stercza ze wznową
Armands

Odpowiedzi: 21
Wyświetleń: 6859

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2016-12-07, 16:38   Temat: Rak stercza ze wznową
klaudiia11 napisał/a:
Psa przed operacja 5.67


Takie PSA przed operacją mogło dawać dużą nadzieje, że będzie to operacja radykalna. Ale nie wiemy, czy tata wcześniej nie stosował leków na łagodny przyrost prostaty (np. stosowanie fenasterydów), a które powodują nawet 50% spadek poziomu PSA w surowicy.

Pytałem się o sposób operowania, bo to również ma znaczenie. Moje doświadczenie mówi, że operacja klasyczna często kończy się lepszym rezultatem niż laparoskopowa. Niestety nie w tym przypadku.

Czy tata miał przed operacją zrobione TK, lub MRI? Jeśli tak, to wklej wynik (zamazując dane taty i lekarzy)

W poprzednim poście napisałem, że czeka tatę dalsza walka z CaP-em. Wdrożenie ratującej
radioterapii w wypadku niedoszczętnej operacji powinno zacząć się jak najszybciej, ale po zagojeniu ran pooperacyjnych. Niektóre źródła podają 90 dni od RP. Oczywiście decyzja należy do lekarza!

A jak jest z taty kondycją i co ważne, trzymaniem moczu?

Armands
  Temat: Rak stercza ze wznową
Armands

Odpowiedzi: 21
Wyświetleń: 6859

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2016-12-07, 15:49   Temat: Rak stercza ze wznową
klaudiia11, Nie wiem, o które zmiany pytasz? Jeśli o zmiany w tzw. loży pooperacyjnej, to "docinka" nie wchodzi w rachubę.

PSA pooperacyjne, ale również wynik histopatologiczny (dodatni margines cięcia, naciekanie pni nerwowych) potwierdza, że prostatektomia była niedoszczętna.
Teraz czas na kolejne starcie, czyli radioterapię, albo RT połączoną z hormonoterapią.

Ja powtórzę pytanie missy, - jaki był poziom PSA przed operacją? Ma to znaczenie, dla ustalenia, czy prostatektomia miała (mogła) być radykalną, czy raczej chodziło o pozbycie się jak jak największej masy zaraczonej tkanki i przygotowanie taty do dalszego, koniecznego leczenia, czyli radioterapii ratującej.
klaudiia11, czy to była klasyczna prostatektomia, czy laparoskopowa?

Pozdrawiam
Armands
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group