1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 4
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: RTG przy nowotworze płuc
Arek1

Odpowiedzi: 9
Wyświetleń: 5617

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2017-11-21, 10:09   Temat: RTG przy nowotworze płuc
Przyjmij wyrazy współczucia Kasia39.
Jedynym pocieszeniem może być, że Tata nie cierpiał zbyt długo. Niestety tylko w wypadku niekorzystnych wyników badań człowiek szuka potwierdzenia z kilku źródeł. Kiedy wyniki są dobre to tego się już nie czyni. Ale taka już ludzka natura. W przypadku mojej Mamy też tak było. Myślę że nie macie sobie nic do zarzucenia. Z pewnością postępowaliście z zaleceniami lekarzy , z przeświadczeniem że jest to słuszne.
Z doświadczenia wiem, że póki nieszczęście w postaci raka nie dotknie kogoś z bliskich, to większość nie interesuje się tym tematem. Myślę że powinno być to zadanie dla lekarzy rodzinnych. Niestety jest ich mało, na ogół są przepracowani i jakość ich usług często pozostawia wiele do życzenia.
Serdecznie Cię pozdrawiam
  Temat: RTG przy nowotworze płuc
Arek1

Odpowiedzi: 9
Wyświetleń: 5617

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2017-11-20, 17:31   Temat: RTG przy nowotworze płuc
Dziękuję Jaena.
Bardzo trafnie to ujęłaś. Samobadanie piersi a nawet cytologia są nieporównywalnie tańsze od TK o RM nie wspominając. Niestety w sprawie wczesnego wykrywania raka płuc ( i nie tylko) niewiele zmieniło się w naszym kraju od lat. Nie ma żadnego systemu badań przesiewowych, żadnego programu w tym kierunku czy nawet zamierzeń. Przynajmniej nic mi na ten temat nie wiadomo. Bo drogo.Najlepiej napchać sobie gęby frazesami , że trzeba , że wczesne wykrycie daje szanse, ale co z tego?

Gorąco pozdrawiam
  Temat: RTG przy nowotworze płuc
Arek1

Odpowiedzi: 9
Wyświetleń: 5617

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2017-11-20, 14:45   Temat: RTG przy nowotworze płuc
Teraz to już wszystko wiem. Niestety wcześniej nie interesowałem się zbytnio tym tematem, byłem przekonany , że RTG wystarcza. Niestety nie znalazł się też żaden lekarz , który by zasugerował pogłębienie diagnostyki w kierunku płuc.
Mama miała 77 lat, kilka schorzeń, była po kliku poważnych złamaniach i pewnie to uśpiło czujność.
Z drugiej strony , może i lepiej , że nowotwór wykryto tak późno. Przy tym typie raka, z racji na wiek oraz inne choroby szanse byłyby raczej iluzoryczne. Mam wrażenie , że chemioterapia , którą mama dostała zamiast złagodzić objawy, przyspieszyła śmierć.
Dziękuję za wyrazy współczucia. Bardzo serdecznie pozdrawiam.
  Temat: RTG przy nowotworze płuc
Arek1

Odpowiedzi: 9
Wyświetleń: 5617

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2017-11-20, 10:29   Temat: RTG przy nowotworze płuc
Moja mama zmarła na DRP 6 listopada. Chciałbym wyczulić wszystkich u których występują podejrzane objawy ( u palaczy w szczególności) aby ramach diagnostyki nie poprzestawali tylko na RTG klatki piersiowej, jeśli nie wykaże czegoś podejrzanego. Mama w maju była na kompleksowych badaniach w szpitalu ( RTG klatki, USG jamy brzusznej, gastro i rektoskopia. Badania nic nie wykazały. We wrześniu podczas badania USG ( w innym kierunku) wyszły zmiany typu meta na wątrobie. Zaczęto szukać źródła. Znowu RTG klatki i znowu... nic. Zrobiono tomograf i dopiero na tym badaniu ujawnił się pierwotny guz usytuowany w śródpiersiu. Mam była już wtedy w kiepskim stanie, zdążyła przyjąć jeszcze dwie chemie.
Jeszcze raz apeluję , jeśli macie podejrzane objawy : chudnięcie , osłabienie , brak apetytu.
Warto zrobić tomograf ( nawet prywatnie). Upojenie faktem , że na RTG nic nie ma, bywa niestety często złudne.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group