1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 10
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Rak mieszany - przebieg choroby
Agga1979

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 6145

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2016-10-31, 17:13   Temat: Pażdziernikowe "atrakcje"
Dzień dobry ponownie. Tata jest po kwartalnej wizycie kontrolnej. USG jamy brzusznej w porządku, RTG klatki piersiowej również dobre. Tata zgłasza jednak dolegliwości bólowe w kolanie, kręgosłupie i żebrach po prawej stronie. Ortopeda rozkłada ręce i mówi: "zwyrodnienie" ale nasza onkolog nie odpuszcza i tata dostał skierowanie na scyntygrafię kości.

Wyniki scyntygrafii:
"Scyntygrafia całego układu kostnego metodą whole body z zastosowaniem fosfonianów.
Wzmożony wychwyt izotopu w obszarze stawu poprzeczno-żebrowego, po stronie prawej. Obraz niejednoznaczny. Zmiany zwyrodnieniowe?. Do obserwacji.
Podwyższona aktywność na granicy L-S kręgosłupa po stronie prawej.
Zmiany zwyrodnieniowe?
Reszta układu kostnego bez ognisk patologicznych gromadzenia znacznika sugerujących meta."

Uwielbiam te znaki zapytania bo zamiast uspokoić człowieka wprowadzają tylko zamieszanie. Czy powinnam prosić o dalszą diagnostykę? Jaką? Czy też poczekać i obserwować... Tylko coś dużo tych rzeczy do obserwowania dwa małe guzki + teraz jeszcze te znaki zapytania? Najgorsze, że to wszystko po prawej stronie gdzie był guz. Dodatkowo tatę boli kolano i kość piszczelowa a tam czysto więc już nic z tego nie rozumiem. Macie pomysł co z tym zrobić? Nie chciałabym niczego przegapić i być krok przed ewentualnymi ogniskami pierwotnymi/przerzutami.
  Temat: etm35 - komentarze
Agga1979

Odpowiedzi: 236
Wyświetleń: 33283

PostDział: Tu trzymamy KCIUKI   Wysłany: 2016-08-02, 08:50   Temat: etm35 - komentarze
Co do objawów raka to potwierdzić mogę, że może funkcjonować bezobjawowo. Mojemu tacie wykryto go przez przypadek. Zgłosił się z przeziębieniem. Internistce się nie spodobał się osłuchowo. Kaszlał jak każdy palacz, morfologia idealna, na bronchoskopii też nic. Dopiero po operacji i wycięciu guza, który objawił się na rtg i TK dowiedzieliśmy się, że to był rak.
  Temat: Rak mieszany - przebieg choroby
Agga1979

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 6145

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2016-07-01, 10:58   Temat: Po wizycie
Tata już po wizycie u onkologa. Guzki, które pokazały się na TK są "bez znaczenia" (cyt. z naszej Pani onkolog). Na cito mieliśmy konsultację w sprawie torbieli pooperacyjnej u chirurga - tu też okazało się, że to nic takiego. Spędziliśmy 6 h w przychodni ale chociaż usłyszeliśmy dobre wieści.
Następny krok RTG i USG jamy brzusznej w październiku.
Dzięki za wszelkie informację "z wcześniej" - pomogły mi w rozmowie z lekarzami.
Do usłyszenia! :)
  Temat: Rak mieszany - przebieg choroby
Agga1979

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 6145

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2016-06-29, 22:12   Temat: Rak mieszany - przebieg choroby
Missy bardzo dziękuję.

A możecie spojrzeć tylko na wyniki fiberooskopii sprzed operacji. Teraz dopiero, jak z grubsza ochłonęliśmy, zaczynam się wczytywać. Tata miał guza płuca prawego. W opisie bronchoskopii mowa jest o segmencie 4 płuca lewego (????). Nic dziwnego, że tam nic nie znaleziono bo guz był po drugiej stronie.
Myślicie, że to pomyłka pisarska czy raczej pomylono płuca |wht?!| ? Tata fizycznie zniósł bardzo źle ten zabieg. Załamałby się chyba gdyby się dowiedział, że zbadano mu nie to co trzeba.
Następnie w epikryzie z leczenia w poradni w wyniku przeprowadzonej diagnostyki nie uzyskano potwierdzenia nowotworu. Nic dziwnego jak szukano go gdzie indziej.

  Temat: Rak mieszany - przebieg choroby
Agga1979

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 6145

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2016-06-29, 09:18   Temat: Rak mieszany - przebieg choroby
I jeszcze jedno pytanie. Może głupie ale nie daje mi to spokoju jak analizuję opis TK. Tata miał wykonaną limfadenektomie, co jak rozumiem, oznacza wycięcie węzłów chłonnych w śródpiersiu. Na wyniku TK nadal jednak są one opisywane. Opis jest kalką z opisu sprzed operacji. Czy węzły w śródpiersiu nadal są pomimo limfadenektomii czy też to jakiś błąd radiologa?
Google nie jest zbyt pomocne jeśli chodzi o anatomię.
  Temat: Rak mieszany - przebieg choroby
Agga1979

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 6145

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2016-06-28, 14:44   Temat: Rak mieszany - przebieg choroby
Dzięki. Naszej Pani Onkolog również chyba zależało na dokładniejszym opisie. Mam wrażenie, że opis zrobiony jest niedbale i w części jest kalką opisu TK, który tata miał przed operacją (widać niedbalstwo bo raz guz jest w sk 107 raz w 137). Co do guzka 5 mm to jego wielkość jest stała i nic się chyba z nim nie dzieje. SUV miał 1,8

Co do drugiego guzka to jest o nim wzmianka dopiero w tym badaniu. Wcześniej ani w PET ani w TK się nie ujawnił. Nie widziałam zdjęć. Trochę to dziwne, że tak wyskoczył nie wiadomo skąd po 2 miesiącach. Sprawdzę jak będę u rodziców czy widać go na zdjęciach.

Obawiam się, że po raz kolejny usłyszę - "do obserwacji, TK za 3 miesiące bo guz niecharakterystyczny" po opisie, który nam zafundowano. Tylko obawiam się, że to czekanie doprowadzi nas do sytuacji, w której guz stanie się już charakterystyczny tylko będzie za późno na cokolwiek.

Poradzcie mi co powinnam zrobić i o co prosić. Udać się do innego radiologa? Poprosić o konsulatacje pulmonologa albo torakochrurga? Może ktoś będzie w stanie określić charakter guza jeśli radiolog nie ogarnął. Biopsja? Bronchoskopia?
  Temat: Rak płuca- nieoperacyjny.
Agga1979

Odpowiedzi: 267
Wyświetleń: 65797

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2016-06-27, 21:44   Temat: Rak płuca- nieoperacyjny.
Śledziłam Waszą historię... Brak mi słów... ::rose::
  Temat: Rak mieszany - przebieg choroby
Agga1979

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 6145

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2016-06-27, 15:56   Temat: Wyniki TK
Dzień dobry ponownie,
ponieważ po wynikach PET sytuacja była niejasna (zmiany pooperacyjne vs. rozrostowe) Tata dostał skierowanie na TK płuc. Załączam wyniki. Prośba o odniesienie się do nich.
Jest dobrze? Źle? Wizyta u onkologa dopiero za 3 dni. Może warto aby TK zobaczył też pulmonolog?
Wszelkie wskazówki mile widziane.
Pozdrawiam

  Temat: Rak płaskonabłonkowy płuca prawego z rozpadem
Agga1979

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 4609

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2016-05-17, 16:54   Temat: Rak płaskonabłonkowy płuca prawego z rozpadem
Czy mógłbyś wkleić wyniki PET? Mój tata ma zbliżony przypadek (wyniki odszukasz gdzieś na dalszych stronach forum). Grupa i klasyfikacja ta sama z tym, że rodzaj raka odrobinę inny - Rak gruczołowo - płaskonabłonkowy pT2aN0 (IB), W naszym przypadku onkolog stwierdził, że z uwagi na niejednoznaczność badań nad skutecznością podania chemii pooperacyjnej dla gr IB chemia nie zostanie podana. Z resztą Tata by się i tak na nią nie zgodził. Też martwi mnie guzek, który pozostał (aczkolwiej z niskim SUV wg PET) i to, że świeci okolica związana bezpośrednio z operacją. Póki co czekamy na kontrolne TK za miesiąc ale nurtują mnie podobne pytania jak Twoje więc będę zaglądała na Twój wątek.
  Temat: Rak mieszany - przebieg choroby
Agga1979

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 6145

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2016-04-08, 12:53   Temat: Rak mieszany - przebieg choroby
Dzień dobry,
na początek dziękuję, że jesteście i chcecie dzielić się swoimi doświadczeniami. Stanowicie dla mnie duże źródło wsparcia i wiedzy. Dziś mieliśmy być u lekarza ale Tata złapał infekcję więc zanim do niego trafimy, będzie chwila aby obiektywnie spojrzeć na sprawę. Mam w sobie ciągły lęk o to, że coś przegapię, czegoś nie dopatrzę. Sytuacja jest chyba dość obiecująca więc tym bardziej nie chciałabym żeby nie skończyła się happy endem. Ale do rzeczy:

Tata, lat 60, palący papierosy zgłosił się do poradni pulmonologicznej z niejasnym obrazem rtg (niestety nie mam opisu). Po diagnostyce skierowany do operacji.
Wyniki histopatologii:
Rak mieszany gruczołowo - płaskonabłonkowy pT2aN0 (IB) - odstąpiono od podania chemii pooperacyjnej.

Ponieważ po operacji tata zgłaszał bóle w kościach i bóle głowy został skierowany na badanie PET. Wygląda na to, że nie ma przerzutów do narządów odległych (uff) ale coś się dzieje w operowanym płucu. Nie daje mi spokoju niejasność w kwestii tego, czy to zmiany pooperacyjne czy rozrostowe. Zasugerowano kontrolę tomograficzną za 3 miesiące. Nie byliśmy jeszcze z wynikiem u onkologa.

Proszę o zapoznanie się z przebiegiem choroby i wskazówki o co, o jakie badania, powinnam teraz poprosić onkologa. Czy markery są w stanie "określić" charakter podejrzanych zmian w płucach? Czy można wykonać jakieś inne badania czy też poczekać na tomografię? Ponieważ guz był G3 mam pewne obawy, że za 3 miesiące, jeśli to zmiana rozrostowa, może się już rozsiać po całym organizmie. Jakie jest Wasze zdanie?

Komplet badań w załączniku.











 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group