1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 66
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: ŻYCZENIA ŚWIATECZNE
AdArk

Odpowiedzi: 451
Wyświetleń: 144793

PostDział: Hyde Park   Wysłany: 2014-12-24, 12:34   Temat: ŻYCZENIA ŚWIATECZNE
„Zawsze, ilekroć uśmiechasz się do swojego brata
i wyciągasz do niego ręce, jest Boże Narodzenie.
Zawsze, kiedy milkniesz, aby wysłuchać, jest Boże Narodzenie.”


Dla Wszystkich, którzy tworzą to miejsce oraz Tych, którzy odnaleźli tu
siłę i pociechę, dla Wszystkich drogich Waszemu sercu – pięknych Świąt Bożego Narodzenia :heart: :)
  Temat: JustynaS1975 - komentarze
AdArk

Odpowiedzi: 5129
Wyświetleń: 687985

PostDział: Tu trzymamy KCIUKI   Wysłany: 2013-03-06, 12:03   Temat: JustynaS1975 - komentarze
Justynko, przesyłam moc urodzinowych serdeczności, zdrowia i urzeczywistniania marzeń
Serdecznie przytulam :flower:
  Temat: JustynaS1975 - komentarze
AdArk

Odpowiedzi: 5129
Wyświetleń: 687985

PostDział: Tu trzymamy KCIUKI   Wysłany: 2012-12-24, 13:43   Temat: JustynaS1975 - komentarze
Justynko, bardzo dobre wiadomości i niech takie też będą Święta.
Gorąco pozdrawiam :cmok:
  Temat: JustynaS1975 - komentarze
AdArk

Odpowiedzi: 5129
Wyświetleń: 687985

PostDział: Tu trzymamy KCIUKI   Wysłany: 2012-10-11, 08:21   Temat: JustynaS1975 - komentarze
Justynko, cieszą mnie Twoje wyniki :) Brakuje słów, by wyrazić jak bardzo... :flower:
Cieplutko pozdrawiam :)
  Temat: Nika2 - komentarze (vf7)
AdArk

Odpowiedzi: 332
Wyświetleń: 66040

PostDział: Tu trzymamy KCIUKI   Wysłany: 2012-06-05, 12:25   Temat: Nika2 - komentarze (vf7)
Nika2, trzymam kciuki za zbliżające się badania :uhm!:
Uśmiech przegania stres - będzie dobrze :)
  Temat: Rak piersi
AdArk

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 4420

PostDział: 'NEWS' - co nowego w onkologii?   Wysłany: 2012-04-04, 08:08   Temat: Rak piersi
Od 15 do nawet 25 proc. wykrytych podczas mammografii guzów piersi nie stwarza zagrożenia dla życia kobiet. Muszą być jednak usuwane, gdyż onkolodzy nie potrafią jeszcze ustalić, który z nich może być groźny – wykazały badania w Norwegii.

całość: http://www.sluzbazdrowia....hp?nid=11132469
  Temat: W katowickiej klinice powstał oddział chirurgii onkologiczne
AdArk

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 3451

PostDział: Centra Onkologii, szpitale, leczenie   Wysłany: 2012-04-03, 13:24   Temat: W katowickiej klinice powstał oddział chirurgii onkologiczne
Oddział chirurgii onkologicznej uroczyście otwarto w piątek w Samodzielnym Szpitalu Klinicznym nr 5 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Znajdzie w nim pomoc nawet 500 pacjentów rocznie.
Do tej pory katowicka klinika znana była w kraju niemal wyłącznie z leczenia wad wzroku. Teraz rozwój onkologii następuje wraz z rozwojem oddziałów okulistycznych.
Otwarcie nowego oddziału to zarazem zakończenie pierwszego etapu budowy Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej powstającego w katowickiej klinice.

Każdego roku ponad 1600 kobiet w woj. śląskim dowiaduje się, że ma raka piersi. Obecnie od chwili wykrycia zmiany w piersi do ustalenia i wdrożenia planu leczenia mija zwykle około stu dni - taka jest średnia w woj. śląskim. Specjaliści z Samodzielnego Szpitala Klinicznego Nr 5 w Katowicach chcą skrócić ten okres do miesiąca. To szansa na szybszą i znacznie bardziej precyzyjną diagnozę i większy komfort psychiczny pacjentki.

Dzięki nowemu oddziałowi po raz pierwszy w woj. śląskim kobiety będą miały możliwość skorzystania z badania przy użyciu mammografu spektralnego. To drugie tego typu urządzenie w Polsce i piąte w Europie. Pacjentka, u której badanie nie potwierdzi obecności złośliwej zmiany będzie mogła dowiedzieć się o tym znacznie szybciej, co zminimalizuje stres związany z długim procesem diagnostycznym.

Nowy oddział to nadzieja dla chorych przede wszystkim na raka piersi, ale też raka tarczycy, skóry i mięsaka tkanek miękkich. „Odpowiadamy tym samym na rosnące potrzeby chorych w zakresie diagnostyki onkologicznej i staramy się obok dostępu do najnowocześniejszych badań dać im poczucie psychicznego komfortu w niezwykle trudnej dla nich życiowej sytuacji” - powiedział dyrektor szpitala Dariusz Jorg.

Na otwartym właśnie oddziale każdego roku pomoc znajdzie nawet pół tysiąca pacjentów z całego kraju. Już dziś zgłaszają się do szpitala chorzy z innych województw, gdzie dostęp do diagnostyki onkologicznej i nowoczesnych metod leczenia jest mniejszy.
Onkologia w klinice okulistycznej to także szansa dla studentów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Wraz z centrum diagnostyki w szpitalu powstanie Akademickie Centrum Onkologii, które będzie nowoczesną bazą diagnozowania i leczenia pacjentów, stanowiąc zarazem zaplecze dydaktyczne.

„Rolą Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach jest kształcenie kadr medycznych na najwyższym poziomie, stąd też systematyczne wzbogacanie oferty kształcenia i tworzenie nowych jednostek dydaktycznych” - wyjaśniła konieczność powstania Centrum prof. Ewa Małecka-Tendera, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
Dodała, że zadaniem Centrum będzie przede wszystkim opracowanie i realizacja standardów nauczania z zakresu onkologii oraz koordynacja działań szpitali klinicznych, których jednostki organizacyjne stanowić będą podstawową bazę dydaktyczną w nauczaniu w zakresie onkologii.
Podczas piątkowej uroczystości rektor oraz prezydent Katowic Piotr Uszok podpisali umowę o współpracy i współdziałaniu w zakresie wczesnej diagnostyki i leczenia schorzeń nowotworowych sutka. Prof. Małecka-Tendera przypomniała, że nowotwory stanowią drugą – po chorobach krążenia – przyczynę zgonów. „To narastający problem zdrowotny. Dlatego tak ważne jest podejmowanie wszelkich działań mających na celu zmniejszenie wskaźnika umieralności z ich powodu” – zaznaczyła.

Zarówno onkolodzy jak i okuliści z katowickiej kliniki będą wspólnie pracować nad jeszcze szybszą i dokładniejszą diagnostyką pacjentów. Każdego dnia tylko z porad okulistycznych w szpitalnym ambulatorium korzysta około siedmiuset chorych i liczba chętnych wciąż rośnie.
Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej będzie uruchamiane stopniowo. Po otwarciu oddziału chirurgii, do użytku oddane zostaną oddział onkologii z chemioterapią i radioterapii. Koszt dotychczasowych inwestycji związanych z onkologią w klinice okulistycznej to 9 mln zł. Całe powstające Centrum będzie kosztowało 91 mln zł.

PAP - Nauka w Polsce
http://www.naukawpolsce.p...esza&dep=389148
  Temat: Aspiryna, a rak jelita grubego
AdArk

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 4807

PostDział: 'NEWS' - co nowego w onkologii?   Wysłany: 2012-03-22, 10:01   Temat: Aspiryna, a rak jelita grubego
Odkrycie aspiryny (kwasu acetylosalicylowego) było jednym z przełomów medycyny. Do dziś to jeden z najpowszechniejszych leków na umiarkowane bóle i gorączkę. Uboczny efekt tego leku, czyli rozrzedzanie krwi, znalazł zastosowanie w zapobieganiu zakrzepom i zawałom u osób z miażdżycą. Ale to nie koniec zastosowań, jakiś czas temu odkryto bowiem, że kwas acetylosalicylowy zmniejsza również ryzyko wystąpienia nowotworów odbytu i jelita grubego - hamuje na enzym COX-2, sprzyjający namnażaniu się komórek guza. Ponieważ jednak środek ten ma też niebezpieczne efekty uboczne, mogące zwiększać ryzyko śmierci - zażywanie aspiryny zwiększa ryzyko krwotoków - nie posunięto się do zalecania tego leku w celu zapobiegania nowotworom. Peter Rothwell, wykładowca na wydziale neurologii klinicznej na Oksfordzie postanowił sprawdzić, czy stosowanie mniejszych, bardziej bezpiecznych dawek aspiryny, również będzie miało skutek zapobiegawczy.

Przeprowadzenie takich badań zabiera wiele czasu, dlatego skorzystano z gotowych danych, pozostałych z czterech masowych studiów nad skutkami zażywania aspiryny, jakie przeprowadzono w Wielkiej Brytanii i Szwecji w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Średni czas testu wynosił sześć lat, wolontariusz przyjmowali różne dawki, od nie wielkich aż do 1200 mg (typowa dawka aspiryny to 500 mg). Wytypowano około 15 tysięcy osób, których stan zdrowia można było zweryfikować po osiemnastu latach od zakończenia testu, około czterystu zachorowało na raka odbytu lub jelita grubego.

Po porównaniu danych, okazało się, że wystarczają niewielkie dawki aspiryny, nieprzekraczające 75 mg (większe dawki nie dawały już większych zysków), żeby wywołać korzystne efekty zapobiegawcze. Ostatecznie przyjmowanie kwasu salicylowego zmniejszało ryzyko zachorowania na raka o 24%, ryzyko zgonu spowodowanego tym nowotworem zmniejszało aż o 35%.

Ponieważ rak jelita grubego jest jednym z najpowszechniejszych i najgroźniejszych nowotworów, rocznie zabijającym ponad 600 tysięcy osób, taki rezultat jest bardzo obiecujący.

Autorzy studium ostrzegają jednak przed zbytnim entuzjazmem. Badania, których wyniki wykorzystano, nie były zaplanowane pod kątem związku między zażywaniem aspiryny a ryzykiem nowotworów, nie brały pod uwagę efektów ubocznych i ryzyka zgonu spowodowanego krwotokami, kiedy były przeprowadzane nie stosowano też powszechnie badań wykrywających polipy jelita, które stanowią istotny czynnik zachorowania na raka.

http://kopalniawiedzy.pl/...niversity,11689
  Temat: JustynaS1975 - komentarze
AdArk

Odpowiedzi: 5129
Wyświetleń: 687985

PostDział: Tu trzymamy KCIUKI   Wysłany: 2012-03-06, 08:36   Temat: JustynaS1975 - komentarze
Justynko z okazji urodzin, życzę Ci zdrowia oraz spełniania i odnajdywania kolejnych marzeń :) :flower:
  Temat: Zaawansowany czerniak
AdArk

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 4678

PostDział: 'NEWS' - co nowego w onkologii?   Wysłany: 2012-02-28, 11:04   Temat: Zaawansowany czerniak
Vemurafenib przedłuża czas przeżycia chorych z zaawansowanym czerniakiem


Stosowany od stosunkowo niedawna vemurafenib przedłuża niemal dwukrotnie czas przeżycia pacjentów z zaawansowanym rakiem skóry - czerniakiem - informuje "New England Journal of Medicine".
Czerniak, piąty pod względem częstości występowania nowotwór u mężczyzn i siódmy wśród kobiet, odpowiada za 75 proc. zgonów związanych z nowotworami skóry - w skali całego świata jest ich ponad 50 tysięcy rocznie. Czerniakowi sprzyja częste wystawianie się na światło słoneczne (jednak oprócz powierzchni skóry może się pojawiać w nietypowych lokalizacjach, na przykład w oku, a nawet w przełyku).

Jak wynika z badań klinicznych prowadzonych w 12 ośrodkach, które objęły 132 pacjentów w USA i Australii, leczone podawanym doustnie vemurafenibem osoby z zawansowanym czerniakiem (z przerzutami) żyły o kilka miesięcy dłużej niż przy konwencjonalnym leczeniu - przeciętnie 16 miesięcy. Typowe leczenie pacjentów w podobnym stanie przedłużało im życie tylko o 9 miesięcy.

Vemurafenib może być podawany mniej więcej połowie pacjentów z zaawansowanym czerniakiem, ponieważ działa na guzy wykazujące mutację genu BRAF V600. Mniej więcej połowa osób, którym można lek podawać, odnosi korzyść z jego przyjmowania. Nie chodzi jednak o wyleczenie, tylko o przedłużenie życia liczone w miesiącach - z czasem nowotwór uodparnia się na lek. Wkrótce vemurafenib ma być zatwierdzony przez Komisję Europejską.


http://www.naukawpolsce.p...esza&dep=388312
  Temat: JustynaS1975 - komentarze
AdArk

Odpowiedzi: 5129
Wyświetleń: 687985

PostDział: Tu trzymamy KCIUKI   Wysłany: 2012-02-15, 15:01   Temat: JustynaS1975 - komentarze
Justynko, kamień z serca, świetne wiadomości :)
Ciepluchno pozdrawiam :cmok:
  Temat: JustynaS1975 - komentarze
AdArk

Odpowiedzi: 5129
Wyświetleń: 687985

PostDział: Tu trzymamy KCIUKI   Wysłany: 2012-02-02, 15:55   Temat: JustynaS1975 - komentarze
Justynko, z wiarą trzymam kciuki za jutrzejszy dzień :uhm!: Niech będzie dobrze!
  Temat: 4 II - "Dzień Drzwi Otwartych"
AdArk

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 4885

PostDział: 'NEWS' - co nowego w onkologii?   Wysłany: 2012-02-02, 12:17   Temat: 4 II - "Dzień Drzwi Otwartych"
4 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem. W krajowych ośrodkach onkologicznych będzie to "Dzień Drzwi Otwartych"; można będzie skorzystać m.in. z bezpłatnych badań mammograficznych, konsultacji, a także porad w zakresie profilaktyki i leczenia.
Akcja otwartych drzwi to inicjatywa Polskiej Unii Onkologii(PUO).

Prezes PUO dr Janusz Meder podkreślił w rozmowie z PAP, że "Światowy Dzień Walki z Rakiem ma służyć przypomnieniu wszystkim o problemie rosnącej zachorowalności na nowotwory, a także o tym, że warto troszczyć się o swoje zdrowie i brać udział w badaniach profilaktycznych".

"W ciągu najbliższych 10-15 lat, według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia, nastąpi podwojenie zachorowalności na nowotwory, na co wpływ ma obecny styl życia, przewlekły stres, dieta bogata w tłuszcze, a uboga w warzywa i owoce, palenie tytoniu oraz brak ruchu" - podkreślił Meder.

Wyjaśnił, że akcja ma uświadomić społeczeństwu "jak wiele zależy od nas samych, od zdrowych zachowań, odpowiedniej diety i udziału w badaniach okresowych i profilaktycznych, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka". "Jeżeli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, to jest on w większości wypadków całkowicie wyleczalny" - przypomniał.

Jak dodał, w Polsce obecnie co roku na nowotwory zapada 160 tys. osób, a umiera - 90 tys. Wśród mężczyzn najczęściej pojawiają się nowotwory płuc, jelita grubego czy prostaty, a wśród kobiet - rak piersi i rak płuc. Jak mówił ekspert, 70-80 proc. Polaków chorych na raka zgłasza się do onkologa zbyt późno, bo już w zaawansowanym stadium choroby.

W najbliższą sobotę w ośrodkach biorących udział w akcji będzie można m.in. skorzystać z badań mammograficznych oraz cytologicznych lub zapisać się na takie badanie. Wystarczy wziąć ze sobą dowód ubezpieczenia i dowód osobisty.

Ponadto, udzielane będą porady w zakresie rzucenia palenia tytoniu oraz nauki samobadania piersi i pomiaru ciśnienia tętniczego. Prowadzone będą także wykłady i pogadanki na temat profilaktyki i szerokich możliwości wczesnego wykrywania i leczenia chorób nowotworowych.

Rozdawane będą też materiały informacyjne i edukacyjne.

Akcja odbędzie się w Białostockim Centrum Onkologii, Podkarpackim Ośrodku Onkologicznym (Brzozów), Centrum Onkologii w Bydgoszczy, Wojewódzkim Centrum Onkologii w Gdańsku, Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. A. Mielęckiego oraz Szpitalu im. Stanisława Leszczyńskiego w Katowicach, Centrum Onkologii w Krakowie, Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej w Lublinie, Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie, Opolskim Centrum Onkologii, Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu oraz Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego w Poznaniu, Podkarpackim Centrum Onkologii w Rzeszowie, Zachodniopomorskim Centrum Onkologii w Szczecinie, Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu, a także w Centrum Onkologii w Warszawie, stołecznym Centrum Zdrowia Dziecka oraz Instytucie Hematologii i Transfuzjologii.(PAP)

http://wiadomosci.gazeta....logicznych.html
  Temat: Johanka - komentarze
AdArk

Odpowiedzi: 204
Wyświetleń: 34639

PostDział: Tu trzymamy KCIUKI   Wysłany: 2012-01-12, 15:02   Temat: Johanka - komentarze
Johanka, w ten trudny czas...myślami jestem z Tobą :/pociesza:/
  Temat: JustynaS1975 - komentarze
AdArk

Odpowiedzi: 5129
Wyświetleń: 687985

PostDział: Tu trzymamy KCIUKI   Wysłany: 2012-01-10, 08:58   Temat: JustynaS1975 - komentarze
Ach, co to był za sen, a jaka była muuuzyka :hun:

Justynko, by dzionek był dobry, jak piękny sen :flow:
 
Strona 1 z 5
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group