1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Nieostro odgraniczona zmiana
Autor Wiadomość
Małgosia81 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 791
Skąd: Świętokrzyskie
Pomogła: 97 razy

 #1  Wysłany: 2012-02-17, 20:16  Nieostro odgraniczona zmiana


Witajcie, założyłam nowy temat, bo... bo cóż coś mi się "przypałentało" a ze względu na mamę mam oczywiście milion myśli kłębiących się w mojej głowie. Długo zastanawiałam się przeszukując neta czy właściwie powinnam zakładać tutaj ten temat. Ale spróbuję najwyżej moderatorzy mnie op....
Jakiś miesiąc temu podczas kąpieli wyczułam na wysokości blizny po cesarce (a w zasadzie tak jakby w głębi brzucha) kulkę która nie wskakiwała na swoje miejsce wiec sama wykluczyłam sobie przepuklinę. Oczywiście panika, lekarz pierwszego kontaktu i skierowanie na usg. Oto wynik:
"Wątroba bez zmian ogniskowych, niepowiększona, normoechogeniczna. Pęcherzyk żółciowy usunięty. Objawów cholestazy nie stwierdza się.Trzustka, śledziona prawidłowe. Nerki bez zastoju, bez złogów. W nerce lewej dwie torbiele w obrębie echa centralnego- 14 mm i 17 mm (rok wcześniej ich nie było). Kora nerek prawidłowa. Pęcherz moczowy gładkościenny. w bliźnie widoczna nieostro odgraniczona zmiana płynowa-lita o wymiarach 22,5x17 mm-ognisko endometriozy?odczyn wokół szwu?"
Nadmieniam że usg dopochwowe miałam w listopadzie 2011 i wtedy nic nie było, poza małym mięśniakiem który monitoruję z moim ginem.
Ten guzek wyskoczył dosłownie "jak Filip z konopii", trochę za szybko jak na endo ale generalnie mam wielkiego stracha że to raczysko. Byłam w między czasie na chirurgii bo robiłam badania gastro i kolono i chirurg chciał mnie umówić na biopsję. Oczywiście się nie zgodziłam bez konsultacji z ginem i moim chirurgiem. We wtorek mam być u gina w środę u chirurg i jeśli już mają robić tą biopsję tu chyba wolę żeby od razu wycięli co trzeba. Proszę doradźcie mi bo naczytałam się o tych mięsakach przestrzeni otrzewnej i mam cały czas wrażenie że akurat ja mam "tą przyjemność". Może któraś z was miała podobną sytuację i mogłaby mi doradzić gdzie pokierować kroki, Ja wiem że bez histop. to nic nie wiadomo ale może przynajmniej będę mogła się jakoś wyciszyć. :-(
_________________
[*] śpij spokojnie kochana moja (27.09.2015)
 
Mama Ania 


Dołączyła: 18 Wrz 2011
Posty: 72
Pomogła: 7 razy

 #2  Wysłany: 2012-02-17, 22:02  


Ja miałam właśnie zmianę na wysokości blizny po cesarce, część lekarzy obstawiała endometriozę a część fibromatozę. Według mnie warto zrobić biopsję, bo będziesz wiedziała czy to endo czy coś innego i nie będzie trzeba zgadywać czy ciąć z marginesem (jak w fibromatozie albo mięsaku) czy po prostu wycinać gada i nic poza tym (jak w endometriozie).
Niestety fibromatoza i endometrioza dają bardzo podobne obrazy w usg (do endometriozy nie pasowało unaczynienie guza ale i tak część lekarzy ignorowała tę niespójność układanki) i pojawiają się w podobnych okolicznościach. Może się zdarzyć że nie będzie wiadomo aż do wyniku hist-pat.
 
Małgosia81 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 791
Skąd: Świętokrzyskie
Pomogła: 97 razy

 #3  Wysłany: 2012-02-22, 11:05  


Wczoraj byłam u mojego ginekologa. Zdiagnozował endometriozę, ponieważ guzek nie wykazuje cech zmianowych nowotworowych czy innych. Podał leki, w ciągu pół roku zmiana ma ulec zmniejszeniu a tym samym albo będzie poddawana kontrolnym badaniom albo mi ją usunie (nadmienił że wycięcie to będzie polegało na "dłubaniu" bo będzie chciał wszystko dokładnie oczyścić.). Stwierdził że biopsja może mnie tylko niepotrzebnie narazić na stres a mój guzek jest jak najbardziej endometrialny (doświadczenie ma więc ufam jak dziecko). Zobaczymy co się okaże po pół roku ale mam nadzieję że to będzie tak jak to opisał mój ginekolog. Uff nie powiem trochę mnie to "pocieszyło".
_________________
[*] śpij spokojnie kochana moja (27.09.2015)
 
Małgosia81 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 791
Skąd: Świętokrzyskie
Pomogła: 97 razy

 #4  Wysłany: 2012-03-27, 15:43  


Witajcie, nie do końca "ufając" lekarzom poprosiłam dodatkowo o badanie tomograficzne. Oto jego wyniki, bardzo proszę o interpretację:
" W powłokach, w tkance tłuszczowej przyśrodkowo po stronie prawej, do przodu od dolnej części mięśnia prostego brzucha widoczna jest owalna nieprawidłowa struktura o gęstości tkanek miękkich t.j. 40 j.H. o wym. ok 26x15x27mm, ulegająca jednorodnemu wzmocnieniu kontrastowemu do ok. 55 j.H. Pęcherz moczowy o niepogrubiałej ścianie. Macica przodozgięta bez uchwytnych zmian. Przy przednim zarysie trzonu macicy po stronie lewej cień hiperdensyjny o przekroju ok. 10mm- szew metalowy? Patologicznych obszarów guzowatych w lokalizacji jajników nie uwidoczniono. Odbytnica i esica w granicach normy w obrazie TK. Wolnego płynu i powiększonych węzłów chłonnych w miednicy małej nie stwierdzam"

Czy ma mnie niepokoić to wzmocnienie kontrastowe zmiany niby endometrialnej? Czy proponujecie mi jednak wykonanie biopsji?
_________________
[*] śpij spokojnie kochana moja (27.09.2015)
 
zufed 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 10 Kwi 2009
Posty: 2473
Skąd: Kraków
Pomogła: 348 razy

 #5  Wysłany: 2012-03-27, 18:12  


Małgosia81, proponowałabym pogłębić diagnostykę.
_________________
Amor vincit omnia...
 
 
Małgosia81 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 791
Skąd: Świętokrzyskie
Pomogła: 97 razy

 #6  Wysłany: 2012-03-28, 10:11  


Dziękuję zufed, czyli myślisz ze dobrze będzie wykonać biopsję? czy te kontrastowanie wskazuje że może to być zmiana o charakterze nowotworowym, a nie jak zdiagnozował lekarz endometrioza?
pozdrawiam
_________________
[*] śpij spokojnie kochana moja (27.09.2015)
 
zufed 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 10 Kwi 2009
Posty: 2473
Skąd: Kraków
Pomogła: 348 razy

 #7  Wysłany: 2012-03-28, 10:41  


Małgosia81, nie znam się na endometriozie, nie ma pojęcia cy te zmiany wzmacniają się po kontraście.


Jeżeli ten guzek jest położony blisko powłok, można zrobić biopsje, nie jest to taka straszna trauma o jakiej mówi lekarz, bez przesady.

Natomiast jeśli guzek położony jest głębiej, sprawa biopsji już nie jest taka prosta.

W chwili obecnej wydaje mi się, że dobrze by było zasięgnąć opinii drugiego lekarza. Nie zaszkodzi na pewno a masz do tego pełne prawno.

pozdrawiam ciepło

zuza
_________________
Amor vincit omnia...
 
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #8  Wysłany: 2012-03-28, 10:45  


W zasadzie jedynym wiarygodnym sposobem na potwierdzenie / wykluczenie endometriozy jest wykonanie biopsji. Inne badania mogą wskazać na podejrzenie choroby, ale nie będą miały takiego znaczenia diagnostycznego jak biopsja.
_________________
 
Mama Ania 


Dołączyła: 18 Wrz 2011
Posty: 72
Pomogła: 7 razy

 #9  Wysłany: 2012-03-28, 12:44  


Ja też uważam że warto zrobić biopsję, ale ze świadomością że nie zawsze rozstrzygnie sprawę. U mnie nie rozstrzygnęła i aż do samego końca (do wycięcia) nie było wiadomo na pewno czy to endometrioza czy fibromatoza. Rezonans z kontrastem też tego nie rozstrzygnął i nie powiedział w zasadzie nic więcej niż pierwsze usg.
 
Małgosia81 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 791
Skąd: Świętokrzyskie
Pomogła: 97 razy

 #10  Wysłany: 2012-03-28, 13:31  


Dziękuję dziewczyny, udam się chyba po to skierowanie na biopsję. W zasadzie to wolałabym dziadostwo jak najszybciej usunąć ale mój lekarz ginek. stwierdził że zmniejszymy zmianę antykoncepcyjnymi tabletkami i dopiero usuniemy bo w chwili obecnej usunięcie mogłoby spowodować przepuklinę a wolałby tego uniknąć. Wizyta u chirurga zaowocowała skierowanie na tomografię i chciano mi właśnie dać to skierowanie na biopsję a ja "broniłam" się z całych sił (chyba jednak niepotrzebnie). Boję się że jeśli zbagatelizuję sprawę to za pół roku może okazać się już "za późno" na wyleczenie znowu z drugiej strony chyba lekarze wiedzą lepiej. Nic, zabiorę wynik TK i polezę po skierowanie na biopsję (mężuś znowu powie że sobie "wyszukuje" choroby) przynajmniej w jakieś części będę uspokojona.
Dziękuję bardzo za nieocenioną pomoc. Pozdrawiam
_________________
[*] śpij spokojnie kochana moja (27.09.2015)
 
zufed 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 10 Kwi 2009
Posty: 2473
Skąd: Kraków
Pomogła: 348 razy

 #11  Wysłany: 2012-03-28, 16:53  


Małgosia81, to nie kwestia wyszukiwania chorób tylko dbania o własne zdrowie.

Biopsja to rozsądne wyjście na początek. Po ewentualnych wynikach będzie wiadomo jakie postępowanie wdrożyć.

pozdrawiam ciepło

zuza
_________________
Amor vincit omnia...
 
 
Małgosia81 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 791
Skąd: Świętokrzyskie
Pomogła: 97 razy

 #12  Wysłany: 2012-06-11, 20:36  


Witam, jestem już dzisiaj po biopsji teraz muszę się "dobić" do lekarza po wynik ma być po tygodniu. Lekarka na biopsji po obejrzeniu badań i na ekranie też stwierdziła ze to klasyczny przykład "przeszczepionego" endometrium, także pomalutku się uspokajam że faktycznie to endometrium a nie inne paskudztwo. No ale zaczekajmy do wyników biopsji wtedy z czystym sumieniem będę mogła prosić zufed o przeniesienie wątku :-) pozdrawiam
_________________
[*] śpij spokojnie kochana moja (27.09.2015)
 
Mama Ania 


Dołączyła: 18 Wrz 2011
Posty: 72
Pomogła: 7 razy

 #13  Wysłany: 2012-06-23, 13:26  


Czekamy na dobre wieści :)

Jeśli potwierdzi się endometrioza, zajrzyj koniecznie tu: http://www.endometrioza.aid.pl
Tu jest bardzo dużo informacji i podobnie pomocne jak to forum. Poczytaj sobie zanim całkiem zrezygnujesz z wycięcia dziada, są na ten temat różne opinie, niektórzy lekarze uważają że cięcie jednak koniecznie jeśli tylko da się sensownie wyciąć, a leczenie hormonalne tylko jako uzupełnienie. U mnie też tak miało być (choć pierwszy chirurg onkolog do którego trafiłam, twierdził że jeśli to endometrioza, to tylko leczenie a operacja niepotrzebna).
 
Małgosia81 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 791
Skąd: Świętokrzyskie
Pomogła: 97 razy

 #14  Wysłany: 2012-06-29, 12:57  


Dziękuję Mama Ani za informacje, w środę jadę po wynik i będzie wiadomo. Wyciąć to na pewno "toto" wytnę choćby nie wiem co to było, bo dokucza mi uciska pęcherz i jak tylko się tam coś uzbiera to muszę od razu szybko do łazienki bo inaczej się zesiusiam (jazda w autobusie jest dla mnie koszmarem- mięśnie Koegla są do granic wytrzymałości napięte :-).
Pozdrawiam i dam znać jak wynik będzie w łapkach co by to nie było :-)
_________________
[*] śpij spokojnie kochana moja (27.09.2015)
 
paulag24 


Dołączyła: 01 Mar 2012
Posty: 166
Pomogła: 4 razy

 #15  Wysłany: 2012-07-03, 19:21  


Czekamy na dobre wieści:)
_________________
PaulaG24
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group